Nemecko - nájom

10. aug 2022

S príjmom okolo 3600 € netto, na aký maximálny nájom by ste pristali, keď hľadáte 3i byt? V meste, nie na vidieku a s detmi. NRW. Koľko by ste si z toho chceli ideálne mesačne ušetriť?

autor
10. aug 2022

@f333 sú to dediny okolo Bonnu, čo som pozerala. Jasne, že by som chcela niečo lepšie, ale ako to teda spraviť?

yanni
10. aug 2022

@olimuc nie, v DE na dobry zivot nepotrebojes zwingend 2 platy. Zalezi aky vysoky je ten jeden plat. My napr. dobre vychadzame bez obmedzovania sa z jedneho platu (podotykam Mnichov). Moj plat ostava cisto mne. Z neho vela usetrim, z neho setrim extra detom (5 kuskov), jedine co z mojho platu pravidelne ide prec je privatne Krankenversicherung pre mna a dve deti. Viac nie. Ina vsetko ostatne ide z muzovho platu. Ano aj potraviny, oblecenie, skolne detom, kruzky, benzin atd. Vsetko. Ja robit nemusim, ale robim koli tomu, ze mna moja praca bavi a nechcem, aby mi moja kariera
"skapala". Takže pokym nebude mat najmladsia 18 rokov, tak budem robit (ak samozrejme zase nepojdeme niekde do sveta) Teilzeit a potom sa uvidi.

autor
10. aug 2022

@yanni koľko by si teda povedala, že potrebujem mať ten 1 plat na normálny život a aby som si ešte ušetrila toľko, aby som si povedzme za 5 rokov konečne mohla kúpiť nejaký byt? Nejaká minimálna hodnota, lebo sa asi zhodneme, že z 3600€ netto sa v Nemecku dá buď dobre žiť alebo ušetriť.
Či myslíš, že sa dá oboje naraz?

autor
10. aug 2022

@yanni tvoj príspevok ma potešil. Ak to vy dvaja zvládnete s 5 deťmi, tak to ja ako 1 človek tiež zvládnem s 2 deťmi.

f333
10. aug 2022

@yanni asi to blo myslene tak,ze pri prijme autorky potrebuje dalsi prijem na normalny zivot rodiny....
je na kaozdom,ako si zadeli financne fungovanie rodiny v manzelstve.... ci budu ma tspolcne vastnictvo ahospodarnie,ci kazdy odelene... ci prijem jedneho bude zivit celu rodinu,ci ten druhy prjem bud eodeleny od ostatneho prijmu rodiny len pr ejedneho clena.....
ano,je prijem a prijem....ja tiez som mohla zenechat karieru a pracovat v mojom povolani pre hobby... a o podla nalady ako chcem.neobmedzene pracovnym casom ...... ale aj z toho hobby mam znacny prijem ked chcem..a mozem nalozit snim podla mojho uvazenia..... ale ak raz nie je predmanzelska zmluva,tak prjem jedneho patri aj druhemu....ide len o to,ci ten druhy akceptuje,ze fyzicky nie....

autor
10. aug 2022

@f333 nejde o to koľko príjmov, ale o čistý výsledok, že koľko je to spolu €. A to z tejto diskusie doteraz neviem, koľko by to muselo byť podľa vás. To by mi síce nevyriešilo situáciu, ale pomohlo zvážiť dlhodobú perspektívu

f333
10. aug 2022

autor, prene to piseme aj ja,ze zalezi na prime a e aj vydavkoch...i na ziv.urovni tych ludi.. cize u teba zalezi na tom. ake stare mas deti,aky ziv.styl im checs dat aj sebe.. ci na heanici chudoby,ci strednej nizsej treidy ci vyysej a pod.... takze si treba spocitat kolko masrelne prijem financii za mesiac v cistom,.,,kolko vydavkov relne budes mat minimalnych a potom ti vyjde,na aku ziv.uroven v de mas s tvojim prijmom...
Nikto kedze nepozna presne tvoje naklad yna zivot ti to nespocita.. -.len ty sama .... ale podla toho,ako si pirala prijmy,tak na ziv.uroven s byvanim aku prezentujes minimalne 6000 netto mesacne na bezny zivit v normalnom rezime ... a ked chces setrit,tak viac...

