Aké následky bude mať vyoperovanie štítnej žľazy?

mimka54
25. aug 2009

Ahojte, mam znizenu funkciu SZ a uzliky na nej, moja lekarka hovori ze ju treba vyoperovat. Ale neviem si predstavit ake dosledky to moze mat. Preto sa obraciam sem, ci sa tu nenajdu podobne "pripady" 🙂 Dakujeeeeem

blume
31. mar 2010

Prajem pekný deň všetkým!
Túto stránku som "objavila " práve dnes surfujúc po internete . Pred cca 2 rokmi mi doslova v jedne sekunde "vytreskla" hrča na jednej strane krku vo veľkosti menšieho vtáčieho vajíčka - prekvapilo ma to ,ale nejako zvlášť nerozhodilo / Mala som cystu vedľa vaječníka pred rokom a rozpustila sa samovoľne sama / - pomyslela som si ,že nejaká cysta a ako prišla -tak odíde . Po čase som bola na návšteve v KE a tam sused krčný lekár mi to akože potvrdil / pozrel-ohmatal/ a vraj jeho sestre to vybrali .Teraz po čase / 2 rokoch /-i ked mi to vôbec neprekáža / okrem estetického hľadiska / som sa rozodla v rámci preventívky požiadať o vyšetrenie aj danej hrče . Lekárka -endokrinologička diagnostikovala na základe pohľadu :" Dg.:Struma nodonosa 1.sin " A objednala ma po V. noci na sono , odobrala krv na testy a medzi rečou skonštatovala ,že odporúča odoperovať v Ružomberku .Priznávam,že doposiaľ som neprekonala nijakú vážnejšiu nemoc ,okrem občasných nachladnutí .Mám 62 r. - 2 dospelé detí ,pôrody ľahučké, som športovozaložená,s pevnou vôľou a citovo vyvážená, stravujem sa celý život striedmo a myslím,že aj dostatočne zdravo, nepijem,nefajčím,... V rodine sme väčšina zdraví chválabohu a dožívame sa vysokého veku . Rozpísala som sa za čo sa ospravedlňujem ,ale chcem iba prispieť a zároveň poprosiť ,ak je tu niekto s podobnou skúsenosťou a podelí sa ..budem veľmi vďačná ...Chápem,že doba a aj príroda meniac sa prispieva ku zmenám aj v organizme človeka ... a predsa hľadám odpoveď / príčinu vzniku i možností riešenia .U nás v rodine nikto také niečo nemal a tak niet s kým konzultovať Ďakujem vopred všetkým,ktorí mi odpíšu .

wali
31. mar 2010

ahoj blume, mne tiez vyoperovali stitnu zlazu, dovtedy som tiez nebola nikdy vazne chora. podstata vzniku tejto choroby je hlavne dedicnost - nemuseli to mat priamo tvoji rodicia, mozno praprarodicia a druha pricina, ktora moze chorobu vyvolat (samozrejme, ze ju niekde v tele mas zakodovanu, ale "spi") je stres. ja mam stitnu po babke, ale objavila sa az, ked som mala vyrazne stresove obdobie v zivote, dovtedy som ani len netusila, ze nieco take by som niekedy mohla mat. myslim, ze ty s tym nic nespravis. kazdopadne az po vysetreniach ti povedia, ci je potrebne strumu vybrat, ci ju vyberu celu, alebo len cast alebo ti mozno postacia lieky bez operacie.
ja som ju mala dlhsi cas, ale ked sa to nelieci pridruzuju sa dalsie neprijemne priznaky tejto choroby. ako pises, zatial nic nepocitujes, co je dobre. ja som si presla aj ostatnymi "radostami" spojenymi s vysokou funkciou stitnej zlazy. tak drzim palce, aby to vsetko dobre dopadlo!

petot
31. mar 2010

Problémy štítnej žľazy môžu spôsobiť viaceré veci, napríklad vystavovanie strumigénom (a tým sme veru vystavovaní hojne vo forme ťažkých kovov, bromidov, fluoridov apod), nedostatok jódu (ten je veľmi rozšírený), nedostatok antioxidantov (hlavne vitamínu C a selénu), nedostatok B-vitamínov, nedostatok horčíka, zinku, silné elektromagnetické polia apod.

petot
31. mar 2010

No a samozrejme stres, fyziologický i psychický. Čiastočne aj preto, že ešte zhoršuje dopady nedostatku vyššieuvedených látok, najmä antioxidantov.

blume
23. júl 2010

Milá Wali -ďakujem za Tvoje slova,vážim si toho. Zvážila som všetko pre i proti a súhlasila som s návrhom lekárky-endokrinologičky vyoperovať a ona ma hned objednala . A tak 1.8.má hospitalizujú a 2.8.by mali urobiť zákrok v Ružomberku./ navrhla to lekárka a ja som nemala výhrady- ja tam nikoho nepoznám ./ Myslím,že nemajú význam hrdinstva. Som pozitívne zmýšľajúci človek a dôverujem lekárom .Teraz síce nemám žiadne potiaže,neužívam nijaké lieky ..ale roky mi pribúdajú a aj staroba by mala byť pekná a príjemná ...tak radšej s jednou tabletkou -pokiaľ bude musieť byť , ako s niečim horším..Výsledky krvi a ostatné predoperačné vyšetrenia sú v norme / nevadí mi ani po estetickej stránke viditeľná struma / ale myslím,že čo nemá byť v tele nech ide von a verím,že predídem možným dôsledkom,ak by sa to nevybralo.
Ešte raz ďakujem a aj ja prajem všetko dobre

dusany
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dusany
25. aug 2010

Viete o tom, že Červené víno, známe aj ako elixír mladosti, popri mnohých svojich vlastnostiach bráni aj ukladaniu tuku z jedla v tele. Obsahuje molekulu, ktorá dokázateľne spomaľuje starnutie. táto skupina molekúl sa nazýva polyfenoly a najznámejším je práve resveratrol, ktorý sa nachádza najmä v červenom víne.
PRE TÝCH,ČO NEMôŽU ČERVENÉ VÍNO- RESVERATROL DOSTANETE AJ V TABLETÁCH. VEĽKÝ OBSAH VITAMÍNOV,MINERÁLOV A AMINOKYSELÍN JE POTREBNÝ PRE TRPIACICH HYPOTYREOZOU-STRUMOU.
NA ZDRAVIE PO 1 dl DEŇNE A K TOMU MAKRELY Z MORA.ALEBO MORSKÉ PRÍŠERKY,POZOR NA ZVÝŠENY OBSAH JÓDU.

je najsilnejším antioxidantom, ktorý svojou aktivitou predstihuje betakarotén 4-5 krát, vitamín E 50 krát, vitamín C 20 krát, vitamín A, selén a zinok.
- spája a vylučuje z organizmu voľné radikály.

1. Resveratrol normalizuje hladinu lipidov / cholesterolu / v krvi.
Cholesterol sa tvorí v pečeni, ale tiež sa môže do organizmu dostávať s potravou. V krvnej plazme a sére sa nerozpúšťa, ale pomocou osobitného prenášača - lipoproteínu / lipid + bielkovina / cirkuluje v krvi.
Lipoproteínov existuje niekolko:
triglyceridy / vytvorené z emulgovaných častíc a lipoproteínov obzvlášť nízkej hustoty /,
lipoproteíny nízkej hustoty,
lipoproteíny vysokej hustoty.
Veľká časť cholesterolu v plazme sa prenáša lipoproteínom nízkej hustoty.
Najmä toto spojenie býva aj príčinou aterosklerózy. Takýto cholesterol sa ukladá na stienkach ciev v podobe platničiek a zapríčiňuje infarkty, porážky, zhoršenie pamäte atď. Pri vysokom obsahu cholesterolu nízkej hustoty sa zaznamenáva nízka hladina cholesterolu vysokej hustoty, ktorý naopak má veľmi veľký a kladný význam pre organizmus:
- zúčastňuje sa na fungovaní nervových buniek, buniek veľkého mozgu
- je nevyhnutný na syntézu pohlavných hormónov a hormónov nadobličiek
- preniká do zloženia obalov buniek
- je nevyhnutný na tvorbu žlčových kyselín
2. Resveratrol značne znižuje v krvi koncentráciu cholesterolu nízkej hustoty, súčasne zvyšujúc obsah cholesterolu vysokej hustoty.
3. Resveratrol preukazuje veľmi veľké protirakovinové účinky. Spomaľuje rast rakovinových buniek o 50% a dokonca je schopný zničiť rakovinové bunky, súčasne stimulujúc a aktivizujúc schopnosť regenerácie normálnych zdravých buniek.
4. Podporuje tiež normálnu funkčnú schopnosť trombocytov, podporuje zníženie viskozity krvi, zabezpečujúc tým zárovei1 voľný prietok krvi v cievach, pretože udržiava pružnosť stienok ciev.
5. Má protizápalové a antibakteriálne účinky.
6. Je efektívnym kozmetickým prostriedkom, udržuje hladkosť a pružnosť kože, odvracajúc jej predčasné starnutie, ale tiež, majúc schopnosť obnovovať a stimulovať rast kolagénových vlákien, obnovuje mladosť povädnutej kože.
7. Má antialergické účinky, pretože neutralizuje vylučovanie histamínu.
8. Zlepšuje pamäť, zvyšuje odolnosť organizmu voči stresom.
9. Znižuje hladinu cukru v krvi a je veľmi efektívny pri retinopatii / zasiahnutí očnej sietnice / u cukrovkárov a hypertonikov.
10. Zlepšuje ostrosť zraku.
11. Obnovuje štruktúru napadnutých génov, tým tiež odvracia dedičné odovzdávanie takých chorôb, ako je cukrovka a hypertenzia ..

jankohrasko
4. okt 2010

@petot ahoj, citala som Tvoje reakcie, ale ja mam zvysenu funkciu šž - hypertyreozu, lekarka mi nasadila liecbu, trva uz pol roka a zakazala nam otehotniet. Povedala, ze do leta 2011 by som mala ist na operaciu a potom min este pol roka cakat. Som z toho nestatna, existuje nejaka podpora? okrem liekov beriem Thyrozol 10, pol tabletky rano a pol tabletky vecer, dakujem za kazdu reakciu
Je tehotenstvo pri hypertyreoze take rizikove? O Hyper som nasla velmi malo info 😖

petot
4. okt 2010

@jankohrasko Vieš, ja nie som lekár, takže to čo píšem sú len moje názory. Ak niekomu pomôžu, som rád, ale každý robí rozhodnutia sám za seba a každý by si mal dôležité informácie overiť. Každý je za svoje zdravie zodpovedný sám. Ja Ti ani nemôžem radiť, čo by si mala robiť alebo užívať/neužívať. Ide o zdravie a treba dôkladne vážiť ďalší postup. Podľa môjho záujmu je v záujme každého človeka s problematickou štítnou žľazou najprv začať užívať antioxidanty vo vyšších dávkach (najmä vitamín C, selén, vitamín E) a až následne zvažovať ďalšie kroky, za neustálej podpory antioxidantmi.

Lekári v zásade štítnu žľazu neliečia. Pri nedostatočnosti suplujú jej činnosť umelými hormónmi, pri nadbytočnej činnosti ju najprv tlmia, potom otrávia a vyoperujú a potom chýbajúcu žľazu nahrádzajú opäť umelými hormónmi, doživotne.

