Narcistická porucha osobnosti

10. mar 2022

Má niekto skúsenosti s touto poruchou?sme klasická rodina s 2 teenegermi, my s muzom máme VS vzdelanie žiadne problémy.Syn odkedy bolo distancne vzdelávanie začal byť zvláštny, výbušný, vyrábal doma sceny.Prisudzovala som to puberte, malej socializacii.Pobil sa so súrodencom pritom druhý syn je nekonfliktný, pred mesiacom sme boli v škole u riaditeľky, že vyrušuje cez hodiny, upozorňuje na seba, lakuje si nechty na rukách, že to je jeho image, chodí v čiernom, chce tetovanie, učí sa dobre.Doma su kvôli jeho správaniu hádky, až sme skončili u psychologa na moju žiadosť v škole zatiaľ na tom netrvali.
A tu sa mi zrútil svet psychologicka s ním robila testy mali viac krát sedenie a navrhla návštevu psychiatra a farmakoterapiu.Ja som všetko pripisovala puberte, vzdoru.Nic nemáme zatiaľ potvrdené, ale bola som u veľmi dobrej psychologicky a, keď si spätne rekapitulujem jeho reakcie, správanie, názory sedí mi to.Mam obrovské obavy čo ma s ním čaká, vždy som si myslela, že panpvacnu a manipulatívnu povahu má po svokrovi ten je rozhadany s každým s kým môže.Syn vyvoláva doma nepodstatné hádky, keď mu niečo preletí hlavou buchne dverami a odide.Muz tvrdí, že som ho rozmaznála a nevie čo od dobroty a žiadna diagnóza.Po práci idem so stredom domov čo ma čaká, brat sa úplne od neho dištancuje, že sa hanbí ako vyzerá ako gej a pod.

vifoncitta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dadis
10. mar 2022

@vifoncitta Benevolentna nie som. Ale neriesim, co nie je dolezite. V puberte sa vacsina deti hlada. Je inak dobry ziak, chodi na 8r gymnazium, zucastnuje sa olympiad, sportuje, sprava sa ku mne s uctou. Mam si ozaj kazit vztah, lebo MNE sa nepacia na muzoch nalakovane nechty?

danulicek
10. mar 2022

asi by bolo najlepsie uz pockat na zaver od psychiatra. ale medikamentozna liecba nic neriesi, len utlmuje. a pritom je dost mozne, ze ako pubertak sa mozno citi len nepochopeny vlastnou rodinou. mozno ma iny problem, ktory ovplyvnuje jeho spravanie. a mozno to je len puberta. len teda - ak ho mate zaskatulkovaneho rovnako ako svokra s tazkou povahou, tak potom asi tazko najst vzajomne pochopenie. a to ti pisem ako mama dietata, ktore je od a po zet "maly svokor". ale to dieta potrebuje vediet (a je jedno, ci ma 9 alebo 15), ze ho vnimas ako jeho. aj ked ho nechapes :D myslim, ze ho netreba skatulkovat, ze sa sprava zle, ze je cely svokor. ked je zaskatulkovany, naco by sa snazil... a druha vec - ak preferujete (nevedomky mozno) druheho syna ako toho "menej zleho", mozno to citi. pises, ze druhy syn je nekonfliktny. co ak ten konflikt zacal prave tym, ze mu tvoj druhy syn povedal, ze vyzera ako gay? a mladenec sa na to urazil a aby dokazal, ze je "chlap", pobil sa a je ten zly... u nas vacsinou ten "menej vybusny" stoji za vacsinou sporov, ktore maju. len vie, ako na to, aby bol naoko chrumkavy a aby starsieho nastartoval... 🙂 co ma zaskocilo, sama pises, ze sa od neho brat distancuje. vy sa staviate k tomuto jeho rozhodnutiu ako? pretoze to vsetko moze posobit prave na to, ze si neviete so synom poradit.

chapem, ze to musi byt zlozite, prezila som si pubertu len s bratom a mam dost, modlim sa kazdy den, aby nas toto co najviac obislo, kedze mam chalanov dvoch :D ale mozno skuste aj vy trosku viac chapat syna, jeho sialene rozhodnutia (lak na nechtoch, tetovanie atd), pritom mu nechat nejake pevne hranice, ktore proste musia byt (skola, povinnosti). co sa tyka imidzu, to je asi to najmenej, aj ked rodicia to velmi vzdy riesia. moja mama mala infarktove stavy z brata, nespavala, v noci mu chcela strihat dredy. uplne to prezivala a robila si sama sebe zle. ako to prislo, tak odislo a fakt imidz bol ten najmensi problem. moj brat nosil dredy, tunely na usiach, dotetovany je odhora dole, "dogabany" chodil, mal hroznu pubertu. zial, on mal svojho casu skusenosti aj s drogami, hrozne obdobie. ale teraz je z neho uspesny mlady muz. ostrihany, chodi slusne obleceny :D cize imidz by som asi az tak extremne neriesila. skor si dajte pozor, aby vam myslou "neutiekol", lebo pubertalne hormony su "svina". a co sa tyka tej narcistickej poruchy, nie som sice psycholog, ale viem, ze teraz je velmi moderne kazdu odchylku oznacit ako narcisticka porucha alebo sociopatia. chlapec je v puberte a mozno chce len viac pochopenia. kazdopadne drzim palce.

vifoncitta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
oliolijanka
10. mar 2022

@dadis
@vero96
Minule som bola svedkom, ako asi trojrocne dievcatko sedelo na kolotoci na detskom ihrisku. Taky kolotoc s lanami, bez opierky. Takze dievcatko sedelo na lane a ruckami drzalo druhe lano, nozky malo vo vzduchu a usmievalo sa na mamku.
Zrazu pribehol asi sedem-osem rocny chlapec a zacal tocit kolotocom, ale cele sa to udialo behom sekundy. Tocil tak sialene rychlo, ze to dievcatko uz sa z poslednych sil drzalo, oci vytrestene a tichucko "mamka pomoooc" a ja som si uz predstavovala, ze ked sa pusti, tak odleti aspon pät metrov a bude po nej. Naokolo boli lavicky a kovovy plot, urcite by nemala sancu prezit. Ale bol to sok, ze ani sama som sa nevedela pohnut.
Vsetci sme v soku pozerali a zrazu priskocila mama toho dievcatka a skrikla "STOP!!" a snazila sa kolotoc zastavit.
Chlapec zastavil, mama dala dievca dole, to chuda ani stat na nohach nevedelo a ta mama iba skaredo pozrela na toho chlapca, potukala si po cele, ci je normalny a este zdvihla zo zeme jeho spadnute slnecne okuliare a mu ich podala.
No a to ste mali vidiet tie sialene matky, ako sa pustili do mamy toho dievcatka, ze preco kricala "stop" na toho chlapca, ze mu to mohla normalne povedat. Poprosit ho.😀

Za starych cias by jeden z rodicov, ak by so sedemrocnym este boli na ihrisku(co pochybujem), odtiahol toho chlapca za ucho domov a minimalne by nanho nakrical.
Teraz nakricali rodicia na matku dievcatka a maly sa tam vyskieral.
Co z neho bude v puberte?

Takze prepacte dievcata, ale vam uz z toho "nasilia" celkom dost...pekne povedane... prepina.

@nykkushka

nykkushka
10. mar 2022

@oliolijanka áno prepína nám z toho "násilia", máš úplnú pravdu, lepšie by to ta matka vyriešila, keby toho chlapca tam zrube tak, že by si týždeň nesadol alebo by na neho navrieskala jak nepríčetna 😉👍 pretože tak sa bežne veci riešia aj medzi dospelými 😉👍 ďakujem za osvetu 😉
A možno z neho bude lepší človek ako z niekoho, kto doma dostal sem tam výchovnu 🤷‍♀️ to nemôžem vedieť ani ja ani ty, čo z neho bude 🤷‍♀️

andrejka1974
10. mar 2022

@oliolijanka a chlapec tam bol sám a nemohol byť náhodou autista podľa toho čo opisujes sa mi tak javil a ked aj zareagoval na slovo stop ale to je iná téma ,čudujem sa tím rodičom čo kričali na tú mamu ,ja by som asi chlapca zdrapla a odviedla preč k rodičom a tímam vynadala

dadis
10. mar 2022

@oliolijanka Mne prepina z nasilia? 🙄😁😂

oliolijanka
10. mar 2022

@dadis Y "nasilia". Prepac, oznacila som ta omylom, islo mi hlavne o tie mamicky, ktore utocili na @vifoncitta a obvinovali ju z nasilia. Resp. jej nazor prekrutili do uplneho extremu.

