Ako si spomínate na nakupovanie pred zamatovou revolúciou – pred rokom 1989?

daska_tesco
17. nov 2014

Pamätáte sa ešte na svoj prvý „samostatný“ nákup? Napíšte nám vaše spomienky – čo sa vám vtedy páčilo v nakupovaní, čo by ste chceli vrátiť a čo je lepšie v nakupovaní teraz 🙂
Najlepšiu odpoveď odmeníme 20 eurovou poukážkou na nákup cez Tesco Potraviny domov s dovozom zadarmo a balíčkom kozmetiky Tesco Loves baby. Okrem toho, tri z vás dostanú vlhčené detské obrúsky Tesco Loves baby 🙂 Súťažiť môžete do utorka 18.11.2014 do 9.00 hod. Držíme palce!

petusko
17. nov 2014

v r. 1989 som mala 7 rokov. Pamatám si však nákupy v "mliekárni", mlieko v sáčku za 2 Kčs, chlebík, z ktorého nikdy nezostala ani omrvinka, rožky sme mali iba výnimočne. A tak ako u väčšiny, mandarínky a pomaranče sú pre mňa dodnes vianočné ovocie.
A keď vydalo, naši nám kúpili Pedro, Vlnky alebo v lete Lednáčka 🙂
No a ako tu už niekto spomínal, úplne ma fascinovala obrovská šedá mechanická pokladňa 🙂

leamax
17. nov 2014

My sme tiez v radoch v zelovoci nestali.ocino robil vtedy v zapadnom nemecku,takze my so sestrami sme socik nejak nepocitovali.pamatam si ako raz na vianoce doniesol aj kivi a mamina zalomila rukami,ci mu sibe,ze uz aj zemiaky nosi z nemecka😀
Ale na sobotny nakup chleba,mlieka sme aj my chodili.a jedli sme sumienky a pudingy rovno zo sacku.to boli pudingy,mnaaam,nie ako teraz.a olej bol v podobnej sklenej flasi ako pivo😀

marylis
17. nov 2014

Ja som mala vtedy 2r. Cize asi tolko si z toho pamatam 😀

butterfly22
17. nov 2014

no bola som vtedy ešte malinká...ale pamätám si, ako sme šli do potravín, mama podala lístok pani predavačke, ktorá všetko povyberala, odvážila, predala...žiadna samoška 😀

saska.t
17. nov 2014

tak ja este pridam moj prvy "vystup v pravom komunistickom Priori,bol v BA cerstvo otvoreny mala som 4 roky a Mama dostala od otca peniaze na nove zimne topanky,kedze tie jej zu mali veeela rokov. Vosli sme dnu vsade ticho par ludi obzeralo tie 3 modely ja som mala kombinezu zapnutu az po krk a Mama ma zabudla rozopnut,kedze Bola ohurena tovarom a kedze mne bolo teplo a Bola som cerstvo v skolke a naucila sa par "novych" slov tak som rozculena na cele oddelenie obuvi zakricala " do pi*e,tak pomoze mi tu niekto" kedze som sa nedokazala sama vyzliect 😀 Ako to dopadlo? Mama ma drapla,vybehla so mnou na ulicu ziadne nove boty sa nekonali a zu vobec nie z Prioru 😀
@daska_tesco

daska_tesco
autor
17. nov 2014

@saska.t Tak to bol goooool 😀 Myslim, ze ste sa v tom čase v Priori najblizsích pár rôčkov neukázali 😀

cairka
17. nov 2014

Úplne prvý nákup si asi nepamätám, v podstate asi tak, ako tu už bolo písané, to isté v blede modrom. Ale pamätám si, ako sme potrebovali do školy nejaký kvietok a naši ma vyslali samú. Ja som po nákupe hrdo niesla v tom papieri hrubom zabalený kvet, že aká som ja frajerka, že už aj toto viem sama kúpiť...a aký šok som zažila, keď som došla domov s radostným "Aha, aký pekný som kúpila".....a ten papier bol prázdny 😀 😀 😀

alena76
17. nov 2014

@moni73 mnam sevak, tusim v modrom alebo zelenom obale. Len doteraz nechapem, preco sa ta zuvacka predavala v drogerii pri pokladni

cobhan
17. nov 2014

co sa ja pamatam, tak prva vec, co som si mohla kupit sama bola zmrzlina, za korunu kopcek - citronova, kakaova a obcas puncova. Do obchodu som sla prvykrat sama asi ako 4 rocna s 10 korunou na polku chleba, stvrtku masla, sacok mieka a flasu Korytnice pre babicku.
Citrusy aj mne evokuju Vianoce..prve mandarinky boli vzdy v mikulasskej nadielke 🙂 a z tych casov si pamatam Zimnu a Letnu zmes cukrikov v plechovke, keksiky v krabiciach, vanilkove s dzemovou naplnou, pripadne s kakaovou, taliansku zmes, sirup Ladovy caj - ten tmavy vo flasi ako Jar, dren, zuvacky Pedro a Bajo, cokoladu Bona -dvojfarebnu a este zopar inych veci 🙂

