Mám ako celiatička nárok na ZŤP preukaz?

nina1209
5. máj 2022

Ahojte, zaujimalo by ma či ako celiaticka mám nárok na ZŤP preukaz a nejaké príspevky alebo výhody ak áno ako to vybaviť a podľa čoho sa to posudzuje ? Zostila som to teraz od známej lekár mi samozrejme nepovedla nič iba že tu nieje od toho aby mi niečo vysvetľoval ale aby mi povedal výsledok a išiel domov :D uznajte sami no.. tak hľadám odpovede tu..
Vopred ďakujem a prajem pekný večer.

lily14
5. máj 2022

@sylvelia a na nárok na recepty?

bublinka1426
5. máj 2022

@lily14 ok ale ze nam to lekarka nepovedala..a alegia som tiez myslela ze je celozivotna

lily14
5. máj 2022

@bublinka1426 nie nie je ..môžu z nej ako sa hovorí vyrásť...z celiakie nie to je už poškodenie čreva

majamat
5. máj 2022

@bublinka1426 som telefonovala a pisala zaroven. pri celiakii ide o tazke poskodenie creva. tenke crevo je pre nas zivotne dolezite, lebo zabezpecuje vyzivu organizmu, pomocou klkou sa vstrebavaju ziviny. jedna vec je, ze aj crevo je pomerne dlhe a este ma aj klky, cim sa zvacsuje polocha vstrbavania zivin. pri cleiakii su klky vyhladene a nastava postupne tazka porucha vstrebavania zivin a preto dochadza k roznym komplikaciam z nedostatku vitaminov, mineralov a stopovych prvkov. ked sa nelieci, dochazdza ku roznym komplikaciam, ako je rakovina, vznik mnohych dalsich autoimunnych ochoreni a dokonca aj smrt z podvyzivy. naozaj to moze byt zivotohrozujuci stav.

@lily14 ja som sa nepytala, ci mala pozitivne, ale aku vysku protilatok mala. netusim ako to presne je, ale vie, ze su ludia, kotri mali pozitivne protilatky a cleiakiu nemaju. pozitivna genetika je sice cast slkladacky menom celiakial, ale pozitivita celiakiu vyslovene nepotvrdzuje. mnoho ludi ma pozitivnu genetiku a celiakiu nemaju.

@sylvelia nie clekom, musia sa splnat urcite podmienky a navyse, obavam sa, ze urady a aj mnohi dr to neakceptuju a ziadaju biopsiu an potvrdenie.

majamat
5. máj 2022

@bublinka1426 nemusi byt celozivotna, telo moze zacat reagovat inak, spravne.

ako som pisala, pri celiakii dochadza k zavaznemu az zivot ohrozujucemu poskodeniu jedneho organu. pri alergiach nie.

lily14
5. máj 2022

@majamat okolo 500

lily14
5. máj 2022

@majamat máme ju potvrdenú inak by nemala ztp

majamat
5. máj 2022

@lily14 tak to je dost vysoke, to by mohla pisat. no oficialne nemoze. je v tom bordel. sice na dg biopsia byt nemusi, no na recepty ano.

medzi indikacnymi obmedzeniami na pisanie bezl. potravin na recept je za a) celiakia potvrdena biopsiou.

majamat
5. máj 2022

@lily14 ja nehovorim, ze ju nemate potvrenu, ale bez biopsie jediagnoza neuplna a neista, halvne ak su protilatky niszei, preto som sa pytala na vysku protilatok.

lily14
5. máj 2022

@majamat tak to je medzera v zákonoch ako vždy!!!ja biopsiu robiť nikdy nedám oco mi pri nej skoro zomrel zaviedli mu infekciu z tých trubiciek

lily14
5. máj 2022

@majamat ale vraj sa to malo meniť od januára??

majamat
5. máj 2022

@lily14 no veru, je to zmenene. urobim ti foto, inak to najdes aj tu, otvor si cast B - indikacne obmedzenia

majamat
5. máj 2022
majamat
5. máj 2022

@lily14 a vsimni si tu prvu vetu, leicbu moze indikovat aj pediater, cize nepotrebuje odporucanieod gastroenterologa. mala nastat nejaka divna zmena, ale bolo to komplikovane, tka zatial to funguje aj postarom, ale asi tam zmena casom bude. to teraz nejdem rozpisovat.

a teda nechapem, ako to u tvojho otca odflakli., ved taketo vysetenie podstupi mnoho ludi a emaju komplikacie.

lily14
5. máj 2022

@majamat dik za info čiže podľa nového máme nárok?

lily14
5. máj 2022

@majamat tak stáva sa. Dr sú predsa len ľudia ,veď stačí pozerať správy čo sa deje v nemocniciach

majamat
5. máj 2022

@lily14 vselico sa stava,a le teda toto nie je bezne. ked si vezmes, fakt ot podstupuje kvantum ludi. keby si patrala, tak by ti mnohi povedali, ze to absolvovali a v pohode.

lily14
5. máj 2022

@majamat áno viem je to bežné a predsa.. aj dr sa vyjadrila že určite ma celiakie a marcu ma netrápi po diéte výsledky ok

matkahelka
6. máj 2022

@lily14 pediater ti predpise iba ak ma odporucanie z gastra. pediater musi mat podklady na to, aby predpis mohol zrealizovat. ved aj v spravach o tom vraveli, ze su obvodaci opatrni, lebo ich poistovne za to kontroluju

majamat
6. máj 2022

@matkahelka ak splna indikacne obmedzenia, lecbu dietv moze indikovat jeden z predpisanych odbornikov, kde patri aj pediater. obvodak potrebuje odporucanie, pediater nie.
dala som vyssie fotku, je to tam jasne napisane. tie udaje so zo stranky ministerstva zdravotnictva, platne od 1.4.2022.
ak pediater odmietne, tak potom mu zrejme chybaju informacie. zial, takych je vela. pediater sa totiz povazuje za odborneho lekara v odbore pediaria a obvodak za vseobecneho.
samozrejme teraz mala nastat zmena v predpisovani,a si aj nastane, ale doslo ku komplikaciam, tak mame prechodne obdobie moznost predpisovat starym sposobom. aj ked neviem dokedy.
a rovnako mozu liecbu indikovat aj ini odbornici, ale samozrejme to musi spadat do ich odboru. gastroenterolog - celiakia, imunoalergolog - alergia, kozny - Duhring, akurat nechapem, co tam robi internista, pediater pi akejklovek z tyhto dg, ktora musi byt stanovena a teda diagnostika musi byt dokoncena.
je asi malo pediatrov, ktori to vedia, nasa pedina to vie, ziadne odporucanie nepyta a dokonca nam chcela potraviny predpisat uz na zaklade vysledku biopsie, hoci sme este nemali stanovicko ohladom ukoncenia diagnostiky z gastra. mali sme len v rukach vysledky z tej biopsie a krvi.

lily14
6. máj 2022

@majamat tak som volala gastro...tak vraj od júla aj bez biopsie hneď ak recept vypísala,idem poobede poňho...úplne mimo bola .. chcem sa ťa opýtať ty si taká múdra žienka to spätne nemôže dať recepty či?

daniela1911
6. máj 2022

@lily14 “úplne bola mimo”… tak asi nebola až tak mimo keď ti vystavila recept. Tebe keby to tu kočka neporadila, tak si tiež mimo a to z diagnózy ktorú máte.
Recept spätne za tri roky ? Veď vtedy boli iné podmienky.

lily14
6. máj 2022

@daniela1911 áno bola úplne mimo vôbec nič nevedela o zmene atď musela som volať neskôr aby si to pozrela!ja mimo z diagnózy nie som ale zo zmien ! A áno vďaka kocke ktorá poradila takých tu je málo, zato takých ako ty veľa!

lily14
6. máj 2022

@daniela1911 a nie za 3 roky ale 10 mesiacov ttiež zisťuje a povie keď prídem pre recept lebo nič nevedela a už keď dr nevie ako to mám vedieť ja!

daniela1911
6. máj 2022

@lily14 napísala som ti pravdu. A takých ako ty je tu 90%, čo sa sťažujú a útočia. A čo, nevedela zmenu, je to novinka pre každého, a je v tom guláš aj v poisťovniach! Neboj sa, doktor by predpísal hocičo, ale potom ich stíhačkujú poisťovne. Mám v rodine zubárov, aj dermatológov. Nie je to len tak ako si ľudia všetko predstavujú… a všetci sme si svoju diagnózu naštudovali a aj zmeny. Tiež sme chodili raz ročne na gastro, teraz budeme chodiť 2x kvôli receptu a čo, naštudovala som si. Nikto mi to nepovedal.
Buď rada, že doktorka bola ochotná si to rýchlo pozriet. Lebo v našom zdravotníctve mame všelijakých a ešte ich držíme, lebo ich je malo.

lily14
6. máj 2022

@daniela1911 tak pozor čítaj s porozumením! Ja zisťujem info ty si začala útočiť a sťažovať sa!

matkahelka
6. máj 2022

@lily14 a naco ti su spatne recepty za 10 mesiacov preboha? ved tie limity bezlepkovych potravin su tak nastavene, ze to clovek nema sancu skonzumovat za mesiac. ved hadam nevaris mucne dietatu kazdy den. moja dcera ma 2 mesacny limit potravin na cely rok.

lily14
6. máj 2022

@matkahelka tak napr chlieb...neviem informujeme sa

matkahelka
6. máj 2022

@lily14 dam ti dobru radu - precitaj si zlozenie tych potravin, ktore su na predpis. a teda aj chlebov. su to same skroby a ecka. a nie, nie som sialena bio matka, ale kazdy dobry gastro lekar ti povie, ze taketo chleby konzumovat na dennej baze nie su zdrave ani pre zdraveho cloveka, nie pre celiatika. okrem ineho si skus pozriet, aky maju vysoky glykemicky index. a skus si vygooglit, kolko celiatikov si prizenie k celiakii aj diabetes prave takymito potravinami. pri celiakii je dolezite pozerat na to, co jem a nielen bezhlavo nech je to bezlepkove.