Krčné mandle a ich odstránenie u dospelých

mukiii007
11. sep 2011

Zdravím Vás! Zaujímalo by ma, či máte niekto skúsenosť s vyberaním mandlí až po 20.-ke napríklad. Mám už dlhšie bolesti kĺbov a lekárka zvažuje, či by nebolo vhodné odstrániť mandle, v ktorých mám zrejme zápal a z toho bolesti kĺbov... Je to veľmi bolestivé? A môžu ma pritom i uspať? Za odpovede ďakujem!

mimikas
25. aug 2019

@mykeila netusim podla mna to asi clovek prehltne. No omacku ti neporadim, ja som silny alergik a tal som jedla cuketovu a tekvicovu polievku a vyvar 😂😂

mykeila
26. aug 2019

@asta18 ako zastavujú to krvacie?
Úmrtia to?

19nanana89
28. aug 2019

Ahojte prosím vás vedel by mi niekto poradiť? Pred troma mesiacmi mi brali krčné mandle v celkovej anesteze. Bolelo to dosť hlavne tak od tretieho dňa. Na 8mi deň ráno mi to začalo krvácať. Hneď do nemocnice. Nepočítala som s tým že ma pôjdu hneď znova uspať a zastavovať mi to krvácanie. Potom už bolo ok akurát že mi museli dávať do žily stále niečo od bolesti. Ale zvládla som to 🙂 čo ma znepokojuje je že som bola na prehliadke z roboty a tam mi doktorka povedala že sa jej zdá že mi na jednej strane zostalo kúsok tkaniva. Tak som nečakala a išla som na ORL do nemocnice tam kde mi robili zákrok a pýtala som sa či je to v poriadku. Povedali že je to ok a je to zjazvene tak sa nemusim obávať. Tak som spokojná odišla odtial s tým že už tam nikdy nemusím ísť. Ale často ma to na tej strane kde mi zastavovali to krvácanie a kde mi povedala tá pani doktorka že tam kúsok ešte mám bolieva a cítim tam stále takú sladkastú chuť. Má niekto z vás podobnú skúsenosť. Viete niekto poradiť prosím?🙂

19nanana89
28. aug 2019

@mykeila ahoj mňa uspavali znova a nejakým popálenín to zastavili a potom bolo dobre. Nevedela som o ničom a hlavne bolesť som necítila tak v pohode. Ale nemusí to každému začať krvácať

sisonka88
28. aug 2019

Mne vyberali pred 5timi rokmi, mala som 26rokov. Bola som uspata. Po zákroku sa to dalo ešte ale najväčšie bolesti prišli na 4-5 deň. Bolelo ma to 3tyzdne. Ale vydržala som a aspoň som schudla lebo malo co som jedla 😄

danka_111
28. aug 2019

Ja mozem pridat tak isto svoju skusenost. Bolest fakt velka, vyraza do usi...no co je najhorsie, 1.krat mi to zacalo jemnucko krvacat 4.den po zakroku, potom 5.den silnejsie z jednej strany a 6.den, krvacanie brutalne, tieklo to tristvrte hodinu, z oboch stran, brala ma rychla, v nemocnici to po umrtveni vypalovali, potom vracanie mnozstva krvi. Take komplikacie som veru necakala...

tomas_simon
29. aug 2019

@mimikas pomohli ti ten vyber mandli? mala si mandle zvacsene obe ci len jednu? zrovnal sa ti ten tlak v usiach? mala si prblem s prehltanim na jednej ci obovh stranach? ak sa ti to vsetko zrovnalo tak za kolko dni? ja mam dnes 7 den a zatial ziadne zmeny nenastali v problemoch ktore som mal. dakujem za skoru odpived

zara1357
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mimikas
29. aug 2019

@tomas_simon tlak v usiach sa moc neupravil, mandle som mala obe zvacsene s hnisavymi capmi, pri prehltani mi vadila hlavne prava a odkedy ich vybrali mam hrdlo volne, ziadny pocit ze mi tam nieco vadi a pod. Siedmy den je eate velmi skoro, vtedy je este vsetko boleagive. Ceel sa to uvolnilo tak po 3 tyzdnoch. A v biopsii mam napisane ze mandle boli chronicky zapalene a spocetnymi bakterialnymi leziami. Vyhodu beriem hlavne v tom ze od vyberu som nebola chora, ziadne zelene hlieny, bolesti hrdla, chrapanie. Celkovo to hodnotim ako zakrok ktory mi pomohol. Vraj ono ten efekt sa este prejavi na imunite neskor ked sa trosku ta imunita napravi.

