icon

Cestovanie s dojčatami: Je správne brať ich na dovolenku?

Dnes o 05:59

Ahojte, viete mi prosim vysvetlit jednu vec, pretoze jej nerozumiem. Ja som s mojou malou cakala do 4 rokov, kym sme s nou sli na dovolenku lietadlom. Aj kvoli tomu, ze z dovolenky by sme nic moc nemali, aj kvoli jej bezpecnosti, aj kvoli tomu ze by si aj tak nic nepamatala ale hlavne kvoli ohladuplnosti k ostatnym. Vcera sme sa vratili z dovolenky s manzelom, bol to takmer 4h let. Cely let, od nastupu do lietadla az po vystupenie, tam neskutocne plakalo, doslova az škriekalo male, mozno 4 mesacne dieta. Nepomohli ani sluchadla s ANC, ani štuple do usi, bolo to na nevydrzanie. Matka s otcom nervozna a pasazieri vratane letusiek otraveni, nahnevani, tie pohlady, ked vystupovali nikdy nezabudnem a myslim, ze ani rodicia😀 viete mi teda prosim vysvetlit, preco su niektori rodicia takto sebecki a nevedia pockat? Ked som ja s manzelom vedela a nebola to katastrofa.. a komentare ze mozno cestuju za rodinou - da sa to vyriesit tym, ze prispejete na letenky a pridu za vami. Naozaj si nemyslim, ze je toto potrebné. Ja mam rada deti a sama mam vlastne, ale ta bezocivost druhych ma vytaca. A nie, nie je to o tom aby matka sedela doma, ale daju sa spoznavat okolite miesta, kde je klima, aj mikroby babatku viacmenej zname. Ale toto? Predstavuje to rizika jednak pre babo, a po druhe diskomfort pre spolucestujucich. Napiste mi svoje nazory, ale prosim slusne, nech to je normalna diskusia. Som otvorena aj inym nazorom😇 pekny den a vela pevnych nervov.

anonym_5e5e59
Dnes o 14:39
@anonym_3fdc02

@anonym_5e5e59 treba vediet svoje decko a svoje moznosti kriticky zhodnotit. A nemysliet si, ake je to moje decko uzasne zlaticko. No ne, neni 🤣

@anonym_3fdc02 stokrat radsej budem na dovolenke tolerovat placuce dieta ako niekoho tak neprijemneho a na vsetko sa stazujuceho ako ty 😀

avatar
michaela329
Dnes o 14:42
@anonym_2c33ab

Neberte to vôbec osobne. Aj my, ktorým nevychované vrieskajúce deti na dovolenke prekážajú vieme o čom to je. Len časom- keď deti odrastú časť ĺudí obťažuje krik cudzích detí. Pri vlastných to rodič vníma trochu inak. Akurát, že nie každý ide vedome druhým kaziť oddych .Niekto je dosť trpezivý a empatický a buď cestuje, keď vie,že sú deti pokojné, alebo počká pár rokov , kým sa naučia slušne správať. Zbytok si bude musieť zvyknúť, že na ich paviánov občas niekto škaredo pozrie, alebo utrúsi poznámku. Vám je to väčšinou aj tak jedno , tak vás tento typ diskusie určite neodradí a naďalej budete sebeckí. Tu niet víťazov .

@anonym_2c33ab my sme 15 rokov manželstva boli bezdetní a ak sme nechceli "škriekajuce" deti, išli sme do zariadení pre dospelých, v tejto dobe je možnosť sa zariadiť. Tvrdiť, že je niekto sebecký sa dá aj naopak - prečo by sa mali rodiny s deťmi prispôsobiť sebeckým ľuďom bez? Veď tí ľudia môžu sedieť doma celé leto 🤷 Možno by bolo lepšie akceptovať fakt, že svet je pestrý, je pre každého a aj pre tie deti, ktoré môžu byť občas nervózne. Tak ako dospelí ľudia vedia byť opití, dôchodci protivní a puberťáci hluční.

avatar
verus_16
Dnes o 14:55

@anonym_autor ja som s detmi cakala, mladsia ma citlivu povahu a vadil jej hluk ci svetlo aj v nakupnych centrach, preto sme vyberali tiche bezpecne lokality na SK/CZ. Zaroven co sa tyka cudzich rodin a deti, tak nariesim. Maximalne mi tak pride placucich deti luto. Kazdy mame svoje dovody a akceptujem to.

avatar
marsmykkok
Dnes o 14:58
@akvi

Hodnotit to podla mna nikomu neprinalezi, nevieme, preco s malym babatkom cestovali tak dlhy let. Kazdopadne, uplne chapem, ze sa nad tym pozastavujes, lebo ja si tiez myslim, ze vela ludi proste len kasle na okolie a absolutne im nedochadza. Ja rozumiem argumentom, ze aj matky s malymi detmi maju pravo na dovolenku. Kde je ale pravo tych ostatnych na nerusenu cestu? Casto je to naozaj len o tom, ze rodicia s malymi detmi nepojdu na dovolenku, kde sa leti 5 hodin. Ale pojdu niekam blizsie svojim autom a nikoho tym nebudu rusit. Moje decko bolo extra narocne, ked bolo male a my sme napriklad neboli kvoli tomu 2 roky v restauracii.. Jednak preto, ze by sme si to ani my neuzili, jednak preto, ze sme nechceli obtazovat okolie. Nik nie je predsa povinny pocuvat nase uvrestane batola.. Cele je to o vzajomnej ohladuplnosti, ktora bohuzial vela ludom chyba. A myslim si, ze kazdy raz dojde do fazy, ked bude rad, ze ho ziadne decka nerusia a ja som rada, ze konecne existuju hotely cisto pre dospelych a mozno raz budu existovat aj take lety. A nie je to absolutne z dovodu, ze clovek je proti matkam s detmi. Je to presne opacne, aj matka s detmi si obcas chce oddychnut od deti. Aj bezny clovek oceni, ak ma na dovolenke klud, preto je na dovolenke..

@akvi Reagujem na teba a aj na iné čo spomínate to adult only. Za mňa je to smutné, že proste kvôli pár blbým rodičom a ich spratkom sa takto ľudia budú separovať a budú detičky ako nejaká škodná, pričom je to skôr o rodičoch a ich neohľaduplnosti k iným a deti sú súčasť spoločnosti a pre väčšinu ľudí zlaté. Poviem príklad, také menšie deti často nedávajú napríklad jedáleň, že rodičia jedia a nevenujú sa im a vrieskajú tam polhodinu. Ale proste je chyba rodičov že proste nechajú decko tam polhodinu vrieskať a obťažovať iných každý deň a nejdú napríklad na večeru po jednom a druhý sa nevenuje dieťaťu. Napríklad na poslednej dovolenke bol v hoteli asi 10 ročný autista s matkou, mal občas záchvaty svoje, ale ak dostal záchvat, matka s ním išla mimo ľudí a nikoho s tým neobťažovali. Je to vždy proste o rodičoch nie deťoch, proste veľa rodičov si myslí že sú ich deti pupok sveta aj s nimi a obťažujú všetkých a potom proste vzniká takéto separovanie ktoré podľa mňa nie je dobré tiež.

avatar
katusik456
Dnes o 15:03
@mandzula

@katusik456 A co take adults only hotely bezne v zahranici? Ja dieta mam a dufam, ze to dorazi aj k nam.

@mandzula a? Nech majú. Písala som to inej používateľke, ktorá píše a sama deti ani nemá pravdepodobne. Kľudne si chôdze do adults only hotelov, ale zakazovať deti v lietadla je nonsens. Potom nech takýto ľudia nech sú doma na záhradke. Tiež mám malé dieťa, ešte sme nikam necestovali lietadlom. Zatiaľ. Obmedzovať sa netolerantnými osobami. Nech do obchodu toez nechodia lebo veď deti aj tam sú. Je to to iste .

anonym_3a1361
Dnes o 15:06
@anonym_3fdc02

@anonym_autor uplne suhlasim. Niekto si rok setri na dovolenku, aby potom tyzden pocuval skriekajuce decka. Lebo vyhorena matka na tretej retazovej maaterskej si potrebovala nieco dokazovat

@anonym_3fdc02 aký týždeň? Zaplať si za to, aby si bývala v hoteli, kde nie sú deti. Škriekajúca zenska 😂😂

avatar
beronsche
Dnes o 15:08

Letela som sama so 4m dieťaťom (nie dovolenka) a keď začalo plakať, všetci okolo boli tak milí, že som čumela. Prihovárali sa mne, dieťaťu. Fakt nik na mna neganil..
Áno, netrvalo celú to cestu, ale intenzita to bola dobrá..
Podľa príspevkov tu sudim, že som mala neobvyklé šťastie na empatických ľudí..

A k téme - ja som s malinkymi deťmi na dovolenku do zahraničia nechodila, ale zase to nepovazujem za takú katastrofu, ak to má niekto inak nastavené inak a chodieva.

anonym_47fa22
Dnes o 15:09

@anonym_autor máš pravdu. Zažila som podobnú situáciu. Možno polročné decko regálov celú cestu lietadlom do Turecka. Druhé asi dvojročné strieľalo celú cestu. Keď som tu podarenu rodinku stretla v tom istom hotely, myslela som , že ma porazí. To isté sa dialo napr. Počas obeda. Doviezli s kociarom, decko revalo, matka ho kojila pri stole. Na stole mali naložené všetko možné jedlo. To dvojročné sa gebrilo v jedle. Pod stolom popadané jedlo. Neviem aký význam má takáto dovolenka.
.

avatar
beronsche
Dnes o 15:09
@biba_18

@michaelam2 toto zjavne nezvládlo. ty nečítaš o čom je téma? 😒

@biba_18 rozmýšľam, ako zistíš dopredu, že to tvoje dieťa to nezvládne...

anonym_3a1361
Dnes o 15:10
@klotildabazarik

@anonym_autor mozno preto ze za infanta neplatia😂 každopádne ano ked si spravia decko nech s nim sedia doma

@klotildabazarik čo robíš na fóre pre matky? Ty si si neurobila decko, respektíve nikto ti ho ani neurobil (ktovie aký dôvod - možno celkový tvoj zjav) ale urážať prídeš. Snáď si pochopila náznak 😘

avatar
biba_18
Dnes o 15:11
@beronsche

@biba_18 rozmýšľam, ako zistíš dopredu, že to tvoje dieťa to nezvládne...

@beronsche podľa mňa nezistíš 😏 alebo 2x zvládne a na 3-tí raz ho bude bolieť uško 🤷‍♀️

avatar
mandzula
Dnes o 15:12
@katusik456

@mandzula a? Nech majú. Písala som to inej používateľke, ktorá píše a sama deti ani nemá pravdepodobne. Kľudne si chôdze do adults only hotelov, ale zakazovať deti v lietadla je nonsens. Potom nech takýto ľudia nech sú doma na záhradke. Tiež mám malé dieťa, ešte sme nikam necestovali lietadlom. Zatiaľ. Obmedzovať sa netolerantnými osobami. Nech do obchodu toez nechodia lebo veď deti aj tam sú. Je to to iste .

@katusik456 Ja som s tebou riešila iné. Píšeš o diskriminácii istej skupiny ľudí na základe veku. Preto som ti dala otázku o adults only hoteloch. Nie je to žiadna diskriminácia, je to rozumné rozhodnutie tých, ktorí chápu, že niektorí dospelí nemajú chuť tráviť svoj voľný čas v spoločnosti detí. Dúfam, že to raz príde aj k nám.

avatar
beronsche
Dnes o 15:13
@katarinaba

Ako moze niekto let povazovat za oddych? Ved to je len cesta, po ktorej je viac clovek dolamany ako po 5 hodinovej ture v Tatrach. Dovolenka zacina prichodom na izbu v hoteli a konci jej opustenim. Vsetko ostatne je len presun, zhon, nepohodlie. Ak chcete dovolenku uz od letiska, kupte si sukromny triskac.
Ja nemam problem s detmi na palube. Ano niektore placu a niekore nie. Mne vadia dospeli. Od tych by uz clovek cakal, ze sa budu kontrolovat, ale to co pravidelne zazivam - ozranov, buranov, zenske co mi neustale kopu do sedadla. Ludi, co hned po vzlete potrebuju na zachod, neustale vyberaju batozinu. Potom cestujuce skupiny - vsetci sa zrazu musia prist rozpravat a preberat temy o nesmrtelnosti chrusta, zastupia celu ulicku, ze ani clovek na zachod neprejde. Toto vam nevadi? Zrazu kazda spite, oddychujete, relaxujete?
Plne usta tolerantnosti smerom od rodicov malych deti, ale kde je vasa tolerantnost?
Vy si sedte doma, ostatnych nechajte nech si ziju a cestuju. Kto ste, aby ste urcovali co sa ma a nema, kedy maju zacat deli lietat a dokedy maju sediet doma na zadku?
Nic lepsie s tak malym dietatom ako dovolenka pri mori nepoznam. O co je to ine ako doma? Ja vam poviem o co - v hoteli mam upratane, navarene, ciste uteraky. Nemusim behat okolo domacnosti. Dieta robi presne to iste co aj doma - je, prdi a spi. Cim mensie dieta, tym lepsia dovolenka. Az to ma tri az 5 rokov - to je peklo. Potom to opat nabera tie spravne grady.

