(Ne)očkovanie na Modrom koníku
Táto téma je o Očkovani. Na rozdiel od mnohých iných, jej hlavným cieľom je dokázať, že sa o tejto ťažkej téme dokážeme rozprávať so vzájomnou úctou k sebe aj k našim názorom.
* Pridajte slobodne svoj názor s dobrým úmyslom a umiernene.
* Čítajte s otvoreným srdcom, príjmite iny názor, rozmyšľajte o ňom.
* Pýtajte sa s dôverou, ak máte otázky k tejto téme.
* Odpovedajte na otázky iných s úprimnou snahou pomôcť, bez snáh manipulovať a presviedčať.
* Nevyjadrujte súd nad niekým za jeho zmyšľanie, alebo správanie.
Kto je presvedčený, že jeho názor je bezchybný a správny, nech radšej do tejto témy nevstupuje. Je pre tých, ktorí hľadajú, zvažujú, pochybujú a vážia si každý názor. Ďakujem
Tema súvisí s článkom: Téma (ne)očkovania na Modrom koníku ( https://www.modrykonik.sk/fotoblog/martinjasen/... )
Stručné zhrnutie
- Na Slovensku pretrváva právne povinné očkovanie detí podľa súčasnej legislatívy a účastníci diskusie uviedli, že MZSR a ÚVZSR deklarovali, že zrušenie povinného očkovania sa v súčasnosti neplánuje.
- V diskusii boli menované konkrétne vakcíny a produkty: Infanrix Hexa, Prevenar, MMR, BCG a orálna živá polio vakcína, a účastníci odporúčali rodičom konzultovať príbalový leták a stav dieťaťa s pediatrom pred očkovaním.
- Ako zdroje a postupy pre rodičov boli v diskusii spomenuté RÚVZ, ÚOOÚ (Záväzné stanovisko 1/2012 z 24. apríla 2012) a evidovanie nežiaduceho účinku v zdravotnej karte s možnosťou nahlásenia na RÚVZ.
Najčastejšie otázky
Q: Je očkovanie na Slovensku povinné a plánuje sa jeho zrušenie?
A: V diskusii účastníci uviedli, že očkovanie je v súčasnosti povinné a podľa príspevkov ministerstvo zdravotníctva (MZSR) a ÚVZSR deklarovali, že zrušenie povinného očkovania sa momentálne neuvádza.
Q: Ktoré vakcíny sú v diskusii najčastejšie spomínané?
A: V diskusii boli konkrétne menované Infanrix Hexa, Prevenar (pneumokoková vakcína), MMR (osýpky, mumps, rubeola), BCG (TBC) a orálna živá polio vakcína.
Q: Kam nahlásiť nežiaduce účinky po očkovaní?
A: Účastníci odporúčali hlásiť nežiaduce účinky do zdravotnej karty a na regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ); v diskusii sa tiež spomína evidencia a komunikácia s lekárom.
Q: Čo je „Záväzné stanovisko 1/2012“ ÚOOÚ, o ktorom sa hovorí v diskusii?
A: V diskusii bol citovaný dokument „Záväzné stanovisko 1/2012 z 24. apríla 2012“ Úradu na ochranu osobných údajov (ÚOOÚ) týkajúci sa poskytovania osobných údajov o nezaočkovaných deťoch poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti; príspevok uvádzal, že dokument mal obmedzenú platnosť a boli k nemu sporné názory.
Q: Ako postupovať, ak mám obavy z rizika nežiaducich účinkov vakcíny?
A: Účastníci odporúčali preštudovať príbalový leták vakcíny, konzultovať pediatra a podľa potreby požiadať o individuálny očkovací kalendár (napr. pri zníženom imunitnom stave alebo špecifikách zdravotného stavu).
Q: Existujú v diskusii zdroje o účinnosti alebo stiahnutí BCG vakcíny?
A: V diskusii bola spomenutá správa o zmene používania BCG (odkaz na článok na najmama.aktuality.sk) a poznámka, že vo Švédsku bolo používanie BCG obmedzené už v roku 1985; účastníci však diskutovali o rôznych interpretačných bodoch.
Závery z diskusie
Zhoda
- Rodič by mal pred očkovaním preštudovať príbalový leták vakcíny a konzultovať zdravotný stav dieťaťa s pediatrom.
- Lekár by mal pristupovať k očkovaniu individuálne a zhodnotiť kontraindikácie a zdravotný stav pred podaním vakcíny.
- Nežiaduce účinky (NU) majú byť sledované a evidované v zdravotnej karte a hlásené na RÚVZ.
Sporné názory
- Povinnosť očkovania: niektorí považujú povinné očkovanie za nevyhnutné pre verejné zdravie, iní ho považujú za zásah do slobody rodičov a za profitársky záujem farmaceutického priemyslu.
- Riziko ochorenia vs. riziko vakcíny: niektorí rodičia hodnotia riziko ochorení (napr. detská obrna, osýpky) ako vyššie, iní považujú riziko nežiaducich účinkov vakcíny za horšie pre ich dieťa.
Otvorené otázky
- Zmení sa povinný režim očkovania v slovenskej legislatíve?
- Ako spoľahlivo preukázať kauzálnu súvislosť medzi konkrétnym nežiaducim účinkom a podanou vakcínou v jednotlivom prípade?
- Ktoré vakcíny by mali byť považované za nevyhnutné a ktoré za doplnkové v národnom očkovacom kalendári?
Spomenuté značky a firmy
RÚVZ, ÚOOÚ, MZSR, ÚVZSR, WHO, Modrý koník, najmama.aktuality.sk, E15 (zdravi.e15.cz)
Spomenuté produkty a metódy
Infanrix Hexa, Prevenar, MMR, BCG, orálna živá polio vakcína, hexavakcína (hexa), pneumokoková vakcína, penicilín, vitamín C, príbalový leták, očkovací kalendár, nežiaduce účinky (NU), Záväzné stanovisko 1/2012 (ÚOOÚ), makrofágová myofascitída, hliníkové nanočastice
Miesta a osoby
Slovensko, Švédsko, India, Európa, Československo, Bratislava, Kittsse, Mgr. Gyula Veszelei
@eva8 TBC je choroba najma socialne slabych skupin. Tu je celkom slusny prehlad o TBC v Europe https://ecdc.europa.eu/en/tuberculosis/surveill...
@libawet Ano, samozrejme. Ak zena sice je ockovana, ale strieda partnerov a nechodi na prehliadky, tak tiez si zase az tak nepomohla. Ale nemusi to byt bud alebo, mozno spojit vsetky metody prevencie pre najvacsiu bezpecnost. Toto je a malo by byt na rozhodnuti cloveka. Ked pride dcera do toho veku, tak to s nou prediskutujem a necham ju, nech sa rozhodne sama.
@peter952 OK. A keď očkovali nás, našu generáciu ( som roč. 72 ), tam teda toľko sajrajtu nebolo? Ako je možné, že sme to dávali? Toto mi vysvetli. Prečo tu niektoré teraz píšu, že sa po očkovaní vytvára veľký hnisavý pupák, z ktorého vytláčajú hnis....viem, že keď nás preočkovávali proti TBC ( teda toho, kto nemal protilátky, čo sa zisťovalo pichnutím do predlaktia ruky ), tiež sa mi napr. vytvoril na ľavom pleci pupák, no prísne nám zakazovali si to chytať, nebodaj strhnúť si ten " strup ", čo sa tam vytvoril a už vôbec niečo s tým robiť...teraz v pohode z toho mamičky vytláčajú hnis, napríklad.....tak ako to je? Našu generáciu ( teda neviem, aký si Ty ročník ) toľko neočkovali a len naozaj proti smrteľným chorobám. Prečo teraz je to inak ? Mňa toto zaujíma. Je naša generácia alebo bola, silnejšia, odolnejšia, že sme to " dávali " a nebolo toľko očkovaní oproti tejto ?
@libawet Je to jej telo a jej buducnost a najneskor v 15 bude mat kapacitu sa rozhodnut, pokial bude mat informacie. Nenechala by som ju rozhodnut sa, ci si zapali cigaretu, ale toto je ine. Mozno dovtedy zmenim nazor, podla toho, ako sa vyvinie situacia - ak bude stale skakat gumu, mozno rozhodnem za nu. Predbezne - jej biznis.
@peter952 Vies co je fantasticky biznis? Homeopatika. Spirulina. Koloidne striebro. Suplementy. Presne z tych dovodov, ktore uvadzas, plus preto, ze cim drahsie, tym vacsi placebo efekt. Ci niekto niekedy zaloval Boiron za Oscillococcinum, pardon, za cukrovu pilulku? Keby som bola farmafirma a nemala chrbtovu kost - homeopatika! Najvacsi biznis su volnopredajne lieky. Kolko krat za zivot dostanes vakcinu vs kolko krat si nieco len tak kupis v lekarni / na webe. Podiel hrubeho zisku vakcin je pod 3% z celkoveho zisku, a marza je nizsia, nez pri beznych liekoch. Pretoze - wait for it - vyroba je draha. Kebyze chcem zarobit, nesla by som do vakcin... plus ten humbug okolo toho. Cukor a voda - tam je kapital.
@peter952 dobre, ale prečo za našej éry nebolo toľko očkovaní? Vtedy to nebol biznis? ďalej ma zaujíma - čo obsahuje každá vakcína a prečo? Prečo napríklad okrem toho oslabeného vírusu tej ktorej choroby tam musí byť ten okolitý " sajrajt " - ako podpora, aby sa vírus dobre vstrebal, aby vôbec fungoval v tele ako má, teda ako pamäťový vírus ? Sme biológovia, chemici, fyzici....Ty alebo ja a mnohí tu, čo sa vyjadrujú k tejto téme? Môžeme vôbec do toho hovoriť, prečo načo to a to vo vakcíne je? Ja napríklad neviem, prečo a čo tam musí byť, aby vakcína zafungovala. Ty tu vieš všetko - tak mi daj odpoveď.
@agnes7993 ...ja len tak potichučky - koloidné striebro ale na rozdiel od iného - funguje a dobre.
@peter952 Ano, svata pravda, nie su povinne a ja neoponujem tomu, ked si ich niekto kupuje. Ved prave to: multimilionovy biznis to je, ale aj tak sa to nepredpisuje povinne. Cim som chcela naznacit, ze peniaze nekusia byt dovod, preco su vakciny povinne. Dovod moze byt aj inde...
@libawet Koloidne striebro nastudovane nemam, nehodnotim. Takisto suplementy a Spirulina maju nejaku uzitocnost a pre niektorych ludi, aj tie homeopatika. Cukrova pilula bola narazka na vyrobne naklady. Zaraba to peniaze, mozno je to aj predrazene, co ale neznamena nevyhnutne, ze je to zle. Kazdy musi z niecoho zit.
@libawet A myslim si, ze pochopi. Mam 12-rocnu neter, u ktorej som si ista, ze by pochopila. V 15 uz mnohe baby maju frajera, tak ked su zrele na to, musia byt zrele aj na urcitu zodpovednost za seba. Ale budem revidovat podla situacie. 🙂 Vazne si v 15 este gumu skakala? Ja som s tym skoncovala v 9, totalne nemehlo.
@agnes7993 vieš čo, ja to chcem stále pochopiť, a to sa aj toho petra pýtam alebo niekoho, nech mi na to odpovie....PREČO?
* musí byť vo vakcínach okrem oslab. vírusu ten okolitý sajrajt?
* nemôže byť vo vakcínach okrem oslab. vírusu neškodlivý podporný materiál ?
* naša generácia ( r.1970 + ) nemala toľko očkovaní?
* naša generácia ( detto ) nemala z tých očkovaní problémy, aké sa tu na MK popisujú ?
* je táto generácia detí slabšia? Je slabšia ?
@peter952 tak z toho vyplýva " že zlatí komunisti " 🙂 a šťastie pre našu generáciu, že do nás dali len to lepšie a menej....pozri sa, ja verím, že obchod s vakcínami je biznis na ľuďoch, pretože by ich nebolo už toľko a pomaly už aj proti nádche, áno, toto je ZLÉ a CHORÉ, ale toto si môžeme rozmyslieť, či sa dám očkovať alebo nie. Viem, že Tebe ide o povinné očkovanie a že sú za neho sankcie, ak sa rodičia rozhodnú neočkovať. Ale ja som to už dávnejšie písala - očkujme, no len proti smrteľ. chorobám a takými vakcínami, ktoré čo najmenej ohrozia zdravie môjho dieťaťa alebo teda tými, ktoré boli " za komunistov " a podľa toho očkovacieho kalendára a posudzujme, ktoré dieťa môže a ktoré nemôže byť zaočkované podľa jeho zdravot. stavu a vzatia do úvahy jeho - príchod na svet, jeho genézu, jeho rodičov.....Toto by nebola cesta ?
@agnes7993 fakt som skákala 🙂 a predstav si, že pri skákaní gumy som po prvý raz dostala menzes 🙂, akože blbé to sem písať, no je to fakt a bola som z toho tak nešťastná, že bože, vložky do konca života 🙂 a nechcela som si ju dať ani za svet....fakt, my sme boli ešte také decká v 15, a som za to rada, nič mi neušlo.
@peter952 no ja som sa dala, ale to ani neviem, že to je povinnosť ? To fakt ? Dala som sa z vlastnej iniciatívy, lebo sme vtedy kúpili záhradu a bála som sa, že môžem dostať tetan pri poranení sa v záhrade ( z hliny...)...no dobre, asi sa nedáva preočkovať nikto alebo málokto, no za to predsa sankcie nie sú ? A keď nedáš teraz zaočkovať dieťa podľa povinných očkovaní, sú za to pokuty? Alebo len nevezmú do škôlky ? Poznám škôlky, kde berú aj neočkovaných...tak ako je to ? Dobre, ale napichajú len tie povinné vakcíny, nie ? Koľko ich je teraz ? Rátajme - obrna, záškrt+tetan+č.kašeľ, mumps = 3, či je viac ?
@peter952 myslím, že zjednošunený postup pri "vyrábaní" vakcín je takýto
základný výskum
aplikovaný výskum
"recept" a "návod" farmafirmám - oni to podľa toho vyrábajú. Risk môže byť v tom, že kvôli zjednodušenosti "výroby" vakcín si firmy upravia výrobný proces, taktiež sa veľmi ľahko a nechtiac dajú kontaminovať už vyrobené vakcíny hoci naozaj stopovýni množstvami. Myslím, že na toto si veľmi dobre dá každý pozor, ale jednoduchý človek nemusí. Však je všeobecne známe, že aj pri meraní najväčšiu neistotu merania vnáša ľudský faktor - teda človek. Tak aj pri výrobe sa môže takáto "kontaminácia" nechtiac vniesť. (preto farmafirma nenesie zodpovednosť - ona je v tomto prípade len továreň, nie je zodpovedná za zloženie "výrobku")
A nakoniec lekár s dobrou vôľou (lebo sa to učil a je presvedčený o tom) danú vakcínu aplikuje. Tá môže byť znehodnorená zlou prepravou, skladovaním, dokonca ani aplikácia sa nemusí "podariť"
Iné je, keby existovalo niečo také, ako úmyselné zavádzanie "chýb" (ako napr. pri výrobkoch spotrebného priemyslu - rôzne kazy sa spustia po určitej dobe, aby si zákazník kúpil nový výrobok) do celého procesu očkovania, prípadne podplácanie, alebo len jednoducho platenie, aby tie farmafirmy bohatli naďalej. Ale v takúto vysokú nemorálnosť nevim uveriť, je mi totálne proti srsti - to je hazard so zdravím!!! Nielen finančné zdieranie, ktoré má tiež obrovský dopad na človeka....
@libawet pozri si:
očkovací kalendár
http://www.sprievodcaockovanim.sk/povinne-ockov...
aj prečo sa dávajú tie prídavné látky (vlastne ako aj Peter písal)
http://www.mccservices.sk/subory/sprievodcaocko... - to jestaršieho dáta
tam nájdeš hodne odpovedí
ešte ohľadom tbc - za socíku do vstupného areálu liečebne vo Vyšných Hágoch nebol bežný vstup pre každého, pamätám sa, ako sa hovorilo, že tam sa lieči aj tbc, vysokoinfekčné ochorenie, dajme si pozor. A naraz, po páde socíku, sa vyhradili jednotlivé poschodia danej budovy vo Vyšných Hágoch pre alergikov, pre pacientov s očnými chorobami - už to beolo jedno, že sú všetci pomiešaní v jednej budove, v tom areáli. Možno nás za socíku len "strašili" a nebolo to až tak prísne
Na druhej strane, ak máme obyčajnú nemocnicu, aj tá má infekčné oddelenia.
Tbc je choroba chudobných a nie nezaočkovaných. Akerát z rých chudobných sa dá preniesť aj na lepšie situovaných nezaočkovaných

@agnes7993 áno, lenže ak žena chodí na pravidelné kontroly a robí sa po každé cytológia, tak sa rakovina krčka maternice dá včas zistiť...a ak žena a muž sú si " verní " a alebo sa chránia, tak by sa papilovírusu dalo predísť, myslím, že to je schodnejšia cesta ako sa dať v 13-15 očkovať, to je lepšie či ľahšie ? Ja som za očkovanie, ale naozaj len tam, kde je to nutné a proti smrteľným chorobám.