tomas_simon
29. aug 2019

@mimikas no ja mam tiez problem s pravou stranou a na pravej strane ako keby jedlo islo tajzsie a velakrat sa za tu mandlu ako keby zachytilo a potom som mal pocit ako keby som mal ten kusok jedla za podnebim. aj ty si mala take pocity ci ty si mala ine? a mala si len pravu zvacsenu alebo obe lebo sa trosku bojim v dnesnej dobe najnebezpecnejsej chorobe. lebo sa tvrdi ze ked je jedna chronicky zvacsena tak je tam to riziko. inak po kolkych dnoch si vedela normalne fungovat. Lebo dnes m.7 den a 18.9.2019 cestujeme so snubenicou do chorvatska lebo tam mame svadbu a bojom sa ci uz to bude natolko dobre. dakujem krasne za vsetky odpovede 🙂

mimikas
29. aug 2019

@tomas_simon to uz budes fit. Ja po 2 tyzdnoch som si davala pozor este aby jedlo bolo makke ale v ppdstate som uz aj vonku chodila a tak. Ja som mala skor pocit akoby som si cast hrdla necitila a mala som ju akoby opuchnutu, neviem ako to vysvetlit, proste mi to tam vadilo a stale ma bolelo hrdlo, mala som zelene sople a pod. Teraz sa citim uz dobre aj ked mam pocit stale sucheho hrdla ale vraj to moze byt aj tym ze proste mam v tom hrdle viac miesta.

marusa771
5. nov 2019

@jbizakova dobry den a ja mam taky problem tiez mam pi vybrati mandle vysoke aslo mozem sa opýtať ako ste dopadli islo dole to aslo?

jbizakova
5. nov 2019

@marusa771 Dobrý deň, mám 2 roky po vybraní mandlí a ASLO kleslo minimálne. ORL dr. povedala ze už je to dlho tak mi odporučila imunologicko-alergicke vyšetrenie. Tak uvidim ako dopadnem uz som objednana.

kuraciperkelt
7. nov 2019

Zdravím, pred týždňom mi vyberali krčné mandle aj s nosnými, len teraz som začala spoznávať čo je to bolesť, mám potetované obe rukávy, chrbát rebrá brucho nohy a v podstate všetko skoro, ale táto bolesť mandlí je neopísateľná. Môže mi niekto pomôcť? poradiť, čo mám robiť? keď si dám flector pomáha, ale len na nejakú hodinu a bolestí prídu zas novalgin a ani iné tabletky nepočítam, sú nulové na túto bolesť. Tak ak by niekto o niečom vedel píšteee lebo ma asi odjebeee

diaalex
7. nov 2019

@kuraciperkelt salviovy čaj, ale treba rátať min s týždennými bolesťami

adka31
7. nov 2019

@kuraciperkelt nikto Vam asi nic neporadi, aj ten flektor zakazuju koli moznemu rozkrvacaniu, hoci aj ja som ho brala, lebo len on mi zaberal. Casto popijajte vodu, bylinne caje, treba to hrdlo zavlazovat. Treba to len vydrzat, ja som si znacila do kalendara, tie velmi bolestive dni. Bolo ich 11. Dufam, ze vy budete mat menej.

mimikas
7. nov 2019

@kuraciperkelt zial musis to len prezit, tie bolesti au najhorsie medzi 7 a 10 dnom potom posfupne budu odznievat. Co pomahalo mne je pit stale, nic nerobit, davat si studene obklady a 2x denne aulin aspon na miernu ulavu. Ja flector nemozem nakolko som sa po nom vybadzala

kuraciperkelt
8. nov 2019

@mimikas dnes som bola na kontrole u krcnom a zákal mi obklady, aj keď mne to veľmi pomáha ukludní to tú bolesť.. doktori sú prijebany asi mam pocit

kuraciperkelt
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kuraciperkelt
9. nov 2019

