Mám panické ataky a pripadám si ako blázon

22. jún 2022

Dobrý večer. Mám za sebou niekoľko panických atakov, pričom som sa ešte stále neodhodlala ísť za psychiatrom, aj keď ma tam už môj lekár vypísal. Veľmi sa hanbím, lebo si pripadám ako blázon, že určite nemám v hlave všetko v poriadku alebo že sa na mňa každý lekár a aj ostatní ľudia, bude pozerať ako na psychicky chorú, pričom som (myslím si) normálne a inteligentné dievča. Jednoducho slovo psychiater je už pre mňa silná káva, stále si v tej čakárni predstavujem iba schizofrenikov a ľudí, ktorí majú depresie a ja k nim nechcem patriť :(

anjelicek26
22. jún 2022

Nuz toto je velka chyba celej spolocnosti, ze psychicke problemy "neuznavaju" a stigmatizuju a velmi negativne vnimaju celu situaciu okolo toho. Psycholog/psychiater pre nich znamena hned silne psychicke problemy, nieco, za co sa treba hanbit a komu sa treba vyhybat...

Ja strasne dufam, ze sa toto casom a osvetou zmeni... je to choroba ci problem ako kazdy iny... Pozri pokial budes problemy v sebe drzat, dusit a nenajdes jadro problemu a nezacnes na nom pracovat, tak ta situacia a vnutorny nepokoj a panika sa bude stupnovat... podla mna ani netusis, kolko deciek v pubertalnom a mladom dospelom veku teraz po corone a izolacii toto riesi... a s nimi cele ich rodiny... prvy krok, je to chciet, kasli na okolie, mysli len a len na seba, co ty potrebujes a co ti spravi dobre... a to je lekar - psycholog/psychiater. To neznamena diagnozu (a aj keby!) ale v prvom rade zachytnu siet a pomoc...

lauriinkaa
22. jún 2022

Ja mám tiež panickú poruchu a obvodná ( inak veľmi úžasná dr.), Keď počula moje príznaky sa ma pýtala, či nechcem ísť rovno k psychiatricke. Ja som nechcela brat žiadne lieky a chodím k psychologicke. Kazdy týždeň pokiaľ sa dá a naozaj mi to pomáha.. zatiaľ síce nevyjdem sama niekde, resp s obmedzeniami, ale som na Tom oveľa lepšie.. vyskúšaj aj ty..

betulinka1
22. jún 2022

Kludne chod, stretneš tam kopec znamych tvári 😉. Psychiater je taky isty lekar ako kazdy iny. Rieš to skor ako sa to zacne zhoršovať. Ale pracuj na atakoch, treba aj psychologa.

mandzula
22. jún 2022

Máš panické ataky, ktoré ti znepríjemňujú život, nejaký problém teda máš a riešiť ho nie je hanba. Kto iný ti má pomôcť, ak nie odborník? Ver tomu, že vyhľadať pomoc vôbec nie je hanba, čudovala by si sa, koľkí ľudia, o ktorých by si to nepovedala, k psychológom a psychiatrom chodia, a vďaka tomu, že sa problému postavili čelom, môžu žiť plnohodnotný život. A ver tomu, že inteligencia so psychickými problémami nijako nesúvisí, majú ich všetci, inteligentní a aj tí menej. Lekár sa na teba bude pozerať ako odborník, nebude ťa nijako súdiť. A ostatní? Tí ti môžu byť ukradnutí, ide o tvoje zdravie, o tvoj život.

kubkovamama
22. jún 2022

Ahoj. Veľká chyba v tom ako vnímaš psychiatriu. A veľká chyba,že naša spoločnosť ľudí stále tlačí aby to tak vnímali. My sme tu ako 100r za opicami. Liečba ducha je lekársky na rovnakej úrovni ako liečba akéhokoľvek iného orgánu alebo fyzického ochorenia. Keby to ľudia pochopili,ušetrili by si more trápenia -ty tiež a neuraz sa. V práci som mala asi 30 ľudí s psychiatrickou diagnózou denne, väčšina už v slušnom veku a každý jeden si koľkokrát povzdychol,že keby to riešil skôr ako krásne mohol žiť. Bez vyhľadania pomoci sa trápia roky,žijú neplnohodnotny život,kazia si alebo nemajú vzťahy,rodiny,prácu. Z dôvodu,ktorý cítiť z tvojho názoru. Zmeň ho,liec sa a budeš spokojnejsia

