Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

zobaka
4. nov 2022

@sonicka46 zmazala som komentar, lebo uz som si pozrela Auvelity, no zial to nebude nic pre mna obsahuje to co Elontril, je to vlastne Bupropion s nejakym pridavkom, skoda 😔 ja o adrenalíne uz nechcem ani pocut, sice nakopava cloveka do nejakej cinnosti, sex je uplne skvely aj sa po nom chudne, ale clovek ma pocit, ze je s nim tesne pred infarktom a zblaznenim sa

sonicka46
4. nov 2022

@zobaka ano, v tej Auvelity je jedna zlozka bupropion. Mna to tiez moc nepotesilo. Uvidime, ake budu mat s tym ludia skusenosti.

sonicka46
4. nov 2022

Dievcata, uzivate k AD aj nejake anxiolitika -Frontin, Xanax, Neurol, Lexaurin, Diazepam a podobne? Ako dlho a v akych davkach? Bojim sa zavislosti😢

dadus_ka
4. nov 2022

@zobaka a Prosimta po akom case? A potom ai znova nasadila cipralex?

zobaka
4. nov 2022

@sonicka46 vynimocne, ked mi je ze fakt velmi zle na nevydrzanie, mam Frontin, pri Elontrile takmer kazdy den, lebo tie uzkosti boli neznesitelne, teraz minimalne, cojaviem 4 x do mesiaca, mam smiesnu davku 0,25, zavisla by si bola keby si jedla denne po miligramoch, samozrejme treba byt opatrna, aby do toho clovek nespadol

@daduska_ka - cca do pol roka, mozno 4-5 mesiac, presne uz neviem, ja si len pamatam, ze som mala velmi vela prace a zabudla som si tbl vziat, potom som si povedala, ze skusim bez a nic sa nestalo, lenze zial potom prisla taka depresia, ze uz bez neslo, nie nevratila som sa k Escitalopramu, resp. len na chvilku, potom mi boli nasadene ine, ale uz ziadne nezabrali

sonicka46
4. nov 2022

@zobaka dakujem za odpoved. A pri tom Elontrile si brala kazdy den aku davku a ako dlho? Ja uz som zdeptana, ze 3. AD tento rok a to ma frustruje. Tak to striedam, ze 3 dni si dam napr. 1 mg Frontinu denne, potom sa zlaknem, tak len 0,75 mg alebo 0,5 mg. Niekedy mam dni, ze zatnem zuby a nedam si nic.

zobaka
4. nov 2022

@sonicka46 - 0,25 mg max 0,5 mg, nie uplne kazdy den, ale vedela som, ze ked ten Elontril ponecham budem mat problem s benzakmi, ktore mi ukludnovali tie stavy, ktore mi vyvolaval, inak ja mam na to aj tip, ze ked mi dr. predpisuje Frontin vzdy pytam najnizsie davky a proste viac si nedam, to uz mas musi mi byt extremne zle, ze ma berie niekde na verejnosti do panickeho zachvatu. Ja som extremne smutna tento rok, lebo tiez mam uz tretie ad a tak sa mi nechce vratit k starym liekom

sonicka46
4. nov 2022

@zobaka tak to si mala naozaj nizucke davky Frontinu a este ani nie kazdy den. Zrejme si ho mohla vysadit potom hned zo dna na den, bez abstakov.

zobaka
4. nov 2022

@sonicka46 tak ja Frontin neberiem ako nejakeho strasiaka, flasticku zvyknem mat v kabelke, ked treba si dam, ale fakt ze pravidelne som ho nikdy nebrala, inak ho mam uz dlhe roky predpisany "keby nieco", zakladne pravidlo je nejest denne, myslim, ze nejake tazke zavislosti vznikaju, ked sa beru vysoke davky a po velmi dlhu dobu

sonicka46
4. nov 2022

@zobaka ano, aj ja to mam roky v kabelke ako poistku. A ozaj som si daval mozno tak 2-3 krat za mesiac. Len teraz, ked mam ten neuspech, ze mi AD neucinkuju, tak vnimam, ze si ho davam castejsie, niekedy aj 3 dni za sebou, co sa mi predtym nestavalo. Ale maximum je u mna ten 1mg denne. Ako ten Coaxil? Mas uz tu obednu davku plnu? A neskusali si nejake nenavykove anxiolitika, ked ti ta druha davka robi tie tlaky na hrudi? Napr. Buspiron, Atarax alebo Guajacuran, ten je volne dostupny.

