Nechce papať zeleninku len sladkú kašičku. Čo s ním?

anmary
8. jan 2008

Ahojte 🙂

Moja malá, nechce papkať mäsko, ani zeleninku, dusí sa ňou. Ja jej to porežem na malilinké kúsky, lebo doktorka vravela, že nie je dobré mixovať. ☹ ☹ ☹
Asi som urobila na začiatku chybu, že som jej dávala kašičky, lebo sú sladšie ako zeleninka. 😒

bobacik_29
15. jún 2010

@chichaa no ja jej davam ale aj tak sa mi budila kym bola mensia aj po nej teraz uz si zvykla o 22.30 ju vypije a potom jej dam ranko o siedmej mlieko a este zaspi do osmej ale tiez si myslim ze to na dlzku spanku nema vplyv 😀

bombula
15. jún 2010

@chichaa cojaviem, pozhanaj slovensku radsej, mne ju kamoska kupila hadam iba 3 mesiace dozadu tak musi byt na trhu, ako chces.

chichaa
15. jún 2010

@bobacik_29 to ti malá super spinká, toto naše šidlo je strašne živé a myslím, že ju nebaví spať 😉 takže mám už chronické kruhy pod očami... 😀

chichaa
15. jún 2010

@bombula mne neva že je to v češtine, ja som zyvknutá z VŠ na ich tvorbu 🙂 ale môžem sa staviť aj v kamennom kníhkupectve a spýtať sa

suzane91622
16. jún 2010

ahoj chichaa,dakujem ti za radu,no asi vyskúšam dat ten zemiačik s mliekom,alebo mrkvu so zemiakom,ale ešte počkám do toho 5 mesiaca..dakujem

chichaa
16. jún 2010

@suzane91622 apropooo máš krásne deti... 🙂
dnes bola v dámskom magazíne p. dr. Vicianová, ktorá vravela o výžive dojčiat a ona odporúča začať s mrkvou a každé 3 dni niečo nové zavádzať, už po týždni odporúča dať aj mäsko a až potom zemiak...a lepok sa má dať dojčeným ešte pred dokončením 7 mesiaca, mlieko plnotučné už po prvom roku- to sú veci, pri ktorých sa niektorým rozchádzajú názory 🙂...
sama mám v tom trošku chaos aj keď sa dá povedať, že som od fachu 😉
jasné, počkaj, nie je sa kam ponáhľať

bejkka
17. jún 2010

ahoj chichaa - tak aj ja sa venujem výžive dočiat, kedže sama jedno mám, s mnohými vecami - novinkami je to na hlavu, ale s tým zavádzaním lepku súhlasím- robili sa totiž rozsiahle štúdie o vzniku celiakie a prišlo sa na to, že aj neskoré zavádzanie lepku do výživy dojčiat môže spustiť toto ochorenie - uvádzali tam práve 7 mesiac u kojených detí, takže mi už lepok papáme - chlebík, na zúbky je super. Myslím, že lekári vedia o čom hovoria, vo väčšine prípadov 🙂 , veď chodia na rôzne semináre a skúmajú nové trendy, takže tak 😉 Skús si pozrieť info na nete. pa

chichaa
17. jún 2010

@bejkka ahoj.
My lepok tiež papáme vo forme detských keksíkov, cestovín a rohlíka - tiež sa zúbky tešia 🙂 /od min. týždňa/
Ja s odborníkmi úplne súhlasím, mne čo povie pediatrička plne rešpektujem a poslúcham ju, lebo verím, že to vie a je zorientovaná aj v oblasti noviniek /minule mi kopírovala článok z časopisu 🙂/...najväčší miš maš je okolo zavádzania kravského mlieka, to ma včera dosť prekvapilo, že už po jednom roku plnotučné..čítala som, že dokonca do tretieho roku nie je vhodné atď...no ale kým sa nás to bude týkať hádam sa to nejak ujednotí..čo inak bežne papá tvoj malý??

bejkka
17. jún 2010

chichaa ahoj, mi papáme takto: raňajky chlebík, rohlík a v sobotu vianočka s trošilinkou masla, na obed zelenina s mäsom - zatiaľ kuracím, jedli sme už mrkvu, zemiak, ryžu, hrášok, brokolicu, včera špenát a v hotovom príkrme, aj ten občas kúpim, ked sa mi nechce variť 😀 , jedol fazuľu a veeeľmi mu chutila. Niekedy ale obed nechce, takže poobede je potom strúhané jablko, banán alebo výživku. Na večeru mu občas zrobím mliečnu kašu, kedže mliečka máme tak akurát. Nemám striktné pravidlá, čo sa týka presnosti krmenia a počtu jedál za deň, sú dni,kedy nepapá nič, iba materské mlieko, lebo nechce a sú dni, kedy spapá aj tri príkrmy denne, taže tak. A čo sa týka kravského mlieka, po roku, ak už nebudem dojčiť, tak ho malému ponúknem, samozrejme musí byť plnotučné - pretože práve mliečny tuk obsahuje všetky vitamíny ADEK, ktoré sú rozpustné v tukoch.Pre deti nie je nebezpečný až tak tuk ako vysoký obsah bielkovín - tie sú koncentrované napr. v tvarohu a niektorých mliečnych výrobkoch. Deťom by sa mali dávať iba plnotučné mlieko a mliečne výrobky až do školského veku. Zajtra skúsim už aj biely jogurt - prírodný plnotučný, uvidíme, či mu zachutí. 😉

chichaa
17. jún 2010

@bejkka tak to podobne ako my...niekedy je aj za 2, niekedy sa len mliečkujeme...naša kráska nemá rada surové ovocie, teda jabĺčko strúhané vôbec nie, banán len keď ho zamiešam do inej výživy..ale kupovanú, tak to je ono 🙂 máme raňajky mliečko, desiata výživka, obed zeleninka mäsko, olovrant mlieko alebo opäť ovocie a potom kaša, keď je ovšem odstriekané mliečko 🙂 /asi tak ako u teba, nie je vždy nazvyš🙂/ a potom sa len cucá a cucá... medzitým jej ponúkam kksíky, rohlíky do ruky, tie ryžové šulce, ale ona má z toho iba hračku 🙂
čo sa týka tuku a bielkovín, tak to mi je jasné 🙂 ale vďaka za pripomenutie..ja vždy žasnem, že aké sú niektoré mamičky načítané a priam naučené 🙂 ja by som na to nemala čas... ešteže bol v škole 🙂

bejkka
17. jún 2010

tie vedomosti mi zostali z vš, mali sme fakt super prednášajúcich na detskú výživu.

chichaa
18. jún 2010

@bejkka som si aj myslela, že tieto vedomosti budú mať silnejší základ ako nejaké články z netu od neznámych autorov 🙂 ja to viem tiež z VŠ, ale predsa len prakticky to nemám odskúšané, takže si rada nechám poradiť..

bejkka
18. jún 2010

som rada, že som konečne našla mamku s bábätkom v rovnakom veku a s podobnými problémami ako my, a ešte príjemnú, ktorá len nepoučuje. 🙂

chichaa
18. jún 2010

@bejkka tak to sa aj ja teším, že sa ty tešíš 🙂 aj ja som rada, že je tu s kým pokecať a čo sa týka poúčania, to nie je môj štýl, ja sa dosť napoučujem v práci 🙂 tak mám teraz veget...ozaj koľko váži tvoj malý? my máme mini slečnu-má necelých 7kg, čo ti poviem...

bejkka
18. jún 2010

chichaa, môj malý váži 9,8 kg v 8 mesiacoch, ale on sa narodil dosť ťažký, mal 3,85 a chlapci bývajú ťažší a aj nemotornejší, ešte stále nesedí. tak uvidíme, kedy sa mu to konečne podarí, a čo tvoja?

atrami
18. jún 2010

Ahojte, aj my sme si prrešli týmto obdobím. Ale len u najstaršieho syna. Narodil sa veľký -4250 g, pri laktačnej kríze som prestala kojiť , dostal umelé mlieko a začali sa problémy- nepriberal.......nakoniec z toho bola alergia na KM. Neustále pripomienky ako málo je aký je chudunký som do neho tlačila všetko 😠 Pritom po nabehnutí na nutrilon pepti mal ako 8 mesačný 9600 g. Vyslovene som u neho vytvorila odpor k jedlu. Narodil sa prostredný syn a nebol čas sa venovať jeho nejedeniu. On nejedol ovocie, zeleninu..... len kura, ryžu, zemiaky, mliečne výrobky..... Dnes je už prvák a vyslovene žerie. Je chudunký ale miluje ovocie aj zeleninu. Najmladší tiež je ako kyselina. Obed zje naraz oba chody na večeru 300 ml pudingu 500 l mlieka, ale je tiež chudunký. Prostredný je maco od narodenia, ale nezje veľa. Jednoducho deti sú každé iné. 😉 Takže kočky hlavu hore. Príde puberta a chladničky budeme mať na zámky, inak ju vyjedia.

