Aká je pravdepodobnosť na psychickú chorobu u môjho syna, keď zo strany mužovho otca majú všetci v rodine aspoň jedno dieťa s psychickou poruchou?

Zodpovedané
3. dec 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie. Môj švagor má schizofreniu a autistické črty. On sa aj podobá na otca. Môj muž sa podobá na matku a je ok.

Svokrova sestra (mužova teta) má 3 deti z toho 2 majú psychickú poruchu. Neviem presne akú, viem že sa liečia u psychiatra. Avšak jej syn (ktorý poruchu nemá) má prvého syna autistu.

Svokrov brat má syna a dcéru. Syn sa lieči na psychickú chorobu.

My mame zatiaľ 2 dcéry, ktoré sú v poriadku. Veľmi sa však obávam toho, že ak by sme mali ešte syna bol by psychicky chorý. Keďže z mužovej strany sú synovia naozaj dosť poškodení.

Aká je pravdepodobnosť na psychickú chorobu u môjho syna v prípade, že zo strany mužovho otca majú všetci v rodine aspoň jedno dieťa s psychickou poruchou?

Ďakujem

Dobrý deň,

dedičnosť génov nemá súvis s tým na koho z rodičov sa dieťa podobá. Deti sú vždy takmer 50% identické s mamou a takmer 50% identické s otcom.

Na základe toho, že sa u Vás v rodine vyskytuje vysoké množstvo psychických porúch je vysoká pravdepodobnosť, že v tom hrá rolu genetika a/alebo spoločné faktory prostredia. Avšak pri schizofrénii (a iných psychických poruchách, ale aj iných genetických ochoreniach) nevieme zatiaľ presne identifikovať gény zodpovedné za zvýšený výskyt týchto ochorení v rodinách.

Existuje mnoho teórií, ktoré túto problematiku rozoberajú, ale žiadna nemá odpovede na všetko. Jednou z takýchto teórii pojednávala o: dedičnosti viazanej na X-chromozóm - čo by znamenalo, že chlapci sú častejšie postihnutý danou chorobou ako dievčatá - ale dodnes to nebolo potvrdené.

Jediné čo vieme, že keď má jedinec v rodine príbuzného trpiaceho na niektorú z takýchto psychických porúch, tak sa zvyšuje jeho riziko oproti všeobecnej populácii. Toto riziko sa mení v závislosti od množstva postihnutých príbuzných aj stupňa príbuznosti. Avšak napríklad pokiaľ sa jedná o rodiča so schizofréniou, je odhadované, že len v 13% prípadov bude touto chorobou trpieť aj jeho dieťa. Stále je to výrazne vyššie ako riziko všeobecnej populácie (to je približne 1%) ale dodnes nemáme potvrdené, čo presne spôsobuje toto zvýšenie rizika. Z tohto dôvodu sa nedá presne určiť pravdepodobnosť výskytu u Vašich detí. Dal by sa spraviť približný odhad na základe konzultácie a dôkladnej analýzy Vášho rodokmeňa ale aj napriek tomu, by to nebolo presné. Dokonca ani štúdie robené na dvojičkách (ktoré môžu byť takmer 100% geneticky rovnaké) nie sú jednotné v tom akú rolu hrá genetika pri riziku výskytu schizofrénie.

Prepáčte, že som Vám veľmi neodpovedala na Vašu otázku, ale pri našich súčasných možnostiach to nie je také jednoznačné, ako sa môže na prvý pohľad zdať.

Prajem pekný večer.

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko