Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

lucijeja
9. nov 2007

Ahojky i já jsem po dvojčatech trpěla poporodními depresemi, ale tenkrát jsem se s tím nikomu nesvěřila a dál jsem se tím užírala, bylo to hrozné napadaly mě všelijaké hrozné myšlenky a taky jsem kvuli tomu přestala kojit, tehdy jsem myslela že se zblázním. Neměl mi kdo poradit, ale jak jsem přestala kojit tak se to postupně upravilo,akorát na to doplatili moje holky že neměli mlíčko od maminky. Ted se tak trochu zabývám homeopatii a na poporodní deprese prý to celkem dobře zabírá,akorát musíte najít dobrého homeopata a v průběhu léčby s ním být docela často aspoň v telefonickém kontaktu.

emjee
18. nov 2007

zusma 1d Dnes o 19:00
Holky, zajímalo by mě, zda jste některá měla poporodní depresi - jak dlouho vám trvala, jak se projevovala a hlavně, jak jste s ní bojovaly?

nilita 1d Dnes o 19:51
Ahoj, já jí měla , trvala do VAnessky 6měsíců... všechno jsem si hodně brala... snadno jsem se rozbrečela.. změny nálady a dotoho přítelova nevěra 😠 takže si to asi dokážeš představit...nakonec mi pomohly , procházky, a být mezi lidma-přátelé, i koník tady jsem si pokecala s holkama a tak..a nejvíc mi sní pomohla Vanesska, jak byla větší aa úsmála se , hodně mi to pomohlo. 😉

nilita 1d Dnes o 19:53
K tý poporodní depresy patřilo i to,že jsem nenáviděla svoje tělo po porodu ,připadala jsem si zohavená ,tlustá a nepřitažlivá 😅 😅 ,ale pak jsem začla cvičit a naučit se žít s tim ,že prodělalo velký zásah do organismu.. 🙂 🙂

nilita 1d Dnes o 19:54
I jsem nechtěla s nikym komunikovat víš, kamarádky hodně dávaly najevo jak jsem vypadala a tak... Cítila jsem se totálně sama ... Jéje jsem se nějak rozkecala... 😀 😀 😀 😀 😀 😀

zusma 1d Dnes o 20:03
ahoj, díky.Jejda, do 6ti měsíců, to muselo být hrozné 😨 ☹

Na mě to občas padá a zjišťuji že je to asi tím,že jsem hodně doma sama-MM je v práci a kvůli šestinedělí nechci moc návštěv. A když malá křičí a já nelze ji uspat a já se nestačím ani najíst a nic,tak to je nejhorší.
ted jsem byla 2 dny u mamky a bylo to v pohodě.Asi že jsme na malou byly 2 a měla jsem takový větší pocit bezpečí. 😕

nilita 1d Dnes o 20:10
Jojo, i já byla s malou furt doma sama..a samoty mě zabíjela... proto jsem furt byla u svojí maminy.. a i to mi pomohlo to zvládnout... 😉 🙂 u každý maminy je ta popordní deprese jiná a jinak také trvá víš.

culinka
26. nov 2007

Ahojky,neviete nahodou niekto ci sa mozu brat antidepresiva ked sa koji??

sue
26. nov 2007

Culinka, len ak ti ich predpíše lekár...

culinka
26. nov 2007

sue-ahojky,ja som ich brala aj urcity cas pocas tehotenstva,teraz sa mi toasi troska vracia,doktorka mi ich napisala,ze sa nemam bat,ze babetku neuskodia,ale ked v pribalovom letaku je napisane ze sa nesmie uzivat ked sa koji...ja neviem... ☹

sue
26. nov 2007

Culinka, musíš dôverovať lekárovi... ak nedôveruješ jednému, poraď sa s druhým... pri väčšine liekov (aj počas tehu aj počas kojenia) platí, že sa užívať môžu, len farmaceutické firmy sa tou formulkou chránia... "že čo ak by niečo" pretože je veľmi ťažké dokázať, čo spôsobilo to či ono ochorenie dieťatka... takže ja si myslím, že poraď sa ešte so svojou lekárou + vyhľadaj aj iného odborníka, čo by ti odpovedal...