zobaka
4. nov 2022

@sonicka46 stale mam len dve tbl, tretiu neznesiem, je mi horsie s tromi davkami. Buspirom, Atarax som neskusala a ty? Guajacuran som brala kedysi, ale nejak som nic necitila pri nom, mozno menej ztuhnuty krk. Napr. dnes total zle, ale mam aj pred menstruaciou, vtedy sa mi stav este zhorsi, nechutenstvo, unava, apatia

sonicka46
4. nov 2022

@zobaka ja som skusala Atarax, urcite nejaky ucinok tam bol, ale bola som z neho trochu ospala. Buspiron son neskusala. A Guajacuran ano, presne ako pises, uvolnil krk, a ked som si dala 2 tbl. naraz, tak celkovo mi tak svaly zrelaxovali. Teraz by mi tieto nenavykove anxiolitika asi nezabrali, lebo momentalne mam ten Frontin, ale ked niekto neberie casto benzace, mozu postacit.

andrea754690432
4. nov 2022

@dadus_ka Ja som vysadila. Prvý krát som bola dva roky bez a potom relaps.Kym mi zabral znova trvalo pol roka.Potom o pol roka po postupnom vysadení znova relaps.Teraz uz nevysadzujem.

dadus_ka
5. nov 2022

@andrea754690432 a nevies prosím co ti to po 2 rokoch zase spustilo?

zuzanaj54
5. nov 2022

@sonicka46 dakujem za podporu, skusala som toho velmi vela z lekarne, ale ten Lavekan ani Persen zatial nie, tak dam tomu sancu. Akoze chces povedat, ze 44 rokov je vela?😲😀 Ja sa teda staro necitim, ved len teraz nedavno som skoncila matersku 😀 ale jasne, nie je to uz dvadsat, najhorsie je, ze badam prehnanu uzkost u mojej 13rocnej dcery, zacala chodit na psychoterapiu, dufam, ze to podchytime na zaciatku. A inak, zacala som opat brat ten Mirzaten, zhodli sme sa s doktorkou, ze nie je na co cakat.

zuzanaj54
5. nov 2022

@andrea754690432 tak ja som mirzaten opat nasadila, mna devastuju tie noci, cez den je to zle, ale snazim sa pomoct si ako viem. Tiez som na zdravej strave, okrem toho vela sportujem, to je pri mojich uzkostnych stavoch castokrat jedina ulava, ze si dobre zabeham, idem kazdy den, prsi, snezi, 40 stupnov, to je jedno.

zuzanaj54
5. nov 2022

inak jedna vtipna historka, mozno niekoho rozveselim. Mne ked zacali tie uzkosti a nespavost pred vyse 4 rokmi, manzel ma vyhnat si ist zabehat, sice som bola 2 mesiace po porode, ale isla som a dala 5 km. Uplne ako troska, slzy mi tiekli, ako zle mi bolo fyzicky po porode aj psychicky po x prebdetych uzkostnych nociach, ale dala som to. A potom aj na druhy den a dalsi a dalsi. Postupne som predlzovala beh a zacala sa citit fyzicky lepsie. To uz mi aj zabral Mirzaten, behavala som denne aj vyse 20 km, fyzicky sa citila vyborne. Doktorka mi predpisala aj Stillnox na spanie, ale to som vedela, ze si nemozem len tak dat, lebo som dojcila a navyse predstava, ze si davam este aj sedativa bola pre mna velmi uzkostna. Ale mala som to doma ako zachrannu brzdu, keby bolo velmi zle. Po asi roku a pol, ked som uz maleho nekojila, prisla noc, ked som nejako nevedela zaspat a nechcela som, aby sa odstartovala uzkost, tak si hovorim, dam si jednu tu tabu tabletku, ved je to len jednorazovo. A predstavte si, nic sa neudialo. Sice som zaspala, ale az nadranom po asi 3 hodinach snahy aj to len na chvilu. Tak sme sa smiali s doktorkou, ze z toho behania som mala uz take silne telo, ze nanho jedna tabletka nestacila, ze si musim davat dve, davku ako pre kona😀

sonicka46
5. nov 2022

@zuzanaj54 ahoj, nieeee, prepac, nemyslela som to tak, ze 44 je vela🙈😀,ved to je hadam najlepsi vek.... Skor som to myslela tak, ze ine je, ked napr. 20 rocny clovek uziva nejake tie navykove psychofarmaka, resp. benzodiazepiny a vytvori si zavislost v takom mladom veku. A AD navykove nie su a beru ich aj teenedzeri a deti. Takze AD sa ozaj bat nemusis a myslim, ze si urobila velmi dobre s tym Mirtazenom. To je kvalitne AD a urcite ti pomoze. Kym zaberie, mozes popritom aj tie volnopredajne bylinne preparaty. Ked niekto berie AD a popri tom chce aj nejake bylinky, tak je to ok, treba sa vyhnut len jednej byline a to je lubovnik bodkovany. Ten ale v tych, co som uvadzala, nie je. Lubovnik je prirodne AD a mohol by znizovat ucinok riadnych AD. Drzim palce.

sonicka46
5. nov 2022

@zuzanaj54 fuuuha, denne vyse 20 km??? Tak to klobuk dole. Ja tiez musim behavat, aby som bola aspon fyzicky ok, ked psychika je nanic. Ale ja dam len 10 km. Tyzden potrebujem potom na regeneraciu a potom mozem zas dat 10km. A tvoj manžel je teda riadny motivator😱😉. Inak tie 2 stillnoxy a nic...to moze byt aj taka atypicka reakcia u niektorych ludi, ze ak daju vacsie davky hypnotik, moze ich to naopak stimulovat🤷. Mam známu, ta si davala hypnotika cez den, aj 10 tbl. a fungovala tak v praci. To samozrejme sem pisem ako taku raritu, nie ze by som to povazovala za spravne.

slovakboy
5. nov 2022

@zuzanaj54 a čo robíš proti úzkosti okrem liekov? Čo ti zaberá?

sonicka46
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sonicka46
5. nov 2022

@zuzanaj54 *opravujem Mirzaten.....nie "Mirtazen"🙊

andrea754690432
5. nov 2022

@dadus_ka Spustilo sa to z ničoho nič , nebol žiaden dôvod iba bežné denné klasické problemy.

adara777
5. nov 2022

A skúšal niekto ešte pred nasadením AD, Tryptofán a vysoké dávky vitamínov B ?

sonicka46
5. nov 2022

@adara777 tryptofan+B-ka to urcite neuskodi, podla mna aj k AD vyborne doplnky. A ty mas skusenost, ze pomohli aj na vaznejsie problemy, nemusela si brat AD?

adara777
5. nov 2022

@sonicka46 Ja to riešim pre syna, nie pre seba. A nemám s tým ešte skúsenosti. Syn má aj iný zdravotný problém, niekedy má nespavosť a len ma zaujíma či toto niekomu pomohlo ešte pred užívaním AD.

zuzanaj54
6. nov 2022

@sonicka46 ved jasne, len si robim srandu, najlepsi vek😎 ta tvoja znama je riadny unikat, ja nikoho takeho nepoznam a celkovo mam pocit, ze som siroko daleko jedina v tomto veku, ktora berie AD, chodil na psychoterapiu, tak sa v tom citim trochu divne. Behanie je super v akomkolvek mnozstve, aj 10 km je super, mne tie km pomahaju k tomu, aby vecer prisla fyzicka unava, ktora neda sancu hlave na ziadne vtierave vyrusujuce myslienky, je fakt, ze telu velmi priestor na regeneraciu nedavam. Na zaciatku som bola unavena aj po 5 km, ale musela som pridavat, lebo teraz sa velakrat aj po 25 citim vecer, ako kedy som nic nerobila, unava nikde a potom hlava srotuje.

maruska78
6. nov 2022

@zuzanaj54 Zuzi aj ja budem mat o mesiac 44 rokov. Nie si sama neboj 😉

sonicka46
6. nov 2022

@adara777 aha, urcite to stoji za vyskusanie. A kolko ma syn rokov? Ma dlhodobejsi problém so spanim, alebo je to len v dosledku nejakeho momentalne stresu? Viem, ze ten Tryptofan sa pridava aj do niektorych bylinnych pripravkov na spanie alebo aj pre celkove zlepsenie dusevnej rovnovahy. A B-ka su vseobecne dobre na "nervy". Takze urcite nech to vyskusa, len treba taku dlhodobejsiu kuru spravit a pravidelne uzivat. Mlady organizmus sa dokaze niekedy aj sam dostat z neprijemnych stavov, prirodzenou cestou a bez liekov. Samozrejme, neplati to vseobecne. Ale pokial by taketo stavy mal prvy krat a nie v nejakej silnej forme, teda, ze mu to neznemoznuje bezne fungovanie, u mladeho cloveka by som volila najprv rastlinne, pripadne homeopaticke alebo podobne, lahsie pripravky. Mozno aj psychoterapia by bola dobra.

sonicka46
6. nov 2022

@zuzanaj54 vies, u nas je psychicke zdravie stale velke tabu. Ludia sa s tym neradi chvalia a povazuje sa to vseobecne za nejake "zlyhanie". Tak, mozno preto sa to zda, ze si jedina, ale ver tomu, ze velmi vela ludi ma podobne problemy ako my tu, v tejto skupine. Jaaaj Zuzka uz ma nefrustruj....ze po 25 km denne sa citis ako by si nic nerobila😱🙏. Normalne musim zacat seriozne makat s tym behom, lebo zaostavam za tebou 15 km v jeden den v tyzdni a v ostatne 25 km🙈😉