Clostridium difficile v dospelosti

inka04
17. jan 2017

Prekonali ste niekto clostridium deficille v dospelosti po antibiotickej liecbe? Vyliecili ste sa? Mali ste rekurencie? Dakujem za kazdu osobnu skusenost.

chichua
18. feb 2024

Ahojte. Pridávam foto toho čo mi pomohlo. Hoci som si nie istá či som mala teraz znova c. diff nakoľko som sa netestovala ale za mňa áno. Stolica po týždni užívania sa upravila na úplne normálnu vo všetkých smeroch a stav pretrváva aj naďalej. Ešte dodám, že ide o alkoholové tinktúry, tak som sa bála opačného efektu,kedže alkohol podporuje rast spór

chichua
18. feb 2024

Prípravok 3 som neužívala, nevedela som zohnať

chichua
18. feb 2024

A pripadávam 1 jedinú recezniu, kt som k tomu našla

andruska7
20. feb 2024

Čaute prosím vás nemôžem vygooglit ktoré antibiotika sú menej nebezpečné užívať po klostridiovej infekcií. Pravdepodobne za mi vrátil zápal a infekcia obliciek a budem potrebovať ATB. Ktoré sú podľa vás tie bezpečnejšie? Žijem v zahraničí a tuná nehlafia na nič tak preto by som rada vedela pripadne ktoré by som mohla pýtať. Dakujem

kata_rina25
20. feb 2024

@andruska7 tu je odpoved od infektologa detskeho z brna. U mna ale makrolidy klostridiu vyvolali. Ja si myslim, ze ziadne nie su nizkorizkove. Skor skuste zvazit ci si nepopytate dvojkombinaciu s entizolom. Urcite by som uzivala aspon vysoke davky enterolu pocas liecby. Biseptol, ak by bola vasa bakteria nam citliva mozem potvrdit, ze klostridiu nevyvolal spat. Drzim palce

odinne
20. feb 2024

@andruska7 Já jsem třeba do teď užívala všechny antibiotika a nikdy mi nic nebylo. Několikrát intravenózně Amoksiklav, teď naposledy Augmentin, xx antibiotik na močový měchýř a nic mi nebylo. Všechno mi udělal až Dalacin.

kata_rina25
20. feb 2024

@odinne no to predsa podla mna vacsine z nas takto. Otazka je ci vam uz ani po prekonani nebude nic po Amoksiklave a podobne. Samozrejme ze ja som si tiez veselo uzivala ATB az dokial dalacin nespustil Klostridie. A odvtedy sa mi spustilo aj po Zinnate, aj po Medociprine, malemu tiez po kazdom ATB okrem Biseptolu.

odinne
20. feb 2024

@kata_rina25 kdybych to tehdy věděla, tak ten zas**ný Dalacin odmítnu. To je otázka jestli se mi to bude opakovat. Mám z toho strach asi budu mít až do konce života i u dětí. Tvoje dítě mělo taky clostridiovy průjem?

andruska7
21. feb 2024

Ďakujem dievčatá čakám na výsledky moču z labaku. Zatiaľ mi nič nedali. Povedali ze podla toho co mi vyjde mi predpisu atb

kata_rina25
2. mar 2024

@odinne ano, mam strach z kazdej choroby, klostridie sa po prvej infekcii vratili uz po kazdom ATB, do konca zivota sa uz budem kazdej choroby bat, aby sme sa z nej dostali bez ATB.. a ano, moje dieta tiez malo klostridie takze moj strach je este dvojnasobny :(

miriama40
2. mar 2024

@kata_rina25
Pripajam sa, tiez zijem v strachu, ze co ak budu potrebne atb pri nejakej chorobe. Uplne to chapem, tiez mam takmer 3 rocneho syna, sice odo mna klostridie nedostal ale pojde od septembra do skolky a obavam sa, co prinesie. Nastastie, pediatricku mame perfektnu a nepredpisuje atb az to nie je naozaj nutne. Skor ide o mna, ako to zvladnem zdravotne ja. Pravdepodobne budem musiet niekedy na operaciu stitnej a uz len pri pomysleni sa mi urobi zle.

miriama40
2. mar 2024

@odinne
Ako sa drzite? Zabral Vam entizol? A Vase deti?
Drzim palce, ako uz dievcata spomenuli, budte silna, vsetko to prejde a bude znova dobre. Nie je to lahke no da sa to, deti potrebuju mamu.

stanulienkat
2. mar 2024

Ja som na vyliečenie tejto infekcie užívala Vankomycin cez usta, na hnačky mi veľmi pomohla Biogaia, odvtedy na ňu nedám dopustiť. A na cas som vylucila mliecne vyrobky.

odinne
3. mar 2024

@miriama40 Entizol jsem dobrala v úterý a stolici mám úzkou, ale formovanou tak 2-4x denně. Přijde mi, jakoby střeva fungovala rychleji. Nadýmání zůstává. Je to pro mě velmi těžké, každé ráno letím na záchod, ikdyž stolice není průjem. Nevím jestli mi to nezpůsobilo dráždivý tračník. Taky ta frekvence a úzká stolice mi stále dělá starosti. Před tou průjmovou epizodou tohle pro mě nebylo normální. Probiotika užívám ve vyšších dávkách a s modlitbou na rtu prosím, aby se mi to už nevrátilo. 🙄
Hodně se mi zhoršila psychika. Mám strach jak to bude dál, když budu potřebovat antibiotika. Jak mě budou léčit? To budu po každých antibiotikách řešit clostridie? Nebo nedej bože když je budou brát moje děti, se bát jestli náhodou nebudou mít jednou tutéž hrůzu. Nejraději bych se zavřela do nějaké skleněné bubliny.

inka04
autor
3. mar 2024

@odinne Chce to velmi dlhy cas, aby sa to vratilo do normalu. Tyzdne, mesiace, u mna to boli roky. Ja som najviac "hnevala", ze mi nepovedali pravdu. Ze to bude trvat nie dni a tyzdne, ale dlhe mesiace. Mne sa len po dobrati Entizolu peklo zacalo. Zafungoval az Vancomycin, s tym, zebola nutna dieta na flhe mesiace, u mna 2 roky na velmi dietnej strave a 5 rokov bez kvapky mlieka. Bude to dobre, len to chce cas. Cas dostat sa z najhorsieho moze trvat pol roka, az rok. Creva nikdy nebudu fungovat uz ako pred tym. A ano, psychika tiez. U mna to bol spustac psychickych problemov, ktore pretrvavaju dodnes. 7 rokov po infekcii. Urcite su ludia aj s lepsim, menej zavaznym priebehom. Treba sa pripravit, ze to bude tazsie a na dlho... vsetci drzime palce. Da sa to zvladnut, ale naozaj je to dlha cesta...

lb1984
3. mar 2024

Mňa strašne zaujíma ako ste C.D dostali. Véd je to baktéria. Samotné atb nemôžu predsa sposobit ze zrazu sa ocitne v črevách? Museli ste ju niekde chytiť a atb spôsobili jej premôženie ci? Ak je niekto v nemocnici pochopím tam som čítala ze sa roznasa veselo ale len tým ze beriem atb ...?

odinne
3. mar 2024

@lb1984 máme ji ve střevě všichni, je to běžná flora, jen ne všichni máme ty toxigenní kmeny. Působením antibiotik, zejména Dalacinu, ale i jiných, na který nejsou clostridie citlivé dojde ve střevě k nerovnováze a clostridie se přemnoží. To je celá pravda.

lb1984
3. mar 2024

@odinne ak má niekto na komplet vysetrenu stolicu a C.D v nej nemá (špeciálne testy boli robene) nemôže ju potom z atb chytiť len ak by s ňou prišiel do kontaktu napr v nemocnici? Dobre to chápem?

odinne
3. mar 2024

@lb1984 Clostridie se běžně nekultivuje, jako jiné anaeroby. Musí se to vyšetřit PCR metodou nebo kazetovým testem. Nevím jestli je možné je ve střevě vůbec nemít, nejsem odborník. Jen co jsem načetla na internetu. Takže na tohle nedokážu odpovědět. Třeba budou vědět holky výše. Já je mám součástí flóry a udělaly mi to antibiotika.

nik35
3. mar 2024

@odinne dobrý večer ja to mám rovnako stále úzka a žltá stolica ale teraz mi dávali päť týždňov vankomicin a zajtra idem na fekalnu transplantáciu

nik35
3. mar 2024

@inka04 áno presne a ta psychika o tom ani nehovorím 😔

nik35
3. mar 2024

@inka04 prosím vás chcem sa spýtať ako ste prešla na bežnú stravu? Po lyžičkách skúšať ? Lebo po troch mesiacoch vstanem ryže a mäsa ja mám strach aj z jedla

odinne
3. mar 2024

@nik35
Moc ti držím palce. Napiš pak sem pro ostatní jak to probíhalo. Nikdy nevíme koho z nás to potká. Já jsem dobrala Entizol v úterý a dnes je neděle a stolici mám 2-4x denně, vesměs dopoledne. Jen otevřu oči, cvak a už se mě sevře žaludek jak při zkoušce a za chvilku začnou bublat střeva a jdu si posedět. Nicméně stolice je úzká, ale musím tlačit a je hnědá. Žlutou jsem měla když jsem měla clostridie, to jsem měla doslova zlato. Jim vše kromě jogurtů, čerstvého mléka a smaženého. Teď mi hodně dělají dobře tvarůžky. Zvládám i brambůrky, máslo, Lučinu, vajíčka, ale na řízek si netroufnu. Myslím si, že už mám dráždivý tračník z těch nervů. Moc si přeji, aby to už bylo v pořádku a nevrátily se. Do konce života bych s nima ráda zůstala v symbióze. Akorát pořád se nemůžu nikde dočíst, jak dlouho trvá ta kritická doba, kdy se to může vrátit 🤔

miriama40
4. mar 2024

@odinne
Myslim, ze ten kriticky cas, kedy sa mozu vratit sa neda urcit, pokial sa stabilizujete a pominu traviace tazkosti mozete si vydychnut. Ja byt Vami upravim dietu na velmi prisnu aspon 2 tyzdne, vajicka by som urcite nejedla. Farba stolice moze byt spociatku vselijaka, u niekoho Enterol sposobuje oranzovo zltu. Ja som takmer 3 roky po cdiff, prvy rok tazky po vsetkych strankach, uz je to lepsie aj ked nie ako pred infekciou. Drzim palce.

miriama40
4. mar 2024

@kata_rina25
Vy ste po FMT, zajuimalo by ma ak viete, kolko krat sa moze podstupit? A ci sa stane, ze choremu nepomoze? Ano, trochu mozno zo strachu prehanam a napadaju mi mozne scenare. A dali Vam prehltnut tabletku alebo isli na to z opacneho konca?

inka04
autor
4. mar 2024

@nik35 Velmi dlho som jedla len asi 5 druhov jedal dookola. Zemiakovu kasu, mrkvovu kasu, zemiakovo-mrkvovu kasu, ryzu, varene kuracie vo vode, a varene jablcka bez cukru. Varena ryza s potlacrnym bananom a skoricou - bez cukru iba so stipkou ceylonskej skorice. Toto urcite som jedla asi pol roka. Akykolvek pokus o zaradenie inej stravy koncil hlienmi v stolici a panikou, ze cdiff je spat. Potom som to vzdala. Naozaj, ja osobne som bola na prisnej diete asi rok. Ak som porusila dietu, okamzite som mala hlieny v stolici, bolesti brucha, bublanie v crevach. Napr. mne aj po dvoch rokoch obycajny ascorutin, ktory obsahuje monohydrat laktozy spuatil hlieny a hnacku. Bol to nie zivot, ale zivorenie. Trvalo to velmi dlho... Ani neviem, ako som to zvladla...

nik35
5. mar 2024

@inka04 ďakujem za odpoved no tiež som na tom rovnako a mliečne som ani neskúšala.

nik35
5. mar 2024

@odinne ďakujem pekne uz mám potom prišla som na Kramáre v pondelok urobili vyšetrenia moc krv EKG brucho predtým päť týždňovú liečba vanko dnes ráno klistir, okolo jedenástej zaviedly rektalnu hadicu do čreva a vpravili 100ml stolice hodinu a pól som musela ležať pól hod na každej strane 5 hodín som ju musela udržať každá hodina na vyše k dobrú. Najkritickejšie sú prvé dva týždne aby sa znovu neobjavila cdf + plus som dostala diétu od nich čo môžem a čo nie a ďalšie odpuracanie pre obvodnu lekárku čo robiť ak by som potrebovala atb plus voĺat aj im aby mi vedeli nasadiť k atb vanko ak by bolo potrebné čomu sa teda budem vyhýbať. Bolo to nepríjemne ale vydržať sa to dalo vydržala som ju udržať päť a pól hodiny potom už bol hrozný kŕč a prehnalo ma ale to povedali že je normal čo sa týka fmt ta sa na slovenksku podáva buď rektalne alebo gastroenterológ zavádza hadicu cez nos a do čriev vraj sa môže dávať pokým nemá účinky také aké predpokladajú ale zväčša ak nezaberie prvý krát tak druhý určite. Tak dúfam že už žiadne recidívu nebudem mať už by aj stačilo a chcela by som plnohodnotne žiť lebo toto bol masaker ďakujem vám všetkým za odpovede a prajem vám skóre uzdravenie všetkým ktoré si tým prechádzate

panenka20
7. mar 2024

Holky prosím poraďte mi byla jsem na gynekologii předepsala mi vaginální antibiotika macmiror Complex 500mg brala jste nějaká z vás vaginální antibiotika spustili vám znova clostridie? samozřejmě jsem volala na infekčním oddělení kde mě léčili tam pouze nesympaticka sestřička ať si to řeším s gynekoložkou ale ta o tom vůbec nic neví

miriama40
7. mar 2024

@panenka20
Ja som mala polygynax vaginalne tablety a skoncila som znova na Entizole. Ale myslim ze uplne infekcia neprepukla, mala som ale tazkosti. Niekde v diskusi niekto spominal, ze mal macmiror. Mne na gastre povedali, ze sa atb dostavaju do krvi aj tabletami na vkladanie. Asi to bude individualne.