olimuc
10. aug 2022

samozrejme ze moze stacit jeden ale Tu sa bavime o konkretnom 3600 € Netto na zacinajucu osobu s dvoma malymi detmi a s umyslom kupit nejaky byt a pekne zit. K tomu musi zvladat starostlivost o deti, full time job a mysliet za dvoch.spolahnut len na seba a mat presne premyslene vsetko, aby nelietala ako handra a vecer nepadala na hubu. Ja by som asi odlozila z tohto pijmu odlozila iba minimum, najomne, skolne bezne vydavky a tiez nebudem setrit na jedle. Deti v skole maju prazdniny a tiez treba bud dovolenku alebo ich niekam dat a to tiez stoji peniaze, kruzky … ako som uz pisala, odvazna zena autorka ☺️ Portugalsko je fajn len Atlàntic je studeny. Ja som zvolila sirsie okolie Barcelony.

autor
11. aug 2022

@olimuc našťastie práca je taká fajn, že v nej treba byť iba od 10-16 a zvyšné hodiny robiť hocikedy od 6-22. Home office hocikedy. Deti zobrať do kancelárie hocikedy a okrem toho čas hrá v môj prospech. Už sú celkom rozumné a staršia aj postráži v nutnom prípade. Takze to celé má kopec výhod. Nejdem sa zničiť do Nemecka.
Dnes niekto inzeruje 3i byt v blízkosti za 800€ + energie. Ale iba na pol roka, preto lacnejšie. Možno to by tiež bolo riešenie na začiatok, aj keď som fakt chcela už rovno jeden byt na stalo.

autor
11. aug 2022

Čas myslím v zmysle vek. A za pol roka ešte ľahšie bude a tak

anjelicek26
11. aug 2022

Niekde zacat treba. Proste zoberies maly byt, vyskusa si pracu, deti sa zabehnu v skole, zistis si realne vydavky a potom, potom sa mozes prestahovat...aj ked cielom je stabilita a trvale byvanie, momentalne je tam kopa "neistoty" a mozno a teda este nie je ten spravny cas... o rok-dva podla mna bude... do buducna nevies, co bude, staci, ked v praci spoznas kolegu, ktory na tebe oci necha, zamilujes sa, budete na to zas dvaja a cele to bude vyzerat inak...dnes - dnes by som riesila nieco, co mas tisic percentnu istotu, ze financne zvladnes (teda nizke fixne naklady ako byvanie) a radsej mat rezervu, ako otacat kazde euro tri krat, uz kvoli detom.

liljana
11. aug 2022

Nejaká minimálna hodnota, lebo sa asi zhodneme, že z 3600€ netto sa v Nemecku dá buď dobre žiť alebo ušetriť.
Zalezi na tom, co znamena dobre zit. Mas fixne naklady na prenajom okolo 1000 eur mesacne, strava 300 eur (jedlo v supermarketoch je v nemecku lacnejsie ako na sk, ak nemas problem sa stravovat doma), skolka, cestovne. Do 1500-1600 eur sa da zmestit a odlozit 2000 eur mesacne. Ked ale chces chodit do restauracii, robit vylety, dovolenky, kupit nabytok (byty sa v de casto ponukaju iba s kuchynskou linkou), auto,... tak to bude drahsie.

anjelicek26
11. aug 2022

@liljana s 300e mesacne sa realne nenajedia ani v DE traja...ani nahodou...ved len strava v skolke-skole 65-85e/dieta podla toho ktora... a ona bude v praci, takze platit to bude musiet...plus ranajkove dozy rataj aspon 3e/den/dieta alebo 10-15e - ak skolka/skola ponuka spolocne ranajky...vela je toho, co musi zohladnit, takze najprv sa zabehnut a uvidia...

anjelicek26
11. aug 2022

Jo a ranna druzina, podla pracovnej doby, poobedny Hort/Spätdienst 35e/dieta kazde, no proste vela co ma tak napada... co moze/nemusi potrebovat.

lubina
11. aug 2022

Je to dost drahe, my sme v zahranici tiez, my a dve deti a poviem ti, ze musis ratat aj potraviny a tie idu tiez hore stale. Pre nas 4 robim nakup na 6-7 dni a to je veru takych 200 euro v priemere a to nic extra drahe v potravinach nenakupujem, cize ak chces aj setrit, aj toto treba brat do uvahy, ze potraviny drazeju tiez a to je proste to nevyhnutne, na com asi setrit nechces...