chichaa
18. jún 2010

@bejkka tak to si ma akože neprekvapila, všetci sú väčší ako naša Nina 🙂 ale zato je to šidlo, plazí sa jak drak, sedí sama, ešte to nie je úplne stabilné, ale dá sa aj z bruška sama do sedu, dnes som ju odpozorvala, potom tak nohy naširoko a vystrie špičky 🙂a blaboce mamamama, tata, baba, gaga...srandistka! ideme akurát dnes plávať, tak sa tešíme, predtým, ale spánoček a obedík: zeleninová zmeska s morčacím a cestovinou, dúfam, že neodmietne..mlieko odsaté, čaj navarený, plavky v pozore 😀 ozvem sa, paa

chichaa
18. jún 2010

@atrami ďakujeme za povzbudenie 🙂 😀 zlatá! verím, že to čo naša poje, sa niekedy na nej aj zachytí, lebo priberá jak modelka 🙂 čiže nijak 😀

atrami
20. jún 2010

@chichaa, nieje za čo!!! Viem čo to je ak dieťa má jednostranný jedálniček. Moj najmladší bol do roka hrozne chudunký až teraz ja na neho začalo všetko lepiť. Za mesiac pribral 830 g 🙂

lutecia
20. jún 2010

no ja sa pasujem s tymto problemom uz tiez peknu dobu. Tadeas je kojeny, pekne som ho zacala od ukonceneho 6-teho mesiaca dokrmovat zeleninkou, aj nam to islo, no potom nam zistili nador na peceni a zacal hrozny kolotoc po nemocniciach a vysetreniach, liecba chemoterapiou, kedy odmietal uplne vsetko okrem mojho prsnika, aj to len trosicku, biopsia, operacia, tyzdne na jis-ke..... no des... nemocnicnu stravu uplne odmietal, natahovalo ho... takze teraz ma uz rok a neje nic okrem bananu, jablcka, broskyne, niekedy do toho dam keksik a vecer asi 100ml ryzovej kase zase s ovocim a samozrejme este 7xdojcenie v priebehu dna a noci... zeleninu nemoze ani vidiet, ked mu ju chcem dat "nasilu" tak sa dovracia.... doktori do mna hucia, ze musi maso, bo ma malo bielkovin a mne sa nedari do neho vobec nic dostat..... niekedy som uz taka zufala, ze sa musim vyrevat... skusam vsetko mozne, vsetky mozne kombinacie, varim, kupujem.... a marna snaha... neviete niekto poradit??? chudy nie je, taky akuratny ma 9,2kg ale tie bielkoviny ma strasia uz aj v spanku...

svetluska4
21. jún 2010

lutecia, a skusila si dat kuracie prsicka s varenym jablckom? rozmixuj na uplnu kasicku a ked bude moc huste daj trocha tej vody z vareneho jablcka. taktiez kuracina s broskynou sa da, dokonca to mozes pomiesat s ryzou.
Viem rocne dietatko nepotrebuje kasickovu stravu ale teraz ide hlavne o tom aby babo malo masko.
Ono aj dospelakom sa po chemoterapii zmenia chute a odmietaju urcite potraviny a to uz vedia co ako chuti, nie to este taketo babatenko.
Ja mojmu malemu tiez musim niektore prikrmy maskovat lebo inak mi to nezje.

lutecia
21. jún 2010

svetluska skusam masko iba s ovocim, rozmixujem to uplne, uplne a ta moja mala potvorka to aj tak vypluje a ani za svet neprehltne... ryzu a cestoviny do neho taktiez nedostanem... zje tak akurat minimalne mnozstvo rozka, ale ked som mu ho namocila do rozmix.maska s ovocim, tak to samozrejme vyplul... stale si hovorim, treba skusat a ono to raz vari pride... ach jaj

svetluska4
22. jún 2010

@lutecia a vyvar z maska by nevypil? myslim taku tu polievocku. ono tie bielkoviny z maska prejdu aj do polievocky.