@katarinaba presne to isté mi napadlo.

anonym_fe2911
Dnes o 15:17

Myslím že ti ľudia sú pripečení. Naozaj nepoznám nikoho inteligentného kto by také malé babo trepal lietadlom a ešte aj do Turecka 🤦‍♀️

anonym_ea1ffd
Dnes o 15:18

Ano deti vadia uz fakt vsade. V lietadle, v autobuse, v kaviarni, v restike… asi ste zabudlu, ze aj vy ste boli detmi a nikto vas do klietok nezatvaral… je zaujimave, ze zrazu vadia deti uplne vsade a ako tu bolo spomenute: ak si niekto urobil decko, mam sa s nim zavriet doma…ako vazne? Toto niekto napise na mamickovskom fore? Kolko zloby musi mat v sebe taky clovek… ale zaujimave, ze ustekane a uslintane psi nevadia nikde… tych aj na stol v restauracii polozit, vsak ano

avatar
beronsche
Dnes o 15:21
@biba_18

@beronsche podľa mňa nezistíš 😏 alebo 2x zvládne a na 3-tí raz ho bude bolieť uško 🤷‍♀️

@biba_18 no veď práve, preto nechápem ten príspevok o predchádzaní takej situácii..
Príde mi odveci všetkých rodičov s deťmi takto hlúpo "nútiť" sedieť u babky na záhrade.

avatar
banalu
Dnes o 15:23

My chodime lietadlom lebo auto nedavala ani 10 minut do mesta na obycajny nakup... uz to zvlada ovela lepsie ale na viac ako 4h jazdu sme sa este neodvazili... prvykrat mala letela ako 10 mesacna - a potom este velakrat. Nie vzdy to bolo na klasicku dovolenku k moru, davali sme si aj "poznavacky". A pamata si cca od 2,5 roka, spomina sem tam co sa kde udialo.
Vzdy sme sli do 2-3h max a do 2,5 roka vsetky cesty prespala. Momentalne uz vymysla a nudi sa. Ale nosime si zabaviska.
Zazili sme kadejake lety, kde deti revali (aj vacsie ako babatka), ale aj kde podgurazeny dospely vykrikovali a boli velmi neprijemny.
Nalietala som sa za zivot dost, roznymi leteckymi spolocnostami a viac ako revajuce deti, mi vadia ludia co nerespektuju pokyny a ignoranti (napr. si vedla mna kocka chcela lakovat nechty alebo sa pan vyzul a nohy mu zrovna dva krat nevonali 🤢).

avatar
akvi
Dnes o 15:48
@marsmykkok

@akvi Reagujem na teba a aj na iné čo spomínate to adult only. Za mňa je to smutné, že proste kvôli pár blbým rodičom a ich spratkom sa takto ľudia budú separovať a budú detičky ako nejaká škodná, pričom je to skôr o rodičoch a ich neohľaduplnosti k iným a deti sú súčasť spoločnosti a pre väčšinu ľudí zlaté. Poviem príklad, také menšie deti často nedávajú napríklad jedáleň, že rodičia jedia a nevenujú sa im a vrieskajú tam polhodinu. Ale proste je chyba rodičov že proste nechajú decko tam polhodinu vrieskať a obťažovať iných každý deň a nejdú napríklad na večeru po jednom a druhý sa nevenuje dieťaťu. Napríklad na poslednej dovolenke bol v hoteli asi 10 ročný autista s matkou, mal občas záchvaty svoje, ale ak dostal záchvat, matka s ním išla mimo ľudí a nikoho s tým neobťažovali. Je to vždy proste o rodičoch nie deťoch, proste veľa rodičov si myslí že sú ich deti pupok sveta aj s nimi a obťažujú všetkých a potom proste vzniká takéto separovanie ktoré podľa mňa nie je dobré tiež.

@marsmykkok ano, takto nejako to aj ja vnimam. Bohuzial, adult only hotely a pod. su len odpovedou na tu celospolocensku situaciu. V idealnom svete by rodicia nenechali deti bezprizorne obtazovat okolie a nemuseli by sme sa tu vobec o tom bavit. Ja plne vnimam obe strany. A viem, ze obe strany by mali mat viac empatie k sebe.

anonym_c1e39d
Dnes o 15:53

My sme boli s ročnou dcérou pri mori. Druha dcéra mala 10rokov. Cestovali sme v noci autom. Rodinná dovolenka = s deťmi, veď sú súčasťou rodiny. Ani by mi nenapadlo deti niekomu zavesiť na krk. Buď všetci, alebo nikto. Ak nechcete, nechoďte.

avatar
abbey1
Dnes o 15:56
@anonym_ea1ffd

Ano deti vadia uz fakt vsade. V lietadle, v autobuse, v kaviarni, v restike… asi ste zabudlu, ze aj vy ste boli detmi a nikto vas do klietok nezatvaral… je zaujimave, ze zrazu vadia deti uplne vsade a ako tu bolo spomenute: ak si niekto urobil decko, mam sa s nim zavriet doma…ako vazne? Toto niekto napise na mamickovskom fore? Kolko zloby musi mat v sebe taky clovek… ale zaujimave, ze ustekane a uslintane psi nevadia nikde… tych aj na stol v restauracii polozit, vsak ano

@anonym_ea1ffd Nie, nevadia deti. Vadia špecifické situácie s deťmi, kde chýba tá tolerancia i z druhej strany. Plne chápem, keď sa dieťa začne v reštaurácii nudiť a začne buď plakať, alebo vymýšľať. Vtedy tolerantný rodič urobí maximum, aby dieťa zabavil a všetci sa najedli v akom takom kľude. Vadí rodič, ktorý nechá svoje dieťa lietať od stola k stolu, čašníkom popod nohy, pripadne priam očakáva, že dieťa nejako tak zabavia ľudia pri druhých stoloch. Čiže žiadne generalizovanie, že vadia deti.

avatar
biba_18
Dnes o 15:57
@beronsche

@biba_18 no veď práve, preto nechápem ten príspevok o predchádzaní takej situácii..
Príde mi odveci všetkých rodičov s deťmi takto hlúpo "nútiť" sedieť u babky na záhrade.

@beronsche prosím, ja som niekde písala že majú sedieť na záhrade? ja si myslím že ďeťom tam bude fajn - ale diskusia je o tom, že v lietadle dieťa plakalo…

anonym_3fdc02
Dnes o 15:58
@anonym_47fa22

@anonym_autor máš pravdu. Zažila som podobnú situáciu. Možno polročné decko regálov celú cestu lietadlom do Turecka. Druhé asi dvojročné strieľalo celú cestu. Keď som tu podarenu rodinku stretla v tom istom hotely, myslela som , že ma porazí. To isté sa dialo napr. Počas obeda. Doviezli s kociarom, decko revalo, matka ho kojila pri stole. Na stole mali naložené všetko možné jedlo. To dvojročné sa gebrilo v jedle. Pod stolom popadané jedlo. Neviem aký význam má takáto dovolenka.
.

@anonym_47fa22 fuj. Odporne. Ale mamicka vyhorena mala aspon krasne fotky na instagram z uzasnej dovolenky 🤣

anonym_6afc5c
Dnes o 15:59

@anonym_autor Bože ja keď toto počujem, tak sa mi nožík vo vrecku otvára. Však keď nechceš cestovať s dieťaťom tak necestuj. My sme cestovali aj predtým veľa keď sme nemali deti a s deťmi cestujeme od mala. Nebudem sa obmedzovať a nebudem dovolenkovať niekoľko rokov má SK za to že to niekomu vadia vrestiace deti v lietadle. My sme nikdy tento problém nemali. Mame čo to nalietané a nikdy som to nezažila. Moje deti vo veku tvojej dcéry lietajú zaoceánske lety a bez problémov, sú naučené od mala, a ak si myslis že im to nič nedá tak sa veľmi mýliš.