marianarem
22. jún 2022

Panicka porucha neovplyvnuje pricetnost, toho sa bat nemusis. Ale ak chces, aby sa na teba ludia nepozerali zle, tak zacni u seba. Skus sa ty pozriet inymi ocami aj na schizofrenika a cloveka s depresiou.

mandzula
22. jún 2022

@marianarem výstižne napísané. Je to veľký problém spoločnosti, ako na takýchto ľudí nazerá - rovno ich odsúdi ako menejcenných bláznov.

autor
22. jún 2022

@mandzula áno, ale aj moji rodičia (i keď som už dospelá) to odsudzujú tiež a nepodržia ma v tom. Raz som im to spomenula, že čo ak je to psychického pôvodu a oni ma hneď vysmiali a zalomili rukami, že "len to nie"! Že ako sa na mňa každý bude pozerať, že chodím ku psychiatrovi.

mandzula
22. jún 2022

@autor S prepáčením, kašli na nich, sú poriadne zadubení. Nerozumiem rodičom, pre ktorých je zdravie ich dieťaťa menej podstatné ako názor iných ľudí. Ak majú takýto predpotopný postoj, ani im to vlastne nemusíš hovoriť, vybav si to a absolvuj sama, predpokladám, že vek na to už máš.

mikadooo
22. jún 2022

Si jednoducho chorá 🤷🤷🤷. Je dosť možné, že "cvokár" ti predpíše iba magnézium a iné výživové doplnky a všetko bude ok. Aj tak sa budeš cítiť, že si "na hlavu"? Pretože ja predpokladám, že dr ti nenasadí hneď neviem aké lieky, ale začne s tými naľahšími, najdostupnejšími a hlavne s čo najmenej vedľajšími účinkami... Podľa mňa zbytočne sa toho bojíš a trápiš samu seba. Kto vie, kde bude tá hranica, kedy pochopíš, že neliečenie ti ubližuje viac, ako problém, že "si na hlavu". Chápem, že sa s tým musíš vyrovnať vnútri. Ja som si žiaľ duševnú chorobu zažila v tesnej blízkosti. Mužovi som povedala, že akonáhle na mne spozoruje, že idem zlým smerom, nech mi to povie do očí a okamžite sa odšikujem k prvému psychiatrovi. Aby moja rodina nemusela zažívať to čo ja som zažívala viac ako 20 rokov s mne veľmi blízkou osobou, ktorá si v žiadnom prípade nechcela priznať, že má problém (ktorý sa DÁ riešiť). Teraz má lieky, terapie, napriek tomu to nie je vyhratý boj, ale je to oveľa lepšie, ako keď som so strachom a predstavou toho najhoršieho strkala kľúč do dverí, čo ma bude čakať na druhej strane... ☹️. A najhoršia bola tá bezradnosť, že pokiaľ ten dotyčný nechce sa liečiť, nespravím nič, vôbec nič... Zahoď svoje ego, pripusti, že si nedokonalá a rieš svoj problém🙏.

daranka18
22. jún 2022

Ja sa tiež liečim na panicku poruchu a na tvojom mieste určite by som šla...ja som to tiež tak odkladala lebo som sa hanbila a bála čo si budú o mne myslieť,ale začalo sa to stupňovať,ataky aj 5 krát za deň,pocit hrce v hrdle,sťažené dýchanie atď,ktoré som pri ročnom synovi nezvládala. A odhodlala soľ sa a veľmi mi v tom pomohol priateľ

anjelicek26
22. jún 2022

@mandzula presne taketo "je len smutna" a nema dovod, "to ju prejde" depresivne 14 rocne dievca som zvesovala s jej rodicmi zo schodiska pred par rokmi a pokusala ju s muzom ozivovat (aj ked bolo jasne, ze uz je neskoro)... obesila sa kym sli rodicia na nakup... nikdy ten pohlad nedostanem s hlavy...

mandzula
22. jún 2022

@anjelicek26 ja mám dcéru aspergerku a nebyť pravidelných návštev psychologičky, asi by nežila taký život, aký žije - podľa možností diagnózy plnohodnotný.

autor
22. jún 2022

@mandzula áno, iba som chcela mať u niekoho istotu, že tu budú pre mňa a budú mi akou - takou oporou ☹ ale asi nie.

mandzula
22. jún 2022

@autor možno aj zo vzťahu s nimi pramenia tvoje problémy...

marianarem
22. jún 2022

Aj ja chodim k psychiatricke a moji rodicia tiez z toho nie su najstastnejsi. Ale ja sa za seba hanbit nemienim. Kedysi som sa, ale potom som si povedala, ze ak sa budeme za seba hanbit my sami, ktori najlepsie vieme, o com to vlastne je, tak co chceme od ostatnych. O mne to vedia uz vsetci kamarati, susedia, kolegovia v praci, s ktorymi prichadzam do styku. A vies, kolko ludi sa ku mne sprava ako ku blaznovi? Nula. Naopak, ked som sa priznala ja, priznali sa mi niektori dalsi. A veru raz som sa v cakarni aj s kamaratom stretla 🙂

autor
22. jún 2022

@marianarem koľko máš rokov, ak smiem vedieť? Ja si myslím, že mladšia generácia toto už berie oveľa tolerantnejšie, a preto možno aj teba chápu kamaráti. Ale pre starších je to tabu a nejako to tlačili od malička aj mne, preto mám s tým teraz taký problém.

marianarem
22. jún 2022

Ja budem mat tento rok 44. Neviem, do akej generacie sa ratam 🙂 Problemy som zacala mat pred vyse 20 rokmi.

salamistka
22. jún 2022

Tiež som chodila k psychiatričke, keď som bola stredoškoláčka, mala som silné depresie, bola som na intráku, moji rodičia o tom nevedeli, ani by mi to nedovolili. Nemala som oporu v nikom, ani tá psychiatrička nebola nič moc, často bola nervózna a viac na nervy ako ja 😁 ale predpìsala mi lieky, ktoré ma zhruba za pol roka dostali z najhoršieho a odvtedy som nemala také vážne stavy, teraz màm 44 rokov. Keby mala moja dcéra psychické problémy, tak ju podporìm v tom,aby sa liečila.

zuzkaa1991
22. jún 2022

Ja som isla ze mi obvodný dal.papier po očkovaní sa mi objavili divne stavy uzskostne.ci co najho ze som.si uvedomovala ze to nie je ok....isla som pytal.sa na veci a potom som.mala.telefonaty so psychológickou akoby kamarátkou dokopy mi povedala ze nic mi nie je 🤣🤣🤣 len slabsie uzkostne stavy ci stres mam....ale zacala som.v dom období brat gs Anxiolan je to zme byliniek.AD som nechcela kedze.mam.male dieta aj obvodná mi dala.dajake.lieky na spanie co som nebrala.kedze.boli.AD.ale ten gs Anxiolan za mna topka brala.som.mesiac a teraz razza cas alebo.ked.je spln q neviem spat....
Plus študujem externé takze mame.psychologiu tak.cp sme.saucili to vsetko mi aj psychológicka hovorila....je dobre.na ukludnenie aj dychove cvicene...skuste ist tou cestou ak.ani.to nepomoze tak.s AD ale.urcite.to nie je hanba ze pojdete.zq lekarom uvidite.ulavi sa vam plus vlastne ani nikto nemusi vediet ;)
U mna vedel.len manzel.a svagrina

luccija
22. jún 2022

Smutne je, ze tak k tomu pristupuju tvoji rodicia a ty si sa s tym stotoznila.Tam nesedia iba “blazni”ale hlavne prepracovani ludia trpiaci uzkostami, nespavostou, frustrovane matky, manageri na ktorych je vyvijany tlak
Niekto znesie vela druhy to drzi v sebe a ma problemy s dychanim, arytmiou, telo to da vzdy nejako vediet.Tak chod zatial k psychologovi, alebo sportuj daj to zo seba von co Ta trapi..su ludia co su citlivejsi a vsetko si viac beru k srdcu, ale myslela som, ze taketo predsudky uz nemaju ludia

autor
22. jún 2022

@salamistka tak to ste tu všetky v približnom veku mojich rodičov. Ako to, že oni ma nechápu a vy áno? 🙏

autor
22. jún 2022

@luccija mňa dokáže stresovať všetko, doslova. Či už pozitívne alebo negatívne.

