Prekonali ste niektorá Hellp syndrom alebo preklampsiu?

skromna
1. sep 2007

ja mam totizto dva mesiace po porode stale vysoky tlak a problemy s bolestou hlavy, internista povedal, ze je to normalne a telu trva pokym sa dostane do normalu. Mne sa to moc nezda, tlak mam spodny cez 100 a mam obavu ci neprislo k poskodeniu nejakeho organu

expertka8
1. sep 2007

...ahoj skromna..aj ja som prekonala diagnozu "hellp syndrom"...2 mes. po porode som bola xodila na infekcne odd. ako na klavir...skoro som prisla o pecen.... 😔

expertka8
1. sep 2007

HELLP syndróm je veľmi vážna komplikácia tehotenstva, ktorého príčina vzniku nie je ešte presne známa, a ktorý môže veľmi výrazne ohroziť život pacientky a plodu. Názov tohto syndrómu je odvodený od jeho hlavných prejavov, ku ktorým patrí hemolýza /rozpad/ červených krviniek, zvýšenie hladiny pečeňových testov a pokles trombocytov /krvných doštičiek/. V popredí príznakov dominuje bolesť v oblasti žalúdka a v pravom podrebrí, malátnosť, únava, zvracanie, opuchy, zvýšený krvný tlak a vážnou komplikáciou sú prejavy krvácania. Najčastejšie sa vyskytuje u viacrodičiek okolo 25. roku života. Ďalšie dieťatko môžete mať, lenže Vaša tehotnosť bude musieť byť od začiatku vedená ako riziková a podľa toho aj dôkladne monitorovaná, aby sa včas zachytili spomínané zmeny. Pravdepodobnosť objavenia sa HELLP syndrómu v ďalšej gravidite je zvýšená. Tabletkovú antikoncepciu by som nepovažoval dlhší čas za vhodnú. Po určitom čase by sa ale mohla nasadiť, lenže musia byť častejšie monitorované krvné parametre /hlavne pečeňové enzými/. Podrobnejšie informácie o spomínanom ochorení nájdete v ktorejkoľvek knihe gynekológie a pôrodníctva.

...ja som rodila v 98 r. a o "nejakom" hellp syndrome zdravotnicky personal nemal ani zdanie...moja "uzasna" gynekologicka moje velke bolesti v pravom podrebri a zaludku pripisovala "natahovaniu maternice"...takze som do porodnice prisla v hodine 12... 😔

skromna
autor
1. sep 2007

ja som mala tlak 220{120 mala musela ist von skor, mala som bolesti v hornej casti brucha v strede, akob y ma rezali. Lekar tvrdil, ze je to zlcnik

expertka8
1. sep 2007

...ja som miestami ani nemohla xodit...neskutocna bolest v oblasti pecene...som stastna..ze druhe tehotenstvo prebehlo v max. poriadku 😉

kamajka
2. sep 2007

ja som mala preeklampsiu v oboch tehotenstvách, tesne po pôrode cisárskym mi tlak vyskočil na 180/140, dopovali ma magnéziom a kadečím ešte, napokon sa mi začala príliš zrážať krv, nemohla som dýchať, tak ma viezli na ARO, kde som dva dni pobudla na kyslíku..... Myslela som si že umriem 😀 ale lekári to chvala bohu zvládli. Ale upravilo sa to všetko asi tak do 6 týždňov. Kvôli tomuto som sa rozhodla, že už nechcem o deťoch ani počuť 😀 😀 , veď aj dve sú už veľa na psychiku aj na fyziku.... No záleží ako pre koho. Lekári mi už ani neodporučili mať deti, a ak áno, tak pod prísnym lekárskym dohľadom....

tamia
2. sep 2007

Ahoj skromna,
ja som prekonala preeklampsiu. Nakoniec malá musela ísť von v 26. tt. Ty si rodila v ktorom týždni?

Ja mám s tlakom problém do dnes a to som rodila v 12/2006 a pred tým som nijaké problémy nemala. Nemám až taký vysoký tlak ako píšeš ty. Aké lieky užívaš? Ja som momentálne na tenoloku 2x1tbl. denne. Dopegyt nechcem ani vidieť. A tento liek mi pomáha, klop klop.

marlene
2. sep 2007

ahoj ja som prekonala tazky hellp syndrom v 38 tt,bohuzial o syna som prisla a lekari tvrdia ze je zazrak ,ze som to ja vobec prezila,pretoze sa mi pridruzili vsetky mozne komplikacie a na are som bola mesiac,kym ma ako tak dali dokopy.
tlak sa mi upravil asi po 6-8 tyzdnoch ,ostatne (pecen,oblicky,zrak...)asi po roku.
druhe teh.som prekonala az na lahku gestozu celkom dobre,syn bol sice hypotroficky,ale vsetko dobehol.
tretie tehotenstvo,som uz vedela toho viac ,takze som brala cele teh.aspirin,pichala si heparin ,dbala na dostatok kalorii,soli,bielkovin a mala sa narodila planovanym cisarskym s porodnou vahou cez 3 kg .(prvy syn mal len 1860 g a druhy 2o50).

janka46
2. sep 2007

Ahojte,ja som rodila v 37 tt.ale od 34 som lezala na rizikovom s neustale sa zvysujucimi "HEPATALKAMI"hrozili mi cisarskym hned ako ma prijali,ale ja som bola dost proti,tak sa ma snazili udrzat este par dni a skoncila som na asi 20tbl.dennen a infuzkach,ale podarilo sa malu udrzat co najdhsie a mohla som ist rodit klasiciky,samozrejme s vyvolavackou 😀
ale vsetko dopadlo OK,po porode som stale sledovana v hepatologickej ambulancii cca 6mesiacov chodim na odbery a zatial sa pecen drzi,nastastie som bez liekov,ale tiez sa obavam druhej gravidity....aj ked by som velmi chcela dalsie babetko 😵

janka46
2. sep 2007

expertka8 v druhom tehotenstve sa pecen drzala OK,pises,ze to uz bolo dobre....
Diky

emjee
25. nov 2008

tlapicka • 1d, 13tt • Včera o 13:39
Mile tehulky a maminky, chtela jsem se zeptat, jestli mate nektera nastudovano neco ohledne teto vzacne komplikace. Po porodu prvni holcicky me potkal, takze se tentokrat bojim, jak to vsecko bude... nemam nic nastudovane a ani se mi v tom radeji nechce detailneji hrabat, abych se nevydesila jeste vic, nez se bojim. Zajimalo by me, kdo jste ho prodelali, jestli se uz neopakoval nebo jake je vlastne riziko, ze to budu mit opet 50/50 jestli to preziju.... diky za info!

denduska • 1d • Včera o 15:25
tlapicka nebudem ta strasit co ta moze stretnut, lebo kedze si to zazila na vlastnej kozi, asi to vies lepsie nez ja, ktora to pozna len z mudrych kniziek.... 😒 ale ak ta zaujima to riziko recidivy, myslim ze bolo okolo 20%..neviem ci je to vela ci malo....ale dufam ze okolo teba beha kopec doktorov aby mali vsetko pod kontrolou. drzim strasne palceky.

sue250 • 41tt • Včera o 20:14
caute baby no pocula som o tom hepl syndrome, poznam dve baby co to mali jedna museli dieta vybrat v 5m lebo by ju to zabilo a dalsie babo moze o rok takze neviem a druha v 6m babo malo 500g prezilo ale uz je od juna v inkubatore pribralo konecne na 1500g ma za sebou operaciu srdca a povedali jej ze je dlho pod kyslikom ze tam bude postih, zatial ziju obe ale je to trapenie, ja som potratila v 6m, dvojicky bol to klasicky porod cize horor pocula som plakat a neprezili mali 700g boli drobni este cakam na 1mens. a ideme na to pol roka som cakala ale nie je dna keby som si na to nespomenula vraj jedno bol postih.neviem ja som nevidela primar tvrdi ze hej lekarka ze nie ak aj jedno bolo je to lepsie tak mozno to je hrozne ale aj taky je zivot...

lenkaaa • 31tt • Včera o 20:17
co je to ten hellp syndrom?

tlapicka • 1d, 13tt • Včera o 20:24
mne se to "spustilo po porodu" rodila jsem planovanym cisarem kp. tak by me zajimalo, jestli me hrozi opet cisar nebo jestli to bude ok.... zkusim vyzpovidat doktora.

holky, ty pribehy jsou hrozny! brrrr. doufam, ze me to nezastihne jeste v tehu 😔

lenkaaa: u me to bylo tak, ze mi zkolabovaly jatra, ze muj krevni obraz mel hodnoty jako alkoholik tesne pred smrti 😀 vysokej tlak atd... nevykrvacela jsem, ale stava se to. priroda se rozhoduje, koho si vezme a kdo zustane 😕

tribitka
25. nov 2008

ja som mala hellp syndrom.....celé tehu som mala tlak nízky, ale v 30 tt sa mi z ničoho nič zvýšil na 240/220, začala som sa dusiť, pretože mi vraj velmi zvačšená pečen tlačila na plúca (tak mi to neskôr vysvetlili), leteli sme na pohotovosť, kde ma lekárka poslala domov s tým, že vysoký tlak mám zo stresu a tlak v hrudníku je normálny v tehu, že sa mám ísť domov vyspať.... ked mi doma po hodine tlak ešte viac vystúpil a už som len ležala na zemi v krčoch a nevedela som dýchať tak sme ráno o štvrtej zavolali môjmu lekárovi, ten ma v momente poslal do nemocnice na oddelenie, kde nás už čakal, zobrali mi krv, potom ešte raz pre kontrolu a do hodinky bola malá vonku..... ju museli odviezť hned do nemocnice na Antolskú, ja som musela zostať ešte takmer 2 týždne v nemocnici v Ružinove, kvôli tomu, že mi nevedeli znížiť tlak...... toť vsjo..... ale ako mi povedali po operácii, vraj keby ma neoperovali hned ale sanitkou previezli rodiť na Antolskú, aby bola malá hned po porode v inkubátore tam, tak by som vraj eksla na Prístavnom moste.... parááááááááááááááááda..... hlavne tá jazva cez celé brucho, lebo okrem toho že vybrali malú, museli ešte skontrolovať orgány, či nezačali krvácať..... no a jaska, že mi neodobrali pupočníkovú krv, lebo už bola v nej infekcia.... aj malej museli čistiť tomu krv....

tlapicka
25. nov 2008

trib. a planujete po teto zkusenosti dalsi mrne? bojis se, ze se to bude opakovat?

jak to tady procitam, tak jsem to mela uplne v pohode proti vam vsem..... po porodu me straaaaaaasne bolelo bricho nahore pod zebrama a strasne dlouho trvalo, nez jsem donutila sestricku zavolat doktora, ten se zdrahal cokoli delat, ale docela za dlouho mi vzali krev. To uz pak zacali litat, tlak co pul hodiny, cipek a leky na jatra a sups. bylo po vsem kdyz nepocitam prodlouzeny pobyt v nemocnici a jaterni dietu pul roku. zadny aro, zadny kortikoidy.

kdyz me primar poustel, tak taky utrousil, ze kdybych rodila o deset minut pozdeji, ze jsem jim zustala nejspis na stole.

majucha
26. nov 2008

ahoj skoromna, řeším něco podobného tady:
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...
jinak mě se upravil tlak s koncem šestinedělí a ledviny asi po třech měsících. Špatně mi přestalo být asi po měsíci po porodu.

bianus
26. nov 2008

ahojte, ja som neprekonala HELLP syndrom a ani preklampsiu, ale ako pisete vyssie - ja mam bolesti na pravej strane pod rebrom a minule som si podrazdila zaludok, takze aj ten ma sem tam boli - mam sa obavat hellp syndromu? tlak mam v norme. dufam, zajtra idem do poradne. riadne som sa vystrasila..

majucha
26. nov 2008

bianus tak to doktorovi určitě hned řekni, udělá ti test na bílkovinu v moči případně kys. močovou v krvi a tak by zjistil, jestli je to ono. Ale spíš bych to neviděla na tenhle problém. Takhle brzy se projevují jen hoodně moc závažné stavy a to bys asi měla už i ten tlak vysoko nebo otoky či nějaký další problém, ale samotná bolest v pravo ještě nemusí nic znamenat, tak se nestresuj, třeba je to zbytečné 😉

bianus
26. nov 2008

dik za odpoved. dufam, ze vsetko je OK.

deninko
15. dec 2008

ahojte, ja som tiez prekonala hellp syndrom, tlak mi vyskocil v 35.tyzdni, potom som bola tyzden na infuziach a po ceste domov z nemocnice mi prislo zle, bolesti pod rebrami, takze naspat do nemocnice, cisarsky a potom islo o zivot...Filipko to nastastie vsetko zvladol...nevedeli mi zastavit krvacanie, mala som roztrhnutu slezinu, mocovod, takze som bola 5 dni v umelom spanku, dva tyzdne na ARE, zapal pluc, a dalsie komlikacie..po 6 tyzdnoch ma pustili domov s vyvodom z ladviny, s ktorym som zila pol roka, kym mi nedali do poriadku mocovod...tiez by som chcela dalsie babo, ale mam strach...

tribitka
15. dec 2008

deninko, tak to môj hellp bol oproti tomu tvojmu nič....... klobúk dole, booooooooooooožea ja som horekovala aké ťažké som to mala,..... 😝
a teraz si už zdravotne ok?

mercy
15. dec 2008

Deninko, preboha živého 😲 😲
Baby, nestrašte, to je hroznéééé.Ja som mala minule preeklampsiu,bielkovinu, tlak 180/140,ale našťastie až v 40tt a teraz sa len modlím, aby sme vydržali do konca alebo aspoň do začiatku deviateho mesiaca

tessa
15. dec 2008

mercy, tebe nič nehrozí také 😉 pozitívne myslenie, nezabudni! 😉

Apropo, ja som oboch chlapcov rodila s preeklampsiou...ale obaja v 40tt sa narodili, teda chvala Bohu 😉

deninko
16. dec 2008

Tribitka, uz je vsetko fajn...len nechapem kolko bab tym preslo, mne lekari hovorili, ze je to velmi zriedkave...teraz som bola na kontrole a lekar - urolog mi hovoril, ze tam maju pripad po hellpe, ze skoro zomrela a tiez ma nieco s ladvinami a caka ju operacia, len cakaju, kym sa upravi zrazanlivost krvi.. Ale baby, nechcem strasit, treba byt len opatrny, ja som mala viacere symptomy, len to lekari zanedbali. a tiez to pozitivne myslenie...hrozne som sa bala porodu, takze mozno som si to trochu aj privolala🙂

ivankaha
9. júl 2011

pozdravujem kolegyne 🙂 tak ja som predcasne porodila v 33.tyzdni tehotenstva v juni 2004- v dosledku HELLP SYNDROM, pritom som sa citila dovtedy uzasne, maly mal 1450 g, a 40 cm... 6 tyzdnov sme stravili v nemocnici, inkubator, hned od zaciatku Vojta, ..... no prvych 24 hodin bolo pre nas oboch kritickych... ale sme bojovnici, a tak sa tesim zo sikovneho krasneho chlapceka Palka, ktory je mojim pokladom. drzim vsetkym tehulkam prsty🙂)

ivankaha
9. júl 2011

@marlene gratulujem 🙂) prajem vsetko dobre, aj ja som tym presla, no drobec je tu....🙂 teda uz ma 7 rokov🙂)

macilaci
10. júl 2011

ahojte, ja som v 36 tt porodila dvojičky večer o 18 tej a pred polnocou som stratila vedomie prvýkrát, odviezli ma na JIS ku a na druhý den som v kóme putovala na ARO kde mi diagnostikovali rozvinutý HELLP dva dni v kóme a potom 2 týždne na JISke a 3 t na izbe, deti boli zdravé a vyvinuté. HELLP môžete dostať aj po pôrode ja som toho živý príklad 😒

babulqa
5. okt 2011

ahojte zenicki ja som ties prekonala hellp v roku 2006 mala sa narodila 36t zijem v anglii ties som sa stazovala porodnej asistenke ze sa necitim dobre a ona to zanedbala nakoniec som sama isla do nemocnice mala som vysoky tl 170na 90 nehali ma na pozorovanie ale po tyzdni sa doktor rozhodol pre cisarski rez malej zlihavalo srdiecko po porode bola v poriadku ale ja som potom bola ESTE NA ARE 2 DNI POTOM MA PREVIEZLI NANORMALNU IZBU TAM MA NEHALI 5 DNI A POTOM NAS PUSTILI DOMOV TERAS SOM ZAS TEHOTNA 4 MESIAC DUFAM ZE TO BUDE V PORIADKU NIEKEDY MAM ZVYSENI TLAK NEVIEM UVYDIM MAM STRACH NASADILI MI ASPIRIN POZDRAVUJEM VSETKI DRSTE SA

lussy211
5. okt 2011

@kamajka No...a už máš tri deti:D

kamajka
6. okt 2011

@lussy211 strach má veľké oči Lussy 😀 😀 😀

keby som mohla, mám ešte aj štvrté, mňa moc vyľakali lekári, a nakoniec sa všetko skončilo dobre až na to že maličký sa musel narodiť kúsok skôr kvoli tomu že ho už placenta nevyživovala... ale ja som bola ok už na štvrtý deň ma chceli pustiť domov🙂). každé tehu je iné raz človek môže mať problémy v ďalšom tehu nemusí🙂

luciav3
19. sep 2012

Ahojte baby, ako vidím nebola som v tom sama, aj mne doktor povedal že je veľmi zriedkavá choroba, ževraj jedna z 300 žien dostane tento syndrom... ja som rodila v novembri 2005 v 35 týždni tt., našťastie bez problémov, iba uspať ma museli, lebo som sa tak triasla od strachu že sa báli či im neskolabujem. Hned ako ma uspali, tlak mi stúpol strašne vysoko, nevedeli čo majú skôr robiť, ale tak asi to zvládli ked som ešte tu... hoci na vysoký tlak sa liečim dodnes a nikto mi nevie povedať že prečo 😖 a taktiež strašne túžim po druhom bábetku, ale veľmi sa bojím ☹

efffca
18. jan 2013

Pridavam sa zial k vam dievcata, no ako tak citam niektore pribehy, ja som mala az neuveritelne stastie. To, ze som prekonala Help syndrom som sa dozvedela az po porode, ked uz bolo vsetko relativne v poriadku. Lekari sa vyjadrili ze som mala stastie, ze porod zacal skor (tyzden skor), lebo mi odchadzala pecen a tym ze porod zacal skor a museli robit cisarsky, kedze maly bol otoceny hlavickou hore, stihli ho vcas vybrat a to nas oboch zachranilo. Pytali sa ma, ci som nemala posledne dni bolesti pod pravym rebrom a az vtedy mi doslo, ze bolesti, ktore som pripisovala tomu, ze ma maly hlavickou tlaci do rebra bolo nieco ovela vaznejsie. Okrem toho ma posledne 2 tyzdne nenormalne svrbelo cele telo, zacinalo to vzdy vecer a trvalo do rana, nemohla som spavat, bolo to uplne hrozne, nic nepomahalo, vzdy ma najprv zacali svrbiet dlane a chodidla a potom uz vsetko, skrabanie to samozrejme este zhorsovalo, takze som sa cele noci prehadzovala a preplakala. Doktorke v poradni som to spominala 2x a ona ze to bude nejaka alergia a ze si mam dat Ditiaden - ten samozrejme nezabral. Doktorku som samozrejme hned po porode zmenila.
Okrem svrbenia tela a bolesti pod pravym rebrom som ziadne ine priznaky nemala, tlak normalny. Takze velky pozor na to svrbenie!!! Aj preto som sa rozhodla sem napisat, aby som varovala dievcata, ktore maju taky problem. Ja som si to vtedy hladala cez google a aj som nasla, co to moze znamenat, no verila som doktorke, ze to nebude nic vazne a to bola obrovska chyba. No nastastie sme obaja v poriadku a zdravi.
Po porode som uz nemala ziadne komplikacie okrem obrovskeho hematomu (krvnej zrazeniny), ktory sa mi urobil na mieste jazvy po sekcii a ten mi kazdy den kontrolovali, potierala som to heparoidom a pichali mi kopu injekcii. Bolo to sposobene znicenym mnozstvom trombocytov, co bol dosledok Help syndromu.
Hematom mi zmizol az po sestonedeli, prvy mesiac to bolo take opuchnute, ze to bolo vidno aj cez nohavice, taka obrovska modrofialova hrca, potom postupne zacala byt mensia a menila farby ako modrina.
Tiez by som chcela este jedno dieta, no neda mi nemysliet na to, ze uz to stastie nemusim mat 😒

kamajka
19. jan 2013

@skromna ja som prekonala preeklampsiu trikrat.... nemala som po porode ziadne tazkosti, vsetko sa vratilo do normalu behom mesiaca.