Vaše skúsenosti s televíziou Samsung QLED

konik_testuje18.6.2019

Ako vyzerá testovanie televízory Samsung QLED? Je predsa plné farieb a zábavy! Urobili sme radosť jednej rodine z Modrého koníka a tá vyskúšala smart televíziu Samsung 55 "QLED 4K TV QE55Q85 Séria Q85 (2019). Televíziu rodina zamestnala na plný úväzok a dala jej poriadne zabrať. Poďte sa na to pozrieť 🙂

Predstavujeme vám smart televíziu Samsung 55 "QLED 4K TV QE55Q85 Séria Q85 (2019)!

Na veľkej obrazovke vyzerá všetko oveľa lepšie. S každým gólom v zápase alebo s každou explóziou vo filmovom trháku sa ocitnete priamo v centre diania. Už nemusíte sedieť priamo pred televízorom. QLED s ultraširokým pozorovacím uhlom vyžaruje svetlo úplne rovnomerne. Takže vám poskytne perfektný zážitok, nech sa posadíte kamkoľvek.
Quantum HDR 1500 vytvára oveľa hlbší kontrast aj hodnoty jasu, aby ste na obrazovke mohli sledovať skutočne realistické dobrodružstvo. Takže aj záber hviezd na nočnej oblohe rozžiari vašu obývaciu izbu.

Podmienky vo vašej obývačke sa môžu zmeniť. A vaša TV sa tomu musí prispôsobiť. Inteligentný režim QLED preto dokáže automaticky upraviť jas aj hlasitosť. Audio vie dokonca prispôsobiť prehrávanému obsahu. Napríklad pri správach nechá vyniknúť hovorené slovo alebo zvýrazní hlas speváka pri sledovaní koncertu.

Riešenie One Invisible Connection od spoločnosti Samsung vám pomôže zachovať čistotu interiéru. Pre pripojenie rôznych prístrojov aj pre napájanie totiž QLED používa jediný kábel. Stane sa tak prirodzenou súčasťou vášho domova a nijako nenaruší jeho jedinečný štýl. Menej káblov totiž naozaj znamená väčší vizuálny zážitok.

Nová QLED dokáže vašu obývačku premeniť nielen na luxusnú kinosálu, ale zároveň dokonale splynie s okolím. Režim Ambient premení vypnutú obrazovku na priestor pre prezentáciu fotografií, dizajnové dekorácie alebo sa jednoducho prispôsobí farbe okolitej steny.

QLED je vďaka rozhraniu Smart Hub a diaľkovému ovládaču One Remote ešte múdrejší. Zábavu zo všetkých zdrojov máte vďaka nim neustále na dosah. Ľahko ovládnete set-top-box, hernú konzolu, aplikácie aj klasické vysielanie.
Na svoju QLED môžete dokonca aj prehovoriť. Virtuálny asistent Bixby vás poslúchne na slovo a pomôže vám nielen s ovládaním televízora. Stačí povedať.

3 týždne s TV Samsung QLED

Hádanka na úvod: Čo sa stane zo seriálovej maniačky, pozerajúcej filmy na monitore s uhlopriečkou 21,5”, keď dostane možnosť testovať QLED televízor s 55” uhlopriečkou?

(*Odpoveď sa dočítaš na konci článku)

Začnem (ako inak) od začiatku - na začiatku, ktorého som si ani nedovolila dúfať, že by na toto testovanie mohli vybrať mňa, nás, našu rodinku. Ale ako som písala v prvom príspevku, tam hore je Niekto, kto ma má asi veľmi rád. A nový Samsung QLED televízor, ku nám priniesli presne v deň mojich 30-tich narodenín. 