autor
11. aug 2022

@liljana keď nad tým uvažujem, tak chcem odložiť 1000€ mesačne, s tým, že môžeme teda pripočítať 400€ výživné a 400€ rodinné, takze celý príjem je 4400€ a to už znie lepšie než 3600€. Jedlo ma bude určite stáť viac než to, lebo na to si trochu potrpíme. Nabytky zas naopak v Nemecku sa ľudia v Nemecku ani luxusných nevedia poriadne zbaviť, takže z druhej ruky sa dá skvelo a lacno (a často aj zadarmo). Auto nechceme, nejaké výlety zaplatíme, nejaké spojíme so služobnými cestami. Začínam si myslieť, že sa bude dať aj fajn žiť a aj 1000€ ušetriť, len ten byt musím dobre vymyslieť.

autor
11. aug 2022

@lubina to ti úplne verím. Ak to dám pod 1000€ (sem tam aj reštaurácia a sociálny život) budem rada.

autor
11. aug 2022

@anjelicek26 s tebou v podstate vo všetkom súhlasím a ďakujem za tie body na zamyslenie sa. Áno, tak začnem a uvidím 🙂

autor
17. aug 2022

Ahojte ešte raz. Už som zohnala lacnejší byt za 800€ + energie. Spomínali ste tu klavír @anjelicek26 a @f333. Byt je zariadený a je v ňom aj klavír dokonca. My sme zatiaľ neskusali žiadny hudobný nástroj a tak neviem, ako to chodí. Existuje okrem privátnych hodín aj niečo ako ZUŠka alebo kde začať?

anjelicek26
17. aug 2022

Musikschule, zavisi od lokality, 70-100e mesacne musis ratat ak bude dieta chodit raz v tyzdni...

autor
17. aug 2022

@anjelicek26 ďakujem. Aj keď pozerám, že časy sú tak v strede dňa o 15:30, čo sa mi zdá trochu blbé. Mohlo by to byť aj napríklad večer po práci alebo v sobotu, ale asi chcem veľa

anjelicek26
17. aug 2022

Hej to chces vela, to su normalny ludia s normalnou pracovnou dobou... po 18tej neni ani noha tam uz a tie podvecerne terminy radsej daju dospelym ziakom... ano su aj sukromne hodiny mimo hudobnej skoly, ale ta kvalita tam asi nebude taka, navyse hudobne skoly mali pocas covidu vynimku a mohli vyucovat, sukromny myslim nie... moji maju skolu do 12:50, takze u nas problem tie casy nie su...

autor
17. aug 2022

@anjelicek26 hej, ale tak ja pozerám musikalische Früherziehung od 4 rokov a škôlka je do 16:30 alebo 17:30. To potom treba dieťa skôr vyzdvihnúť zrejme, čo sa mi zdá škoda

autor
17. aug 2022

@anjelicek26 a aj škola v okolí je Ganztagsschule

anjelicek26
17. aug 2022

Musikalische Früherziehung je jasenie sa s par hudobnymi nastrojmi, pocuvanie hudby a skakanie s nejakymi satkami po okoli, aspon v nasej skolke...s normalnou vyukou nastroja to nema nic spolocne... My mame offene Ganztagsschule, takze ked nechcu, nemusia chodit na cely den, aj som rada kvoli hnusnej vozenej strave.. ja robim len 5h denne, takze ich normalne vyzdvihnem pred jednou... ale tebe sa toto neda skrateny uvazok.

autor
17. aug 2022

Teda sú 2 školy v okolí a tá s kratšou dobou (Montessori škola) mi už napísala, že majú 81 deti na kapacitu 75, takže mi nemôžu ponúknuť miesto. Tato celodenná je jediná druhá škola v blízkom okolí, tak rátam s tým, že bude tam chodiť

autor
17. aug 2022

Áno, offene Ganztagsschule.
Aha, chápem, tak to jasenie prestanem aj pozerať, to sa mi za niečo také neoplatí si komplikovať deň. Pozriem teda tie nástroje pre staršie dieťa.

anjelicek26
17. aug 2022

Celodenna skola znamena v tom veku, ze im poobede budu ponukat rozne kruzky...ale ako pisem - u nas bola strava strasna a nechceli to jest, domov prisli strasne hladny, navyse teda kruzky ako - pocitace, starame sa o zahradu, rucne prace a podobne hovadiny, keby tam dali nejaku hudbu ci zbor alebo aspon sport... mozete mat stastie, ze vo vasej skole to bude ine, ja tu mam proste malu dedinsku skolu s 18 detmi na triedu, ale ma to aj svoje vyhody...