anonym_e11767
Dnes o 15:59
@anonym_3fdc02

@anonym_e11767 prave trafena hus zagagala..ty si isto presne jedna z tych materi, ktorej decko preskiera pol dovolenky, otravuje tym vsetkych naokolo, ale ty mas "pekny zazitok". A pocitam, ze si doma uz aspon 6ty rok. Takze jediny ,kto to ma popletene, budes ty 🙂

@anonym_3fdc02 moja zlata 😂😂😂 skus este raz. Mam dieta, s ktorym som v zivote na dovolenke nebola, dokonca ani na Slovensku a nie, nie som 6 rokov doma. 😊 tak co? Kto bude hus? Ty?

anonym_3fdc02
Dnes o 16:02
@anonym_e11767

@anonym_3fdc02 moja zlata 😂😂😂 skus este raz. Mam dieta, s ktorym som v zivote na dovolenke nebola, dokonca ani na Slovensku a nie, nie som 6 rokov doma. 😊 tak co? Kto bude hus? Ty?

@anonym_e11767 tak ale to je dost smutne, ze si nikdy nebola na dovolenke s dietatom. Uz viem, kto je hus 😊

anonym_ea1ffd
Dnes o 16:02
@abbey1

@anonym_ea1ffd Nie, nevadia deti. Vadia špecifické situácie s deťmi, kde chýba tá tolerancia i z druhej strany. Plne chápem, keď sa dieťa začne v reštaurácii nudiť a začne buď plakať, alebo vymýšľať. Vtedy tolerantný rodič urobí maximum, aby dieťa zabavil a všetci sa najedli v akom takom kľude. Vadí rodič, ktorý nechá svoje dieťa lietať od stola k stolu, čašníkom popod nohy, pripadne priam očakáva, že dieťa nejako tak zabavia ľudia pri druhých stoloch. Čiže žiadne generalizovanie, že vadia deti.

@abbey1 no nemam ten pocit z tejto diskusie veru…

anonym_3fdc02
Dnes o 16:03
@anonym_e11767

@anonym_3fdc02 moja zlata 😂😂😂 skus este raz. Mam dieta, s ktorym som v zivote na dovolenke nebola, dokonca ani na Slovensku a nie, nie som 6 rokov doma. 😊 tak co? Kto bude hus? Ty?

@anonym_e11767 a ani na SR. A este sa tym aj chvalis 🤣 to si matka roka. S takymito sa ja ani nemienim bavit

avatar
abbey1
Dnes o 16:03
@anonym_ea1ffd

@abbey1 no nemam ten pocit z tejto diskusie veru…

@anonym_ea1ffd Vidíš, a ja tu presne toto vidím a v reálnom svete tiež.

anonym_e11767
Dnes o 16:07
@anonym_3fdc02

@anonym_e11767 tak ale to je dost smutne, ze si nikdy nebola na dovolenke s dietatom. Uz viem, kto je hus 😊

@anonym_3fdc02 ty mas schizu ci co? Nebav sa. Ved deti ti vadia a ked niekto nejde na dovolenku, lebo niekolkodnovy vylet nepoklada za dovolenku, zle je. No skus ist do pezinka sa s niekym porozpravat, mozno tam budu pre teba vhodnejsi diskuteri. 😊

anonym_ea1ffd
Dnes o 16:07
@abbey1

@anonym_ea1ffd Vidíš, a ja tu presne toto vidím a v reálnom svete tiež.

@abbey1 aha cize vyjadrenie ked si urobilo decko nech s nim sedia doma je vlastne povzdych nad nevychovanymi detmi…dobre, som nevedela. A aj ine skvosty som tu nasla. Akoby ste zabudli, ze aj vy ste boli detmi alebo male deti mali. Aj vasi dospelaci boli mali a nie vzdy sa spravali podla bontonu… ale zabudol vol, ze telatom bol… alebo vlastne, tu su na koniku same dokonale matky s dokonalymi detmi, ktore nikdy merusili okolie, od porodnice vedeli, ze kedy mozu a kedy nemozu plakat alebo ste s nimi sedeli do puberty doma