Bábätko v paneláku

limetka69
22. jan 2016

Ahojte, chcem sa opýtať panelákových mamiciek, či im deti zobudia rušní susedia (hlasna hudba, hádky) vo februári rodim, ráno ma budí pubertiacka hlasnou hudbou a minule uprostred noci sa tak vadili, ze ta mladá vrieskala akoby nacvičovala heavy metal. To nebudem pisat, že denne perú po 22.00. Byvame tu rok, nechcem sa sťažovať, mi to pripadá, že to počujeme len my. Bývame pod nimi. Myslím, že predosli majitelia sa odsťahovali kvôli nim. Neprídu mi najnormalnejsi už na pohľad. Myslim, že nie su ani chapavi, vyzeraju dosť arogantne. Joj, ja takych ludi volám je*nutý proste.... Kto bude celé noce prať? Takže k mojej otázke.... Budili vam hlucni susedia deti? Alebo spali aj pri miernom hluku? V akom veku začali vnímať ten hluk?

ava11
22. jan 2016

Pri nasich detoch sme cca do pol roka mohli aj vrtat a nevadilo im to. Neskor uz boli vnimavejsi na zvuky, ale nikdy sme ich nedavali spat do uplneho ticha, vzdy mali pootvorene dvere a na bezne zvuky bytu boli zvyknuti. Co sa tyka susedov, v nasom dome nastastie nie je nic extra pocut, obcas sa stalo, ze niekto zrovna cez obedny spanok vrtal, ale pokial to nebolo dlhotrvajuce, tak som to neriesila. Hadky, pracku a pod nepocujeme.
A teda hlavne myslim, ze najvacsi hluk v nasom dome robime aj tak my 😀 Takze sa susedom vo vytahu obcas ospravedlnujem, hoci tvrdia, ze nic nepocuju 😉

limetka69
autor
22. jan 2016

@ava11 tak my počujeme všetko, šachta ide cez stred bytu a počuť všetko, najradšej by som sa odsťahovala, ale muža by asi porazilo, kebyže to poviem nahlas... 🙂

moni244
22. jan 2016

@limetka69 moja ked spi, tak spi, mohli jej zateplovat a vrtat do panelu pri jej hlave, nic, tak isto hudba, pracka nic, ale ked buchnem ja, uz je hore 😀

zdena12345
22. jan 2016

nie sme z cinziaku ale na dedine a tam je uplne bezne rezanie dreva, traktory, kosacky.... (chvala bohu ze nie v noci, to by vadilo mne!!! ) maly od narodenia skor ako keby tie monotonne zvuky potreboval k spaniu. ukludnovali ho. pustila som vysavac a za chvilu odfukoval🙂 menit sa to zacalo asi tak v 4-6 mesiaci od kedy mu hluk vadi.

sissy27
22. jan 2016

@limetka69 ako si dieťa od začiatku naučíš, tak bude... pre vysvetlenie - ak budete okolo neho chodiť 2cm nad podlahou a dýchať len na balkóne, tak potom áno, zobudí sa aj na kýchnutie muchy... a ak budete normálne fungovať - teda dám dieťa spať a zatiaľ povysávam, navarím, operiem - tak nebude mať problém...
prerábali sme byt, dcéra v kočíku spala v jednej miestnosti, v druhej zatiaľ skladali nábytok a okrem búchania aj vŕtali do panelu a nezobudila sa...
ale ťažko povedať dopredu, každé dieťa je individuálne... ale môžem ti povedať, že presne tak,ako teba dnes ruší pračka, tak onedlho budú oni na nervy z plaču bábätka... samozrejme, to neovplyvníš, ale tak budú to mať späť 😀

limetka69
autor
22. jan 2016

@sissy27 na to sa už aj normálne teším, že im to vrátim :D rok znadam ich bezohladnost, tak nech trpia teraz oni 😀 ked ja som tolerovala ich pracku v noci, oni na dieta nemozu povedať nič. Oni vedia ovplyvniť práčku, ja dieťa nevypnem 🙂

liv1
22. jan 2016

@sissy27 s týmto nemôžem súhlasiť. Čiastočne to ovplyvniť môžeš, ale pokiaľ máš dieťa ktoré sa zobudí aj malinké na akýkoľvek šuch, neskôr urobíš všetko preto aby bolo ticho a dieťatko mohlo pokojne spať. Nie je to tak že ako naučíš. Mám známu čo tiež zastávala túto teóriu, až raz pochopila že ak nebude v byte ticho jej dieťa nebude spať. Niektoré deti sú proste na zvuk citlivé menej, niektoré viac. Je to ako s nami dospelými. Niekto sa v noci zobudí na každé šuchnutie a niekto ani keby bomby padali...

Pre autorku odpoveď, občas mi deti zobudili susedia, či už vŕtaním, alebo vysávaním, alebo hádkou (výnimočne) našťastie. Ale nie je to nič strašné. Neviem či by som rozdýchala takých susedov ako popisuješ ty. Aj my sme v byte veľmi hluční, hlavne teda deti, ale po určitej hodine ich vždy kľudníme a taktiež sa snažíme neprať neskoro atď. Možno by som na tvojom mieste (potom keď budete mať bábo a stále vás budú rušiť) ich slušne, veľmi slušne poprosila o väčší kľud, zhodila to na malé, že je nespavé atď... 🙂

nyusika
22. jan 2016

naucit deti na uplne ticho je cesta do pekla 🙂

otazka by skor mohla zniet, ci susedom nevadil plac maleho babatka. ten je castokrat hlucnejsi, ako bezne denne zvuky typu pranie, vysavanie a pod.

Vrtaniu sa vyhnut neda, zial...aj to obcas ludia musia robit.

Najdolezitejsie je mat so susedmi korektny vztah, nevyhladavat konflikty z komara nerobit somara.

101lucia
22. jan 2016

@limetka69 babatka sa nezobudia aj ked pri nich vrcis vysavacom. Zacnu vnimat po par mesiacoch, no ak bude babo od mala zvyknute spat aj pocas hluku tak by sa nemalo budit ani potom. No samozrejme velmi hlucne veci pebudia...raz ked sme boli u rodicov v panelaku tak sa mala zabudila ked zacal sused vrtat, to bolo dost neprijemne. U nas sa zvykla zobudit ked trieskali svokrovci dverami.

qidko
22. jan 2016

Ahoj mam susedov co nevedia co je nocny klud ale deti boli nauceny na hluk stavalo sa ze ma islo trafit v noci ked bolo hore rusno a oni nespali ale zviknu si hlavne neuc dieta na uplne tich je to blbost

limetka69
autor
22. jan 2016

@nyusika keby sme nemali susedov akych mame asi by ma trapilo ci ich moje dieta rusi, ale je mi to jedno, lebo oni tiez sa chovaju akoby boli sami na samote u lesa, neberu ohlad na zvysok. Ako neprajem si mat uplakane babatko, ale ake bude, take bude. Ked ja trpim ich, musia trpiet aj oni nas 🙂

deltaa
22. jan 2016

@limetka69 klasika byvanie v panelka som na to naucena sice sama dieta nemam ale si pamatam este kedysi ako mala to bolo ovela ovela horsie a hlucnejsie. My mame susedov vedla kde mame spolocnu spalnu a detsku izbau a oni hociktory den od poobedia do rana tretej stvrtej hodiny sa hlasno rozpravaju je to viac osob cca. minimalne 3 osoby, oni nekricia na seba len proste v kuse hlasno rozpravaju. Nechapem takychto ignorantskych ludi ako keby oni rano nevztavali do prace. Cez vikend mi to az tak nevadi ako teraz cez vianoce ked som chodila do prace som buchavala na stenu aby sa stisili. O to co sa deje cez den klasika hranie na klaviri, vratanie na Troch kralov vecer ....

limetka69
autor
22. jan 2016

Nebudem ich ucit na ticho, vzhladom k situacii. Uz mame v dvojizbovom byte tri TV, lebo tiez mna a muza nebaví zaspavat pri zvuku pracky. 🙂
@nyusika
Vrtanie a prerabky tolerujem, viem, ze zijem v panelaku, ved ja sa vlastne ani tym individuam nestazujem a to je nocny klud. Snazim sa byt tolerantna suseda, trpi len moj muz ked na nich nadavam 😀

sissy27
22. jan 2016

@liv1 napísala som, že každé dieťa je individuálne 🙂 čítaj s porozumením 🙂 sú deti, ktoré proste nespia nijako, ani v tichu, ani v hluku, ani dole hlavou, proste nespia... sú deti, ktoré budú sladko odfukovať aj na tankodróme... ale vo väčšine prípadov platí, že ak raz naučíš dieťa zaspávať / spať v absolútnom tichu, tak potom mu budú zvuky vadiť - to je proste o zmene stereotypu... a rovnako je to aj s mnohými inými vecami (jedením, obliekaním, 24 hod nosením na rukách a pod.)

nyusika
22. jan 2016

@limetka69 ved ja nepisem, ze ta to ma trapit...len to, ze je zbytocne davat taketo otazky, lebo susedov si proste nevyberies.

limetka69
autor
22. jan 2016

@nyusika ja nechcem menit susedov, ako hek, ale to tu neriesim, chcem vediet ako to vnimaju babatka 🙂

kexik218
22. jan 2016

Ja ti napisem z opacnej strany, ak je clovek normalny uvedomi si sam ze asi ak mas dieta maju cusat. Ak je neuvedomely treba upozornit a pochopi a ak je to debil mozes sa aj na hlavu postavit nepomoze nic. Tu kde my byvame sme donedavna boli sami. Nad nami nik pod nami nik ani vedla nas. Cize som si robila co som chcela aj prala v noci lebo ked som prisla z roboty o 22:00 tak som mohla len vtedy, hudbu som si sem tam tiez pustila hlasno a hlavne v poslednej dobe ked sa byt pod nami prerabal a vrtali a sekali tam vkuse. Teraz sa tam nastahovala rodinka s malym babom tak na to isto beriem ohlad. Teraz som povysavala aj periem lebo predpokladam ze babo bude na obed spat tak aby u nas nebol hluk. Cize ak nepochopia sami treba upozornit a ak ani takto tak po 22:00 volat mestsku policiu.

nyusika
22. jan 2016

@limetka69 maly hluk nevadi, velky hluk (vrtanie, buranie, caste tiesklanie dverami) vadi...ale toto je tak vseobecne.
zaklad je nenaucit dieta na uplne ticho, take, ze sepkat v ich pritomnost, vsetko vypnut...

sissy27
22. jan 2016

@kexik218 akože ak má jedna rodina v paneláku malé dieťa, tak ostatní majú čušať? a prispôsobiť celý svoj pracovný aj osobný život cudziemu dieťaťu? 😅 aby náhodou nebuchli hlasnejšie dverami alebo nedajboh niečo prerábať, lebo čo ak to dieťa práve spí, je choré, idú mu zúbky? a ako dlho by sa takto mali susedia prispôsobovať podľa teba? 😅 a čo ak sú dve deti v paneláku a nemajú jednotný režim? 😅

limetka69
autor
22. jan 2016

Boze, len sa tu nezacnite vadit. A neberte vsetko doslova a prilis k srdcu.... 🙂 stale sa ru mamicky chytaju za slovíčka

limetka69
autor
22. jan 2016

@sissy27 urcite to myslela v ramci moznosti, kazda mama chce utisit svoje dieta, nepoznam zenu co by bola v pohode ked jej dieta reve na raty. Ale nie vzdy sa to da. A to by mali susedia po hopit, ze rodicia robia co vedia. 🙂

stevvvka
22. jan 2016

mozno peru v noci, lebo maju elektr. nastavenu na nocny prud.... 😎

101lucia
22. jan 2016

@sissy27 existuju nejake pravidla spolunazivania a slusneho spravania aj v panelaku. Ked sme my prerabali byt tak sme zavesili oznam ako dlho sa bude prerabat a v ktorych dennych hodinach. Pracovalo sa od 8:00 do 12:00 potom bol klud a potom zas od 15:00 do 18:00 a zase klud. No bohuzial vela ludi je proste arogantnych a zazila som to ked v poobednajsich hodinach zacal sused buchat aj napriek tomu ze v bytovke je vela deti a poobede spia a ked bol upozorneny ze by mohoj pockat aspon hodinku kvoli tym detom a potom moze prerabat tak sa vysmial do tvare a zabuchol dvere a robil este dalej naschval. Su susedia a susedia.

flower72
22. jan 2016

Ja som sa stále tešila, že v bytovke je pokoj, Maťko mal po roka a nad nás sa nasťahovali cigáni. Prerábali ďalšieho pol roka byt. Kým zaspával, nesmeli hučať, to som tam chodila búchať na dvere. