Mám ako celiatička nárok na ZŤP preukaz?

nina1209
5. máj 2022

Ahojte, zaujimalo by ma či ako celiaticka mám nárok na ZŤP preukaz a nejaké príspevky alebo výhody ak áno ako to vybaviť a podľa čoho sa to posudzuje ? Zostila som to teraz od známej lekár mi samozrejme nepovedla nič iba že tu nieje od toho aby mi niečo vysvetľoval ale aby mi povedal výsledok a išiel domov :D uznajte sami no.. tak hľadám odpovede tu..
Vopred ďakujem a prajem pekný večer.

kacena4
5. máj 2022

ano mala by si mat narok na ztp + prispevok na dietnu stravu cez UPSVaR

majamat
5. máj 2022

je to trochu zlozite, elbo nie na kazdom urade posudzuju rovnako.

ja som kedysi hladala udaje, zial jedny z toho boli stare. na to aby si dostala ZTP musis mat tusim 50 ( teraz neviem ci bodov, ci % ) a v jednom dokumente bolo od 40-? a v druhom 50 pri dg celiakia.

no vseobecne vacsina celiatikov ZTP preukaz ma, cize treba skusit.

dalej je narok na prispevok na dietu. uz si nepamatam kolo to je, ale okolo 40e na mesiac. no tu je podmienka, ze na osobu v jednej domacnosti/rodine sa nemsie prekrocit 3-nasobok zivotneho minima. na kazdu posudzovanu osobu sa rata zivotne minimum rovnako ( na nete tonajdes, je to prva dospela osoba v domacnosti, bude o tusim neico cez 200e )

okrem toho samozrejme potraviny na predpis. a teraz asi od januara tym, co maju ZTP poistovna preplaca viac, ize vdoplatok v lekarni je nizsi. ja som dnes zaplatila 8e za 2kg muky, 10x300g cheba, 2x200 ciabatty a struhanku.

mirkava
5. máj 2022

@nina1209 mam celiakiu a preukaz ZTP. Vybavuje sa to na Úrade prace sociálnych vecí a rodiny. Zavolaj tam povedia ti co treba a aj príspevok na diétne stravovanie dostaneš. Najlepšie je tam zájsť. Dajú ti hŕbu papierov ktoré treba vyplniť a doniesť 🙃😉👍

nina1209
autor
5. máj 2022

@mirkava ďakujem veľmi pekne

nina1209
autor
5. máj 2022

@majamat skúsim tam zájsť ale teda podľa toho čo píšeš Adi treba mat celiakiu v horšom štádiu ?

matkahelka
5. máj 2022

@nina1209 nie, na celi ztp ma kazdy automaticky. ziadne bodove hodnotenie.

lily14
5. máj 2022

Dcéra má celiakiou a ztp a 40€ mesačne . chcem sa opýtať má nárok aj na recepty na múku z lekárne atď ? To dáva všeobecny dr či gastro? Dik

matkahelka
5. máj 2022

@lily14 od noveho roka gastro. a ano ma narok. mnozstvo zavisi podla veku.

lily14
5. máj 2022

@matkahelka ok ďakujem

lily14
5. máj 2022

@matkahelka eštea napadlo prečo mi doteraz nedali žiaden recept? Diagnostiku máme už skoro 3 roky a máme aj ztp

daniela1911
5. máj 2022

@lily14 Ak máte potvrdenú diagnózu, tak niekto pochybil

majamat
5. máj 2022

@matkahelka ale samozrejme ze ma bodove ohodnotenie, ziadne automaticky, ved takto by sa daval ZTP po znamosti. je to bodove ohodnotenie pomocou ktoreho sa urcuje, ci je narok. no celiakia ma dostatocne bodove ohodnotenie na ZTP = 50 b.

http://jaspi.justice.gov.sk/jaspidd/vzory/00844...

odsek C. Ochorenie tenkého a hrubého čreva
bod 3

matkahelka
5. máj 2022

@majamat ja som napisala, ze kazdy ma na celi ztp. este raz, kazdy. bez ohladu na stupnicu marsh/poskodenie creva.

matkahelka
5. máj 2022

@lily14 a preco ste doteraz nepytali? preco ste si nezistili, na co mate narok?
ja som si tiez vsetko dohladala na internete, ked dcere diagnostikovali celi

majamat
5. máj 2022

@lily14 fuha, no pekne. veru niekto pochybil.

@matkahelka napisala si bodove ohodnotenie, nie stupen poskodenia creva. to su 2 rozne veci

majamat
5. máj 2022

@nina1209 a ano, je jedno, aky je stupen poskodenia creva. ty mas aky?
mojej dcere skoro zas nepredlzili prispevok na dietu, skusaju to, ale nedali sme sa, odvolali sme sa a mame ho dalej.

bublinka1426
5. máj 2022

@majamat a laktozova intolerancia? tu ma viac ludi....ako celiakiu

lily14
5. máj 2022

@matkahelka jasné že som zisťovala veď som tak získala ztp a príspevok,ale dr z gastro stále ,že keď nemá biopsie tak nemôže mať recept,ale to bude asi blbosť inak by nemala ani ztp nie?

matkahelka
5. máj 2022

@lily14 to ano, nam to tiez tak bolo povedane, ze ak nema biopsiu, nema narok. my sme vsak biopsiu podstupili.

lily14
5. máj 2022

@matkahelka tak teda nemá nárok či má?

matkahelka
5. máj 2022

@bublinka1426 na intilerancie ani alwrgie prispevky nie su. to su diagnozy kratkodobeho charakteru, celuakua je dozivotna

majamat
5. máj 2022

@bublinka1426 myslis ztp? to asi nie. tam ide vyslovenie o poskodenie organov, co pri lakt intolerancii nie je.
@lily14 tak to moze byt problem. a vysledky ste mali ake?

lily14
5. máj 2022

@matkahelka nemá nárok na čo? Ztp? Recepty či príspevky?

bublinka1426
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
matkahelka
5. máj 2022

@lily14 nam bolo povedane, ze bez biopsie nie. ale uz som sa stretla s tym, ze su lekari, kt.predpisuju aj bez potvrdenia celi biopsiou

lily14
5. máj 2022

@majamat 100 percent celiakia aj krv aj genetika,veď inak by jej nedali ztp

sylvelia
5. máj 2022

@lily14 deti nemusia mať biopsiu pre nárok na ZŤP preukaz, dospelí musia mať celiakiu histologicky potvrdenú a uvedené MARSH III.

matkahelka
5. máj 2022

@bublinka1426 to som ja nevymyslela, nam to tak bolo podane na UPSVaR

lily14
5. máj 2022

@bublinka1426 áno sú. Mali sme na vajce a už nie sme....z intolerancii sa dá dostať ako aj z alergie.

matkahelka
5. máj 2022

@sylvelia nebavime sa o preukaze, ale receptoch