Kedy sa môže užiť alkohol?

mimikas
9. nov 2019

@kuraciperkelt minimalne mesiac pockat.

marusa771
9. nov 2019

Mate nekto skusenost napriklad mne vybrali mandle a asi po troch dni som zacala zvracat a bolelo ma zaludok nemohla som jest ani pit lebo vsetko som vyvracala ma nekto skusenost mal to uz nekto?

zuzkamargit
9. nov 2019

@marusa771 Ja som to presne takto mala. Najprv ma davalo dokopy infekcne, po 2 dnoch ma poslali na orl a odtial som putovala na gastro. Mala som zapal zaludka. Pravdepodobne z liekov proti bolesti na lačno. Chod do nemocnice.

marusa771
13. nov 2019

Ahojte baby chcem sa len opitat koľko sa môže schudnúť po vybratie mandlí a koľko mesiacov ďakujem za otpovede

minikatka
12. dec 2019

@kviotecek prepac.. Az teraz som tu zavitala po 2 rokoch.. Výborne mi je niesom chorlava ani zapale nic.. Odporucam.

minikatka
12. dec 2019

@marusa771 ja som dala 5kil dole. Za 3tyzdne😂😂

jurino194
30. dec 2019

chcem tu zareagovat na niektore prispevky ktore su jednoznacne zavadzajuce a vznika po ich precitani obava nedavno mi mandle vybrali a to Co tu dokaze niekto napisat za nezmysli je neskutocne hlavne zeny co tu pisete ze by ste radsej rodili ako toto no nerozumiem preco to tu pisete s nejakej nepricetnosti alebo co samozrejme ze je to neprijemne a boli to niekolko dni po operacii sem tam nejake krvacanie ktore sa da bez problemov zastavit ladovym obkladom jednoznacne na nejaky piaty den doporucujem vysadit lieky na bolest riedia alebo znizuju zrazanlivost krvy a vtedy je riziko krvacania bolest postupne odchadzaa je znesitelna mne to krvacalo tri krat a v pohode som to ustal poriadny ladovy obklad na krk a siju do 10 min to prestane ziadnu paniku nerobte a nevolajte zachranku tym si zvysite stres a krvaca to viac ukludnit sa a sadnut si prejde to najdolezitejsie je vela pit pit nasilu aby sa nevytvorila hruba vrstva fibrinoveho povlaku vtedy sa to zapali a zacne krvacat veela pite veela repik salviu ja som pil aj medovku a prvych 10 dni nejedzte tuhu potravu len kasovitu A TY CO SA ROZHODUJETE NEVAHAJTE JE TO V POHODE PREZIJETE TO A BUDETE MAT POKOJ NECITAJTE HLUPOSTI ZVLADNETE TO NEBOJTE SA

adka31
30. dec 2019

@jurino194 nečítala som komentáre, myslím že na jeden som odpovedala, no vy nemôžete tušiť koho to ako silno a ako dlho bolí. Buďte rád, že Vás to zrejme bolelo menej. Jasné, že to každý prežije, však ide do toho preto, aby sa mu polepšilo, ale nemôžete zovšeobecňovať bolesť ako takú. Každý má iný prah bolesti, možno iný priebeh hojenia, iné pridružené komplikácie... Napríklad ja som rodila cisárskym 3x, raz ma šili "zaživa", teda bez znecitlivenia, vydržím koňa vola a predsa by som radšej toto absolvovala ešte raz ako vyberať mandle. Radíte správne, ano tak sa to má....ale "podľa seba súdim teba", to ee.

84janulka
27. feb 2020

@daniela_ela ahoj
Môžem sa spýtať a na tu pleť ti ten výber mandlí pomohol? Ja niesom vôbec chorlava, ale mam zlý ster a nepomáha ani ATB. O 3t idem na výber mandlí a dúfam ze sa zbavím 20r problému s pleťou. Od kožnej pomáhal Roacutane aj ATB ale vždy sa to vrátilo. Mam 35r

najk
28. feb 2020

@84janulka mne vyber mandli na plet nepomohol vobec. Pomohlo mi vysadit mlieko