@nykkushka To je presne to, ako to vnimas ty.
Ze lepsie, ked sa matka chlapca vyvrieskala na tu sokovanu mamu dievcatka, ktora nespravila uplne nic zle.
Ale chlapec je nedotknutelny. On to decko nezabil iba vdaka rychlej reakcii mamy dievcata. Jeho matka by jej ruky nohy mala bozkavat, ze ho uchranila pred celozivotnymi problemamy a nie na nu vrieskat, ze na "maleho" ukazala grimasu a zvolala stop. Chlapec to videl, nema naozaj ziaden dovod to v buducnosti nezopakovat.
Mozno tak nabuduce zatoci tvoje dieta.

@andrejka1974 Chlapec tam mal mamu, predpokladam, v tej skupine utocnych matiek. Lebo sa pri nich potom zdrziaval. Vyzeral byt normalny.
Verim, ze to nemyslel zle, mozno aj chcel dievcatko potesit tym, ze ju zatoci. Ale nepodarilo sa mu to a mama mala byt nahnevana nanho, nie na mamu dievcata. Malemu naozaj nepovedali nic, zacali jednoduchu vykrikovat po mame dievcatka, ona radsej odisla, tie damy sa tam este dlhsie rozculovali nad jej "drzostou" 🤷‍♀️🤦‍♀️

andrejka1974
10. mar 2022

@oliolijanka aha tak to je úplná drzosť

nykkushka
10. mar 2022

@oliolijanka ale ja netvrdím, že ten chlapec nemal byť potrestaný, v prvom rade spravila chybu jeho matka, že nezakročila. Ja iba tvrdím, že bitka - a je jedno či len výchovná po plienke/ zadku, po hlave alebo zmlátenie do fialova- nie je riešenie.
Ja to vidím na našom synovi, krik zaberie málokedy, ale normálny dohovor, poprosenie a poďakovanie zaberie vždy, tak je to aj medzi dospelými - skôr človek niečo spraví keď ho poprosíme/poďakujeme ako keď vrieskame. Nevidím nič zlé na tom, keď môjho 2r syna poprosím aby niečo spravil a keď spraví, poslúchne poďakujem 🙂.
A ty si sa tej matky zastala po jej odchode, keď tvrdíš, že boli voči nej nespravodlivé? A ako píšeš, chlapec to možno ani nemyslel v zlom, tak mohli na ňu vyskočiť práve preto, že kričala "bezdôvodne", ja neviem... A myslím, že matka dievčaťa je lucidna a má ústa, keď cítila nespravodlivosť, mala sa ozvať a ukázať dcére aj tomu chlapcovi, že si treba za svojim názorom stáť a nie potichu "zbabelo" odisť...

oliolijanka
10. mar 2022

@nykkushka Ta matka neodisla zbabelo. Dievcatko ju tahalo prec. Asi bola aj v soku, nehovorila nic, ruky sa jej triasli.
Ta situacia cela prebehla velmi rychlo. Ja som tiez chcela priskocit ku kolotocu, ale mala som v ruke jablko, prave som don hryzla a chcela som sa pohnut, ale nohy mi akoby skameneli. Cele som to vnimala ako v spomalenom filme. Bol to jednoducho sok, nikto nemal cas na rozmyslanie, vsetci jednali pudovo.
Takze najprv sok, ze dievcatko vypadne, potom sok z toho, ako zareagovali tie matky.

No a boli to husy, takym je zbytocne nieco vysvetlovat. Ihrisko bolo plne deti a dospelakov, ja som tam tiez mala dieta, dokonca svokru. Ani ma nenapadlo tie zeny poucovat. Ved pozri, ako to dopadlo tu.
Sedemrocny chlapec skoro zabil trojrocne dieta viac ako len svojou neobratnostou a nebol ani len napomenuty. Matky zautocili na mamu dievcatka a ty riesis mna, ze som sa nepohadala s matkami a ze ona zbabelo usla, takze nakonie mama dievcata a ja sme tie, ktore treba pokarhat😀

Ak by to spravil moj syn, nechala by som, nech si vyzerie hnev tej mamy, musel by sa ospravedlnit a potom by som sa ospravedlnila aj ja. Ak by mu ta mama v soku jednu capla, tak by sa jej musel este podakovat a cele by sme to uhrali, ze sme vsetci radi, ze sa nic nestalo.

Lebo "Ohybaj ma mamko, pokial som ja Janko. Ked raz budem Jano, neohnes ma mamo." No a to tak, ako so strnastrocnym gayom s nalakovanymi nechtami ku psychiatrovi po tabletky, lebo ma NPO🤦‍♀️

nykkushka
10. mar 2022

@oliolijanka ja neobvinujem teba ani tú matku, že za to môžte alebo ste zle 🤦🏼‍♀️🤷‍♀️. Ani tá nekarham, len som chcela vedieť ako to tam potom bolo , keď si ty a ta matka zažili nesprvaodlivost, nič viac. Rozumiem, že to v tom momente bol šok, fakt som sa len pytala.
A vážne by ti nevadilo, keby cudzia ženská vlepi facku tvojmu dieťaťu? Nech by spravil čokoľvek? A ešte by za to musel poďakovať? Uf, tak to je silná káva 😳🤷‍♀️🤦🏼‍♀️ takže tolerujes aj to, keď učiteľky v škôlke /škole čapnu deťom, poprípade si problémy - spory medzi sebou deti riešia bitkou?

dadis
11. mar 2022

@oliolijanka Ze si nalakuje nechty je gay? 😂😂😂 A keby aj? Zasluzi si on a jeho rodicia odsudenie, lebo vychovali gaya? Ak by dostaval pravidelne bitku, tak by z neho vyrastol svarny hetero Jano? Tesim sa, ked budes mat deti v puberte ty...lebo prave tie najprisnejsie vychovavane deti najviac rebeluju. A ano, moje deti dostali obcas ako mali tiez na zadok, povazuem to za nase zlyhanie, vsak kto je dokonaly. Ale skus zbit 15r chlapca, ktoreho vychovavas sama(napr.sa rozvediete, alebo muz ti zomrie). Tam by si tiez bila? Ved to ma uz stavbu tela ako dospely muz. Ak by chcel, tak ti tu facku vrati trojnasobnou silou. Na to musis ovela sofistikovanejsie. Musis deti vychovavat, kym su male. Pubertiaci uz musia mat tie hranice davno predtym a uz ich len postupne uvolnujes. V puberte zacat s prisnou vychovou vyvola akurat tak problem. Deti su v puberte velmi citlive, naladove, hnevlive. Si prrdstav, ze ti mas 2 roky vkuse PMS a este stale niekto do teba džube v skole i doma. Nikdy nie su dost dobra, stale robis vsetko zle. No takto sa ti teenageri citia. Prave v tomto obdobi musi nastupit zo strany rodicov este vacsia laska a pochopenie, vytvorit doma kludne utocisko, aby to zvladali lepsie. Ako ked mas kramy a tesis sa, ze si das teply caj, lahnes doma na gauc pod deku a je ti hned lepsie. Lebo sa tesis domov, lebo tam mas klud a aspon tam sa citis uvolnena a prijata. Tak takyto kludny domov si zasluzi kazdy jeden clen domacnosti. Aj ti rodicia, aj ten nestastny chlapec a aj jeho mladsi brat. Treba ist pozitivnym prikladom a hovorit..pozrite, dnes vecer sme na seba ani nekricali, hned sa doma citim.lepsie. Aby si kazdy jeden clen rodiny u uvedomoval ze laskavym spravanim voci ostatnym sam prispievam k celkovej atmosfere rodiny. Ukazat im svojim prikladom, ako to robit. Ja som to mala o to tazsie, ze sme sa stahovali z "rozvodoveho" domova, kde sa uz nedalo zabranit hadkam alebo nahnevaneho ticha. Isty cas trvalo, kym si aj deti zvykli, ze doma mozes vyjadrit svoje emocie, ked sa hnevas, alebo si smutny...ale nevtahuj do toho ostatnych, snaz sa byt laskavy.

oliolijanka
11. mar 2022

@dadis Ty si aka radikalistka?😀😀😀
Normalne samonasieraci typ, o chvilu tu zo mna spravis cachticku pani, ktora sa kupe v krvi mladych gayov, pred tym ich samozrejme zmlati.

Ok, tak dalsi pribeh. Bola som svedkom rodicovskeho zdruzenia, kde rodicia zautocili na ucitelku literatury, lebo ze ich deti nevedia citat s porozumenim.
Zda sa mi, ze ty budes jedno z tych deti🤷‍♀️😀

dadis
11. mar 2022

@oliolijanka Esteze ty si uplne ok 🙋‍♀️ "Lebo "Ohybaj ma mamko, pokial som ja Janko. Ked raz budem Jano, neohnes ma mamo." No a to tak, ako so strnastrocnym gayom s nalakovanymi nechtami ku psychiatrovi po tabletky, lebo ma NPO🤦‍♀️"

fantaghiro21
11. mar 2022

Radila by som Vám zmeniť lekára, psychiatra...
Narcisticka porucha na úplne iný, tichší spôsob prejavu... O tom jebto dusenejsie... Tichý zabijak... Toto co popisujete je v krajnom prípade adhd alebo puberta alebo iná porucha... S narcistickou osobou toto nemá nič spoločné

oliolijanka
11. mar 2022

@dadis Ale "ohybaj ma" neznamena "bi ma"🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️
Znamena to "vychovavaj ma".
Mali to sedemrocnemu chlapcovi vysvetlit, ze urobil chybu, lebo dospelemu to uz nevysvetlia.

cicuca
11. mar 2022

Z tohto popisu sa nedá určiť, či ide o nejakú poruchu. Skôr si myslím, že potrebuje pútať pozornosť, nejako sa odlíšiť. Narcisti sa na vonok vôbec neprezentuju ako výbušné a agresívne osoby, skôr naopak. Ale tu sú videá ako narcisticka porucha osobnosti vyzerá a čo ju spôsobuje. Myslím, že v druhom sú aj presne definované prejavy:

https://www.youtube.com/watch?v=DyVykB1VxMw
oliolijanka
11. mar 2022

@nykkushka Ak by ucitelka capla v skolke/skole mojmu decku(co si neviem predstavit), tak by mi to moje dieta nehovorilo, lebo by vedelo, za co dostalo.
Ak by mi to povedalo, tak by som kontaktovala ucitelku a spytala sa na jej verziu. Ak by to bola jednorazova zalezitost, neriesila by som to s ucitelkou alebo riaditelkou, vysvetlila by som to mojmu decku(aj by v tom bolo nevinne), ze nepravosti sa v zivote deju. Ze pravo a poriadok nie je samozrejmost a treba si to vazit, ak to je, nie chodit ku psychiatrovi a brat tabletky, ked to nie je.

Ak sa deti medzi sebou pobiju, je to normalne. Miliony rokov sa deti medzi sebou bili. Je to hra, ucia sa. Biju sa aj mladata zvierat. Biju sa aj surodenci, aj ked sa maju radi. To vsetky deti prejde, maloktori dospeli sa biju.
Samozrejme sikana to je nieco ine. Sikanu by som riesila okamzite, hoci by sa ani nikto s nikym nepobil.
A aj nespravodlivost by som nedovolila. Ked trebars starsie dieta alebo mohutnejsie sa neustale presadzuje bitkou/silou.
Alebo ked tri mamicky zradikalizuju vyjadrenie jednej a potom na nu utocia a zosmiesnuju ju.

tinatitti
11. mar 2022

Ja mam zlu skúsenosť s psychologickou. Bola som celkovo u dvoch a u oboch sa mi potvrdilo viac menej to isté. Pred rokmi, tesne po rozvode, som sa chcela s pani psychologickou poradiť ohľadne dcéry. Šla som tam najprv bez malej, mala vtedy 4 r. Po hodine sedenia mi povedala, že mám prísť tak o dva mesiace jej porozprávať, že čo a ako. Keď som odchádzala a zistila, že nejdem cez poisťovňu, ale ako samoplatca, tak zrazu bolo treba chodiť každý týždeň... To hovorí za všetko. K druhej som šla asi o mesiac na to, kvôli tomu istému - dcére. Psychologička riešila mňa, moju minulosť. Resp. neriešila, len sa na ňu stále dookola pýtala. Tiež vedela, že si budem sedenia platiť sama a dala mi tri termíny, vždy po týždni. Ani na treťom ju nezaujímala dcéra, až keď som si už otvorila hubu a rázne povedala, že ja tu nie som kvôli mojej mame ale kvôli mojej dcére, tak sa opýtala na ňu par veci. Nebudem tu písať podrobnosti, skratka neprišlo mi to ako staranie sa o pacienta, ale ako biznis. Takže môj názor, pozor na toto. Nespoliehaj sa na to, že to čo videla psychologička na tvojom synovi je modla. Nemusí byť. Naozaj môže ísť o pubertu a istý druh vzdoru. Voči niečomu vnútorné bojuje, s čím nie je stotozneny. Chce to rozhovor s ním, neustálu komunikáciu, vasu pozornosť. Koniec koncov o tom aj tie terapie u psychológov su. Komunikácia. Držím palce

dadis
11. mar 2022

@oliolijanka Ja si osobne myslim, ze moja vychova bola +- dobra. Detom sme sa venovali, dostali vela lasky aj pravidiel a hranic. Nepovazujem za svoje zlyhanie, ze si syn nalakoval nechty na cierno. Ani nie je gay, si myslim, aj keby bol, s nicim vyssie spomenutym to spolocne nema. Lubila by som ho stale rovnako. A na margo tej prihody na ihrisku. Ja som sa povodne k nej vobec ani nevyjadrovala. Aj moje deti porobili hluposti. Raz sa napr. s bratrancami (bratrancove deti) asili v posteli a moja dcera sesternicu "pridusila" vankusom. (Skor sa mala zlakla a zacala plakat ze nemohla dychat) Jej mam utobila taky cirkus, zacala po mojej dcere ziapat, ze ju chcela zabit 🙄. No a predstav si, nechcela ju zabit, niekedy v zapale hry sa detom take veci stanu a vobec nemusia byt zle ani zle vychovane. Ja som na nu nekricala, zobrala som si dcerku bokom a povedala som jej, ze jej samozrejme verim, ze jej nechcela ublizit, a ze jej mama kricala, lebo sa o nu uprimne bala. A ze sa aj sesterka zlakla, lebo to nie je vobec prijemny pocit, ta bezmocnost, mas pocit, ze umieras a nejde ti nadychnut. Nech pri jaseni nikoho vankusom neprikryva. To mali cca 5 rokov. Nevies na vsetko deti pripravit, kazde nebezpecenstvo im vysvetlit a opisat. Ak spravia chybu, netreba kricat, lebo vtedy deti aj tak vypnu. Detom treba vysvetlovat. Takze nechcem sudit tu prihodu na ihrisku. Nebola som tam, stanu sa bohuzial take veci, 7r dieta ma narok nevyhodnotit vsznost situacie, ani rodicia 7r deti nie su na ihrisku vzdy v 100% ostrazitosti ako pri 2r dietati, asi boli zabrani do rozhovoru. Nikoho sa nezastavam, ale z toho ani nerobim tragediu.

oliolijanka
11. mar 2022

@dadis A ja som nepisala o tvojom dietati, ze je gay, neuvedomila som si ti, ze aj ty si take pisala, lebo som to brala presne iba ako pubertalny prejav a chapala som to tak, ze aj ty z toho vedu nerobis.
Tiez to nehra ziadnu rolu, ci je, alebo nie je. Nech je, ako chce byt.

Ja som gayom s ciernymi nechtami nazvala chlapca z uvodneho prispevku. Normalne by som ho tak nenazvala, ale to prave on sa tak oznacuje(preto sa za neho mladsi brat hanbi...pise autorka).

A chcela som tym povedat, ze to teraz robia mnohe deti v puberte. Aj tu su tyzdenne dva tri prispevky, kde nas deti presviedcaju, ze su lesby alebo gayovia. Ako keby nam na tom zalezalo... ze netreba ist s tym ku psychiatrovi a potlacat jeho pubertu liekmi tiez netreba, treba to brat s rezervou tak, ako to robis ty.