Prečo nemajú v obchodoch s oblečením aj väčšie veľkosti?

13. sep 2023

Mám veľ. 48. Zase sa tu urcite nájdu krásne a vzdy štíhle rýpalky, ktoré budú riešiť prečo to tak je. Ale skúsme toto teraz neriešiť.
Zaujíma ma, že prečo v obchodoch s oblečením nemajú na predajni aj väčšie veľkosti - povedzme 48-52. Neverim tomu, že by sa im to nepredávalo - vidím vo svojom okolí vela žien, ktoré by to urcite uvítali. Väčšie veľkosti sa daju kupit len cez internet, ale mne sa nechce stale hore-dole platit poštovné. Ja si chcem oblečenie vyskúšať. Prečo napr. H&M má plus size kolekciu, ale v kamenných predajniach ju vobec neponúkajú? Je to hrozne nefér - veď moje peniaze sú rovnaké ako peniaze ženy s veľkosťou 38. Nechápem to a štve ma to.

anjelicek26
13. sep 2023

a. vela zien s nadvahou sa hanbi na verejnosti skusat a prezliekat a kabinky su male, uzke, skor ich to zdebta.
b. velkost 48-52 skutocne potrebuje len male % zien a to, ktore sa neciti komfortne vzdy kupuje oblecenia malo, uz len s principu, ze stale veri, ze schudne, ver mi, ze tie odbytove cisla v tomto segmente su nizke
c. vacsina obchodov nema na predajni oblecenie, o ktore je maly zaujem, to sa tyka nielen plus size, ale aj tehotenskej mody a mnoho ineho...

nyusika
13. sep 2023

Maju - v C&A bezne, Peek and Cloppenburg bezne, v H&M tiez nieco ponukaju

ivik4
13. sep 2023

Vsak a dorucenie na predajnu nemas zadara? Ja tak vela x objednam ked nieje moja velkost v obchode ,vyskusam pri prebrani zasielky a bud necham alebo rovno vratim

jarmila2010
13. sep 2023

ale to nie je vsade..ked sme zili svojho casu v Skotsku,tam si nasiel vela veci v obchode od velkosti 34 az po 52 a aj viac

dadis
13. sep 2023

Ak by to islo ako teple rozky, urcite by si toho v obchodoch nasla viac. Pravda je taka, ze najviac sa predavaju velkosti od 36 do 42 a obchody nemaju dovod za prezasobovat velkymi zasobami vo velkosti 34, ci 44+ - z cisto praktickeho dovodu.

ckocka
13. sep 2023

To nejako nekorešponduje so štatistikami výskytu nadváhy a obezity. Ale možno je úmysel a snaha donútiť ich schudnúť.

kittykat22
13. sep 2023

Mozno to bude aj tym, ze tie veci su vacsie, tazsie a zaberaju viac miesta. Ono ked zoberies 1ks tak to nie je vidiet. Ale zober si rifle 10 000 ks 52.ky a 10 000 ks 36.ky Z ekonomickeho hladiska je pre obchod lepsie dodat viac mensich veci. A u nas skutocne bude najviac zaujmu u velkosti 34/42. Viem, ze u nas bolo cele oddelenie tychto velkosti v HM a zrusili ho. Pravdepodobne predavali viac klasickych velkosti, tak si spocitali, ze sa im to nevyplati. Nehladala by som za tym nic ine, ako zaujem o maximalizaciu zisku.

autor
13. sep 2023

@anjelicek26 prosim ta, to sú čo za kraviny? Nemám pocit, že by som sa nezmestila do skúšobnej kabínky v obchode.. to je fakt hlúpy argument. A čo sa týka toho odbytu - susedka robí v dvoch roznych obchodoch s oblečením. Minule mi hovorila, že veľkosti Xl a Xxl sú hneď preč, zatialco tie S a XS v jednom kuse preceňujú a aj tak sa to nepredá.

