Otehotnela som ako 18 ročná a každý ma odsudzuje

chrisantheme
3. dec 2010

Otehotnela som neplánovane ako 18ročná, ešte som mala pre maturitou.Naštastie som všetko bravúrne zvládla, školu, dokonca pár mesiacov aj prácu popri malom.A aj keď už má môj syn takmer 3 roky, stále sa stretávam s aroganciou, odsudzovaním a podceňovaním.Akože čo taká žaba môže vedieť, neustále sledovaná malým mestom v ktorom žijeme.Uráža ma to, pretože napriek môjmu veku som s dokázala s pomocou rodočov a partnera o syna postarať, spraviť maturitu a dokonca začať študovať VŠ.Nemám pocit, že som v niečom horšia ako maminy "tridsiatničky".Chcela som sa začleniť do ich kolektívu aby som nemusela celé dni chodiť na ihrisko so synom sama, aj ja som sa chcela navštevovať s mamičkami a len tak poklábosiť.Ale mám pocit, že ma jednoducho neprijali.Neviem kde robím chybu a môjmu sebavedomiu to rozhodne nepridáva.Máte aj vy podobné skúsenosti s predsudkami?

evinkal
4. dec 2010

Ahojte,aj ja sa chcem pripojiť k debate 😀 ja som chlapca porodila,keď som mala 3 mesiace po 22rokoch a všetci naokolo mi vraveli,že sa nebudem vedieť postarať a že je to skoro..Mne sa to tak nevidelo a nech si vravia čo chcú.,Ja by som sa napr.bála mať dieťa po 40,pretože je to už dosť vyšší vek a človek nikdy nevie-môže sa stať čokoľvek a nedokázala by som svoje dieťa nechať len tak v cudzej opatera.Podľa mňa je to už v tejto dobe akurát mať dieťa od 18 do tých 25 rokov.Dcérku som porodila keď som mala 28 a už sa mi to zdalo neskoro 😀.Ideálny vek je ctedy,keď sa dotyčná mamička na to cíti a trúfa si.Keď som rodila dcérku,bola tam jedna čo mala 13 a lekár sa jej pýtal,či si nevedela dať pozor,že je moc mladučká (bolo to biele dievča) a ona mu nato,že ona sama uzná za vhodné,kedy bude matkou-ale ten vek by bol aj pre mňa skoro...Takže "mladé" mamičky,nevšímajte si okolie,nech si každý myslí čo chce.Je to váš život a dieťatko si tiež budete vychovávať vy a nie cudzí ľudia 😉

lucka1987
4. dec 2010

@evinkal ahoj presne zdielam tvoj nazor... tento mesiac mam 23 a o babo sa s manzelom snazime uz takmer dva roky.. a pred mesiacom som mala potrat.... kazdy mi vravi ze preco chem tak mlada babo..... ze si kopem vlastny hrob...nebudem moct si uzivat.....
ale to iste im ja mozem povedat ked ja budem mat odrastene dieta a ako 30 rocna mozem ist s musom na ples ci dovolenku a oni tie roky budu travit pri batolatach.....
nemienim mat 60 rokov a trapit sa ako zaplatit mojim detom vysku..... vzdy som chela deti od 22-26 rokov maximalne.. ale nikdy somsa im nebranila skor ci nskor.. ono to jednoducho na kazdeho pride inak...
ked uz somv edela ze mm je ten pravy tak nebolo o com.. a uz som citila potrebu materstva....
aj som ju zacitila aj ked len na par tyzdnov..... tie ktore sa tomu brania prichadzaju ovela.....

martina2001
4. dec 2010

ahojte, ja som prvé dieťa mala v 23rokoch a druhé sme stále chceli okolo 30ky. Ale určiť vek kedy mať dieťa sa nedá presne, to musí ta baba cítiť a aj jej partner, okolie si može rozprávať čo chce, ak je nato mamina pripravená. Ja mám známe ktoré mali deti v 18ke a teraz sú už samostatné, ale aj baby ktoré mali v 29 prvé dieťa a užívajú si to 😉

voskovka
4. dec 2010

ahojte,mne sa prvy prcek narodil 2007-ked som mala pred 20timi narodeninami...čiže som otehotnela v maturitnom ročniku,zmaturovala a v juli presne 7.7.2007 sme sa s manželom zobrali...a v septembri som rodila....
druhy sa mi narodil 2009 a som rada že mam 2krasnych synov a nelutujem.... 😵
od buducej jesene sa chystam do prace,starši chodi do školky,mladši pojde tiež.
aj v mojom okoli pozorujem nazor že mlade mamičky-neskusene mamičky...bohužial pravda to nie je....
My chodime občas do materskeho klubu,občas na ihriska ale tam su vždy mamičky ktore su maximalne v pohode a nikoho neodcudzuju koli veku materstva.... 😉
@chrisantheme tak hlavu hore vykašli sa na predsudky maš krasne dietatko a čo ťa po ludoch ktorí maju "asi" nejake komplexy.... 😝 😝 😝 😝 😀

