icon

(Ne)očkovanie na Modrom koníku

avatar
martinjasen
10. jún 2013

Táto téma je o Očkovani. Na rozdiel od mnohých iných, jej hlavným cieľom je dokázať, že sa o tejto ťažkej téme dokážeme rozprávať so vzájomnou úctou k sebe aj k našim názorom.

* Pridajte slobodne svoj názor s dobrým úmyslom a umiernene.
* Čítajte s otvoreným srdcom, príjmite iny názor, rozmyšľajte o ňom.
* Pýtajte sa s dôverou, ak máte otázky k tejto téme.
* Odpovedajte na otázky iných s úprimnou snahou pomôcť, bez snáh manipulovať a presviedčať.
* Nevyjadrujte súd nad niekým za jeho zmyšľanie, alebo správanie.

Kto je presvedčený, že jeho názor je bezchybný a správny, nech radšej do tejto témy nevstupuje. Je pre tých, ktorí hľadajú, zvažujú, pochybujú a vážia si každý názor. Ďakujem

Tema súvisí s článkom: Téma (ne)očkovania na Modrom koníku ( https://www.modrykonik.sk/fotoblog/martinjasen/... )

Diskusia je zavádzajúca
Je možné, že diskusia obsahuje príspevky, ktoré sú zavádzajúce (obsahujú klamlivé informácie alebo úmyselne poupravené fakty) a sú vytvorené za účelom manipulácie alebo šírenia strachu a paniky.
Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 24. jún 2026 · 22102 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Na Slovensku pretrváva právne povinné očkovanie detí podľa súčasnej legislatívy a účastníci diskusie uviedli, že MZSR a ÚVZSR deklarovali, že zrušenie povinného očkovania sa v súčasnosti neplánuje.
  • V diskusii boli menované konkrétne vakcíny a produkty: Infanrix Hexa, Prevenar, MMR, BCG a orálna živá polio vakcína, a účastníci odporúčali rodičom konzultovať príbalový leták a stav dieťaťa s pediatrom pred očkovaním.
  • Ako zdroje a postupy pre rodičov boli v diskusii spomenuté RÚVZ, ÚOOÚ (Záväzné stanovisko 1/2012 z 24. apríla 2012) a evidovanie nežiaduceho účinku v zdravotnej karte s možnosťou nahlásenia na RÚVZ.


Najčastejšie otázky

Q: Je očkovanie na Slovensku povinné a plánuje sa jeho zrušenie?
A: V diskusii účastníci uviedli, že očkovanie je v súčasnosti povinné a podľa príspevkov ministerstvo zdravotníctva (MZSR) a ÚVZSR deklarovali, že zrušenie povinného očkovania sa momentálne neuvádza.

Q: Ktoré vakcíny sú v diskusii najčastejšie spomínané?
A: V diskusii boli konkrétne menované Infanrix Hexa, Prevenar (pneumokoková vakcína), MMR (osýpky, mumps, rubeola), BCG (TBC) a orálna živá polio vakcína.

Q: Kam nahlásiť nežiaduce účinky po očkovaní?
A: Účastníci odporúčali hlásiť nežiaduce účinky do zdravotnej karty a na regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ); v diskusii sa tiež spomína evidencia a komunikácia s lekárom.

Q: Čo je „Záväzné stanovisko 1/2012“ ÚOOÚ, o ktorom sa hovorí v diskusii?
A: V diskusii bol citovaný dokument „Záväzné stanovisko 1/2012 z 24. apríla 2012“ Úradu na ochranu osobných údajov (ÚOOÚ) týkajúci sa poskytovania osobných údajov o nezaočkovaných deťoch poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti; príspevok uvádzal, že dokument mal obmedzenú platnosť a boli k nemu sporné názory.

Q: Ako postupovať, ak mám obavy z rizika nežiaducich účinkov vakcíny?
A: Účastníci odporúčali preštudovať príbalový leták vakcíny, konzultovať pediatra a podľa potreby požiadať o individuálny očkovací kalendár (napr. pri zníženom imunitnom stave alebo špecifikách zdravotného stavu).

Q: Existujú v diskusii zdroje o účinnosti alebo stiahnutí BCG vakcíny?
A: V diskusii bola spomenutá správa o zmene používania BCG (odkaz na článok na najmama.aktuality.sk) a poznámka, že vo Švédsku bolo používanie BCG obmedzené už v roku 1985; účastníci však diskutovali o rôznych interpretačných bodoch.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Rodič by mal pred očkovaním preštudovať príbalový leták vakcíny a konzultovať zdravotný stav dieťaťa s pediatrom.
  • Lekár by mal pristupovať k očkovaniu individuálne a zhodnotiť kontraindikácie a zdravotný stav pred podaním vakcíny.
  • Nežiaduce účinky (NU) majú byť sledované a evidované v zdravotnej karte a hlásené na RÚVZ.


