Rakovina hrubého čreva v rodine

18. mar 2022

Ahojte, nedávno som sa dozvedela, že po muzovej strane toto ochorenie mala muzova stara mama, jej prva dcéra a teraz maju podozrenie u dalsej dcery - mojej svokry. Celkom ma tato rodinna anamneza vystrasila. Kto ma toto v rodine podobné,je vysoka pravdepodobnost, ze to zdedia aj ďalší, napr moj muz a jeho brat? A dalej moje deti atd ? 🤔 dakujem za nazory a skusenosti

diamond007
18. mar 2022

Áno. Len 20% je dedičná vec, ostatné je pri tejto rakovine životný štýl a strava

e1i
18. mar 2022

Tusim som čítala ze vtedy mozno ist preventívne na kolonoskopiu. Ak to bolo po 50.ak skôr tak sa zacina chodit 10 r pred vekom kedy to rod. prislusnikovi zistili.

autor
18. mar 2022

@diamond007 20% nie je tak strašné číslo, tato info ma celkom uspokojila 🙏 aj ked moj muz nejaky zdravy zivotny styl nevedie, ale aspon viem ,ze pri detoch viem tomu zabranit ,dakujem ❤
@e1i vsetky zeny mali nieco po 60tke ked zacali mat problemy a nasledna diagnoza.

diamond007
18. mar 2022

To máš ako cez kopirák..každá rodina je na niečo viac náchylná.
V rodine môjho muža všetci muži umierali na infarkty... Strava sama zabíjačkova, sama vegeta, mastné presolené jedla, žiadne vitamíny - ovocie a zelenina, upchaté cievy.... Aj mužov dedko sa lieči na túto rakovinu, je po troch infarktoch a prefukovanych cievach, mužov otec zas mal infarkt po 50tke, už má prefukovane cievy aj bypass... Myslíš že zmenili svoj životný štýl? Alebo ich ženy? Ani jedna. Ja sa chytám za hlavu keď to vidim, švagor ide v ich šľapajach.
Môj muž si dá zo všetkého, ale až pri mne pochopil keď sa mu časom zmenili chuťové bunky čo to je ich strava... Tiež len dúfam a verím že robím čo môžem, avšak muž aj cvičí, behá, zdravšie sa stravuje i keď mäso musí byť často unho, ja verím že všetkého s mierou mu prinesie zdravie. Dohovárala som aj svokre aj jeho babke, snažila som sa vysvetliť ale je to generácia kedy nechápu že to ovplyvnuju.
Jeho dedko žije len vďaka infarktom, avšak tie mu ukázali že má zmeniť stravu, život a nezmenil tak po rokoch sa mu to vrátilo vo forme rakoviny hrubého čreva. Telo nás upozorňuje na všetko, len ho treba počúvať, chápať a akceptovat.
Držím palce nech ste s mužom zdraví 🙂 to je najpodstatnejšie ❤️

A tiež si to vysvetľujú len dedičnostou, z oboch jeho vetiev? Podľa mna náhoda, lebo rovnaká strava... Malé percento tam rolu hrá to nie je všetko.

marca12
18. mar 2022

Bohuzial ano,je to dedicne. U nas mame tiez a napriek vyvazenej strave,pohybu a zdravotnemu stylu prepukol nador. Dolezite je vcas diagnostikovat a liecit.

stanulienkat
18. mar 2022

Je rozdiel nador a rakovina. Ked sa to podchyti vcas,je to dobre liecitelne.

deti95060810
18. mar 2022

nášmu blízkemu príbuznému túto diagn. zistili krátko po 80 tke....odvtedy už zbehlo 12 rokov a veselo si žije ďálej... nechápem načo ten stres...
v každej rodine nájdeš nejakú rodinnú anamnézu...

autor
18. mar 2022

@diamond007 plne s tebou suhlasim a v muzovej rodine presne takto viedli tiez zivotny styl, vyrastali v mäsiarskej rodine , svokra prave kvoli inym zdravotným problemom ma dost obmedzenu stravu uz dlhsie obdobie, no roky sa tak nezdravo stravovali ...
@marca12 dakujem za skusenost ,mrzi ma to velmi ☹
@deti95060810 troska ano ma to vystrasilo, ja som mala v 21r rakovinu (inu ako toto) nastastie uplne včasnom štádiu ,v rodine sme tiez mali a bolo to utrpenie a mam dve deti tak ma to znepokojilo , iba som chcela vediet ci je to proste vysoke riziko ze to budu dedit aj dalej v rodine...

deti95060810
18. mar 2022

možno áno - možno nie... to ti nevie povedať nikto .... len som ti chcela ukázať že aj starší ľudia vedia s touto pliagou bojovať... Samozrejme dôležitá je včasná diagnostika....

janickacrazy
18. mar 2022

No po 60-tke to nie také hrozné. Môj švagor mal v 35-ke, rovnako ako jeho otec v tom istom veku. Otcovi sa vrátila v 70-tke a potom zomrel. Švagor má teraz 55 a je v poriadku, zatiaľ. Mal by mať prísnu diétu a nepiť alkohol, no úplne to nedodržiava, ale stravuje sa zdravšie ako predtým.

smoulingirl
18. mar 2022

Je fajn, že sa zaujímaš, ostražitosť je na mieste. Lebo okrem tej "klasickej rakoviny", kde hlavnou príčinou je strava existujú formy hereditárne a familiárne, hoci sú menej časté. Ale pokiaľ máte v rodine viacerých členov a dve generácie, už ste "podozriví". Tá prvá forma, tam je príčina génová mutácia, buď zdedená alebo novovzniknutá - z tejto by vás ale mal teoreticky vylučovať vek nástupu ochorenia, uvádza sa priemer 40 rokov, aj keď niektoré zdroje tvrdia, že až do 61. Čo sa týka dedičnosti, je 50% šanca prenosu na potomstvo. Familiárna forma nie je dobre preskúmaná, tu sa predpokladá kombinácia faktorov genetických aj negenetických. A znamená to, že hoci predispozíciu mať môžeš , choroba sa nikdy nemusí objaviť. Každopádne by som toto konzultovala s lekárom.