Sestrin syn má Covid-19. Musí byť mama v karanténe?

majuska4401
12. okt 2020

Ahojte, prosim poradte, lebo ja uz som z toho mimo, sestrinmu synovi prisli pozitivne vysledky, sestra, jej dcera a manzel boli u mojich rodicov den pred tym na navsteve, sestrin pozitivny syn nebol, musi moja mamka a ako dlho ostat doma a ci si musi robit testy alebo len cakat ake vysledky pridu sestre a jej manzelovi a dcere alebo ako to je? Otec je doma na dochodku, mama robi v ustave, cize je to dost take ze je v neistote nevie co robit, zatial ostava doma ale nevie ziadne postupy co dalej

simca06022011
12. okt 2020

@majuska4401 najlepšie urobíte keď zavoláte na infolinku.. A opytate sa.

hipuska
12. okt 2020

Je to na hlavu, ale ona nebola priamo v kontakte s nakazeným. Postup by mal byť taký, žeby mala normálne chodiť do práce. A keď vyjdú pozitívne dcére, až potom by sa mala ísť dať otestovať ona

brunettka89
12. okt 2020

Mamina je sekundárny kontakt, pokiaľ budú účastníci návštevy u mamy negatívni, tak ona nič nerieši len priame kontakty sú v karantene a idú na testy. Iba ak by bol niekto z nich pozitívni tiež nahalsuje všetky kontakty za posledných 10 dni s ktorými bol v úzkom kontakte. Nateraz nemá prečo byť v karantene nebola v kontakte s pozitívnou osobou.

janeninka
12. okt 2020

@majuska4401 nemusi byt veru karantene ale ja by som kontaktovala zamestnavatela a nech sa aj on rozhodne, ci radsej nepockat na vysledky dcery. My napr sme si v praci urcili pravidla aj nad ramec opatreni.

mimkao
12. okt 2020

@majuska4401 Moja dcéra a syn boli v priamom kontakte s nakazenou osobou. Dozvedeli sme sa, ze6 bola pozitívna na 9 deň, odkedy s ňou boli. Syn a dcéra boli ako dohľadaný kontakt, volali nám z hygieny. Chceli sme na testy, keďže som tehotná a nevedeli sme, ako ďalej a pani s RÚVZ, po pil hodinovom telefonáte nakoniec usúdila, že nemusia ani na testy, ani ostať v karanténe. Vraj im nič nie je. Keď sa ma pýtala na príznaky( dcéra - bolesť hlavy, asi tak dvojdňová, syn nádcha), tak mi na to povedala, že tieto príznaky sú aj pri obyčajnej chrípke.
Tým sa to celé uzavrelo.
Mne to nedalo, tak som volala našej detskej, a tá nám povedala skoro to isté.
Ja tomu už potom ale vôbec nerozumiem, že kto je povinný ostať v karanténe a kto nie. Ona mi dokonca povedala, že môžu normálne do školy.

ctrl
12. okt 2020

@majuska4401 mama ako 3- kontaktná osoba zatiaľ na testy nemusí normálne do prace môže. Ak by sa vasej sestre , alebo jej dcére a manželovi potvrdil Covid vaša mama keďže bola s nimi v kontakte zo zákona jej vyplýva 10- dňová karanténa v ktorej sa bude sledovať či sa neprejavia priznaky. Alebo druha možnosť pôjde hneď na testy a ak bude neg nástupi do prace z negatívnym výsledkom pre zamestnavatela.

majuska4401
autor
13. okt 2020

Vdaka za odpovede, mame hlavne ide o to, ze oracuje s rizikovymi klientmi v ustave, teda postihnutí a nechxela by tam doniesť koronu, preto nevie co robit teraz

ibrunova
13. okt 2020

@majuska4401 Nech sa zariadi tak, ako jej povie zamestnávateľ- môj názor.

mogaa
13. okt 2020

@majuska4401 v karanténe musí byť len člen domácnosti kde bol pozitívny člen domácnosti, čiže ak ide o babku ktorá s nimi nežije - tam je len odporučené aby ostala doma a sledovala sa....testy jej ale robiť nebudú ak nebude mať príznaky....
@majuska4401 ak ale babka pracuje s rizikovými klientmi nech to nahlási na hygiene, test jej v tomto prípade urobia a dovtedy nech je doma

hettinka
13. okt 2020

@majuska4401 priamy kontakt je človek, ktorý bol s pozitívnym viac ako 10 minut na menej aki 2 metre.