Sporné názory

  • Povinnosť očkovania: niektorí považujú povinné očkovanie za nevyhnutné pre verejné zdravie, iní ho považujú za zásah do slobody rodičov a za profitársky záujem farmaceutického priemyslu.
  • Riziko ochorenia vs. riziko vakcíny: niektorí rodičia hodnotia riziko ochorení (napr. detská obrna, osýpky) ako vyššie, iní považujú riziko nežiaducich účinkov vakcíny za horšie pre ich dieťa.


Otvorené otázky

  • Zmení sa povinný režim očkovania v slovenskej legislatíve?
  • Ako spoľahlivo preukázať kauzálnu súvislosť medzi konkrétnym nežiaducim účinkom a podanou vakcínou v jednotlivom prípade?
  • Ktoré vakcíny by mali byť považované za nevyhnutné a ktoré za doplnkové v národnom očkovacom kalendári?


Spomenuté značky a firmy

RÚVZ, ÚOOÚ, MZSR, ÚVZSR, WHO, Modrý koník, najmama.aktuality.sk, E15 (zdravi.e15.cz)

Spomenuté produkty a metódy

Infanrix Hexa, Prevenar, MMR, BCG, orálna živá polio vakcína, hexavakcína (hexa), pneumokoková vakcína, penicilín, vitamín C, príbalový leták, očkovací kalendár, nežiaduce účinky (NU), Záväzné stanovisko 1/2012 (ÚOOÚ), makrofágová myofascitída, hliníkové nanočastice

Miesta a osoby

Slovensko, Švédsko, India, Európa, Československo, Bratislava, Kittsse, Mgr. Gyula Veszelei

avatar
alice107
23. sep 2013

@petot ja nechodim na fb a necitam ziadne skupiny. 😉 o aku skupinu ide?a v com sa to zastrasovanie konkretne prejavuje? ak mas vedomost o tom,ze niekto niekoho zastrasuje,tak podaj trestne oznamenie na policii. a bude po zastrasovani. 😎

avatar
tanapeta
23. sep 2013

@alice107 ano konzultovala som aj s odborníkmi. No a nepožiadam preto, lebo mi napreduje momentálne aj bez toho, takže neni treba. Okrem toho už sme mali aj ku koncu problém to brať, nechcela to dať do seba. Predsa len každý deň a 4 mesiace vkuse. Takže aj z toho dôvodu nie. A nerada dávam čokoľvek do nej. Ale toto sme vyskúšali. okrem toho aj Koenzym Q10, z toho nastala trošku reč, tiež bol ale problém s podávaním u malej..takže upúšťame.
A ďalšie ako methyl B12 nosový sprej čo sa veľmi odporúča autistom som neskúšala a ani nebudem. Zas až taký optimista nie som. Ani kadejaké diéty u nás nehrozia.

avatar
tova
23. sep 2013

@aristka hahaha si vtipna. Ale ked si sa nedovtipila, tak sedela som v cakarni 2 kroky od okienka kde je check in. - ked pirdes na pohotovost dr. alebo sestricke pri okienku nahlasis aky je problem. btw: do 15min. nas videla sestricka , neskor dr a do 1.5hod. som odchadzala z pohotovosti.

avatar
tatko_bebe
23. sep 2013

@norwayka v zahranici je trosku ine pravne povedomie a ludia nezili 50rokov v socializme, takze maju ine zmyslanie.

avatar
petot
23. sep 2013

@natas4 Ako som si ju asi mal overiť? Myslíš že si v škôlke ešte niekto pamätá týždňovú epidémiu "potničiek" pred cca 4-mi rokmi? A že učiteľka, čo mala triedu na starosti, tam ešte pracuje?

avatar
tatko_bebe
23. sep 2013

co sa tyka p.Filla precital som si jeho odpoved na akoze ociernovanie ale ja so reagoval hlavne na jeho aktivitu predaja a tu tam nevyvratil.. o to mi islo ostatne mi je suma fu(c)k, Cela jeho aktivita ma tymto totiz uplne iny charakter a jej menovatelom je zarobit. Aj negativna reklama je reklama.. ze?
A preto ma rozculuje, proste sarlatan co sa hra na odbornika na vsetko

avatar
petot
23. sep 2013

@sisaka Môžeš dať konkrétny link?

