Otehotnela som ako 18 ročná a každý ma odsudzuje

chrisantheme
3. dec 2010

Otehotnela som neplánovane ako 18ročná, ešte som mala pre maturitou.Naštastie som všetko bravúrne zvládla, školu, dokonca pár mesiacov aj prácu popri malom.A aj keď už má môj syn takmer 3 roky, stále sa stretávam s aroganciou, odsudzovaním a podceňovaním.Akože čo taká žaba môže vedieť, neustále sledovaná malým mestom v ktorom žijeme.Uráža ma to, pretože napriek môjmu veku som s dokázala s pomocou rodočov a partnera o syna postarať, spraviť maturitu a dokonca začať študovať VŠ.Nemám pocit, že som v niečom horšia ako maminy "tridsiatničky".Chcela som sa začleniť do ich kolektívu aby som nemusela celé dni chodiť na ihrisko so synom sama, aj ja som sa chcela navštevovať s mamičkami a len tak poklábosiť.Ale mám pocit, že ma jednoducho neprijali.Neviem kde robím chybu a môjmu sebavedomiu to rozhodne nepridáva.Máte aj vy podobné skúsenosti s predsudkami?

anjelicek26
3. dec 2010

Toto neni o veku, proste ta neprijali. Mozno prave kvoli tomu, ze si to zvladla a okolie cakalo, ze "padnes na zobak". Videla som vase fotky v albumceku, ste krasna rodina. Mas krasneho syna. Viacej nemusis riesit. Nepotrebujes okolo seba hrbu mamin, staci ti 1-2 s ktorymi si budete rozumiet. Chodi uz maly do skolky? Ked zacne, tak bude mat kamaratov a s ich maminami sa aj tak budes vidat kazdu chvilu. A uz aj kvoli rovnakemu veku deti + skolke budete mat rovnake temy.

Chodite do materskeho centra, na plavanie, detsku jogu, cvicenie, masaze? My sme s dcerkou absolvovali vsetko, co sa dalo. Odvsadial mame kamosky... ona male a ja velke 🙂 Aj ked v kolektive desiatich si mozno sadnes s 1-2 a s ostatnymi len caf a ako sa mate - aj tak po kazdy raz ziskas.

Ja som otehotnela v 21 rokoch... ale s niecim ako "odsudzovanie, podcenovanie, arogancia" som sa nestretla.

ela2710
4. dec 2010

🙂 @chrisantheme ahoj, uplne ta chapem, ja som otehotnela v 17 a 3 tyzdne pred mojou osemnastkou sa maly narodil, tiez studujem individualne obchod a podnikanie a tiez to zvladam...dufam, ze aj maturu zvladnem dobre 🙂 . Moj maly ma 56 dni. Priatelovi rodicia mi zneprijemnovali cele tehotenstvo recami, ze som si pokazila zivot, no ja som to tak ani na sekundu necitila, ja som sa na babo tesila od chvile ako mi vysiel test. Teraz byvame samy v najme, priatel hoci ma len 19 si nasiel skvelu pracu. Sme sice mladi, ale o nasho synceka sa starame skvele, ma vsetko, na Vianoce ho uz caka hrba darcekov. S priatelovou rodinou nekomunikujeme, zijeme si svoj zivot, v mojej rodine mam podporu. Ked som chodila na poradnu nasla som si par kamosiek, aj v nemocnici na izbe, a aj ked mali 35 rokov bavime sa doteraz ako rovnocenne. No samozrejme nasli sa aj take co vyvalili oci, ked som povedala, ze mam 18 a hned sa ku mne spravali ako k malemu decku a len ma poucovali, pri tom mam 2 mladsie sestry a o deti sa viem starat aj bez mudrych rad starsich. Ja si myslim, ze dakedy sa aj 18 rocna baba vie o dieta postarat viac ako 30 rocna. Na izbe som mala kamosku - bavime sa dodnes, vola sa Zuzka a ma 32 rokov a bala sa malu vobec chytit a ked ju mala kupat zacala panikarit, ze ako to ma, ze ona to nevie a dokonca si nechala odo man poradit, aj prebalovanie jej neslo, ukazala som jej to na mojom syncekovi a potom jej to slo vynikajuco 😉 . No samozrejme ludia co ma odsudzuju su a aj budu, no nerobim si z nich tazku hlavu.Kolkokrat mi na pokeci dojde sprava: Taka mlada, pekna , zivot pred sebou a uz mamina. Ale ja by som nemenila =D ty si vydata? skoda ze nebyvas blizsie 🙂

