Je to psychický alebo fyzický problém?

17. mar 2024

Dobrý deň chcem sa opýtať na možnú psychickú príčinu. Už minulý rok mi začalo motanie hlavy a občasné búšenie srdca že som ho cítila, moja doktorka má poslala na rehabilitácie že to je z chrbtice, na chvíľu to prešlo a pred vianocami sa to zas vrátilo ale ešte horšie mala som motanie hlavy návaly tlaku do hlavy pocit divného videnia trochu sťažené dýchanie tak som po novom roku začala chodiť na vyšetrenia bolo mi zistené vyššie CRP tak som brala antibiotiká a po nich to trochu prešlo ale ako som ich dobrala začalo sa to zas…mala som akoby prvý záchvat alebo ako to nazvať cely deň sa mi horšie dýchalo a vecer už som mala pocit že sa mi nedá nadýchnuť ale vôbec som nepanikarila a nezačala som rychlo dýchať práveže pomaly tak som si zavolala sanitku všetko ok potom to prešlo…druhý krát v obchodaku mi prišlo zle začala sa mi strašne motať hlava slabé nohy ako keby som nemohla chodit a strpli mi ruky že ani pohnut tak zas prišla záchranka nechali má tam aj keď som ledva chodila potom asi 4 dni som prelezala lebo vždy keď som vstala motanie hlavy…potom mi začalo búšiť srdce mala som záchvat že z ničoho nič tep 160 pri ležali tak zas záchranka ale inak níč iné v ten moment iba busenie…všetko vraj ok…dali mi neurol nepomahálo…už asi dva týždne skoro len ležím dávam si občas neurol ale ten akurat pomôže na spánok lebo niekedy nespím…mala som to že vstanem iba a mám vysoký tep hneď aj 150 tak si musím ľahnúť teraz je to trochu lepšie aj aj tak toho moc nespravím a hlavne ráno mám ten pulz vyšší a vecer je to nejaké kludnejsie a v noci mám tep aj 50 alebo keď lezim už vecer….ale vždy mám akoby niečo iné buď sa mi rozbúši srdce že si musím zas ľahnúť alebo sa mi zle dýcha alebo mravcenie noh úplne studené nohy motanie hlavy zimomriavky divne videnie tep niekedy nizsi niekedy vyšší ale v klude vždy do 100 len keď začnem niečo robiť niekedy hneď skončí na 140…už neviem čo robiť na začiatku som z toho vôbec nebola vystresovaná bola som ok ale ako to trvá už vyše 2 mesiace už som z toho na nervy bolo to chvíľu lepšie šla som do prace a ako má bolel chrbát zas to začalo a odvtedy už len v posteli skoro cely deň a ešte horšie….myslite že to mohlo začať zo psychiky aj keď som vtedy bola ok a nepanikarila som ani pri zachvatoch? A že tie záchvaty boli vždy iné ? Teraz už viem že si neprispievam psychicky lebo už má to dostalo po 2 mesiacoch ale predtým som bola ok tak neviem či aj tak za tým môže byt psychika…vyšetrenia zatiaľ všetko ok akurat čakám ešte na výsledok holtru a echo ale mala som už jednodňový holter a ten bol ok aj EKG vždy ok….neviem už čo robiť bojím sa začať brat AD pokial môže byt príčina niekde inde ale inak ak budú vyšetrenia ok asi už začnem

neson123
17. mar 2024

Som na tom rovnako, tak sa pripnem

zmrzlinka2021
17. mar 2024

Ak ti lekari vysetreniami na nic neprisli, je to psychika a treba to liecit AD. Velmi sa ti cudujem tvojmu iracionalnemu strachu z AD, zbytocne sa len dalej zamotavas a cim dlhsie odmietas liecbu (ak pravdaze je z pohladu psychiatra potrebna( tým dlhsie sa budes z toho dostavat.

autor
17. mar 2024

@zmrzlinka2021 ešte čakám na výsledky tak preto sa mi ešte do toho nechce a doktor mi AD dal že na skúšku ale nikto nevie zhodnotiť či to je určite psychické …každý má len posúva niekde inde a na každej správe mám otázniky…ani psychiatricka mi nevedela povedať diagnózu

e3v3a3
17. mar 2024

Niektoré z príznakov mam aj ja, ale mam aj nízky tlak. Ty ho máš v poriadku?

deti95060810
17. mar 2024

koľko máš rokov? nemáš problémy so spánkom?
Ad ti predpísal psychiater?
lebo mne to príde ako psych. problém ...

autor
17. mar 2024

@e3v3a3 tlak mám ok

autor
17. mar 2024

@deti95060810 mám 26 a áno teraz už mám problém so spánkom posledné týždne ale asi aj preto že furt ležím niesom schopná nič robiť….ako teraz už aj mne to príde že psychika robí svoje ale to z čoho to začalo mi práve nepride ako psychické preto chcem vedieť či tiež niekto mal na začiatku take že bol ok a bolo to psychické len to nevnímal

deti95060810
17. mar 2024

depresie? skús si niečo o tomto probléme prečítať...

macka_96
17. mar 2024

týmto istým som si prešla aj ja ..až som sa dostala do stavu ze som si namyslala ze mam choré srdce nikomu som neverila žiadnemu Dr keď vravel opak ..dokonca holter som mala až na týždeň na sebe. a vždy všetko ok..ale ešte by som doplnila ak si nebola chod aj na endokrinológiu zo štítnej žľazy býva aj vysoký tep u mňa to ten problém nebol . tak mi Dr nasadil antideepresiva a asi po 3 týždňoch sa zrazu všetko zlepšilo.. sama som neverila

autor
17. mar 2024

@macka_96 tak to presne ako ja teraz čakám na výsledok z týždenného holtru a každý deň mám pocit že niečo mám so srdcom furt nejaké výkyvy a tiež sa bojím že ho mám choré…na endokrinológi som bola tam mi zistili vyššie protilatky a chronicky zapal ale inak že funguje ako má tak to z toho nemôže byt len že do budúcna s tým asi problém budem mat….tiez keď si sa bála o srdce si mala stavy že keď ležíš mám nízky tep tak sa bojíš že ti bije srdce moc pomaly a keď si vstala len tak hneď sa rozbúšilo alebo že vecer už to bolo lepšie aj pri pohybe? Mne niekedy keď len prejdem sa rozbúši na 140 a hneď no blbo príde tak si musím ľahnúť a prejde to

elizabeth22
17. mar 2024

A nemáš tetaniu? Taký tetanický záchvat?

jamimo
18. mar 2024

ak ti to nespôsobuje štítna žľaza, alebo nedostatok železa, vychádza mi to na tetániu, alebo panicko - úzkostnú poruchu.
Skoré zlepšenie prajem 💪

alexnina777
18. mar 2024

Tieto stavy sposobuje aj zápal v tele.. ja som mala zápal žalúdka a tenkého čreva a mala som podobné stavy ako máš ty.. kým som prišla na príčinu trvalo to dlho, lekárka mi chcela dat AD , tie som odmietla a pátrala som ďalej po príčine problému.. mala som tetániu aj panické ataky, obrovské stavy slabosti, pocit na odpadnutie.. dovod bol ten že nakoniec mi na neurológii zistili z krvi. že sa mi netvorí serotonín, serotonín sa tvorí v čreve a v tráviacej sústave a kedže tam bol zápal tak sa nevstrebávajú živiny a minerály a tu vznikol ten problém.. čiže liečila som zápal a ten ked. som vyliečila, tak všetky tieto stavy mi odzneli.. chronické zápaly- často skryté zápaly v tele sposobujú tieto psychické problémy..a antibiotika iba potláčajú zápal tie, iba zhoršujú tento stav, lebo ničia mikrobióm a nič neriešia.. zápal treba odstrániť životosprávou, stravou a minerálmi do tela

autor
18. mar 2024

@elizabeth22 pôjdem na emg tak uvidím

autor
18. mar 2024

@alexnina777 no ja som mala predtým vysoké CRP ale to už nemám a mám akurat chronicky zapal štítnej žľazy tak či by to mohlo byt z toho neviem ale inak som mala krv v poriadku

andrea2323
18. mar 2024

Ahoj autorka, chcem ti len povedať, že to musí byť veľmi stresujúce pre teba, keď sa snažíš nájsť príčinu ťažkostí a nejde to.. prežila som si niečo podobné a bolo to psychického charakteru. Bolo pre mňa najviac neuveriteľné, že psychika tak dokáže simulovať doslova všetky fyzické príznaky v tele.. po tom, ako som začala brať AD, sa mi všetky príznaky (aj tie o ktorých som si myslela, že sú dozaista neurologické, kardio atď atď) vytratili. Ale to je len môj prípad, viem, že k AD sa pristupuje najčastejšie pri akútných psych.problémoch, alebo ak sa všetky iné príčiny vylúčia..a inak tiež som sa veľakrát čudovala, že som mala ataky aj keď som sa necítila zle, vravím si ale veď vedome neviem o tom, žeby som panikárila, prečo mi je zle? No ono si to nevyberá, ta nerovnováha je v tele, aj keď sa nám to nezdá.. dúfam, že nájdeš riešenie svojho problému, držím veľmi palce ☺️✊🏼