traktor
4. dec 2010

vek nie je dôlezity, nevidim rozdiel ci som mala dieta v 21 alebo mam drobca teraz...vsetko musi byt v hlave a v srdiecku... 😉 ..a je tiez pravda, ze dnes ma kazda druha zena problem otehotniet alebo donosit dietatko, ..takze radsej zacat skoro ako neskoro a mozno uz vôbec...

andika10
4. dec 2010

@lucka1987 sice nie som mladá mamička, Ale súhlasdím stebou, ako si písala, sa snažíte o bábo... ale ty sa nemusíš ešte bať, že aj keď sa nezadarí hneď, aj tak nič nezmeškáš, myslim vekovo, keby som ja vedela že nebueme môcť mať prirodzenou cestou deti, tak začneme skôr skúšať.

evinkal
4. dec 2010

@lucka1987 ja som sa pri chlapcovi zaprisahala,že bude iba jedno,ale po 6 rokoch prišla na mňa chvíľka,kedy každá dookola mala bábätko a mňa to začalo dáko "štartovať" a začala som tžiť po dievke 😀 a podarilo sa.Ono na ženu keď dôjde ten "pocit" materstva,nieje dôvod sa tomu brániť....Len nepochopím ženy,ktoré idú buď na potrat(lebo sa zľaknú,alebo si chcú "užívať"),alebo keď nedajbože usmrtí svoje dieťatko.Ja mám dve detičky,ale vždy vravím,keby prišlo aj tretie,nebudem sa brátiť,aj keď ho už neplánujeme,ale môže sa "pritrafiť" 😀

katecameron
4. dec 2010

@lucka1987 odrastene dieta?ak ho budes mat teraz cize najskor o rok v 30este nebude odrastene to som si myslela aj ja mnesa 1dieta narodilo v mesiac mojich 24narodenin aj ja som myslela ze v 30uz budem mat odrastene deti ale cha cha mam 32 a este stale nemam odrastene deti odrastene dieta podla mna znamena moct ho nechat same doma co zial ani v tomto veku nieje mozne 😒 takze ziadne plesy sa nekonaju a kym budu fakt odrastene tak mam pocit ze budem starenka never tomu ze 6rocne je odrastene blbost cim vacsie dieta tym vacsie starosti to sedi na 100percent

andika10
4. dec 2010

@evinkal plne súhlasím, mne strašne často behá predstava tretieho bábetka, len naša fin. situácia mi trocha prekáža, a keďže u nás nie je šanca, "ak sa prihodí" takže asi ztoho nič nebude

majjka0806
4. dec 2010

@chrisantheme Ahoj aj ja sa pripajam.... ja som otehotnela v 19 a 3mesiace po 20. sa mi narodil syncek teraz ma 6 mesiacov a krasne rastie....klop...klop...klop...byvame na dedine tak vseci vedia vsetko o kazdom... Ked som otehotnela tak ani neviem ako to vnimalo moje okolie proste neriesila som..... len sme mali ten rok rusny.....3 svadby za pol roka.... predommou sa vydavala moja sestra 21rocna (jun)....to som este nebola tehotna..... druhu svadbu mal moj brat 26 rocny (oktober)a to som uz zistila ze som tehotna.....tak ked sme robili pripravy na bratovu svadbu tak som mame povedala, ze v januari bude dalsia svadba 😀 , ze som tehotna....ona to zobrala v pohode....este sme sa na tom smiali....ze 3 svadby....A zatial mam len ja z nich dieta a to mam este okrem nich 2 starsych surodencov (brata24r, sestru25r)..... No a ked sme to oznamili manzelovym rodicom tak boli taky stastny....a to sme sa bali ako zareaguju....a oni nam blahozelali....a teraz byvame u manzelovych rodicov....so svokrov vychadzam super...niekedy mam pocit, ze este lepsie ako s mojou mamou....chodi s nami do poradne, kedze moj muž nemoze pretoze chodieva na tyzdnovky...tak je s nami malo.... A co sa tyka nasho pokladika....vseci ho lubime aj stary rodicia dokonca aj moja babka ktora ma uz 86 sa nan strasne tesi ked prideme....

katecameron
4. dec 2010

@evinkal bodaj by to tak aj fungovalo ze dieta si vychovavajuá rodicia hlavne ked sa jedna o mlade mamicky myslim pod 20rokov velakrat je to tak ze mlade matky sa potom svojich deti radi zbavuju a staraju sa o nich stary rodicia lebo oni neskor pridu nato ze si "neuzili"a dieta s dietatom sa neda uz nic len starat a niest zodpovednost ja obdivujem mlade mamicky ale len v pripade ze su zodpovedne same sa staraju o dieta a este raz opakujem nevesaju na krk starym rodicom zial taketo poznam len 1jedinu a kopec poznam tych druhych 😒

ela2710
4. dec 2010

@chrisantheme ahoj, no ano priatel ma 19 rokov, no nasiel si dobru pracu- robi na spedicii v slovenskej poste, zijeme samy - bez rodicov, moji rodicia ziju v Janovej Lehote a my hned 12 km od nich v Ziari nad Hronom, byvame v najme. Samozrejme rodicia sa nukaju ci mi mozu maleho postrazit, ale zatial som ich ponuku nevyuzila...len raz na hodinku ked som si sla ku kamoske po poznamky do skoly...ale financne nam pomohli, ked este priatel zacal pracovat - zacal v maji, vtedy nam zaplatili prvy najom, od vtedy som zatial ich financu pomoc nepotrebovala 🙂 samozrejme vzdy pokupia malemu co sa im padne do oka v obchode, mamina mu pokupila oblecenie, hracky,ale to ako kazda stara mama si myslim 🙂 . Zatial sa drzime aj bez pomoci a myslim, ze je nam dobre. Samozrejme nemusim mat kazdy ruz, ci riasenku z avonu, ani znackove rifle, ked sa clovek uskromni ide to aj bez pomoci 🙂 Nechcem rodicov ani zatazovat, mam dalsie dve sestry - jedna ma 14 a druha 4 - teraz v januari bude mat 5 rokov a myslim, ze by mali peniazky minat na ne, my sa o seba zatial vieme postarat, a uz za rok a pol dokoncim skolu a budem aj ja pracovat, takze vo financiach nastastie problem nevidim 🙂 🙂 🙂

ela2710
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ela2710
4. dec 2010

@katecameron ahoj, ja nastastie mam v okoli len mlade mamicky co deticky chceli a na krk ich nikomu nevesaju. Ja tiez nenechavam maleho sameho s mojimi rodicmi, sice im samozrejme plne doverujem, ale myslim, ze stale je tu ta obava, ze necham ho s dakym a co ak sa daco prihodi...velmi mi bude maly chybat aj ked budem chodit na skusky, sice tie mi trvaju len par dni po dve hodinky, ale uz minule ked som si na hodinku odbehla od kamosky po poznamky do skoly, strasne som sa o maleho bala, ani som s kamoskou nestihla pokecat, len cesta k nej trva polhodinku, schmatla som poznamky podakovala som sa a utekala som rychlo domov - ona je z inej obce, na skusky aj k nej ma vezie otec kedze auticko este nemame, ale na jar chcemem s priatelom pozicku na byt, kedze uz splna vsetky podmienky, tak dufam, ze nam aj na nejake schopne ojazdene auticko vyjde 🙂

katecameron
4. dec 2010

@dominika1988 ja mam tiez taku svagrinu preto som to napisala v 20uz malo decko o 3roky druhe ma 27rokov ale vobec sa o nich nestara vsetko robi za nu svokra cize aj moja svokra a ked ja potrebujem na 1hodinu k malemu postrazit lebo idem ku Dr. tak mi svokra povie ze ona nemoze lebo ma na krku tych dvoch sopliakov ale o nich sa stara 24hodin denne 365dni v roku o moje NEMOZE ani na 1hodinu raz za rok a to svagrina rodila ako 19rocna a hrdila sa ze aka je mlada ja ako 24 a bola som stara povedali mi ze som stara ze by som uz nemala mat deti CHOREEE co nato 30rocne maminy?

katecameron
4. dec 2010

@ela2710 tak to ti drzim palceč keed si taka skvela mamicka ja tiez nerada zverujem svoje deti trebars aj mojej mamine pritom som rada ze ju mam a ze mi pomoze ale co sa tyka deti nikomu neverim tak to ma byt deti patria rodicom a rodicia sa maju aj starat o ne mlade mamicky maju vo vela veciach vyhodu ja stale tvrdim DETI patria mladym ale zodpovednym rodicom drzim palec na skuskach 😉