culinka
26. nov 2007

To mi povedala aj doktorka,v tehu som ich uzivala tiez a nic sa nestalo,skusim este nejakeho inehi odbornika..diki za odpoved,prajem krasny porod a zdrave miminko. 🙂

sue
26. nov 2007

Ďakujem 😵 aj ja vám prajem veľa spokojnosti 😵

renola
29. nov 2007

ahojte, chcem sa opytat, ci sa da s depresiou bojovat aj nejako inac, nez liekmi. zacinam mat fakt depresiu. uz som mala aj zimnicu v noci pred troma dnami a tiez hnacky, neviem, ci je to zo zlcnika, alebo co, neviem si to vysvetlit, ale nezvladam depresiu a hoci logicky to viem oddovodnit, tak sa neviem zmierit s tym, ze som prezila hrozny porod, ktory skoncil cisarskym a taktiez mam stale stavy, ze si zelam, aby vsetci mali cisarske rezy, a to ma naplna pocitom, ze nie som sama. Teda najradsej nie vsetci, ale ludi, ktorych poznam, aby som vedela, ze nie som sama.
Kojim a nechcem prestat, ale uz nevladzem a citim sa dost opustene a nepochopene a tu lekari hovoria, ze vsetko je v pohode.

renola
29. nov 2007

ahojte, ako citam, dozvedela som sa, ze naozaj mam poporodnu depresiu a vazne stavy. Je mi nanic, pre to, najma preto, ze som si o sebe vzdy myslela, ze som silna a zrazu som takto dopadla a neviem sa vyrovnat uz 4 mesiace s tym cisarskym rezom.
Je mi z toho na nic.

povuma
11. dec 2007

renola, vsetci si myslime, ked sme zdravi, ze nam sa to stat nemoze. Moze. Hlavne vydrz, naozaj to prejde 😉 Ja uzivam antidepresiva 2 rok, som uz uplne v pohode, pomaly ich uz idem vysadzat. zaciatky boli hrozne, nemohla som ani vstat z postele, hnacky, zimnice, navaly na odpadnutie, a to som sa musela sama starat o male dieta, manzel bol v zahranici.jedno s druhym a skoncila som u psychiatricky. uz som bola fakt na dne. Keby som nebola hlupa a nehanbila sa tam ist, nemusela som sa tak dlho trapit 😒 Drzim ti palce, kto to neprezil, nepochopi, aka je to hrozna choroba ☹ . ale da sa liecit.. 😉

povuma
11. dec 2007

culinka a ake antidepresiva si brala ako tehotna? Ja beriem citalec, chceli by sme druhe babo, ale bojim sa vysadit lieky a zaroven sa bojim, aby babo nemalo nejake nasledky. Brala si lieky cele tehotenstvo?

renola
12. dec 2007

ahojte, tak je to zase lepsie. ale je to tazke, kazdy den musim bojovat s tymito vsetkymi pocitmi a myslienkami, ktore ma dohanaju do depresie. uz je to tyzden lepsie, neberiem nastastie lieky, a nechcem ani brat, snazim sa inac pristupovat k problemu a hladam riesenie. Zvlast co sa tyka toho, ze sa snazim pripravit na druhy cisarsky rez a dalsie, hoci este necakam babo, ale nemam guraz riskovat zivot svoj a zivot dietata, buduceho a preto sa psychicky pripravujem na dalsi cisarsky rez, aby som bola s tym vyrovnana, ked to pride, ci o rok, o dva, o pat, desat. proste, ja nie som odvazna a naozaj nedokazem riskovat zivot svoj a zivot dietata. Pri uz rozparanej maternici hrozi natrhnutie a preto mavam tie strasne stavy, ale je to lepsie. Snazim sa s tym vyrovnavat a neustale premyslat o probleme dovtedy, dokym vladzem, a iba potial, pokial ma to nedepta. Je to tazke.
Pochopenie sice u poniektorych nenachadam podnes, ale nevadi, kto to neprezil, nevie o com to je a mysli si, ze je to fajn. Ale nevadi.
Prajem vam, aby ste sa s tym vyrovnavali tiez, poradim vam, aby ste o tom premyslali a hovorili si pekne veci a nemysleli na to zle, co sa stalo a ked to na vas dolahne, treba zacat nieco robit. Ja to takto skusam. Je dobre si nacvicit psychiku a myslienky tak, aby nas neovplyvnovali a to chce cvik.
Je to tazke, ale skusme to. To mi poradila odbornicka. Je dobre mat nejake zaluby a rozmyslat o tom, co chceme v zivote a co chceme kazdy den pekne urobit pre seba. Trebars i nalakovat si nechty, alebo pekne sa obliect. Kazda malickost pre nas, je velmi povzbudiva.
Je to hrozne mat depresie z porodu a naozaj ma dost mrzi, ze vela zien to nevie pochopit a mysli si, ze je to fajn.
Tak sa drzme

bambulik
12. dec 2007

já se taky s depresí setkala poprvé minulý rok...
přišly neuvěřitelné bolesti hlavy a nikde mi nemohly zjistit z čeho to bylo...
obešla jsem všechny doktory, dělaly mi eeg, ct, nikde nic, takže mi doporučily psychologa, psychiatra, a diagnoza? Přepracovanost, stresy, mám být opatrná na sebe, bla bla bla a já už pomalu umírala...
strašně mě bolela hlava...

zuzula28
12. dec 2007

renola, ahoj, vidim, ze si statocna a drzim ti palce, ale jedno mi vrta stale hlavou. Preco mas depresiu z toho, ze si mala cisarsky? Ved asi tretina ak nie viac maminiek co sme tu na MK mala cisarsky. Mas pocit, ze si zlyhala alebo si mala po cs velke bolesti?

Lebo ja som napr. chcela od zaciatku z urcitych dovodov len sekciu a aj som ju planovane mala a som velmi rada, ze to tak bolo 😵
Kym budes mat druhe babo tvoja maternica bude fit ako rybicka, nic sa neboj, ale no ja som fakt bola velmi rada, ze na moje naliehanie a cisto kvoli mojmu rozhodnutiu mi tu sekciu spravili.
Necitim sa byt o nic menej kvalitnou rodickou a matkou preto, ze som nemala prirodzeny porod.

moni1412
12. dec 2007

ja som prekonala depresiu pred rokom. Teda pred rokom som skoncila s liecbou. Myslite, ze je väcsia pravdepodobnost, ze sa mi po porode znova objavi, ked som ju uz raz mala? 😢

renola
12. dec 2007

ahoj zuzi
no ja mam pocit, ze som zlyhala a ze nie som dost dobra matka a zena, ze som to proste nedokazala. cele tehotenstvo od zaciatku som sa pripravovala, studovala, drahe pripravy som zaplatila, proste fakt som mala cas studovat, pretoze som bola stale len doma na rizikovom a tak som studovala a jednoducho to potom zle vypalilo. porod bol strasny, aj zvon, aj epiduralka, aj som bola v bazene, aj vsetko, a nakoniec cisarsky po 24 hodinach. Proste vsetky polohy boli, vsetko bolo a nic. proste nic. A jednoducho moja povaha je, vsetko robit na sto percent, vzdy som vsetko urobila a ked aj nieco nevyslo, tak som urobila este odznovu, ci to bola praca v skole, ci hento, ci tamto, pokial to proste nebolo dokonale, som makala. A proste toto stale pocitujem ako osobne zlyhanie, pretoze odzaciatku mojho pocitu, mat dieta, som si myslela, ze je to nieco najvacsie v mojom zivote, co proste ked dosiahnem, tak som dosiahla co chcela. Neviem, ci rozumies, ale proste toto zlyhanie a najma to, ze cele tehotenstvo bolo v poriadku a po 23 hodinach povedali, ze nie je sanca, ze cisarsky, proste hodinu pred operaciou, absolutny sok z toho, ze co to ma byt. Jednoducho, ak by som od zaciatku tehotenstva mala problemy zdravotne, tak to ocakavam a som pripravena a zmierena s tym, ale pre mna to bol maximalny SOK. proste sok, ako ked ti niekto povie, ze ti umrela mama, s ktorou si sa este pred hodinou rozpravala. Ano, je to proste pre mna sok, s ktorym neviem kedy sa vyrovnam, ale snazim sa. Hovorim, raz je to lepsie, raz horsie, ale tak dufam, ze to prekonam snad. Proste toto som naozaj necakala ani v najhorsom sne.
Naozaj, ak by som mala spominane problemy uz cele tehotenstvo, tak s tym ratam, ale toto... Neviem, je to tazke...

renola
12. dec 2007

moni, ja si myslim, ze depresiu nemusis mat. je to o tom pozitivnom mysleni, proste pozitivne mysliet a tesit sa z absolutne kazdej malickosti. ja to skusam, neliecim sa liekmi, ale zatial iba stretavkami s odbornikmi a to mi pomaha, mysliet inym sposobom. Proste vsetko je to v hlave, ako mi hovori moja poradkyna. 🙂
Niekedy ma to pochyti a je to hrozne, ale zatial to skusame len formou rozhovorou a tak uvidime ako to bude neskor, tento tyzden je to celkom fajn, zatial 🙂

sweetberry
12. dec 2007

naucte ma pozitivne myslite heh lahko povedane tazko uskutocnitelne ked... 😝

renola
12. dec 2007

chapem, je to tazke. pozitivne mysliet mi poradila, ze mam mysliet na minulost, co bolo v nej pekne a na pritomnost, co sa mi podarilo, co chcem pekne urobit dnes a co ma tesi a bavi. proste, kazdeho nieco bavi. ci nie? je to az take zle?

moni1412
12. dec 2007

tak to je fajn, ked to skusate pozitivnym myslenim. Ja ked som zistila o co ide a rozhodla som sa ist k dr., tak uz to bolo take zle, ze to inak ako liekmi neslo. Nastastie pomohli ( klop, klop ), uz rok ich neberiem. Ale viem, ze som po nich mala gynekol. problemy, ktore trvaju doteraz. Takze lieky by som uz asi nebrala, verim tomu, ze uz nikdy nebudem musiet.

eliana
28. dec 2007

moni ake lieky si brala a ake si mala problemy ak sa mozem spytat,lebo ja tiez beriem lieky, aj mi pomahali aj uz zas depka vitazi...

moni1412
28. dec 2007

eliana:problemy asi ako väcsina co ma depresiu. Bolesti hlavy, nezaujem o uplne vsetko... dr. skusala vselijake lieky, posledne som uzivala citalec, zyprexu a potom abilify. Tie abilify boli asi najlepsie. Ty ake uzivas?
Vies, ale ja som s tym bojovala 2 roky. Niekedy musi mat clovek aj trpezlivost. A samozrejme cloveka, ktory ti pomaha a je ti oporou.

eliana
30. dec 2007

moni,mne to zacalo pichanim v hlave,ktore preslo v pokoji a to v absolutnom uz som nemohla mat ani pozitivne rozrusenie aj vredy ma pichalo silno v hlave nevladala som ani rozpravat sa s muzom. srdce mi busievalo,aj na to mi dali lieky ktore nepomahali,jedna xxxx neurologicka mi davala lieky na migrenu hoci mne bolo absolutne jasne ze nezaberu a ani nezabrali az jedna znama ma poslala k dobrej neurologicke a tak zistila ze je to depresia,vycerpanie dokonca mi zistila tetaniu. a tak som najprv brala ansilan a veeelmi mi pomohol,lenze ten je navykovy a tak som potom prsesla na antidepresiva-beriem cipralex.neviem kolko asi tak necely rok.ale niekedy mam pocit ze mi uz nepomaha.tak neviem. zo zaciatku mi s nim bolo skvele. Ty si bola aj u psychyatra alebo kto ti dal lieky?

moni1412
31. dec 2007

No, sla som rovno k nej. Velmi fajn doktorka. Mne tiez nejake zabrali, ale len na chvilku, az skusanim mi nasla take, co mi naozaj pomohli ( klop, klop ) 🙂 Skus aj ty k nejakej zajst. Nie je to nijaka hanba... ludia maju predsudky, ale ked moze ten lekar pomoct... drzim palceky 🙂

andy.a
31. dec 2007

všetky novogeneračné antidepresíva sú kvalitné a účinné..
..a nie je hanba vyhľadať odbornú pomoc,či už psychiatra,alebo psychológa..na Západe je to úplne bežná vec,tam sa aj ľudia myslím chvália,kto akého psychoterapeuta navštevuje.. 😉

andy.a
31. dec 2007

..Cipralex po dlhšom čase užívania niekedy už stráca troška účinnosť,resp.znižuje sa mierne účinok..možno ho skombinovať s iným farmakom,resp.zmeniť terapiu,ak je ešte potrebné dlhodobejšie užívanie..
antidepresíva by sa mali brať minimálne pol roka,až rok..potom podľa stavu sa pozvoľna vysadzujú,najskôr sa znižuje dávka,až potom sa úplne vysadia.. 😉

eliana
31. dec 2007

a k psychyatrovi mozem ist aj bez odporucania obvodnej alebo tak?ja s tym nemam problem...aj u nas to snad postupne prestane byt hanba...postupne zistujem ze v mojom okoli je vela ludi co ho uz navstivilo,pripadne maju antidepresiva od neurologa. doba je asi tazka ☹ mne ten cipralex uz nejak neucinkuje a aj svagrina ho brala tiez vravela ze najpsrv super a po pol roku uz nefungoval....asi v novom roku navstivim psychyatra....zacnem chodit do roboty mozno aj to mi pomoze,lebo som uz dlho doma.uvidim....jaaj ale s tymi antidepresivami mi bolo uuplne fantasticky...lepsie ako kedykolvek v zivote...tusim som bola v depke uz na strednej,lebo naozaj ked som to brala bola som uvolnena,veselsia taka sama sebou po dlllhych rokoch

andy.a
31. dec 2007

eliana,myslím,že ešte do marca resp.apríla môžeš navštíviť psychiatra aj bez doporučenia,teda výmenného lístka od obv.lekára.. 😉
záleží od konkrétneho psychiatra..niektorí si výslovne tieto doporučenia žiadajú,inak im poisťovne nepreplatia výkony..

eliana
31. dec 2007

pche,tak sa asi poponahlam....a to mam ist za svojou obvodnou,ze mi "sibe" a som nestastna?? co s tym ona ma?? je mi to cudne ale co uz.Ano pocula som,ze chcu zas zaviest to,ze sa zas nebude dat ist za odbornikom bez doporucenia obvidaka...a to sa tyka aj psychyatra??