Postup pri vyberaní nervu zo zuba

19ninka27
13. apr 2013

Baby včera som bola na zubnej pohotovosti...lebo ma ukrutne bolele zub...:/ strašne veeelm,už sa to nedalo vydržať verte či nie 2 dni som nespala,bolo mi už stoho na grc...🙂..tak som sa odhodla isť..Chcem sa Vás spýtať aký je postup pri vyberani nervu ?..Lebo mne sestrička povedala že mi zubár vyberal nerv zo zuba,ale mne sa nezda🙂 neviem ako to vyzera,ja som žiadny nerv nevidela že by vyberal 🙂 prišla som ,lahla si do ,,smrtelného kresla,,🙂 a už to začalo pichol mi injekcii,a potom mu spravil do zuba velkuuu dieru a už len čistiť,stakími ihlami tenkími uplne dnu do zuba...to je vyberanie nervu ?..či nie?..a tu dieru mi nechal tam že to mi ma obvodna vyplniť teda zaplpmbovať,lenže ja som mu vravela že nemam čas isť knej kedže pracujem a ked nepracujem tak som doma s malím...a zubarku mam 160 km od nás☹ a ten zub ma aj tak bolí ..aj dnes.. Baby ta diera ma bude bolieť bez zaplombovania?..aspon do kým nebudem mať čas isť ku svojej obvodnej ..Prosím napíšte mi ako vyzera vyberanie nervu zo zuba,lebo neviem prečo ale mne sa nezda že by mi ho vyberal 🙂)

nikulka1
7. feb 2017

@reuska1 Dobry den, taka moznost neexistuje !!! Mrtvy zub sa musi vyplnit v kanálikoch ! Inak je to liahen bakterii a hnisu ktora sa siri po celom tele, skodi srdcu, klbom, pleti... Mrtvy zub sa musi byt vyplnit alebo vytrhnut,. V ziadnom pripade sa nesmie len zaplombovat a ak naozaj navrhla nieco taketo, uz by som asi neverila ani tomu plneniu kanalikov a nasla si niekoho poctivého.

reuska1
7. feb 2017

@nikulka1 ďakujem pekne za odpoved. To je práveže zubárka, ktorú si chvália, že robí precízne, poctivo. Ale tiež sa mi to nezdalo, lebo predchádzajúci zubár mi nikdy takúto možnosť nenavrhol. Možno je to tým, že je ešte mladá, ale aj tak......

tanita007
8. feb 2017

Ahoj, ja by som tiež potrebovala radu.Zubárka mi najprv zub liečila no stále som sa v noci budila na bolesť,tak sa rozhodla že mi ho umŕtvi.Dala nejakú umŕtvujúcu vložku.Na kontrole som ešte nemala umrtvené všetky kanáliky tak vložila ešte hlbšie aby sa to umŕtvilo všetko.Na ďalšej kontrole mi kanáliky vyplnila a dala dočasnú plombu/také niečo biele/,poslala na Rtg.A tu je moja otázka-ked mi pred výplňou kanálikov vŕtala tými ihličkami jeden kanálik som mala stále citlivý,bolavý a tiež som citila pichanie.Urobila správne že mi ho aj tak vyplnila plombou ak nebol dostatočne umrtvený?Lebo ked teraz na zube hryziem niečo tvrdšie cítim tlak a potom ma to tak divne rozbolí,ked na zub poklopkám, mám ho citlivý,cítim ho omnoho viac ako ostatné zuby .ďakujem

tanita007
8. feb 2017

Poradí mi niekto?Viď otázka vyššie.Ďakujem

nikulka1
9. feb 2017

@tanita007 poradim ale ambulujem, nemam teraz ani sekundu.

stanusa999
9. feb 2017

@tanita007 tak ja som bola dnes u druhého zubára, na rtg bolo vidno ako je ohnuty koreň a tam nebol nerv vytiahnuty, čo moja zubárka nemohla vedieť, keďže ma na rtg neposlala... Užila som si bolesti, uvidím, či bude zub ešte o také tri citlivý na poklep, Dr sa dusoval, že už je to v poriadku, chcel mi dat vložku no odmietla som a nakoniec aj on uznal, že to radšej necháme voľné pred víkendom... Dúfam, že o 3-4 dni to už budem mať v poriadku, bez bolesti...ďalšia vec je, že zubárka mi robila preventivku a že žiadny kaz (to mi inak povie vždy) a on mi na rtg snímke ukázal ďalší hlboký kaz..nechápem, je možné, že sa mi robia také hlboké kazy bez bolesti?

stanusa999
9. feb 2017

@nikulka1 viď prosím príspevok vyššie, ďakujem

nikulka1
9. feb 2017

@stanusa999 ano je to mozne...vela kazov zacne boliet az naburaju totalne nerv...40% kazov je len na rontgene vidno. Preto treba rontgen preventivbe raz za dva roky a nez neho sa neda povedat ze je bez kazu clovek

nikulka1
9. feb 2017

@tanita007
Z toho co vravis usudzujem ze vyplnila definitivne kanale, hore dala PROVIZORNU vypln a nema rontgen a tak ta poslala na rontgen. Postup je spravny. Ked ho budes mat poslo mi ho, poviem ti ako sa veci maju.

stanusa999
9. feb 2017

@nikulka1 ďakujem veľmi pekne za odpoveď, pekný zvyšok dňa prajem

tanita007
9. feb 2017

@nikulka1 OK,pošlem a napíšem do IP.ďakujem

malickaja
1. mar 2017

Vcera som bola u zabara vyberal mi.3 nervy vobec to nebolelo pichol injekciu a bolo cistil mi 3 kanaliky ako poviem vam bol to super pocit p.o. tych bolestiach a nociach co som od soboty nespala,,,, No vcera vecer zas bolesti som na ibalginoch zerem ich ako lentilky,,, Do toho som dostala anginu,,, Teraz je 20:32 streda 1.3.2017 a zas mam.bolesti nervy mam uz take ze.koniec,,, U ani neviem ci ma boli ten co mi bral nervy ci zub vedla neho,,, poradte hmmmmm

stanusa999
1. mar 2017

@malickaja a robil ti rtg?

malickaja
1. mar 2017

@stanusa999 ano samozrejme,,, robil,

annie6
1. mar 2017

tak mne ked zubarka cistila zub, najprv som mala len taku vlozku asi tyzden na umrtvenie nervu(nenechavala mi otvoreny) a potom vsetko vycistila,vyplnila kanaliky a zaplombovala a mam klud

brisilda
1. mar 2017

@malickaja a nemozes tam mat zapal ? resp. nemoze ta to boliet po zakroku ? mne vyberali nervzo zuba a teraz mam pocit , ze aj tak reaguje na teple a studene ... no kedze ja mam zubara daleho tak aj vyberanie aj plombovanie mi robili naraz . Ak mas bolesti urcite zavolaj zubarovi a nech sa ti na to pozrie .... nieco urobil zle

malickaja
2. mar 2017

Dnes som bola opat,, Vycitil mi tie 3 kanaliky a vraj sa mam zajtra rano ozvat,, Este citim injekciu , takze je to 50/50 ,uvidim vecer co to bude,

vlcik1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
draik
11. apr 2017

@vlcik1
Ak je zub mŕtvy, tak už nemá čo bolieť...

monikaparson
11. apr 2017

Včera som bola u zubárky, vyčistila zub, keďže tam bol zápal. Nechala mi to otvorené, jasné že to bolí ako fras, dala som ibalgin, tak hádam idem rýchlo spať. Moja otázka, je ok, že je to otvorené? Nedá sa mi tam dať vata, keďže to mám dvojku, jem len na strane. Večer som jedla chlieb a tak ma to rozbolelo, že mi až slzy tiekli. Vďaka.

jajka257
12. apr 2017

Mne moj novy zubar vcera umrtvoval zub. Na jedno sedenie. Ziadne vlozky, docasne plomby, proste vyvrtal, vybral vnutro, vypalil, vyplnil kanaliky a uzavrel. Trvalo to 40 minut. A je pokoj. Toto uz je druhy zub, co robil. A zatial v poriadku.

vlcik1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vlcik1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
draik
12. apr 2017

@monikaparson
Najlepšie urobiť na jeden šup a skontrolovať pomocou rtg. Najhoršie je nechať zub otvorený, baktérie majú raj.

dorottka
12. apr 2017

na jeden sup je najlepsie urobit, minimalizuje sa riziko infekcie. Rtg, kofferdam, apexlokator a (aspon) zvacsovacie bryle by mali byt nutnym standardom, ale kedze pozname, je mi jasne, ze za perfektne vybaveneho zubara sa povazuje zubar, co ma rtg v tom istom zdravotnom stredisku 🙄 potom to zial aj tak vyzera a ludia trpia, chodia roky na opatovne 'preliecenie' a nakoniec sa zub zlomi... ach jaj :(

nikulka1
12. apr 2017

@jajka257 tak to musi byt fakt "kvalitka" 😀

ludmilaka
12. apr 2017

@nikulka1 Dobrý deň, poprosím o radu. Malá má 4 roky. Pred rokom spadla na ústa a išla krv z predného zuba. Po 2 mesiacoch začal zub meniť farbu. Zubárka to obzrela a povedala, že zub je mŕtvy, pri náraze sa poškodil nerv. Je mierne tmavší ako ostatné. Chcem sa opýtať, či to skončí tak, že bude úplne čierny😒. Je to mliečny, ale aj tak...predný....

luga_luga
12. apr 2017

necitala som predchadzajuce prispevky, ale podla mna ti cistili korenove kanaliky - endodoncia - osetrenie, s ktorym sa chodi casto k zubarovi - ja osobne chodim od Vianoc s dvoma takymi a takmer kazdy tyzden, cestovat kvolit akémuto neicomu 160km je nemyslitelne...

monikaparson
12. apr 2017

@draik no tak nechala ho opäť otvorený ,aj keď som pýtala vložku. Je tam zápal, opäť vyčistila, dala atb. Konečne je trochu lepšie. Už mi toto robili a vždy mi dali vložku, preto som v šoku, že teraz to zostalo otvorené, aj keď pred tým som zápal nemala.

dorottka
12. apr 2017

@nikulka1 preco? Idealne je to urobit v jednom sedeni, ak ma na to zubar vybavenie, co ma maloktory, zvladne to. Je to najcistejsi sposob.