Ako prekonať stav, keď na vás príde tetánia?

rokkisu
13. nov 2012

Ahojte. Chcem poprosiť o radu. Asi pred pol rokom mi zistili tetanický syndróm - chronický. Ruky a nohy mi zatiaľ chvalabohu nevykrúcalo, ale keď to príde, sú to strašné stavy. Neviem čo robiť. Sú to stavy, kedy neviem či odpadnem, či ma preženie, či budem vracať, či mám kričať, pulz aspoň 130, hviezdičky nad hlavou a tlkot srdca až v ušiach a mravci po celej tvári. Je to fakt nepríjemné.Prichádza to raz za týždeň, hlavne večer. Jediné čo mi ako tak pomôže je vaňa s teplou vodou. Neviem prečo, ale teplá voda mi pomáhala aj v čase tehotenstva, keď mi bývalo zle. Vo vani presedím aj hodinu. Ako to prekonať? Občas to trvá i 2 hodiny. Magnézium i kalcium si dávam preventívne. Dýchanie do sáčku mi vôbec nejde, mám z toho závraty. Poradíte mi, ako prekonať tento stav čo najlepšie a najrýchlejšie? ďakujem.

misa2704
19. aug 2021

@jajka13 aké magnezko v spreji používaš... teda s ktorým máš dobrú skúsenosť🙂 začala som do fitka chodiť znova po troch rokoch a svalovka jak des... tak by som si dala najradšej priamo na bolestivé miesta

minyminy
19. aug 2021

@jajka13
@misa2704 ďakujem baby. No som tehotná a okrem preskakovania srdca mám aj stažené dýchanie .. bojím , aby to nebol nejaký príznak srdcoveho ochorenia :( .. k tomu ma este páli v chrbte .. spomínala som to cnes gynde, to vraj musím riesit s obvodnou.

misa2704
19. aug 2021

@minyminy no tak zajtra hneď nakluš k obvodnej. Sťažené dýchanie a preskqkovanie srdca je nízkym draslikom. Radšej urobiť odber ako potom skolabovat. Nechcem strašiť ale mala to moja kamoška v tehotenstve. Ja tiež ale nebolo to až také ako mala ona. Banány, sušené marhule, kiwi, .. ale chod si dat urobiť odber určite... mne sa to teraz znova stalo a skončila som na urgentne. Natrepali ma infuziami a bola som potom na kontrolný odber tak bolo ok. Ale ja dojcim takže som v ten deň malo jedla co Sa to stalo a problém bol na svete

minyminy
19. aug 2021

@misa2704 dakujem za radu. Zajtra neordinuje, no pojdem v pondelok urcite. Som vystrasena , je to velmi nepríjemné.

minyminy
19. aug 2021

@misa2704 a prosím ta, kamoske sa to ako prejavovalo? Myslis ze treba dr spomenút ten draslík?

zuzike123
20. aug 2021

@minyminy ak mas potvrdene, ze su to extrasystoly, tak sa s tym da naucit zit. Dobre je magnezko a upokojit sa. Kardio vravela, ze pri vacsej zatazi a vysdom tepe (namaha, sport, stres) bude aj viac extrasystol a to aj plati. Vtedy nepanikarim, viem, ze ked sa ukludnim/vydycham, tak to prejde. Horsi su preskakovacky pocas obycajneho dna, ale tiez uz mam odsledovane, ze to je z hrudnej chrbtice. Mam par cvikov, raz mi ju odblokovala (lezim na bruchu a zvrchu sa mierne stlaci chrbtica) rehab. dr a raz fyzioterapeutka a toto pomohlo najviac, preskakovania hned prestali, zrejme to sposobuje blokovany nerv 😪 Ten mam blokovany zlym sedenim, stresovym stuhnutim chrbta atd. Ked citim az arytmiu, zakaslanim sa da "nahodit" rytmus naspat. Neviem, ci som pomohla, ale takto je to u mna, uz som celkom zvyknuta.