kormino
22. jún 2022

Milá autorka,som asi vo veku tvojich rodičov,mám 51 roková sama sa liečim na panicku poruchu.A teda aj moja ,81 ročná svokra, to berie úplne normálne,keďže číta ženské časopisy,kde sa o tom píše a liečia sa na to aj celebrity.Teda ja sa za nenormálnu vôbec nepovažujem,kto ma pozná by nepovedal ,že chodím ku psychiatričke.Isla by som aj k certovi do pekla,keby ma on zbavil tejto hnusnej choroby🤣Môj život sa zmenil od základov,odkedy som bez príznakov.Co sa týka čakarne,ja tam nestretam skoro nikoho,chodím na presný čas,pacient je vnútri,keď vyjde ,vojdem ja.Niekedy tam niekto sedí ,ale vyzerá úplne normálne,to je strašné,čo si niektorí ľudia myslia o psychiatrických pacientov.Podla mňa sú oveľa horsí neliečení,ktorí behajú vonku a strocuju život ľuďom okolo seba.Pár takých bohužiaľ poznám.Držim palce🥰

mandzula
22. jún 2022

@autor Lebo su zadubeni, zrejme tak boli vychovani, ty na tom nic nezmenis. Ale kasli na ich nazor, oni tvoj zivot zit nebudu, postav sa za seba, za svoju buducnost a zacni to riesit.🙂

autor
22. jún 2022

@kormino asi to tak spravím, že im to nebudem vešať na nos a pôjdem tam sama. A nebude mi na začiatok stačiť iba psychológ? Ďakujem za skúsenosť 🙂

kormino
22. jún 2022

Ja som neskúšala psychológa,skúšala som najprv pozitívne myslenie,prechádzky,zamestnať myseľ čítaním,odreagovať sa ručnými prácami,prechádzkami so psíkom atď.pomohlo tam a vtedy.Akonahle som išla spať už to začalo,tlaky na hrudi,pocit dusenia,búšenie srdca atď.Bolo to hrozne.Rano som sa zobudzala s takým tlakom pri srdci,že som myslela že to nerozchodim.Bolo to pred 20 rokmi,vtedy sa o tom nehovorilo vôbec,internet nebol,myslela som ,že zomriem.Nahodou dom sa dostala k jednému článku v českom časopise,kde to opisoval český herec už nebohý Miloš Kopecký.Mal také isté príznaky.Obvodny ma nechcel poslať k psychiatrické,stále mi predpisovali diazepam.Ja som si našla v telefónnom zozname číslo na najbližšieho psychiatra a išla som.Dostala som Ad ,za tri týždne bolo po príznakoch.Na kontroly chodím do dnes,AD beriem už len polku ráno.

irusa
22. jún 2022

Nemáš za za čo hanbiť.... psychiater je ako každý iný lekár....

54tinka54
22. jún 2022

Presne toto je tá stigma, že k psychiatrovi chodia len blázni. Nie, nie je to tak.. Panické ataky vôbec nesúvisia so “zbláznením.” Nemáš sa prečo hanbiť. Určite k tomu psychiatrovi choď, nepredlžuj si svoje trápenie. A rodičov si nevšímaj, asi patria k ľuďom, ktorí ešte stále psychológov a psychiatrov berú ako niečo nenormálne. Snáď sa osveta čoskoro dostane aj k nim. 🙂

autor
22. jún 2022

@kormino mam presne to iste a tiez pred spanim alebo v noci. A sport mi pomaha ale presne iba v ten konkretny moment.