Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

andreaa1981
20. dec 2016

@leonii hej to som citala ze sa nosi jedlo a nie knihy 🙂 a este jedna otazka nemas obavy co s tou skolou bude robit neskor ked sa rozhodnete napr vratit na SR? Vies holandsku mu asi neuznaju a kedze na SR sa uci podstatne viac bude vo vsetkom pozadu (ak mi ho vobec daka skola prijme na SR) Ci vy viete ze tam uz ostanete?

ikke
20. dec 2016

@andreaa1981 to mas odkial, ze sa v holandskej skole ucia menej nez v slovenskej?
inak ak mate obaja rodicia slovenske obcianstvo, pokial viem, musite dieta zapisat aj do slovenskej skoly a chodit minimalne raz za dva roky na preskusanie.
a este tip - v haagu funguje slovenska skola a skolka - stretnutia raz za mesiac.

rybca
20. dec 2016

@andreaa1981 my sme tiez trojjazycni, slovencina, madarcina, holandstina, s najstarsim sa tu trosku ucim aj so slovnikom poruke, ak sa planujete vratit na svk, tak sa urcite musite prihlasit aj na svk skolu a chodit na preskusavanie

leonii
20. dec 2016

@andreaa1981 vieš čo prvý rok sme boli na skúškach,ale sme sa rozhodli tu ostať tak sme to nahlasili na škole a máme pokoj. Ono ak sa chystáte vrátiť tak buď každý rok na skúšky,alebo vždy ked skončí stupeň,ale to je pri druhom stupni dosť náročné. A skúšky sa robia iba v predmetoch kt. nie sú v Nl a to teda slovenčina a vlastiveda.Teda tak sme to mali mi.

ervenka
20. dec 2016

@andreaa1981 rozdiel medzi SVk a nl skol. systemom je sposob ucenia. Tu nie je tak vela memorovania do zblbnutia. Skor sa deti ucia suvislosti, logicke rozmyslanie. Jena plan school, montessori, Dalton- ine sposoby ucenia sa toho isteho. Fyzika, chemia je aj v Nl skolach, len sa to inak vola...😉 Aj tu maju priklady tipu- auto vyrazilo z bodu A o 8,00. 80km/hod. O 9,00 vyrazilo auto z bodu B 90/hod,. Kde sa stretli?

leonii
21. dec 2016

@ervenka mimo témy,ale tým príkladom si mi pripomenula školu a najhoršie zadania, som mala vždy tendenciu napísať, že sa stretli v krčme 😀 😀 😀

ervenka
21. dec 2016

@leonii moj manzel zakonity ich zboznuje. pre mna su tiech bleeeeh. Kde sa stretli? Pri ceste.

leonii
21. dec 2016

@ervenka hej môj tiež má matematiku rád, aspoň jeden z nás 😀 😀

barbora111
1. jan 2017

Ahojte,žijem s rodinou vo Švajčiarsku ale o 2 týždne sa ideme sťahovať zatiaľ na pol roka do Holandska Sprang-Capelle blízko je mesto Waalwijk.Nezije náhodou niekto v okolí?☺

mirussstek
3. jan 2017

Ahojte 🙂 Chcela by som Vas poprosit o rady. Som v 6tt je to moje prve tehotenstvo a chcela by som vediet co vsetko musim vybavit co sa tyka uradov alebo tak aj gynekologa alebo porodnej asistentky alebo ako sa to nazyva skutocne nic neviem a chcela by som vediet kolko sa plati tej porodnej asistentke ktora bude pri mne cele tehotenstvo aj po porode. Skutocne budem vdacna za vsetky rady. Dakujem Vam vopred. 🙂

ajana1
4. jan 2017

@barbora111 tak to musite ist potom do Eftelingu 😉 Moji svokrovci byvaju vo Waalwijku tak moze me dat niekedy stretko ked sme tam

ajana1
4. jan 2017

@mirussstek porodna asistentka sa vola Verloskundige a mixes si biz zajednat jednu cez tvojho huisarts alebo pohladat v okoli "sukromnu". Okolo 13 tyzdna si potom zajednaj kraamzorg a tiez oznam tehotenstvo poistovni a zamestmavatelovi. Popozeraj sa po aanvulende verzekering ku tvojmu lebo velakrat tp vyjde lacnejsie ako neskor doplacat. Za kraamzorg sa myslim plati 4,2 eur za hodinu a minimum je okolo 20 hodin. Za porod v nemocnici na vlastnu ziadost je to myslim okolo 200 eur na den ale to neviem presne.

barbora111
4. jan 2017

@ajana1 Tak to je super ak budeš mať čas sa môžme stretnúť. Môj manžel pracuje vo Waalwijk. A syn má ísť do školy v meste Breda to je myslím nejak pol hodinku cesta odtiaľ.

ajana1
4. jan 2017

@barbora111 Breda je super s kopou obchodikov a restik. Ale to ho budete musiet asi vozit kazdy den lebo nemyslim ze z Capelle ide priamy autobus a zial vlaky tiez nie. Len to ze teraz tam nebudeme chodit tak casto nakolko sa nam ma narodit mimco vo februari aj ked to bude asi uz v januari

barbora111
4. jan 2017

@ajana1 áno voziť ho budem musieť každý deň ,nevieš náhodou ako sa vyučuje od kedy do kedy?Má chodiť do anglickej školy. Tak to už je za chvíľu no to moc času nebudeš mať ja mám teraz doma tiež za chvíľu už 5 mesačného drobca tak to poznám 😉

fadama
4. jan 2017

Ahojte pridavam sa tiez je tu niekto z Helmondu ?🙂

ajana1
4. jan 2017

@barbora111 to netusim lebo syn este nechodi do skoly

mevrouw
4. jan 2017

@fadama kde je helmond? 😁

fadama
4. jan 2017

@mevrouw no tak to ti ja nevysvetlim. 🙂
Ale okolo nas je napr: Eindhoven, Venlo....

mevrouw
4. jan 2017

Ahaa uz viem. Daleko od nas

fadama
4. jan 2017

@mevrouw uz si dlho v NL ?

barbora111
4. jan 2017

@ajana1 jaj nevadí 😊

ervenka
4. jan 2017

@mirussstek vsetky poplatky a naroky sa odvijaju od tvojej zmluvy so zdravotnou poistovnou. Ak mas uz existujucu zmluvu, zmenu si mohla spravit len 1x/rok k 1.1.2017. Prve sono/ stretnutie s verlos. moze byt uz v 8tt. Vtedy sa s nou len porozpravas o svojo zdrav. stave, max. ti da papier na odber krvi. ale napr. stitna zlaza sa tu nekontroluje. Kontrola od spodu sa za normalnych okolnosti tu nerobi. Zavolaj si ku huisikovi, mozno ti odporuci verlos. v okoli. inak google.

ervenka
4. jan 2017

Ozaj, baby teraz ma Efteling zlavu -25% z listka. vraj cely rok budu akcie (prehovoril zamestananec), lebo Efteling oslavuje 65rokov.

mirussstek
4. jan 2017

@ervenka dakujem velmi 🙂

mirussstek
4. jan 2017

@ajana1 velka vdaka 🙂

ervenka
4. jan 2017

@mirussstek pozrela som- prejst z poistovne do inej, LEN k 31.12.2016. Ak chces nieco zmenit, mozno by sa este dalo. kukni sem- https://www.independer.nl/zorgverzekering/info/...

mevrouw
4. jan 2017

@fadama uz 7mi rok.uz mi tu hrabe 😁

fadama
4. jan 2017

@mevrouw ja som tu uz 8 rokov. A preco ti hrabe, nepaci sa ti tu ???😀

lenkanl
4. jan 2017

@fadama ja nemam daleko do Venla, asi 40 km, obcas tam chodim na nakupy