akiana
13. sep 2023

Ako kde. Slovensko je v Europe jedna z krajin s najnizsou incidenciou morbidnej obezity, takze zrejme po takych velkostiach nebude az taky dopyt, nezavisle od tvojho subjektivneho vnimania. Velke konfekcne siete maju prepracovane systemy na prieskum trhu a jednoducho ponukaju to, po com je dopyt, a Slovenky sa stale pohybuju medzi velkostami 36-40, alebo S-L. V takom Nemecku mas naopak dokonca samostatne znacky pre nadpriemerne velkosti, ako napr. Ulla Popken, lebo je tam na to trh. O USA ani nehovoriac, tam je pomaly problem najst nieco pre stihle. Avsak vzdy najdes velku ponuku v internetovych obchodoch, takze by som sa sustredila tam.

kittykat22
13. sep 2023

@ckocka jedine co zaujima firmy je zarobit. Keby mohli, tak by ti predali aj mrtveho norka.

anjelicek26
13. sep 2023

Ano velkosti XL a XXL su hned prec, pretoze na predajnu dojde par kusov... S je mainstream uplne klasika a maju toho na sklade vela, jasne, ze sa to hned nevypreda alebo v uplne inom pomere, susedka asi nebude manazer odbytu. Mozno si aj vyberas nespravne obchody, ja som minule vbehla do predajne ernstings family a jediny kus XS a same L a XL, takze tak...

autor
13. sep 2023

H&M v Avione malo ako jedno z mála na SK aj plus size kolekciu - vždy to bolo viac-menej vypredané. A aj tak to zrušili a už sa to dá kúpiť len online.

autor
13. sep 2023

@akiana tebe sa zdá, že žena s veľkosťou 46/48 ako mám ja je morbídne obézna? 😡

dadis
13. sep 2023

@autorka tak neverim tomu, ze nakupcovia nenakupuju tovar podla toho, ake maju cisla z predajov. Nema to zmysel, ciel obchodu je predat co najviac, preco by objednavali stale nieco, co nepredaju alebo predaju s vyraznou zlavou? a naopak, nenakupia to, o co je neustaly zaujem? never vsetkemu, velkych zien 48+ je ozaj malo

ckocka
13. sep 2023

No, tým s 36 sa to zdá, s tým nič nenarobíš.

autor
13. sep 2023

@anjelicek26 nemusíš mi vysvetľovať pomerné počty. Vieme o com sa bavíme - doslova mi to povedala tak, že zo sto kusov XS vrátia 20%.. zo sto kusov XL vrátia 5% a aj to sú väčšinou veci poškodené alebo zašpinene, atď.

dadis
13. sep 2023

xs je 34 velkost...xl je 42 myslim...porovnavas neporovnatelne..chces hovorit o cisle 46/48..tych je menej nez tych 34

akiana
13. sep 2023

Necit sa hned dotknuta a nebud agresivna, ked sa pytas na nazory a potom nazory aj dostavas. Na kazdy komentar plujes jed, tak sa ukludni. Nepovedala som, ze TY KONKRETNE si morbidne obezna, netusim, aku mas vysku a vahu. Hovorim o vseobecnej demografii Slovenska v porovnani s Europou a Amerikou, co je odzrkadlene v konfekcnom trhu a preto nevies najst nic na seba.

Alebo inak - si krasna stihla lan, a tie obchody ta len hejtuju a nechcu, aby si sa pekne obliekala. Lepsie?

autor
13. sep 2023

@akiana ja som kludná, len nechápem prečo si potrebovala spomínať morbídne obéznych.

akvi
13. sep 2023

Tak ja mam prave tu "normalnu" velkost 38,40, M a tiez mam pocit, ze v obchodoch vzdy same S, XS. Alebo spodne pradlo, 75/B je zarucene aj 10 druhov na sklade. Ked sa bavime s kamoskami, ani jedna jedina nemame tuto velkost a vsetky mame problem kupit si normalnu podprsenku.. Pritom tie ine velkosti existuju, len ich nemaju na predajni. Ja robim tak, ze objednam cez net, dorucenie na predajnu, vyskusam, necham si to, co sadlo, zbytok im tam necham..

akiana
13. sep 2023

Lebo je to fakt. Vygoogli si statistiky BMI od 40, co je morbidna obezita, a Slovensko ti vyjde v spodnych prieckach. Este osobny priklad - ja mam velke prsia, 80-90 D-E (podla znacky) a v normalnych obchodoch s bieliznou a plavkami ako Calzedonia, Hunkemöller alebo Intimissimi bud na seba nenajdem nic, alebo len nieco zo spodnej zasuvky a nie velmi pekne. Ale nevyplakavam tu ze preco preco, proste chapem, ze moja velkost vybocuje z priemeru zakaznicok, a preto nakupujem v specializovanych obchodoch ako Prima Donna.

zuzana76
13. sep 2023

@autor skus si objednavat, moja mamina ma 48 a kupit nieco pre starsiu plnu pani je naozaj tazke, neviem ju presvedcit, ze jej nieco objednam, tolko peknych veci som videla na zalando, answear, about you aj v tychto velkostiach a vratenie je zadarmo, ak si registrovana, ja mam sice velkost M 38-40, ale objednavam si len odtial, lebo ja ani pre seba neviem nic solidne najst v obchodoch

anjelicek26
13. sep 2023

Autorka skutocne riesis nejake virtualne pocty v hlave nejakej predavacky, ktora nema celkove cisla... drviva vacsina XL XXL kolekcii proste ide cez online predaj. Podla toho je aj pomer v obchodoch. Nie, nemyslim si, ze velkost 48 je morbidna obezita, ale skutocne takych zien je uz malo.

@akvi xs-s je je ano v obchode strasne vela. Lebo prave mlade baby este behaju po obchodoch a skusaju a vyberaju, nam sa uz nechce... obchody toto robia a maju dovod, keby tam mavali navaly moletiek, tak maju iny sortiment...teraz myslim smer autorka...

autor
13. sep 2023

@dadis velkost xl by podla medzinárodných tabuliek mala byt 48

autor
13. sep 2023

@zuzana76 ale ved ja si objednávam - inak by som asi nahá chodila. Len ma to štve lebo ked si chcem nieco kupit na nejaku špeciálnu príležitosť tak na to musim myslieť s predstihom.

melanta
13. sep 2023

Ale veď Peek&Cloppenburg máva veľkosť 48 úplne bežne.

la_dolce_vita
13. sep 2023

Autorka, ja ti verim. Nakupujem casto v Orsay a tu je max velkost 42. Predavacka mi raz povedala, ze tieto velkosti su hned prec ako prve a tie malicke ostavaju, su najviac neskor v zlave. Ale je to moda pre zrelsie zeny skor. Tiez mi napadlo, preco viac kusov nedodaju, ked je taky zaujem. Vacsie uz vobec nemaju, skoda, predalo by sa.

kris_tin257
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dadis
13. sep 2023

@akvi Ja mam presne tuto velkost 38, M, podprdu 75C, topanky 40 a vacsinou kupim, co potrebujem @autorka ano, opravujem sa - xl 44 velkost... a samozrejme zavisi aj od zamerania znacky, ak je zamerana na mlade zeny, zacina velkostou 32 a vacsie ako 42 tam nenajdes

akiana
13. sep 2023

No to su mi problemy, musis s predstihom mysliet na nakupy pre specialne prilezitosti. A ty co myslis, ze my ostatne nakupujeme saty v trznici? Neviem, ako si to predstavujes, ale ja s mojou velkostou 36 tiez objednavam z netu, viacero velkosti, skusam s topankami a doplnkami, a asi 50% vzdy vratim, pretoze aj ked v kamennych obchodoch maju moju velkost, tie veci su vacsinou fast fashion, skarede, a hlavne trendove - teda vygajdane, oversized alebo crop topy, proste nie moj styl. Aj oblecenie nakupujem na Zalande podla presnych kriterii, alebo v specializovanych obchodoch. Skor mam dojem, ze si sa prisla postazovat.