avatar
hrasiak
23. sep 2013

@tatko_bebe ja som to tiez citala, ale z jeho slov som pochopila, ze nerobi ziadnu aktivitu predaja. A teda, ja som sa aj zucastnila jeho besedy a ak tam robil aktivitu predaja, tak nie na svoj ucet - lebo napr. doporucenie k nakupu vitaminu C z DM drogerie - z toho asi nema % z predaja 😉

avatar
natas4
23. sep 2013

@petot ahaaa epidemia osypok v BA skolke trvala tyzden? 😀 😀 😀 a samozrejme za mury skolky sa nedostala...pretoze tie "nakazene" deti nemali surodencov, rodicov...neochoreli ani ucitelky, kucharky, upratovacka 😀 😀 😀
prepac, ale mna tymto vzdy rozveselis 😉

avatar
alice107
23. sep 2013

@tanapeta vidim,ze si napriek vsetkemu realista . a to je dobre pre te teba a hlavne pre tvoju dcerku.vies, tie vyzivove doplnky/aj ten prvy obsahuje koenzym Q a este nieco tam tiez bolo v tom/ su ozaj len pre biznis.. ten lekar z toho zije.
keby ta latka bola taka ucinna,tak ten kto ju vynasiel uz dnes ma udelenu nobelovu cenu ,ver mi.
drzim palce,nech len tvoja dcerka napreduje aj bez tych ´´doplnkov´´.ver,ze keby to bolo take ucinne ,lekar co je specialista by o tom vedel a liecil by ju tym.
drzim palce,nech napredujete.kazdy maly krocik bude uspech.viem to podla mojej spoluziacky a jej syna. oni velkym usilim a venovanym sa mu dosiahli to,ze uz je v mnohom samostatnejsi.nikdy nebude uplne samostatny .ale robia vsetko preto,aby sa tomu co najviac priblizil.

avatar
hrasiak
23. sep 2013

@natas4 aha, tak vdaka za link - aj som tam kupila nejake knihy dokonca 🙂 ale akoze spojit si, ze cely jeho boj proti ockovaniu je pre to, aby predaj nieco z toho webu, to mi je smiesne 🙂 vsak si pozrite ponuku - aku cielovu skupinu oslovuje ? Poznam osobne ludi, co prevadzkuju e-shopy, a aj na "lukrativnejsie" veci, a teda biznis to ziadny velky nie je 🙂 To si asi este nieco odtial kupim, nech ho podporim 🙂
@tatko_bebe

avatar
aristka
23. sep 2013

@tova po prvé je neslušné počúvať po druhé ,vieš výsledok po vyšetrení ,neboli to zúbky ,inak toto je úplne irelevantná záležítosť...

avatar
tatko_bebe
23. sep 2013

@hrasiak ja Ti v tom nebranim ale nech sa netvari ze robi nieco nezistne

avatar
leishmania
23. sep 2013

Len som zvedVa dokedy budu tvrdit tu mamicky ze vakciny su superbezpecne...asi kym sa nezacnu vyrabat nejake nove bez hlinika apod....potom uz si ich dobrovolne asi nebude chcet nikto pichnut...aj ked je ten hlinik v nich bezpecny a prijimame ho vsade takze je ok. Ale ono su tu tie tvrdenia na kazdej strane ine, raz sa trocha uzna ze vakciny maju aj NU na druhej strane sa zas obhajuje ako je hlinik vsade a j e ho tam tak malo ze to nevadi, organy maju udia vyinute uz od narodenia, len rastu...v podstate sa nema co ani poskodit....potom zas chapu rodicov poskodenych deti a na druhej strane si to tu ludia vymyslaju asi s tymi NU u svojich deti...no skoda reci...kto zazil nejaky NU vie ako sa prevazna vacsina lekarov k tomu postavi, ze spojitost s vakcinou odmietne uz len zo zasady, a potom ked ti co maju nepatraju po tom tak sa ludia obracaju kade sa da...aj ked su chvalabohu aj lekari a ini odbornici ktori sa neboja myslet aj proti prudu.... Ved aj semmelweis bol za blazna medzi lekarmi ked si zacal pred porodmi ruky umyvat..... Ak by vsetci stale verili zauzivanym metodama nesnazili sa ludia myslet kriticky, spochybnovat, hladat boli by sme stale v stredoveku...

avatar
sisaka
23. sep 2013

@petot este som nasla jeden, priamo od vyrobcu ...., ale tak predpokladam, ze googlit vies aj sam a ked budes chciet si najdes aj sam
http://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/lookup.cfm...

avatar
aristka
23. sep 2013

@petot ak by tam bola epidémia osýpok ako tvrdíš ,mala by existovať zápisnica a nehovoriac riešila by to hygiena zavretím škôlky ,robí sa to aj pri iných ochor,aj pri všiach vo vlasoch a nehovoriac ,či to bolo 4 roky dozadu ,že by učky mali krátku pamäť a nepamätali si ..prosím ťa ,ti hovorím toto by sa nijako neututlalo....

avatar
petot
23. sep 2013

@natas4 Mne je zase smutno, ako sa vykrúcaš a relativizuješ. Staviaš nespochybniteľnú lož do jednej a tej istej roviny ako súkromnú pochybnosť o očitom svedectve. Asi ani netušíš, čo tým o sebe prezrádzaš vnímavým čitateľom.

avatar
tanapeta
23. sep 2013

@alice107 snažím sa. Preto už neočkujem svoje deti. Sú to moje všetko a presne preto to robím 🙂 Nedám do nich a hlavne do malej nič, aj keby ma mali zavrieť. Ona je náchylná a moja obava obrovská

avatar
petot
23. sep 2013

@aristka Oficiálne to boli "potničky" a "alergia na slnko". Kvôli tomu ešte žiadnu škôlku nezatvorili, ani to pokiaľ viem nepodlieha hláseniu.

avatar
aristka
23. sep 2013

@petot takže žiadna epidémia a ani zavretá škôlka,inak mala som tú česť ležať 2 týždne na kožnom a by si neveril a ani ja pokiaľ som to nevidela ako a z čoho všeličoho dokážu mať ľudia aké vyrážky ...

avatar
tin007
23. sep 2013

V zime boli v nasej skolke vsi a ziadne zatvaranie od "hygieny" sa nekonalo.

avatar
aristka
23. sep 2013

@tin007 pokiaľ by sa to nonstop vracalo tj,nepretržite by sa vyskytovali hygiena škôlku zavrie...mala som tú česť u môjho škôlkara 2 roky zozadu...

avatar
alice107
23. sep 2013

@tanapeta ja tvoju obavu chapem. nezdielam vsak tvoj nazor o povode autizmu. ale ak ty si presvedcena,ze autizmus je ziskana/nie vrodena/ porucha, tak je to tiez len na tebe. a detto ockovanie ci neockovanie. ale potom musis pocitat s moznymi nasledkami. ale myslim,ze ty si s tym uzrozumena.

avatar
tanapeta
23. sep 2013

@alice107 som uzrozumená, viem veľmi dobre čo je pre moje deti menšie zlo. A všetko po prečítaní príbalových letákov daných vakcín. Nielen na základe našej skúsenosti. Samozrejme, že aj vďaka nej.
A preto tu nikoho nepresviedčam o očkovaní alebo o neočkovaní. Len informujem, čo sa môže stať.
Každý si je strojcom svojho štastia, my sme už opatrnejší. Nie je všetko sväté čo povie lekár

avatar
tova
23. sep 2013

@aristka hahaha hadam si usi nezapcham ked niekto 2 kroky za mnou nahlas rozprava lol musis byt zvlastny clovek ked ty tak robis

avatar
aristka
23. sep 2013

@tova ,ale stále neviem výsledok vyšetrenia... 😉

avatar
petot
23. sep 2013

@sisaka Vďaka.

Je tam zaujímavý odstavec: "Kidney stone (renal calculus) formation reported in individuals with renal disease receiving large dosages of ascorbic acid; excess ascorbic acid intake not associated with kidney stone formation in healthy individuals."

To je presne to, čo stále hovorím. U zdravých ľudí sa nepotvrdilo riziko obličkových kameňov z vitamínu C, a bolo hlásených len pár individuálnych prípadov u pacientov s poruchou obličiek spojenou s tvorbou kameňov, ktorí mali kamene počas užívania vitamínu C (čo mohli mať kľudne aj bez neho).

Pokiaľ ide o hliník, v linku toho výrobcu (DailyMed) to naozaj uvádzajú. Zároveň uvádzajú aj obsah EDTA, o ktorom som hovoril, takže hliník by mal byť bezpečne viazaný. Varovanie pred hliníkom zaviedla FDA pomerne nedávno a týka sa všetkých preparátov určených na parenterálne použitie, ak je možný obsah hliníka.

Je mi aj tak divné, že to uvádzajú, lebo ide o malú dávku (500mg) a tam by nemali mať problém, vojsť sa do prísnejšej tolerancie.

avatar
aristka
23. sep 2013

@petot tak hliník pri parenteralke je bezpečne viazaný a pri očku nie a to ako ..imunita pracuje aj v krvičke aj vo svale ...prosím vysvetlenie na čo je v krvičke viazaný pouč ma... 😉opravujem zlúčenina hliníka..

avatar
natas4
23. sep 2013

@petot ty netusis co predvadzas vnimavym citatelom , ktorym je uplne jasne preco si neodpovedal na otazku co si myslis o LSNS (a az tak mimo temu to nie je)...s "osypkami" si sa zdiskreditoval uplne sam ...naozaj veris tomu, ze ak by sa jednalo o osypky, tak by ochorelo len par deti v ramci jednej triedy v skolke? pripominam, ze osypky su velmi infekcne, kde je index prejavu ochorenia 99 % (zo 100 infikovanych ochorie 99)...nezabudajme na inkubacnu dobu a to mnozstvo ludi s ktorymi "infikovane" deti prisli do kontaktu, kym boli "izolovane"