misa2704
20. aug 2021

@minyminy hlavne sa ukludni. Papaj teraz banány,sušené marhule, kiwi... pozri si na nete potraviny plne draslíka. A kamoška mala závraty, slabosť, sťažené dýchanie a prebuchavanie srdca. Potvrdenie ze máš 100% extrasystol sa robi na kardio alebo interné a davaju holter na 24 h. Ja si myslím ze u teba to bude ten draslík. Ak sa ti to potvrdí krvou tak dávajú liek kardilan a ono to pekne upravi neboj sa nič. Len hlavne bud v klude

minyminy
20. aug 2021

@misa2704 ďakujem ti. Uvidíme..dúfam že dr bude chciet urobit odber na draslík .. vacsinou robii len zaklad.. budem sa snazit byt kludnejsia aj ked to poriadne vystrasi

jajka13
21. aug 2021

@misa2704 ahoj, dobre skúsenosti mám s týmto magneziom v spreji https://www.pilulka.sk/zechmag-magneziovy-olej-.... Už dlhšie ho používam a je mi lepšie. Zároveň som mala aj nízke železo (ale nie chudokrvnosť), tak dopĺňam aj to. Asi nestačí mat len magnezium ok ale aj všetky ostatne minerály. A pravda je že kvalitná a vyvážená strava je najdôležitejšia.

jajka13
21. aug 2021

@minyminy to že ta to vystraší tetaniu len podporuje. Určite si daj spraviť rozsiahlejšie krvné testy ako tetanikovi by ti ich mali robiť automaticky raz za rok. Ja som mala to pálenie tiež, celé telo som mala ako v ohni plus tlak a pulz extrémne vysoký. Moja kamarátka keď bola tehotná musela chodiť do nemocnice na infuzky magnezia, lebo aj keď si ho dopĺňala tabletami/roztokmi, nedokázalo ho telo vstrebávať. Určite to treba riešiť pre Tvoj pokoj a pohodu. Plus skús to magnezium v spreji ale radšej odkonzultuj s lekárkou. Myslím ale že ho kamarátka používala bez problémov aj v tehotenstve. Držím palce, tetania je hnus len sa s ňou treba naučiť žiť v mieri😉

emptymoni
21. aug 2021

@zania ahoj mna extrémne bolela hlava po očkovaní až na pohotovosť som išla aby mi dali infúziu, tetaniu už mam asi rok a pol a po očkovaní som prvé 3 týždne nemohla ani chodiť ani poriadne spat, až teraz sa mi stav ako tak zlepšuje, išla som si po očkovaní spravit aj všetky vyšetrenia a vsade mi potvrdili že som úplne zdravá no len to očkovanie mi dost ublížilo asi trosku to aj ľutujem že som sa dala...

luccija
21. aug 2021

@emptymoni aj ja detto.Po prvom očko do týždňa silná tetania je mi už lepšie, ale dosť ma to obmedzuje a bojím sa ísť niekde na turistiku či dlhšie preč aj dovolenku som zrušila:(no snažím sa si to nevšímať

emptymoni
21. aug 2021

@luccija úplne to iste tiež sa bojím niekam chodiť že príde na mna ten stav a zbláznim sa no treba s tym pracovat a ukludnovat sa a mysliet nato že to je len stav že sa to zlepší a hlavne sa pozitívne nastaviť. Ak ti môžem odporučiť kup si čagu sibirsku od Miloša Ferletaka, mne to celkom pomohlo a plus beriem aj magnazium 400mg tabletky, akože necítim sa stále top ale verím že sa to zlepší časom som vďačná za každý deň dnes napríklad som zvládla ísť na bicykel aj sa prejsť so psikom aj si ísť večer sadnúť s kamarátmi pritom take veci berú ludia ako samozrejmosť no ja si to práveže vážim keď zvládam cez deň robiť nejake veci a nepríde na mna pritom záchvat🙂 urobila som možno veľkú chybu že som si nezistila trosku viac veci o tej vakcíne ale nevadí no asi to tak malo byt, verím medicíne a verím že budem zdravá aj o 10-20 rokov a že tá vakcína mi nezničí život, cela moje rodina aj skoro všetci kamaráti sú zaockovany a nechce sa mi veriť že všetci do 5 rokov budeme v zemi ako píšu antivaxeri ...

misa2704
22. aug 2021

@jajka13 ďakujem pekne. Tak to je pravda. Všetky minerály by mali byt v norme. A strava zaklad.

misa2704
22. aug 2021

@minyminy v základnom vysetreni je aj draslík🙂

luccija
22. aug 2021

@emptymoni fungujem detto.Ja čo som mala vrtulu možno aj preto som sa tak vysilila v zadku🙂) ideme max na bicykel, zmrzlinu a nie ďaleko.Teraz mám pred menzesom a zase mravcenie po tvári, ale u mňa to neprejde ďalej do záchvatu začiatok bol horší.mam magnosolv..a EMG.Chcem ísť k obvodnej na mineralogram možno mi niečo chyba?neviem mne neodporúčali neurologická ani vápnik, že keď dopĺňame vápnik zase mizne horčík?že to su ako misky váh neviem nerozumiem tomu.
V každom prípade chcem aspoň odbery.dakujem za tip pozriem čo to je

luccija
22. aug 2021

@emptymoni mne povedala neuro, že na odbere krvi môže byť magnézium v poriadku, že ju zaujíma medzi bunkami a to mi odber nepotvrdí.Som nervózna podráždená takmer non stop občas si dám ukludnovak zo začiatku, keď to bolo akútne mi veľmi pomohol.Tak bojujme🙂

jajka13
22. aug 2021

@luccija ja bývam tiež nervózna plus kŕče do nôh, vtedy viem, že len megadavky magnezia pomôžu. Len magnesolv mi robí hnačky, tak radšej tablety - megadavky a ten sprej som začala používať aj preto, že zaúčinkuje takmer hneď a nemám z neho prehánky. Baby držím palce, tetania je hnus 😔

kassandraa84
13. sep 2021

@rokkisu ahojte zienky.nasla som tuto diskusiu.momentalne uz asi treti tyzden ma.boli hlava, predtym aj teraz niekedy ma palila koza...aj na rukach aj na hlave....caka ma emg a magneticka... Uvidime ci to bude tetania....najnovsie mi beha spodny tlak? Mala som stale okolo 118/78...teraz vrchny rovnaky spodny cez 90-94...moze to byt tiez tetaniou?...alebo krcna chrbtica...robi sa mi mierny puklik zozadu ..lebo ja uz neviem... Inak neurologicka mi na uzkostny stav odporucila levandulu lekarsku lavekan ..

misa2704
13. sep 2021

@kassandraa84 môže byt kľudne krčná. Alebo nemáš nejaké ťažšie obdobie? Levanduľa je super tiež si kúp medovku relaxuj. Pomenej s kávou. Pestrá vyvážená strava. Ja mávam migrény z krčnej a tam kvalitný posun stavcov takže nečudo. Mne aj Pery vedia trpnut

kassandraa84
13. sep 2021

@misa2704 No u mna to zacalo zapalom gynek.a bakteriou v moci ...zacala som sa tocit medzi mastami a lekármi...a bum...vsetky priznaky tetanie....hlava ma boli treti tyzden.... Presla som zubne, krcno-nosno-usne, endo, alergo, neuro,,poslala ma na emg ...ale.mne sa to nezda, nevravim ze nemozem mat tetaniu...ale doobedu v noci a tak mi je celkom ok.beriem magnezium ...a poobede ma zacne boliet hlava,oci, usi ...take tlaky ..zozadu sija...az krk...vybehne mi tlak a potom ide dole...predtym som 4tyzdne mala palenie koze na rukach po laket a koza na hlave ma palila, scervenela som na dutinach v tvari brutal akoze....teplota mi beha cca 37.3 uz 5ty tyzden... uz aj na covid test som bola ...no som zvedava co zistim....a krcnu mi vysetri ortoped?dali mi papier na magneticku ale hlava aa venozne splavy....krcna chrbtica nie...medovka caj???

jajka13
13. sep 2021

@kassandraa84 Dobrý deň, boli ste očkovana na Covid-19? Ja som mala takéto problémy v súvislosti s očkovaním ale asi preto, že už pred očkovaním som mala nejake problémy s trávením. Organizmus sa mi po ockovani na pár týždňov zblaznil.