yanni
17. aug 2022

Neviem, ci som prekukla, ale ake stare mas deti? Ono vela zalezi aj od veku a kde přesně budete bývat a ako daleko budu vsetko mat. Od určitého veku mozu decka chodit aj same do skoly/na kruzky, zalezi fakt od vzdialenosti. My napr. zijeme na dedine a vsetko dobre je daleko. Vsade deti vozim. Cize aj ked by si mohla ist napri MHDckou ale niekde dalej a musela by si s detmi ist aj ty, tak ako Alleinerziehend na Fulltime je to o drzku. Hlavne pocitaj aj s tym, ze mas dve deti. ked umoznis jednemu a ten druhy by tiez chcel nejaky kruzok, musis to umoznit aj druhemu. Napis vek deti, lepsie sa bude dat poradit. Skola, ako sama matka, budes potrebovat bud ganztag alebo aspon Mittagsbetreuung popr. este aj Hort. A to väcsinou stoji extra. Tiez obedy extra. Popr cestovne ak neponuka skola zadara. Nase deti su 3-16 rocne a teraz pojde prvy krat jedine dieta do RegelGS na posledne 2 roky (3. a 4. rocnik). Takto poviem, v tej privatnej, kde dcera tieto posledne 2 roky bola, bola katastrofa. Jasne, ze si dali vsetko zaplatit, co neriesim, ale problem bol, bola to quasi gebundene Ganztagsschule a tam dieta jednoducho skor zu skoly brat nemozes ako v offene. Musikschulen funguju väcsinou tak, ze cim su deti mladsie, tym maju hodiny skor. Tiez zalezi, ci mas face to face Unterricht. Einzelunterricht je najlepsi na hudobne nastroje. Dcera chodi na husle, platime 95 e mesacne, ratam ale, ze asi zdvyhnu, ked vsetko drazie. Takto platime uz 2 roky. My sme cez Musiksule, ale vlastne vsetko ide priamo len cez ucitelku. My sme uz 3 krat menili casy, aby nam to vychadzalo casovo. Teraz od septembra tiez budeme posuvat, kedze v novej skole bude chodit na obed domov, ziadny Hort poobede (celodenna skola jej absolutne nevyhovuje). Dalej rataj s tym, ak budu chciet aj nejaky sport. Zalezi od druhu a Sportvereinu. Mitgliedschaft je väcsinou pre deti bud zadarmo alebo je to zanedbatelna ciastka. Ale napr. vystroj, moja o rok zacina sutaze, pre deti sa plati Tageslizenz, cestovne, sustredenia atd. Tiez si uvedom, ze deti maju viac prazdnin ako ty dovolenky. Cize ak nejaky velky zaskok otca, ci inych ludi nie je, tak musis planovat. Bud nieco cez skolu/Hort ak ponukaju alebo tabory. Ono aj ked ma clovek peniaze, casto je tam problem casovy. My mame chalanov na internatnych skolach, cize tam odpada ta casova tiesen, vsetko aj kruzky maju v skole. Takze prakticky mam doma 2 deti ale aj tak je to "behacka". No fakt sa ja nenudim.

autor
17. aug 2022

@yanni 8 a 4. Áno, staršie určite zvládne ísť sama do školy, lebo to robí už dlhšie. Našla som v blízkosti aj lektorku, spýtam sa na privát hodiny. Možno to bude drahšie, ale v konečnom dôsledku ušetrím na babysitterke, ak by boli lepšie časy. Plávanie som pozerala, ale zatial som našla iba plne Wartelisten. Musím sa viac ešte googlit.
To je dobre, že hovoríš, že na nejakých školách sa nedá skôr vybrať. na to sa teda opýtam, samej by mi to asi nenapadlo.
Jedna škola v okolí mi už odpísala, že sú preplneni. Ešte je tam tá offene Ganztagsschule a potom už len nejaká katolícka škola v blízkosti, čo určite nechcem.
Jediná pozitívna správa z dneška je, že od 1.9. zdvíhajú tabuľkové platy, takže aspoň + 200€ k dobru, keď sa už všetko zdražuje.