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
darina77
4. dec 2010

Možno ti len závidia. Ináč mňa zaráža postoj niektorých rodičov. Ja osobne by som chcela aby dcérka stihla deti pred tridsiatkou, chcem si vnúčatá aktívne užiť.

andika10
4. dec 2010

@chrisantheme ja som rodila, keď som mala 28 ale mne sa vždy páčili mladé mamičky aj ja som chcela medzi ne patriť, len to neako nevyšlo, a neako som sa na to necítila, keď som sa vydala ako 24 ročná a nedarilo sa nam bábo, a nakoniec sme skončili na Car, ja si myslím že schopnosť postarať sa o bábo nie je daná vekom.

ela2710
4. dec 2010

🙂 @darina77 ahoj, ma mamina mala v 19, ja mam maleho v podstate od 18 🙂 takze moja mamina ma 37 rokov 🙂 a vnucika si uziva na plny uväzok, este, ze mam taku skvelu maminu 🙂 ale so svokrovcami sa nabavim, akoze su totalni alkoholici a co som si ja od nich vsetko vypocula cez tehotenstvo, to uz na mna bolo prilis aj priatel s nimi skoncil, takze mame od nich pokoj svaty 🙂

lucy1990
4. dec 2010

Ahoj @chrisantheme 🙂 Ja som otehotnela planovane ako 19 rocna, tesne po maturite, a o dietatko sme sa snazili s manzelom 11 mesiacov. Poznali sme sa od mojich 16tich a v 18tich ako tretiacka na strednej sme sa zobrali. Ja som sa skor stretla s nepochopenim mojich rovesnikov. Nikdy som si nemyslela, ze budem mat dietatko takto skoro, ale vsetko islo prirodzene ako sme to obaja citili. Vzdy som bola rodinny typ a mala som stastie, ze som na prvykrat natrafila na toho spravneho, o tom nepochybujem 🙂 Ale co sa tyka inych mamiciek, nemam problem, ze by ma neprijali, mozno mali pochybnosti ci to zvladnem, ale presne ako napisala @andika10 schopnost postarat sa o babo nie je dana vekom, skor starsie maminky uz mozno nemaju tolko trpezlivosti a zivot maju uz inak zabehnuty...

lucy1990
4. dec 2010

@ela2710 sranda, mna mala mamina v 18tich a ja som porodila v 20tich, takze moja mamina ma 38 😉

ela2710
4. dec 2010

@lucy1990 a moj otec ma 40 🙂 tvoj ma kolko? ja si myslim, ze ked je mamina mladsia ma s dcerou taky blizsi kamaratsky vztah a to sa mi cele detstvo pacilo 🙂

lucy1990
4. dec 2010

@ela2710 no tak to si ma tromfla, moj otec ma 46 😉 a ten kamaratsky vztah mozem potvrdit, mama ma vzdy vedela pochopit, mala este v cerstvej pamati ako veci prezivala ona. Len teraz sme rozhadani, takze teraz to nie je idealne... 😒

ela2710
4. dec 2010

@lucy1990 a preco? tvoja ma 4 mesiace? moj ma 57 dni 🙂 ale uteka to rychlo

zucha
4. dec 2010

ahojte, ja sice nie som mlada mamina, ale chcem vas povzbudit pribehom z mojho okolia. Spoluziacka na strednej porodila v 16 rokoch syna. S otcom dietata sa na zaklade povolenia sudu zobrali. Jej mama ju mala tiez velmi mlada a tak sa ako 33 rocna stala babickou 😅 Po piatich rokoch mali dalsie dieta a po dalsom dlhsom case zas tretie. Stale su s muzom spolu a velmi stastne si nazivaju. Najstarsie dieta ma 16 rokov a najmladsie rok.
Nie je teda pravidlom, ze mlade pary, aj take, co maju dieta neplanovane zakonite skoncia rozvodom. 😉 Spoluziacka s nami dokoncila strednu skolu maturitou a teraz studuje s tretim dietatom vysoku.