autor
18. mar 2024

@andrea2323 ďakujem moc…odhodlávam sa na AD ale asi ešte počkám na výsledky z kardia a potom lebo mám strach že by som tam ani nedošla keby to začnem brat pred vyšetreniami bojím sa tých vedľajších účinkov….uz som z toho fakt hotová už chcem žiť zas normálne a nie takto…nikdy by som nemyslela že mna niečo takéto dostane…najhorší pocit aký môže byt keď nevieš presnú príčinu tých stavov a to čakanie na tie vyšetrenia hruza…iba lezim lebo keď začnem niečo robiť búši mi hneď srdce, dnes ráno má trochu naštval priateľ ale nič hrozné a pozerám a zrazu tep 150 tak si hovorím ako čo to je ved zas tak moc nehysterčím…preto už mám strach aj niečo robiť že sa mi zblázni srdiečko…a ešte do toho chrbtica hruza 😞

andrea2323
18. mar 2024

Ja som mala tŕpnutie nôh a rúk, takú slabosť, rozmazávalo sa mi videnie, nevedela som sa sústrediť, niekedy úplne búšenie srdca, stiahnuté svaly pri lopatkách a pri chrbtici, proste bolo toho kvantum.. veľa času som z toho bola paralyzovaná strachom, tak som sedela doma, neužívala som si nič, len som sa monitorovala, a tým som si aj predlžovala tú špirálu strachu lebo zasa to mi ďalšiu úzkosť vyvolávalo a tak tie príznaky nechceli odísť.. áno určite je dobré vylúčiť všetko ostatné a potom prípadne skúsiť 🙂 ja som si to vedela odsledovať tak, že som najprv brala neurol - aj viackrát denne a vtedy som zistila, že krátkodobejšie som v kľude.. ale keďže som nechcela brať neurol dlhodobejšie, tak som vedela, že budem musieť prejsť na AD 🙂

autor
18. mar 2024

@andrea2323 no neurol som si dala aj ja keď to busenie bolo horšie a mne prišlo že to nepomohlo ale ani lieky na zníženie tepu moc nepomôžu akurat v klude že mám ten tep nižší inak aj tak skočil neviem až kam…ale to som bola vystresovaná asi vtedy ešte viac tak ten neurol asi moc neúčinkoval…ale je to divné že v klude mám ten tep aj pod 60 a cez keď len niečo začnem robit hneď skočí

neson123
18. mar 2024

@andrea2323 mozem sa opytat ake AD ste brali?a za ako dlho vam zabrali a pocitili ste ulavu?ja mam presne tie iste priznaky ako vy avsak AD sa bojim a lieky neberiem lebo sa obavam NÚ.

andrea2323
18. mar 2024

@neson123 brala som paretin a nástup účinku bol postupný, plný asi po mesiaci.. necítila som počas užívania nejaké nežiadúce účinky, resp nie nič, čo by mi nejak prekážalo. Trocha mi začali padať vlasy (ťažko ale povedat či to bolo stresom z môjho zdravotného stavu alebo liekov). Keď by som mala porovnať benefity a nežiadúce účinky, tak u mňa benefity prevážili, spomínam na to obdobie dobre, normálne, konečne som začala žiť a už ma to neovplyvňovalo v bežnom živote.. keď som ho vysádzala bola som trocha nervózna týždeň, dva, na to všetko som bola nejak pripravená, upozornená. A teraz je to ok pre mňa, po vysadení.. ale tak to je každého osobná skúsenosť, ťažko povedať ☺️ viem, že isto sa nájdu ľudia aj s NÚ, potom je na zvážení každého ako sa cíti s nimi/bez nich.. vždy to môže byt niečo za niečo, zázračné lieky neexistujú, ide len o to, ako chcete žiť a čo vás potom viac limituje.. na tom to je dobré, že si môžte vybrať či si dáte alebo nie 🙏🏼 držím palce

neson123
18. mar 2024

@andrea2323 dakujem za odpoved.Tiez mam Paretin ale nevzal som ho este.Tak uvidim asi ich zacnem brat lebo uz 3 roky sa s tym trapim.A tie vlasy potom prestali vypadavat alebo ako?Ako dlho ste bez AD a je to uz v pohode nemate ataky?

sidonika
18. mar 2024

Treba vyšetriť štítnu zlazu a chrbticu.. blokáda chrbtice môže spôsobovať tieto stavy,ak ti nerobili Mri, ťažko posudi obvodná že to nie je z chrbtice. Srdcové problémy spôsobuje aj štítna žľaza,jej hypo,alebo hyperfunkcia

nika357
18. mar 2024

Ahoj. Za mňa by to mohol byť endokrinologický alebo psychický problém..Alebo zlá zrážanlivosť krvi? Z chrbtice to môže byť tiež, môžeš mať dg. Vertigo/závraty, pricviknutý nejaký nerv...je toho asi veľa. Na endokrinológii si bola, ale záleží aj od toho u koho si bola, väčsina týchto lekárov nemajú vedomosti, zažila som to. Treba si vyberať aj dobrých lekárov, pretože jeden mávne rukov a druhý sa ťa spýta kde si doteraz bola...Zisťuj a navštív všetkých možných lekárov. Veľa šťastia.

autor
18. mar 2024

@sidonika chrbticu mám celkom v prdeli a práveže po prvom odblokovaní to bolo lepšie potom pri praci má začalo bolieť a je to ešte horšie ako bolo tak čakám na ďalšie odblokovanie po rehabkách ale ví to búšenie z toho môže byt neviem ale už možno aj tá psychika lebo už som z toho dosť mimo že neviem ako to riešiť…a na endokrinologii som sa pýtala dvoch doktorov a mi povedali že pokial mám funkciu a krv okrem protilátok ok že to nebude z toho….mam iba vyššie protilatky a chronicky zapal zo sona ale že vraj pokial je normálna veľkosť a hormóny ok tak to nemôže robiť nič za ťažkosti tak neviem

rozculena
18. mar 2024

tetánia,z toho panické ataky.....dôvodom môže byť aj chrbtica.Keď mi volali naposledy záchranku do práce,tak mi povedal konečne ten záchranár,že čo mi je.Upozornil ma,aby som nedržala žiadnu diétu,nediétovala som vtedy....
Predpokladám,že u mňa to bolo zo stresu,psychického aj fyzického vyčerpania...plus chrbtica.Samozrejme,že na všetko len AD 😠
Som bez AD.Pravidelne som chodila k fyzioterapeutovi.Žiadne rehabilitácie mi nepomohli a rozhodne by som si to nedala naprávať žiadnemu naprávačovi ani chiropraktikovi.
https://www.alphafyzio.sk/blog/bolesti-hrudnej-...

https://www.slnecnice.sk/blog/clanok/138/fyziot...

https://zdravie.noviny.sk/zdravie-a-diagnozy/70...
atď....

lelecik
19. mar 2024

A nemôže to byť tetania?

autor
19. mar 2024

@lelecik pôjdem na emg tak uvidím

kacma
19. mar 2024

Ahojte, ako to tak citam, nachadzam sa aj ja, a trvá to tak od začiatku decembra.. mam potvrdenú aj tetaniu, krátko. Nakoľko po dr som začala chodiť až nedávno. Začalo to u zubára, pričom žiadne strachy som doteraz nemala.zrazu mi prišlo zle, krce do máličko, a zostalo mi zle..asi hodinu som sa tam dávala dokopy. Neviem ci som si tam cvikla dáky nerv ale teda na neurológia mi zistili len tetaniu, bola som tam znova keď ma seklo medzi lopatkami..od toho času ako som bola u zubára mam zrazu strach z liekov a ich N ucinkov..celkom cudne keďže kedysi som si dala aj nedouzivane ATB a neriešila.. teraz mam stále pocit skákanie tlaku, pocit zovretwho hrdla, niekedy sa mi fakt divno dýcha ..myslím ze mam aj nejakú panicku poruchu..ale nechápem kde vznikla..bola som na mri kde pozreli len hlavu, neviem prečo.. myslím ze cela tých problémov mam z chrbtice ale ktovie..

autor
19. mar 2024

@kacma ahoj tiež si myslím že to bude z chrbtice ale ono aj tá chrbtica vie vyústiť do tetanie a panickej poruchy…..ja už sama neviem čo robiť je to hrozné a odhodlavam sa na AD ale bojím sa toho nemá kto somnou zostať doma a sama to nedám