sissy27
17. nov 2014

nepamätám si na svoj prvý nákup, ale nikdy nezabudnem na fronty na košíky, poctivo ľudia čakali, kým sa na nich dostane 😀 ale zas keď som sa zakecala s kamoškou, tak som mala aspoň pre mamu výhovorku, že bolo veľa ľudí a musela som čakať na košík 😀 😀 😀 teraz si košík neberiem vôbec, buď si naložím veci rovno do tašky, alebo keď nemám so sebou tašku, tak schmatnem krabicu 😀
a milovala som papierovú 10-korunáčku, som mala pocit, že mám strááááášne veľa peňazí (dodnes mám jednu odloženú 🙂 )... ktovie, prečo ten pocit nemám dnes pri 10€ 😅 a keď zaviedli kovové 10-korunáčky, tak som bola z toho úplne znechutená...

mawka
17. nov 2014

u nas nasi cakali na nabytok, to si pamatam, v 1985 postavili dom a bol nejaky veltrh v brne a tam si vyberali linku a jedalensku zostavu a bolo to na objednavku. potom este teda cakali na korcule na lad Botas a Canady 😀
velke halo bolo, ked tatko dostal krasne stedre odmeny v robote a mohli sme si dovolit kupit gramofon, najnovsi model, dokolecka dokola som si rano pustala platne s rozpravkami a hlavne, mala som moju oblubenu darinku rolincovu na velkej platni, fuuha. ja som mala s bratom stastie, aj ked nasi neboli v strena, ale mali dobru robotu - hlavne tatko, ten robil v bani a ako banik zarabal nadstandardne a mamka tak normal, ale robila pod MNV v kniznici, takze aj koncerty a rozne vyzitie kulturne, besedy, podpultove knihy, to nebol problem. prve rifle som mala plesnaky, si pamatam, ze som sa citila ako heeeerecka. inak su v mode zas ako vsimam. a potom krcene rifle z tuzexu 😀 este velka vyhoda bola druzba s vychodonemeckym mestom, sice tam bol socik, ale dalo sa tam zohnat FA, Impuls a ine fajnovotky. Impulz som objavila zase a kupujem si ho v DE teraz a ta vona mi vzdy pripomenie rok 1988 🙂 a nezabudnem ani na to, ked som od priatelov z nemecka dostala prvu barbie a hravala sa s nou cela ulica. som si ju chranila ako oko v hlave, vtedy to bolo nieco uzasne a super. ale aj tak najlepsia bola chodiaca, hovoriaca babika nasa z CSSR, ktoru mi tatko doniesol z prahy. na detstvo spominam rada, aj na malinovky v skle. boli super. aj tabory, aj to, ze sme boli stale vonku, vyrabali sme si bunkre, klubovne, motokary a bavili sme sa od 5 rocneho po 15 rocneho, partia decak. super detstvo som mala.

saska.t
17. nov 2014

@daska_tesco moja Mama odvtedy Prior neznasala a oblukom sa mu vyhybala a vzdy mi stihla vytknut "to ale Bola hanba" dodnes s usmevom na tento zazitok spominame... bol to 82 rok

j.a.n.e.7
17. nov 2014

mám jednu spomienku z detstva, keď som s mamou bola v tuzexe na druhom konci mesta a vracali sme sa po zotmení domov, v autobuse som si vychutnávala svoje prvé pískacie lízatko v živote a bola som neskutočne šťastná.... dobu by som nevrátila, ale keďže bolo omnoho menej vecí na výber, neboli také viditeľné rozdiely medzi ľuďmi a viac sme si veci vážili, šetrili, opravovali....

zita19
17. nov 2014

Pamatam si uplne presne. Mohla som mat asi 4 roky, byvali sme v Devinskej. Mama mi dala papierovu 3korunacku a poslala ma do Jednoty kupit vatu. Pri trojici ma odchytili cigancata, zbili ma, polamali okuliara a ukradli tie 3 koruny. Takze za cca 52 rokov sa nezmenilo vôbec nic.
Ale rozhodne sa vtedy nakupovalo jednoduchsie. Automaticke pracky boli 3 typy. 2 Tatramatky, 1 Romo. Chladnicky cca 5 typov. Nabytok sa kupoval priamo z vagona. Vsetky kupelne okachlikovane v danom roky mali viac menej rovnake kachlicky a majitel kupelne mal co robit aby ich zohnal... Teraz mam hlavu v smutku uz len kupy keramickej panvice. Vyberove konanie prebieha uz pol roka a furt nemam.
Mandarinky sice boli len pred Vianocami, ale zas ake nam boli vzacne. A potraviny boli urcite kvalitnejsie aj ked ich "vylepsovali" a nasledne na nich nabalovali predavaci. Bezne bolo namocit sunku na noc aby pribrala na vahe. Naliat mlieko do tresky aby sa jej mohlo viac predat. Ale taky jogut ako bol niekedy uz nie je. Maslo bolo maslo a nemusela som s lupou lustit zlozenie. Sackovane mlieko sice nebolo nic moc, ale dal sa z neho vyrobit aj tvaroh aj kyska k zemiakom, co z krabicového nespachas. Chlieb bol jedly aj na treti den, nie ako dnesne.
Samozrejme vzdy sme mali o zabavu postarane, lebo raz neboli vlozky, potom hajzlak, olej, mak, viecka na zavaracie pohare.... A tak sa zhanalo.

bzuco
17. nov 2014

milovala som polárkový sneh -Severku - najlepšia zmrzlina aká kedy bola...a ešte jahodová dreň 😵 😵 😵 😵 😵 😵

martinabb79
17. nov 2014

moja mama spomína vždy pred Vianocami, ako so mnou stála pred zelovocom na mandarinky. Keď prišla na radu, tak povedala predavačke, dajte mi 2 kilá, aj dcéra tu so mnou celý čas "stála" - spala v kočíku. 🙂
Môj prvý samostatný nákup si nepamätám, ale už ako deti sme chodievali kupovať chlieb a mlieko. Keď nám ostali nejaké drobné, tak sme si kupovali šumienky a olizovali ich. 🙂

heni79
17. nov 2014

@daska_tesco
Vôbec si nepamätám, čo som mala kúpiť, ale pamätám si, že som bola veľmi hrdá, lebo som mala peniaze v peňaženke v taške. Najmä tá peňaženka mi pridala pocit dôležitosti. I keď obnos bol minimálny. No pamätám si, že som mala dostať aj výdavok. Tak som sa sústredila na to, aby mi vydali správne, aby som neprišla o peniaze, že som nákup nechala v košíku v obchode. 😀 😀 😀 Ale peniaze sedeli. 😅 Len pred obchodom som sa spamätala, že mám prázdnu tašku. Rýchlo som bežala späť. Našťastie ma veci čakali v košíku. No hanbila som sa ako pes, predavačky sa mi smiali. Mame som sa s mojím trapasom ani nepriznala.

cikyta
17. nov 2014

A keksíčky KOUKOU ROUKOU s nálepkami, či žuvačky BAJO (predávané v pohostinstve, kde sme chodili sobotienky "vyžobrávať" , nech nám predaju kusok chleba (kedže obchody boli cez výkend zavrete) alebo trochu knedly 😀 )

heni79
17. nov 2014

Baby a pamätáte si na pultový predaj potravín? A na dediny, kde sa objednával chlieb? A na pojazdnú predajňu mäsa? Zažila som ju u starkej na dedine. A stáli sme so starým otcom v dlhom rade, kým sme prišli na rad, už takmer nič nemali. Ale to už bolo akože normálne mäsiarstvo. Starkého po príchode domov starká ešte zvozila, že prečo nepriniesol celú štangľu salámy, ale iba 5cm odrezok. 😀 😀
A rady na banány a mandarínky pred Vianocami. A kubánske pomaranče - inak, mne chutili. 😀 😅

heni79
17. nov 2014

@cikyta
Tie keksíky ale už boli v porevolučnej ére, nie? Dal sa v súťaži s nimi vyhrať aj počítač, takže za socíku to iste nebolo. 😅

zab37
17. nov 2014

neviem, či to bol práve prvý nákup, ale pamätám si: mala som 4 roky teda bol rok 1976, s maminou sme išli na nákup do potravín Zdroja na sidlisku a tam samozrejme rada na košík, bolo okolo mikuláša.... všetkým čo sa v rade posúvali podávala predavačka z krabice sáčok nelúpaných arašidov, každému jeden 🙂. Nemali sme veľa penazí, moja mama arašidy ani nechcela, ale kúpila ich, ušlo sa nám 🙂 mala som veľkú radosť, že arašidy... 😵

Inak vyučila som sa za predavačku práve v Zdroji, tak zážitkov s nakupovaním a obchodov pred rokom 1989 mám dosť. Ako učnica nezabudnem na krabicové mlieko za 5 kčs, ktorého celá paleta ostávala v sklade len pre známych vedúcej....