Ešte začiatkom minulého storočia liečili lekári štítnu žľazu vysokými dávkami jódu, a to tak hypo- ako hyper-, a údajne boli veľmi úspešní. Vec má svoje pozadie, historické i ekonomické. V súčasnosti niektorí odborníci oprášili tieto staré vedomosti, začali publikovať na túto tému a odhaľovať súvislosti, ktoré konvenčná medicína dávno zabudla.

Ja Ti nepoviem, či sú ich postupy a teórie použiteľné aj v Tvojom prípade. Každopádne, ak Ťa zaujíma viac info o menšinovom názore, nájdeš ich napríklad v kapitole Jód: http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf

petot
4. okt 2010

@jankohrasko Štítna žľaza reguluje celý metabolizmus, a keďže tehotenstvo je tak či tak pre telo záťaž, akékoľvek poruchy sa môžu zhoršiť, a výkyvy v činnosti metabolizmu by neprospievali ani plodu. Okrem toho, lekárka možno plánuje nasadenie jedovatých rádioaktívnych látok v rámci predoperačnej prípravy (prinajmenšom ako kontrastné látky pre snímkovanie), a tie by samozrejme mohli ťažko poškodiť plod.

Keby si mala otázky, kľudne sa ozvi, hoci aj IP.

jankohrasko
5. okt 2010

@petot dakujem za infosky, dnes budem pokracovat v patrani, operacie sa dost bojim, prave preto, ze to uz je dozivotne, idem este dnes volat inym endokrinologom, nech mam prehlad.
Dakujem za pomoc, pekny dnik

monika_
8. dec 2010

ahojte,
z vlastnej skusenosti viem, ze ŠŽ je dobra potvora
chcem sa len opytat, preco vsetci argumentujete dozivotnym branim umelych hormonov po vyoperovani stitnej zlazy...mne diagnostikovali Hashimotov syndrom asi v 10 alebo 11 rokoch, teraz budem mat 17 takze uz skoro 7 rokov beriem umele hormony, a davky sa postupne zvysuju a nieje vidiet ziadne zlepsenie.... a ked ide o tie vitaminy, urcite niesu na skodu, ale kazde rano musim uzit asi 6 tabletiek vitanimov a aj tak nevidiet zlepsieniu,....skusila som uz vela veci, dokonca som pobehala aj lekarov v Nemecku a nic....mam strumy, ŠŽ casto bolieva a niekedy citim ze je opuchnuta, mam s tym spojene aj nadmerne vypadavanie vlasov,,, niekedy rozmyslam, ci by vazne nebolo jednoduchsie si ju dat vyoperovat....🙂

petot
13. dec 2010

@monika_ Jednoducho preto, lebo keď štítnu žľazu vyoperujú, tak telo ostane bez hormónov, ktoré potrebuje k svojmu chodu a je odkázané na tie umelé.

Aké hormóny berieš? Aké vitamíny? V akých dávkach? (samozrejme, nemusíš odpovedať)

Nestačí brať "6 tabletiek nejakých vitamínov", pre štítnu žľazu sú potrebné ÚČINNÉ PRAVIDELNÉ DÁVKY konkrétnych vitamínov (C, E, B2, B3), stopových prvkov (selén, zinok, jód) a minerálov (horčík). A potrebné sú naozaj všetky.

Hashimoto je zamotaný problém, lebo jednak dochádza k poškodzovaniu štítnej žľazy, jednak samotný jód, ktorý potrebuje, jej môže za určitých okolností ublížiť. Jeden "alternatívny" lekár (s odlišným názorom než je hlavný prúd) Dr. Abraham tvrdí, že je potrebný nasledovný prístup: účinné dávky vitamínu C, E, selénu na zmiernenie zápalu a poškodzovania, a vysoké dávky jódu a horčíka na odstránenie príčin zápalu. A k tomu je samozrejme vhodný aj B2, B3 a zinok ako podpora správnej činnosti.

Konvenční endokrinológovia takýto postup nepoužívajú a nepoznajú, pre nich je Hashimoto neliečiteľné ochorenie, dokážu len zmierňovať príznaky alebo vyoperovať poškodenú štítnu žľazu. Preto aj tento príspevok prosím ber iba ako alternatívny názor, nie ako lekárske odporúčanie. Podrobnosti o jednotlivých látkach, dávkovaní a teoretickom pozadí postupu Dr. Abrahama sú nad rámec tejto diskusie.

kristies
10. jan 2011

Ahojte,
akurat som našla túto stránku... zaujimave diskusie. Mam tiez problem so ŠŽ, hyperfunkcia, idem na plne obratky... ale snazim sa zatial vyhnut klasickej medicine, len by do mna napchali kooopu tabletiek co som si vypocula a ak to nepojde, tak operacia... z mojej strany sa mi ich pristup zdal naozaj biedny, mam pocit, ze som dalsia v poradovniku a nech len rychlo hltam tie tablety... nuz tak sa snazim nejako z toho dostat inak.
Viem, že to nebude mozno k veci, ale este pred otehotnenim som nabehla na zeleninove stavy a zvysila priejm vitaminov C a B, moj stav sa celkovo vtedy zlepsil, dokonca aj doktorka cumela a spytala sa co som robila 🙂 ale to som tie stavy ani nepila pravidelne, len tak obcas, vzdy rano, nalacno. Pocas tehotenstva a po porode som s pitim stiav prestala az dodnes, ale stav sa mi zacal opat zhorsovat. Tak rozmyslam nad navratom k zeleninke...
Inak @petot klobuk dole, vidim, ze sa v teme vyznas, skusim niektore z tvojich rad. Ja viem, nie si odbornik, ale ja mam pocit ze ani ti nasi lekari...

petot
10. jan 2011

@kristies Som len poučený laik a môžem sa mýliť. Ostatne, tak ako aj konvenčná medicína 😉 Treba si veci pozisťovať, porozmýšľať a vybrať si z dostupných možností svoju cestu, najlepšie takú, ktorá ponúka aj "záložný plán" 🙂

kristies
14. jan 2011

Este ma tak napadlo, a co keby sa to dalo prirodzenejsie upravit tak, ze by sa pouzivala morska sol, namiesto tej nasej jodidovanej... ci to je jedno? Len ma tak napadlo, ked su vsetci pri tom mori taky zdravsi....

tynushqa
15. jan 2011

@kristies ahoj kristies,
ja som mala tiez zvysenu funkciu stitnej zlazy, hyperfunkciu, konkr. tyreotoxikozu. Zo zaciatku som brala aj sedativa, lebo som mala zvyseny pulz abola som velmi hyperaktivna. Brala som 7 rokov Carbimazol. Po porode sa moj stav zacal pekne upravovat, a momentalne som uz vyse roka bez liekov. Moja Dr. co som mala predtym ma uz davno plasila, ze musi ist stitna zlaza prec a ze nikdy nemozem mat deti.
Zacala som velmi zdravo zit, takze ti urcite odporucam tu zeleninku, my sme skoro da sa povedat vitariani 😉.
A odporucam sa vyhybat jodu. Ten som mala uplne zakazany.
A inak Carbimazol pouzivaju aj v alternativnej liecbe rakoviny. Nim sa blokuje stitna zlaza, ktora vlastne nejakym hormonom zivi rakovinove bunky.

K tomu vyoperovaniu stitnej zlazy, je to uplne ta najposlednejsia vec, ktora by sa mala dat prec z tela. Ved stitna zlaza ovplyvnuje skoro vsetky organy. Netreba sa hned nechat presvedcit prvym lekarom ze ju treba dat von, ale skonzultovat to s viacerymi. A HLAVNE je dolezite dodrziavat zdravy zivotny styl! to je prvorade 😉
Vsetkym drzim palce aby sa co najrychlejsie uzdravili

kristies
15. jan 2011

@tynushqa dakujem, parada, tak ideme na zeleninku!!! Akurat dnes som si povedala, ze robim poriadok v kuchyni a trochu to tam pomenim, a potom sup na nakup zeleninky.... no verim, ze bude vsetko dobre, tiez si myslim, ze vela zalezi na sposobe stravovania a zivotneho stylu, len sa k tomu musi clovek dokopat 😉 zatial pekny den vsetkym

petot
15. jan 2011

@tynushqa Nie som lekár, ale vidíš tu typický prístup konvenčnej medicíny - tlmiť príznaky ochorenia (v tomto prípade tlmiť činnosť štítnej žľazy). Pacientovi sa uľaví, ale štítnu žľazu to nemôže vyliečiť, len ju to poškodzuje, pretože bez jódu štítna žľaza nikdy nemôže správne fungovať a deficitom trpí celé telo. Je pravdepodobné, že dôsledkom deficitu jódu môžu byť cysty na prsníkoch, vaječníkoch, rakovina prsníkov a krčka maternice.

Podľa teórie Dr. Abrahama je autoimúnna tyreoiditída spôsobená otravou štítnej žľazy strumigénmi (napr. brómom, ortuťou atď) a deficitom jódu a zároveň horčíka. To, že zelenina Ti zlepšila stav, je prirodzené, pretože obsahuje antioxidanty. Výborný vplyv má aj selén, vitamín C a vitamín E (a všetky 3 sú zároveň nevyhnutné k správnej činnosti štítnej žľazy). Ale Dr. Abraham tvrdí, že okrem týchto vecí, pre vyliečenie štítnej žľazy z autoimúnnej tyreoiditídy sú potrebné ešte vysoké dávky jódu a horčíka. Ak by Ťa zaujímalo viac o menšinovej/alternatívnej teórii tyreotoxikózy, pozri kapitolu Jód http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf

kristies
15. jan 2011

@petot V akych potravinach sa nachadza selen? Nie ze by som to nevedela najst na webe, ale je tam toho akosi malo...

petot
16. jan 2011

@kristies Selén sa v potravinách nachádza málo, pretože sa ho nachádza málo v našej pôde. Na rozdiel od niektorých iných prvkov, rastliny selén nijako aktívne nevstrebávajú a skôr ho prijímajú náhodne, takže sa nedá spoľahnúť na nejakú stabilnú hladinu. Zo živočíšnych zdrojov sú to najmä halibut, morský rak, krabie mäso, losos, majú cca 40-50ug na 100g. Viem, každý z nás denne skonzumuje 40 deka krabieho mäsa 😉 Bravčovina môže tiež obsahovať selén, ale závisí samozrejme od stravy, ktorou tie prasiatka kŕmili, a keď je ho v pôde málo, tak ho bude málo aj v mäse.

Selén ďalej obsahujú orechy, ale ide skôr o symbolické množstvá: arašid 7μg, gaštan 1, kešu 12, kokos (dužina) 10, lieskovec a makadam 4, mandľa 8, pekan 6, píniový 17, pistácia 8, vlašský 5μg (všetko na 100g). Mňam, dal by som si 200g mandlí alebo kešu denne, len kto by mi to sponzoroval 😀 Aj kokosová dužina by ušla, akurát tá sušená strúhaná chutí tak trochu ako piliny 😀

Najbohatším zdrojom sú brazílske orechy (para), lenže aj tu sú obrovské výkyvy: V Brazílii dopestované majú 1900-3000ug na 100g, kým inde dopestované majú aj 10x menej. Takže toto je potom lotéria - keby som chcel zjesť 50g para orechov denne, tak nikdy neviem, či sa predávkujem (1500ug denne je už ďaleko za hranicou dlhodobej bezpečnosti, ktorá je 450-800ug denne u dospelého), alebo poddávkujem (90ug denne je pomerne málo).

Takže nerád to hovorím, ale ak chcem mať stabilný príjem 200ug denne, tak najjednoduchším, najbezpečnejším a najlacnejším spôsobom je výživový doplnok.

maximail
6. feb 2011

zdravim, mam dceru ktorej vyoperovali sz na dvakrat, islo o zhubny nador stitnej zlazy.citam tu dost o euthyroxe, aj som to pozerala na nete, ale nikde som sa nedocitala ake su neziaduce ucinky pri dlhodobom uzivani, priadne ma niekto takyto problem.....budem rada kazdej odpovedi

petot
10. feb 2011

Citujem z príbalového letáku http://www.sukl.sk/sk/pomocne-stranky/save-doku...

4. MOŽNÉ VEDĽAJŠIE ÚČINKY

Tak ako všetky lieky, aj Euthyrox môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Ak užijete vyššiu ako predpísanú dávku Euthyroxu, alebo netolerujete Vašu predpísanú dávku (napr. ak sa dávka zvyšovala príliš rýchlo), môže sa objaviť jeden alebo viac nasledujúcich vedľajších účinkov:
Nepravidelný alebo rýchly pulz srdca, bolesť na hrudníku, bolesť hlavy, svalová slabosť alebo kŕče, návaly tepla (teplo a začervenanie tváre), horúčka, vracanie, poruchy menštruačného cyklu, pseudotumor mozgu (zvýšený tlak v hlave s opuchom očí), tras, poruchy spánku, potenie, úbytok telesnej hmotnosti, hnačka.

Ak sa objaví niektorý z uvedených nežiaducich účinkov, kontaktujte svojho lekára. Váš lekár môže rozhodnúť o prerušení liečby na niekoľko dní alebo znížiť dennú dávku, pokiaľ vedľajšie účinky nevymiznú.

Môžu sa vyskytnúť alergické reakcie (reakcie z precitlivenosti) na ktorúkoľvek zložku Euthyroxu (pozri časť 6. „Čo Euthyrox obsahuje“). Alergická reakcia môže zahŕňať opuch tváre a krku (angioedém). V prípade, že sa to stane, kontaktujte, prosím, ihneď svojho ošetrujúceho lekára.

Ak začnete pociťovať akýkoľvek vedľajší účinok ako závažný alebo ak spozorujete vedľajšie účinky, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľov, povedzte to, prosím, svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.

petot
10. feb 2011

Mimochodom, "lekár rozhodne"? Veď o liečbe v konečnom dôsledku vždy rozhoduje pacient, lekár je na to aby vyšetril, stanovil diagnózu a odporučil liečbu... 😝

molka
10. feb 2011

@petot neviem, či je to naozaj tak. Mňa lekár odmietol pustiť domov z nemocnice na reverz, vraj je to len papier, ktorý na súde neobstojí. Nepomohol mi ani plač, ani prosenie. Pacient nemá právo rozhodovať, aspoň mne to tak oznámil lekár.

petot
10. feb 2011

@molka Lekár porušil zákon č. 576/2004 §6. Citujem:

(1) Ošetrujúci zdravotnícky pracovník je povinný informovať o účele, povahe, následkoch a rizikách poskytnutia zdravotnej starostlivosti, o možnostiach voľby navrhovaných postupov a rizikách odmietnutia poskytnutia zdravotnej starostlivosti (ďalej len „poskytnúť poučenie“)
a) osobu, ktorej sa má zdravotná starostlivosť poskytnúť, alebo aj inú osobu, ktorú si táto osoba určila,
b) zákonného zástupcu, opatrovníka alebo osobu, ktorá má maloleté dieťa v pestúnskej starostlivosti (ďalej len „zákonný zástupca“), ak osobou, ktorej sa má zdravotná starostlivosť poskytnúť, je maloleté dieťa, osoba pozbavená spôsobilosti na právne úkony alebo osoba s obmedzenou spôsobilosťou na právne úkony (ďalej len „osoba nespôsobilá dať informovaný súhlas“) a vhodným spôsobom aj osobu nespôsobilú dať informovaný súhlas.
(2) Ošetrujúci zdravotnícky pracovník je povinný poskytnúť poučenie zrozumiteľne, ohľaduplne, bez nátlaku, s možnosťou a dostatočným časom slobodne sa rozhodnúť pre informovaný súhlas a primerane rozumovej a vôľovej vyspelosti a zdravotnému stavu osoby, ktorú má poučiť.
(3) Každý, kto má právo na poučenie podľa odseku 1, má aj právo poučenie odmietnuť. O odmietnutí poučenia sa urobí písomný záznam.
(4) Informovaný súhlas je preukázateľný súhlas s poskytnutím zdravotnej starostlivosti, ktorému predchádzalo poučenie podľa tohto zákona. Informovaný súhlas je aj taký preukázateľný súhlas s poskytnutím zdravotnej starostlivosti, ktorému predchádzalo odmietnutie poučenia, ak v tomto zákone nie je ustanovené inak (§ 27 ods. 1, § 36 ods. 2, § 38 ods. 1, § 40 ods. 2).
(5) Informovaný súhlas dáva
a) osoba, ktorej sa má zdravotná starostlivosť poskytnúť, alebo
b) zákonný zástupca, ak osobou, ktorej sa má zdravotná starostlivosť poskytnúť, je osoba nespôsobilá dať
informovaný súhlas; takáto osoba sa podieľa na rozhodovaní v najväčšej miere, ktorú dovoľujú jej schopnosti.
(6) Ak zákonný zástupca odmietne dať informovaný súhlas, poskytovateľ môže dať návrh na súd, ak je to v záujme osoby nespôsobilej dať informovaný súhlas, ktorej sa má zdravotná starostlivosť poskytnúť. V tomto prípade súhlas súdu s poskytnutím zdravotnej starostlivosti nahrádza informovaný súhlas zákonného zástupcu. Do rozhodnutia súdu možno vykonávať len také zdravotné výkony, ktoré sú nevyhnutné na záchranu života tejto osoby.
(7) Každý, kto má právo dať informovaný súhlas, má aj právo informovaný súhlas kedykoľvek slobodne odvolať.
(8) Informovaný súhlas sa nevyžaduje v prípade
a) neodkladnej starostlivosti, ak nemožno včas získať informovaný súhlas, ale ho možno predpokladať,
b) ochranného liečenia uloženého súdom podľa osobitného predpisu,
c) ústavnej starostlivosti, ak ide o osobu, ktorá
1. šíri prenosnú chorobu, ktorá závažným spôsobom ohrozuje jej okolie, alebo
2. v dôsledku duševnej choroby, alebo s príznakmi duševnej poruchy ohrozuje seba alebo svoje okolie, alebo ak hrozí vážne zhoršenie jej zdravotného stavu.

petot
10. feb 2011

@molka Teda aby som bol presný, v prípade, že nešlo o niektorý z prípadov uvedených v odseku 8, tak lekár zrejme porušil zákon. Pacient rozhoduje, pacient má konečné slovo. Je to jeho telo a jeho voľba.

petot
10. feb 2011

@molka §11 potom totiž hovorí: Pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti má každý právo za podmienok ustanovených týmto zákonom na
.
d, odmietnutie poskytnutia zdravotnej starostlivosti okrem prípadov, v ktorých podľa tohto zákona možno poskytnúť zdravotnú starostlivosť bez informovaného súhlasu (§ 6 ods. 8),

molka
11. feb 2011

@petot ods.8 v mojom prípade určite porušený nebol. Ja som nedokázala vtedy reagovať, pretože som netušila, či mám právo odmietnuť hospitalizáciu. Ďakujem za info, niekam si to uložím a nabudúce budem ráznejšia.

petot
11. feb 2011

@molka Lenže máš právo svoj súhlas aj odvolať. Ak si najprv súhlasila, a potom si si to rozmyslela, nikto Ti nemal brániť v odchode.