kassandraa84
13. sep 2021

@jajka13 bola som ockovana ale este v maji....tie ataky som mala uz pred rokom aj skor sa mi zda.tu tetaniu -mala som take kolabsove stavy....cize toto ma ani netrápi velmi....bolest hlavy a zrazu ten nahly tlak ma trapi...teraz mi napr vybehol, dala som magnezium a prechadza mi to....s tym ockovanim ma to tiez napadlo, ze som sa asi dobabrala...akurat ma to oresvedcilo ze na dalsiu davku nejdem...ako dlho vam to trvalo a prelso vam to?ako to u vas prebiehalo....je to velmi zaujimave vsetko

kassandraa84
13. sep 2021

@jajka13 a presne toto som od vas prave citala aj som si pomyslela ze cista pravda 😉 Ten syndróm sa “živí strachom”. Čím viac sa bojím, tým silnejšie mám príznaky. Ja dúfam, že sa to čoskoro upokojí.

misa2704
14. sep 2021

@kassandraa84 no ono to tak pri tetanii býva ze poposielaju na všetky vyšetrenie všetko ok. Všetko je psychika. Človek keď sa zlakne ide to dole vodou.ale všetko niečo vyvolá. S krcnou ortoped, chirurg aj neurológ. Medovka je na večer vynikajúca. Pohár si urobím každý večer na kľud

luccija
14. sep 2021

@kassandraa84 môžem Ťa upokojiť, že druhý mesiac beriem magnosolv večer a pálenie, mravcenim, tŕpnutie úplne ustúpilo.Ale som dosť nervózna🙂)ja som po očko nedostala mesiac menzes bola som u gynekológa vraj to je bežné, odvtedy tento mesiac len tak spinim už 3 t posiela na na kyretaz to este nechcem uvidím aké to bude mať pokračovanie..snáď nie som v prechode🙂 na MRI chrbtice Ta pošle neurológ ja už s ortopedom nič neriešim...tiež ma to čaká cievy a krcná, ale chcem sa dať trocha dokopy ja mám paniku z uzavretých priestorov🙂tlak mám nízky u mňa sa to prejavilo pálením hlavy a mravcenim pier, okolo očí...predpísala mi Lexaurin na ukludnenie v tých začiatkoch mne to veľmi pomohlo a potom už bolo lepšie.

luccija
14. sep 2021

@kassandraa84 skôr chod viac x na masáž nech sa Ti uvoľnia svaly aj ja mám zlú krcnú aj mi piska v uchu už asi rok, tiež budem asi len po lekároch behať.

kassandraa84
14. sep 2021

@misa2704 @luccija prosim vas a tlak ma s tym suvis?dnes som bola v klude s dcerkou v meste...zrazu citim spanky oci...bolest hlavy.pridem domov tlak vysoky...ale cca 140/92 ...moze to byt tiez z tetanie? Mam na rychle zrazenie tlaku tabletku polku som dala....v sobotu sa mi to stalo skoncila som na pohotovosti...je to normal pri tejto diagnoze ci radsej aj kardio vysetrenie alebo internistu? Dakujem za kazde info, ja nemam skusenost s takymito vecami ...

kassandraa84
14. sep 2021

@luccija no ja som po sacku magnosolv mala zaludocne problemy ..neuro mi vravela ze je aj setrne pre zaludok resp. Pre tych co maju problemy so zaludkom...magne d3 stress control nieco take...bez laktozy atd ...s tou magnetickou to bude zaujimave aj ja mam strach z uzavretych casti...mam brat dithiaden(mam alergiu na lieky) a nieco na nervy urcitesi dam...zeby som nereagovala prilis...neviem si to inak predstavit ...ja niesom velmi na lieky ale uz budem musiet ..aby som vydrzala

misa2704
16. sep 2021

@kassandraa84 tlak môže z krčnej znova . Krčná je jeden veľký problém naozaj. Na magnetickú keď pôjdeš zavri oči už keď pôjdeš dovnútra vo vnútri ich neotvaraj vôbec. Mysli na niečo pozitívne dychaj v kľude 🙂 ja sá napr vždy pomodlim. Myšlienky smerujem na dobre 😊