Keďže sme nemali dosiaľ žiaden televízor, nemali sme v obývačke ani žiadnu TV stenu. Pred príchodom sme teda potrebovali trošku prehodiť skrinky a odpratať pracovný kútik do spálne. A keď už sa prehadzovalo, tak "trebalo" omaľovať, a keď už obývačku, tak rovno celý byt. No a keď už bolo vymaľované, tak sme konečne nahodili aj záclony. To som celá ja 😀 Ale uznajte, že taká parádna telka nemôže visieť niekde “len tak”. 

Before / After Samsung QLED

Na zavesenie TV bolo treba dokúpiť držiak na stenu. Zvolili sme ten od Samsung priamo určený na model Q85 s uhlopriečkou 55” - https://www.samsung.com/sk/tv-accessories/wmn-m15e-no-gap-wall-mount/

Chlapi od Samsung si s inštaláciou hravo poradili. Inštalácia vrátane vŕtania a upevnenia držiaka, cez pripojenie, až po vysvetlenie základov ovládania, trvala niečo cez 30 minút.

Pred rozlúčením sa ma páni opýtali, či mám nejaké otázky. Keďže som ich mala asi milión, slušne som sa rozlúčila a spoľahla sa na manuál. A viete čo? Nikdy nebolo treba, aby som ho otvorila.

Ovládanie Samsung QLED s ovládačom One Remote

Je jednoducho jednoduché. Intuitívne. Pokiaľ viete pracovať so smartfónom (čo v dnešnej dobe vie, myslím, každý), ovládanie vám príde úplne prirodzené. A tak sme sa aj my, rodina doposiaľ beztelevízorová, rýchlo s telkou skamarátili.

Ovládač One Remote od Samsung stačí mať naozaj “One” (jeden), čo patrí k jeho veľkým bonusom. S pomocou jedného zariadenia môžete pohodlne ovládať všetky svoje AV prístroje bez dodatočných konektorov alebo komplikovaných nastavení. Jednoducho ovládate váš set-top-box, prípadne hernú konzolu, aplikácie aj klasické vysielanie - jedným ovládačom. A to je skvelé! 😉

Kamarát Bixby

Pokiaľ ste však váš One Remote ovládač nechali mimo dosah detí, a zároveň aj mimo vás, pre všetkých “couch potatoes” je tu vždy priateľ Bixby. Je to virtuálny asistent, na ktorého stačí zavolať “Hi, Bixby!” 

Jeho reakcia je pohotovejšia, ako ktoréhokoľvek manžela. Môžete sa ho zároveň čokoľvek opýtať, a zaručene nebude zapierať! 🙂 Odpovedá rýchlo a pravdivo. Ja som ho skúsila vyskúšať s otázkou: "Kto je režisérom filmu Bohemian Rhapsody?"

Bixbyho odpoveď: "Bryan Singer" 

Bixby, máš len dve chyby. Rozumieš iba anglicky a nevieš variť, inak si fakt super! 

PS: Nech mu veľmi nekrivdím, vraj ovláda aj mandarínsku čínštinu 🙂

PS2: Keď sú decká fakt zlé, stačí zavolať "Bixby! TURN OFF TV!" ( "Bixby, vypni TV!" )

(Presne tak, moje deti nemajú radi Bixbyho 😀)

Inteligentná domácnosť so SmartThings

Samsung SmartThings je integrované riešenie, s ktorým dokážete svoj domov premeniť na inteligentnú domácnosť. Takže pokiaľ máte doma aj iné inteligentné spotrebiče, Samsung QLED dokážete pripojiť do jej siete. S jej pomocou dokážete rozsvietiť, pustiť robotický vysávač a s inteligentnou chladničkou zistiť napr. jej obsah.

U nás doma sa zatiaľ nachádza len vysokointeligentná klíma Samsung, ktorú menej inteligentná ja, doposiaľ nedokázala na SmartThings domácnosť pripojiť, ale “pomoc už je na ceste” 😉

Samsung QLED si rozumie s Apple

Naopak veľmi jednoduché bolo spárovať QLED s mojim iPhonom. 

AirPlay je integrovaný prehrávač, vďaka ktorému môžete plnohodnotne streamovať súbory zo svojho iPhonu, iPadu, alebo Macu. Skvelé napr. na priemetanie fotografií, napr. keď chcete úspešne terorizovať rodinu na návšteve s fotkami z dovolenky 🙂 

Ambient Mode

Jedna obývačka na tisíc spôsobov? 

To je režim Ambient Mode

Vypnutý televízor dokáže premeniť na dizajnový kúsok a dodať vašej obývačke ten správny šmrnc. 

Osobne som si veľmi obľúbila motívy diel svetových fotografií, ktoré volím podľa nálady a svetla zvonku 😉 

Pokiaľ si chcete oddychovanie spríjemniť decentným spevom vtákov, aj to je možné s Ambient Mode. Super ku knihe s kávou..., a spiacim deťom 🙂

A čo takto premeniť televízor na kvalitné premietanie vašich fotografií? Stačí si zostaviť album svojich najobľúbenejších fotiek. Alebo si zvoľte jedno z interaktivných pozadí, a jednoducho dolaďte dizajn vašej izby. 

Možné je tiež zobrazenie základných informácií, ako je dátum a čas

A pre vyznávačov minimalizmu je tu tiež možnosť nechať vypnutý televízor splynúť so stenou. QLED použije fotografiu steny, pri ktorej je umiestnená, a na svojej obrazovke zobrazí rovnaký vzor a farbu. Takže s ňou perfektne splynie.

Auto Motion Plus

Bez tejto funkcie by bola moja recenzia “neúplná”. Lebo práve táto funkcia v úvode testovania spôsobila isté nedorozumenie. Resp. úplne veľké zhrozenie. Kto ma sledoval počas sledovania na profile @wayfarer, pozná príbeh, ako dvaja ľudoopy z 21. storočia zapli svoj prvý televízor s hyperrealistckým obrazom. Počas dňa sa spolu s deťmi nechali únašať úchvatným obrazom pri sledovaní prírodných dokumentov a animovaných rozprávok. 

Keď sme si však večer zapli svoj obľúbený seriál, miesto veľkého nadšenia prišlo veľké sklamanie. Mali sme dojem, že pozeráme nejakú paródiu na zlú telenovelu a nie Stranger Things. Neviete si predstaviť moje myšlienkové pochody 😀 Do noci sme sa bavili, či recenzovať úprimne, alebo QLED vrátiť, alebo si na ten obraz zvyknúť, lebo “to tak asi má byť”. Ale nie, nemá 🙂 Vďaka susedovi sme rýchlo prišli na to, že je to celé o funkcii Auto Motion Plus

Auto Motion Plus je funkcia, kedy si dokážete navoliť režim obrazu, podľa programu, ktorý sledujete. Slúži na vyhýbanie sa pohybu, ktorá odstraňuje duchov a rozmazanie, ktoré sa vyskytuje pri rýchlo sa pohybujúcich obrazoch. Auto Motion Plus vyzerá skvele na živej televízii, ako sú športové udalosti alebo prírodné dokumenty, ktoré sa filmujú rýchlosťou 30 snímok za sekundu. Väčšina filmov sa však filmuje rýchlosťou 24 snímok za sekundu a nie je určená na sledovanie touto funkciou. Pokiaľ je teda Auto Motion Plus zapnutý na nie na to vhodnom programe, vytvára to naozaj obraz ako zo zlej telenovely. Každopádne - IDE TO VYPNÚŤ / zapnúť podľa potreby, a vďaka tomu pozeráte každý program tak, aby bol zážitk z pozerania čo najdokonalejší 🙂

4 prednosti QLED

Kompletné informácie k modelu Samsung QLED Q85 55" nájdete priamo na stránke Samsung - https://www.samsung.com/sk/tvs/qled-q85r/QE55Q85RATXXH/

Samsung tu garantuje 4 prednosti QLED a ja som sa na ne zamerala aj počas testovania, či sú to len sľuby alebo si zaslúžia ozajstnú pochvalu.

1. Direct Full Array Plus 

Znie to komplikovane, ale laicky povedané, je to optimalizácia svetla pre hlbší obraz. Toto riešenie umožňuje vašej QLED ovládať podsvietenie, a zabezpečiť tak naozaj úžasný kontrast a optimálny jas. Vďaka tomu si vychutnávate realistický obraz a máte zážitok z neuveriteľnej hĺbky obrazu. S týmto riešením vám neunikne už žiaden detail!

2. Procesor Quantum 4K 

Keď vám prednosť č.1 optimalizuje jednotlivé obrazové scény, prednosť č. 2 vám prispôsobuje jas a zvuk každej scény vašim izbovým podmienkam. Procesor Quantum 4K používa vlastný algoritmus upscalingu, čo je umelá inteligencia, ktorá umožňuje vašej QLED hotové zázraky. Redukcia šumu, obnovenie detailov a zaostrenie hrán zobrazených objektov alebo textu, vylepší ľubovoľný obraz takmer do kvality 4K rozlíšenia.

Pozerať nočné scény počas dňa bolo u nás nie len utrpením počas sledovania, ale aj takmer nemožné. Kto pozná seriál Služobníčka, Dark alebo diel "The Long Night" z Hry o Tróny, vie, čo tmavá scéna a strácanie detailov znamená. U Samsung QLED som si však všetky tieto seriály mohla pozerať aj počas obednej siesty. A to už je čo povedať!

3. Ultraširoký pozorovací uhol

Quantum Dot Panel vám prináša zobrazenie so 100% objemom farieb, a to dokonca aj pri sledovaní z bočnej strany. S touto TV sa bude doslovne unášať sledovaním pestrosťou realistických farieb. A to z ktoréhokoľvek pozorovacieho uhla!

Táto fotografia je dôkaz namiesto sľubov 🙂 Definícia farieb v prívlastkoch: sýte, pestré, ostré, mňam!

4. One Invisible Connection

Je v preklade “jedno neviditeľné pripojenie”. Lebo ako sa hovorí, menej je niekedy viac. A jeden kábel na všetko naozaj stačí!

A ak to znie ako príliš veľa chvály, Samsung QLED si ju fakt zaslúži! Takže som naozaj šťastná, rovnako ako zvyšok mojej rodiny, že si tento kvalitný obraz môžme denne vychutnávať! Už menej si to síce myslí môj osobný spánkový deficit, ale kofeín ma počas týchto troch týždňov naozaj, že podržal! 

neVÝHODY

  • CENA - bez okolkov, SAMSUNG QLED Q85 55" patrí do vyššej cenovej relácie. No svoju cenu obhájil na všetkých frontoch a s istotou môžem povedať, že táto QLED uspokojí každého, kto hľadá vyšší TV štandard
  • Ambient Mode - jedna z možností režimu Ambient Mode je možnosť nechať splynúť obraz so stenou. Avšak konkrétne pri tomto režime mi prekážal efekt tmavých rohov a tak nejak zažltnutý obraz. Neviem, či to tak je úmyselne, každopádne pri žiadnom inom obraze som podobnú "vinetáciu" nepostrehla, a celkovo je režim Ambient Mode úžasný!
  • Prudko návykový - bilancia za posledné 3 týždne = môj osobný divácky rekord! Tzv. trojtýždňový maratón, 7 seriálových sérií, 2 filmy, cca 70 hodín. Všetko na úkor spánku a domácich povinností. (Áno, zajtra sa u nás konajú veľké rajóny.)

Takže už tušíte správnu odpoveď na moju úvodnú otázku?

Presne tak: Stala sa zo mňa fakt, že unavená seriálová maniačka

A teraz bez srandy, dnes idem spať s deťmi! Dobrú 🙂

@konik_testuje ešte raz veľmi pekne ďakujem za túto možnosť testovania! Radka

#recenzia #test_samsung3