Teraz na to spomínam s úsmevom, moje deti si takéto niečo nevedia ani predstaviť. Nemáme rožky šup nakúpiť kedykoľvek, piatok, sviatok.....

cikyta
17. nov 2014

A môj ocko ako malý chlapec kradol spod sliepočiek vajíčka a chodil ich vymienať do potravín za hroznový cukor . (najlepšia pochuťka tých čias) Až do dovtedy,kým jeho mamička nespomenula medzi rečou jedného dna tete predavačke, že jej začali sliepočky akosik málo znášať vajíčka a asi ich bude musieť pozabíjať... teta predavačka velké oči , že: -čo prosím ??? Denno denne sem chodí váš malý s kopou vajíčok 😀

cikyta
17. nov 2014

@heni79 Neviem, čo sa dalo s nimi vyhrať. No máš pravdu. Kupovali sme si ich v r.1990 čiže rok PO

nikawero12
17. nov 2014

@heni79 presne toto si aj ja pamätám. V piatok poobede chodila k nám na dedinu pojazdná predajňa mäsa a ja so starou mamou sme tam chodili nakupovať mäso na víkend a stále sme kúpili aj celú štangľu salámy. A v sobotu doobedu sme čakali pred miestnou predajňou Jednoty na chlieb, ktorý sme mali už dopredu objednaný. Kedže často pekár s chlebom meškal, naši poslali nás deti, aby sme čakali pred obchodom. Ale stálo to zato, ten chlieb bol akýsi chutnejší ako dnes 🙂 a to už nehovorím o mlieku a mliečnych výrobkoch.

saskarisko
17. nov 2014

Moj prvy nakup bol obycajny rozok za 20 halierov. btw, ak bolo dieta sikovne, pomotalo sa okolo obchodu, a nazbieralo si popadane pat halierniky, a utekalo sa do obchodu.

Z tovaru si pamatam vselico, ako sladke pecivo sa kupovalo Miky (sladky kolac plneny dzemom, baleny po dvoch). Svojho casu sa to objavilo aj v terajsich obchodoch, ale uz to nebolo ono. Z jogurtov prevladala jahodova dolinka, a zo sladkosti cukriky za korunu (tvrde s ovocnou prichutou, nahadzane v jednom sacku), ako nieco co bolo fakt pre nas top, kupovane velmi prilezitostne boli arasidy v cukre, tie stali 2 koruny. Nanuky eskymo, zuvacky pedro, sem/tam benatova lizanka. Pred Vianocami sa u nas na poslednej polici objavila misa s ovocim (mandarinka, pomaranc, banan), ktore boli odlozene k vianocnemu stolu. dovtedy sme mali zakaz dotykat sa. Co sa tyka udenin tak sa predaval narez, ktory bol opaprikovany, a ked sa z neho odkrojil hrubsi kus, tak sa dal varit ako parky. No, a fungovali mliecne bary, kde sa dala v jednej casti kupit treska, alebo zavinace so vzdy cerstvym rozkom, v druhej casti mlieko alebo jogurt. A jedlo sa na stojaka. A v meste fungoval aj stanok, kde sa predavali zlte limo malinovky v plastovych sackoch, do ktorých sa davala slamka. a ked sa silnejsie stlacilo, voda cez tu slamku "vyletela" hore a vsetkych obliala.

Asi ako naj zazitok na nakup tovaru z tohto obdobia bolo, ked sme boli u tety v BA na navsteve, Do drogerie dostali vlozky s lepiacim pasikom (silno nedostatkovy tovar), a predavali ho len zenam popr. dievcatam (moj pripad, cca 6 rokov) - 1 balik na hlavu. Tak sme si v tej rade odstali vyse hodiny, len aby sme ich kupili.

daska_tesco
autor
17. nov 2014

V niektorých veciach by to bolo asi veľmi ťažké , keby sa tá "doba" vrátila. Státie v radoch a nedostatok tovaru a hlavne výber tovaru.... brrrrrr hrúza len pomyslieť. 😕 😒

leamax
17. nov 2014

@heni79 by si sa cudovala,ale chlieb sa este v niektorych potravinach objednava🙂

elinor42
17. nov 2014

Tak ja si pamatam skvely termix. Husty a chutny. Nie ako ten dneska, ze to spadne z lyzicky ako kus gumy. Bol vanilkovy, coko, jahodovy a citronovy. A hlavne vianocna vyzdoba v obchodoch zacala na Mikulasa a nie v auguste. To sa clovek na tie vianoce aj tesil.

heni79
17. nov 2014

@leamax To vážne? Ale to sú zrejme nejaké potraviny na dedine, nie?

leamax
17. nov 2014

@heni79 ano,male potraviny na dedine🙂ludia su na to zvyknuti.kto nema objednany,musi si privstat