norikk
4. dec 2010

ja som sa zatial stretla s nepochopenim zo strany mojej triednej ☹ tiez som v maturitnom rocniku a mam strasne stresy,ked musim ist do skoly, moja triedna je 57 rocna stara dievka, ktorej usiel zivot, tak teraz mi svojimpristupom dava najavo, ako mi zavidi 😖

domika007
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zucha
4. dec 2010

@chrisantheme to, ze ta neprijali, je mi nejake cudne. Ja mam po 30, ale kamaratky mam aj maminy, co maju 20. Nehovorim sice, ze sa s nimi stretavam sukromne a chodime do kina, ale s detickami na ihrisku si rozumieme vyborne a planujeme spolu aj vylety pre deti a podobne. To je jednoducho o povahe ludi. Ved niekedy si clovek "nesadne" aj s rovesnikmi

norikk
4. dec 2010

a inak, mna mala moja mama v 39, otec v 45, nie vzdy sme to mali idealne ,ale ked uz prislo mimco, tak nam vystrojili taku, svadbu,ako ani jednej sestre,dovolim si povedat,ze i pomoc mam od rodicov taku,aku asi ani jedna sestra nedostala......a este co satyka mladeho veku, stalo sa mi,ze som bola doktorke maleho zaniest moc a ona ma nechala cakat vonku a ked sombola dnu,tak sa obadala,ze nosit moc od syna, myslela si,ze nesiem svoj.....

chrisantheme
autor
4. dec 2010

@ela2710 nie ja nie som vydatá, ale bývam s priateľom (otcom dieťaťa) v spoločnej domácnosti.ČO sy týka rodiny, tak tam som podporula mala a aj stále mám.Bývame v byte mojej maminy-tá žije dlhodobo v zahraničí, tak zatiaľ je to super, ký sa zmôžeme na niečo vlastné.Mápár kamošiek mamičiek čo majú okolo 30ky, ale s nimi sa stretávam intenzívne len v poslednom období.Ale aj u doktorov, alebo v škole( ešte na strednej) mi to pekne strpčovali učitelky, že keď mám decko má si byť pri ňom a nie študovať.Že oboje naraz sa nedá a bla bla bla......skrátka asi žijem v blbom meste, kde je každý ostro sledovaný 🙂

chrisantheme
autor
4. dec 2010

@norikk presne to sa mi stalo.Pár dobrých duší mi znepríjemňovalo školu ako sa len dalo :-/...zakomplexované staršie dámy

ela2710
4. dec 2010

@chrisantheme ja zijem v zh sama s priatelom v najme, nastastie som nemala problem z profesormi, studujem v banskej stiavnici obchod a podnikanie, triedna je ku mne zlata a vsetci ucitelia na skuskach prihliadaju nato, ze mam male babo, takze mi vraj aj urcite budu klast viac lahke veci, vraj budu brat do uvahy, ze ucit sa pri babu neni lahke. skolu som prerusit nechcela, bola by to skoda, uz by sa mi ani nechcelo vratit a ja chcem ist aj na vysku

chrisantheme
autor
4. dec 2010

@zucha tak toto je ukážkový príklad a celkom povzbudzujúci teda 🙂.Šťastná to dievčina

chrisantheme
autor
4. dec 2010

@dominika1988 je zvláštne, že sa so mnou úplne normálne ľudia bavia a pri prvom kontakte aj vykajú, ale akonáhle vedia koľko mám rokov začnú mi tykať a baviť sa so mnou ako s 15 ročnou žabkou......Našla som pár správnych žien, ktoré mi sadli a evidentne im môj vek neprekáža.Len ma to hnevalo aký postoj ku mne okolie malo počas tehotenstva a po pôrode.Dokonca uvažujem o ďalšom dieťati, ale to by už asi tažko rozdýchali aj svokrovci 😎

chrisantheme
autor
4. dec 2010

@ela2710 prerušiť školu je hlúposť.Tiež som mala pár ústretových učiteľov, ale máááálinko.Aj ja poznám jednu dievčinu( ešte o dva roky mladšiu ako ja), ktorá otehotnela a školu prerušila 😒 čo je škoda, lebo pochybujem, že sa jej potom neskôr bude chcieť vrátiť.A ako riešite financie?Partner pracuje,ale vám ešte pomáhajú rodičia?Lebo po tejto stránke by sme to bez pomoci rodičov asi nezvládali.Nemôžem sa sťažovať, malému ani mňe nič materiálne nechýba,ale už by som sa chcela úplne osamostatniť

chrisantheme
autor
4. dec 2010

Žienky ďakujem vám za povzbudenie a vaše názory.Všetkýýýým 😵

monkula
4. dec 2010

@chrisantheme a ostatné mladé maminky..
Mne sa syn narodil, keď som mala 20 rokov... tiež som počúvala reči, ako pokazila si si život, nič si si neužila... a to a tamto..
Dnes mám 28 rokov, pribudlo ešte jedno dieťa, takže 25 rokov som oslavovala s dvomi detičkami, máme sa dobre, jazdíme na dovolenky, výlety, kino.. takže si užívam... Chystám sa na VŠ, takže život som si nepokazila..
Niekedy mám síce obdobie, že si hovorím, že som mala deti naozaj skoro, no stačí úsmev, či pohladenie malých ručičiek a pochybnosti sú fuč...
A keď budem mať 40 rokov, syn bude mať dvadsať, dcéra 16 rokov, už budú samostatné jednotky a ja sa môžem venovať tomu, čomu chcem.. a niektoré vtedy s materstvom len začínajú...
Držím vám palce, nech sa s takýmito ľuďmi stretávate čo najmenej..

didiana333
4. dec 2010

@chrisantheme gratulujem Ti ku krásnej rodinke...ja som mala prvého syna v 19 a tiež nelutujem 😉 deti sú v mojom živote to,čo som nelutovala a nebudem lutovať nikdy.... 😀 najstarší syn má už 17 a robia mi všetci traja len radosť.... 😵 som pyšná mamča troch synov a materstvo je to najkrajšie,čo ma mohlo v živote stretnuť. ked som otehotnela v 36 rokoch,tak tiež na mna pozerali ako na teba,že či nemám rozum 😉 ....stretla som sa s takými názormi...ale neriešim 😀 blbci boli a budu...a ja si nenechám pokaziť náladu názorom niekoho iného.... 😀

borocka
4. dec 2010

Ahojte,napisem vam ako som sa stala mamou ja.
bola som navysokej, 19rocna som sa zamilovala a ked mi navrhol dieta, suhlasila som. podarilo sa nam velmi rychlo. od prveho dna som Patrika lubila najviac na svete. porodila som ho v 20tich a ostali sme sami.
Patkov otec chcel len dieta na potesenie, na hodinku-dve cez den, ale nie na vzdy. teraz sa obcas ozve, pyta sa, obcas ma napady ze sa k nam vrati, ale vzdy ho to rychlo prejde.
On si vybral ranne lenosenie v posteli, vikendove vecierky a zabavu s kamaratmi. mne ostalo 50000 usmevov denne, 1000 objati a 100 bozkov od mojho syna! myslim ze som to vyhrala. Kazdy den patkovi poviem aspon 100krat ako ho lubim. A to ze som mlada, ze som pri nom nezvladla skolu, ze obcas mi chyba zivot ktory som mala predtym.......nevadi! kym vidim ako rastie a je zdravy, nemozem lutovat!!!
cely zivot mam este pred sebou. ked patko trochu odrastie, vratim sa do skoly, najdeme si noveho ocka a manzela a zvladnem aj karieru. Nech si hovori kto chce co chce!!!
S nepriaznou pre svoj vek som sa stretla len v porodnici. sestricky (poniektore) boli dost negativne naladene voci mladym mmaickam. inak som nasla rovesnicky ktore maju rovnako stare deti, takze spolu chodime na ihrisko a narodeninove oslavy. k tym starsim mamam sa zasa ani ja velmi nehrabem, pretoze myslim ze na kamaratstvo nestaci mat rovnako stare deti, ale mat si co povedat aj mimo temy :moj maly/ moja mala.

borocka
4. dec 2010

@borocka hups, 21 som mala ked sa pato narodil........pripada mi to ako cela vecnost

traktor
4. dec 2010

@borocka krasne si to napisala 🙂 , ja som tiez otehotnela mlada, prvy krat v 18tke , ale o babo som prisla, ...a aj simonka prisla vo veku, ked je to pre niekoho este skoro..ale nelutujem, chceli sme ju, boli sme na to pripraveny, ..a reci, jaj tych bolo dost, jednym uchom dnu, druhym von.. ved to je moje dieta, ja si ho vychovavam...bez pomoci..kedze babky u nas nefunguju., takze sa nikto nemohol stazovat, ze som to nezvladla....dalsie reci prisli, ked deticiek pribudalo...ale ani jedno svoje dieta, by som nedala za nic na svete, milujem ich a su moje..teda nase aj s mm 😀 .a ja si tak hovorim, aspon budem mlada babka 😀 😝

borocka
4. dec 2010

@traktor 🙂 ludia si vzdy najdu dovod preco niekto nesplna ich predstave o tom co je normalne.........a 4 deti nie je vela. teda na mna by asi bolo, ale kazdy ich ma tolko, kolko si zasluzi a o kolko sa dokaze postarat! takze ty a tvoj mm budete zrejme skvely rodicia

zuzkafuny
4. dec 2010

Ja som mala tiež prvé dieťa ako 19 ročná... a nič som tak nechcela ako to dieťa... zvládla som to bez pomoci, lebo som žiadnu pomoc nechcela...