Ako dlho je potrebné držať diétu pri akútnom zápale pankreasu ?

tatranka4
22. jan 2020

Ahojte, chcem sa spýtať mal niekto akutny zapal pankreasu, stale držíte dietu alebo ste presli uz postupne na normalnu stravu, alebo uz cely život je potrebné ostat na diete c.4 ďakujem

jannara
22. jan 2020

My sme to u nás riešili homeopatikami a diétu sme po vyliečení nemali. To bolo pred asi 15 rokmi.

tatranka4
autor
22. jan 2020

@jannara tak mna caka este operacia zlcnika potom znova dieta len neviem či môžem prejst normálne na jedlo casom

janka54321
22. jan 2020

@tatranka4 presne toto iste riesim aj...ale uz mam zlcnik vybrati, v pondelok idem.na vyber stichov...ale v nemocnici som dostala 4.dietu a pankreaticku uz nie...takze jednoznacne sa k tomu nikto nevyjadril, teda na chirurgii...takze sa chystam k gastroentrologovi, kde si zoberiem vysledky s CT...ja troska v tejto oblasti robim, a su ludia, ktori dozivotne musia dodrziavat dietu c.4, ...ja som mala stredne tazky zapal pankreasu, takze podla mna budem mat v urcitych jedlach, surovinach dozivotne obmedzenia

qetka
22. jan 2020

@tatranka4 moja mamka mala pred 4ma rokmi. Skoro zomrela, kedze si myslela, ze to je nic a ze to prejde a k doktorovi nesla 🤦‍♀️. Nakoniec prisla v hodine 12tej na pohotovost. Zlcnik ma vonku, jazvu asi 40 cm... Dnes je normalne, nedava si vobec pozor a je OK... trvalo to tak rok, kym jej prestalo byt zo vsetkeho zle, postupne skusala ochutnavat. V nemocnici jej kazali dietu, ale hned prve jedlo jej dali paradajku a ak si dobre pamatam, mala jedla s malymi zrnieckami absolutne zakazane 🤷‍♀️

zuzi0911
22. jan 2020

Mala som ja ani neviem co.
Ukrutne bolesti a pankreaticke hodnoty vysoké
3 dní iba infuzie potom postupne voda a tie diétne omáčky 😅. A ešte na mr keďže sono bolo ok tak na mr bol zväčšený chvost pankreasu. Rok som si dávaka pozor plus si dávala pankreolan po každom jedle. A už je to 7 rokov a jem normálne. Ja osobne nám rada ťažké, smažené jedla. Nebola som ani na gastro, nik mi nedal ani kontroly atď takže fakt neviem na com som.

janka54321
22. jan 2020

@qetka Toto su strasne stavy, ja som.tiez pobudla v nemocnici tri tyzdne, kde mne pomaly klesali pankreaticke enzymy, ale aj zapal ustupoval..tak spravili este ERCP, kde vytiahli kamen zo zlcovych ciest, ale operovali az teraz po troch mesiacoch, lebo operovat sa skor nedalo, nakolko som to mala spojene aj s opuchom...a nevies aky stupen pankreatidy mamina mala?, lebo je to.je dost rozhodujuce...a taka otazka...fajci mamina?...ja som bola tuhy fajciar, ale uz je to zamnou, aj.ked uz ked bolo tak chut bola

qetka
22. jan 2020

@janka54321 nefajcila vobec, netusim aky stupen mala, ani som nevedela, ze to ma stupne. jej isiel zlcnik za take 3-4 dni von odkedy tam prisla, ale to lezala, samozrejme dieta, ale taka, ze pila iba vodu a teda ani velmi o sebe nevedela. Nedalo sa s nou ani rozpravat ani nic. Iba som pri nej sedela a to ma za 10 minut - ked sa prebrala poslala prec... 🤦‍♀️ Mohla mat zlcnik vonku laparoskopicky, keby s tym isla hned a netvarila sa, ze jej nic nie je. Aj na tu pohotovost sla pol cesty po stvornozky, lebo ma nechcela strasit a nezavolala. Nedine, co je dodnes zle po tej operacii su zrasty, boli ju strasne jeden bok :(

janka54321
22. jan 2020

@qetka takuto prisnu dietu som mala v nemocnici aj ja...v podstate pankreas sa musi uplne ,,odstavit" od tekutin a jedla, tiez som.styri.dni bola.na infuziach len...a pankreaticky zachvat som.dostala v nemocnici a to bolo nieco strasne...ale je super, ze mamina napriek takemuto stavu normalne vsetko konzumuje, aj tie vyprazane jedla...mne napriklad strasne chyba cokolada a to vianoce to bolo hrozne, strasnu chut som mala.na salat a ani len.ochutnat...

tatranka4
autor
23. jan 2020

Tak ja som to dostala z kamienka, co vycestoval v nemocnici som bola 5 dni na infuzkach v nedelu som prisla v utorok stredu sim mala stravu na vode dalsi den presli uz na dietu s4, a dalsi 4 presunuli.ma na. Doliecenie na chirurgiu a po 3 dnoch ma poslali domov s tym ze o 6 tyzdne operacia, bojim sa cokolvek zjest, aby som znova zachvat nedostala, tlak mam stale z opuchu, ale domov by ma.nepustili kebyze mam zle vysledky

janka54321
23. jan 2020

@tatranka4 presne viem, co prezivas ja som cakala 3 mesiace na operaciu, ako som pisala vyssie v pondelok uz idem na stichy...ale tie tri mesiace boli hrozne, schudla som 9 kg a stale neviem, ako dalej so stravou, dokedy to este bude trvat...ja som.sa tiez velmi bala jest, len aby som nedostala zlcnikovy zachvat a nasledne, aby kamienok.neupchal zlcovod opat...takze rano a vecer detska vyziva a bebe kekse, sunka, par druhov syrov a okrem.toho zeleninove polievky, hlavne mrkva a maso.bravcove a kuracie, ale len na vode a uplne som prestala pouzivat na pripravu jedal olej, ...takze este aj cholesterol som mala pri predoperacnych dost nizky

tatranka4
autor
24. jan 2020

@janka54321 ved toto olej nic maslo ziadne len maso ostava stale rovnake len prilohu clovek zmeni ze ma kusok zmenu, ja som iz terqz schudla 8 kg a to mam dietu ledva dva týždne, najviac sa bojim ze chcem mat este deti a neviem ako to potom bude fungovat