ela2710
4. dec 2010

@katecameron dakujem, mam dve 14.12. tri mam 20.12. a potom uz az v januari 🙂 . ja sa ho bojim dokonca nechat aj s priatelom...vcera sme boli s malym na Mikulasi v Janovej Lehote,lebo tam ma trvale bydlisko, a ja som sa tam zakecala s kamaratom, vratili sme sa spat do Ziaru a priatel mi vravi, ze on sa o maleho postara, ze mozem ist na hodinku naspat, ale ja som proste nemohla, s kamosom som sa dohodla, ze pride cez tyzden k nam, keby som aj sla, asi by som priatela vecne otravovala telefonatmi kazdu chvilku 🙂 Ako priatelovi doverujem, ale ked ja nechcem zmeskat nic, snazim sa byt pri nom stale, vychutnat si kazdy usmev a kopkanie nozickami, uz aj ked ho mame na rukach celkom slusne drzi hlavicku 🙂 ja proste musim byt pri vsetkom 🙂

katecameron
4. dec 2010

@ela2710 tak to ma byt co mamicka chce byt stale pri svojom babatku a nie ze MUSI treba si to vychutnat clovek nikdy nevie ci sa takato udalost este niekdy zopakuje ci nahodou nieje jedina a posledna v zivote prave preto a neboj cim bude vacsi syncek tym viac perfektnych chvil s nim zazijes

estterka
4. dec 2010

ahojte,ja som tiez nechapala,preco by sme mali cakat na dieta do neviem kedy,len preto,ze teraz to uz nie je take caste,ze porodi zena po dvadsiatke..ale vela sme o tom rozmyslali a rozpravali sa a myslim si,ze takto budem co najviac so svojim dietatom o niekolko rokov viac ako by som otehotnela neskor.vela zien caka a potom ma problemy otehotniet..myslim si,ze vsetko,co chcem v zivote stihnut,viem spravit aj s dietatom,ci uz pokracovat v studiu,alebo cestovat alebo hocico proste. a k tym kamaratkam,ja som si nasla super kamosku na kurze,medzi nasimi drobcami je rozdiel len par dni a hoci ma 33 rokov,rozumieme si bez problemov.u nas to najtazsie zobrala z neznameho dovodu moja mama,hoci sme zili vo svojej domacnosti a este tisicky kilometrov dalej,mesiace sa so mnou nerozpravala-ale preslo ju tu 🙂

@katecameron to je ina situacia,ked sa staraju stari rodicia,ale napriklad my zijeme tak daleko a bez akojkovek rodiny,takze si musime poradit sami dvaja.a nestazujem sa,ani by sm nechcela,aby mi malu vychovaval niekto iny.

ela2710
4. dec 2010

@katecameron ved uz sa neviem dockat leta 🙂 maly uz bude sediet, lozit po styroch 🙂 ideme s nim na dolnu strehovu na dovolenku, tam chodime cela rodiny kazde leto, teraz tam robia aquapark, tak dufam, ze sa zabavime, inak od 4. mesiaca s nim idem chodit na plavecky kurz pre babatka, u nas ho robia hned blizko nasho bytu 🙂

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ela2710
4. dec 2010

@dominika1988 ja by som potrebovala vediet,ze kolko sa mesacne vklada v alianz a kolko v kooperative, lebo ja by som asi vzala tu vyssiu sumu, ved nech sa malemu naspori co najviac 🙂

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
danu
4. dec 2010
ela2710
4. dec 2010

@dominika1988 Ja som tiez rozmyslala nad stavebnym sporenim, lenze stavebne sporenie mu neda nic ked bude mat uraz alebo daco take...kdezto poistovna mu to preplati, mamina mi robila detsku poistku a vychadza mi okolo 1500 eur, a kazdy uraz som mala preplateny...preto radsej myslim, ze skor do poistovne ako do stavebnej sporitelne, stavebne sporenie si moze dat v buducnosti aj sam, mne ide hlavne o to aby bol poisteny

ela2710
4. dec 2010

@dominika1988 A aj poistovne maju dobre uroky, len treba hladat 🙂 a stavebne sporenie je len nato, ze ak bude chciet zobrat pozicku dostane ju, ale poistovne ho zaroven poistia, daju mu v 18 peniazky a tie predsa tiez moze v 18. ulozit ako zabezpeku do banky a taktiez mu daju pozicku

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ela2710
4. dec 2010

@ela2710 chcela som mu dat najskor aj do stavebnej aj do poistovne, ale ja planujem viac deti, take dve-tri a vsetkym chcem sporit rovnako, a myslim, ze poistovna to u mna vyhrava 🙂

ela2710
4. dec 2010

@dominika1988 ano presne tak, vola sa to detska poistka - platis mesacne od 8-15 eur - podla toho do akej pojdes a zaroven mu tam setris - to dostane aj s urokom na 18.narodeniny - alebo vlastne po 18 rokoch toho ako mu tam setris a zaroven ho to aj poistuje proti urazom, bratrancovi sa zlomila noha pri futbale, mal vsetko preplatene a zarove dostane aj tie peniaze

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz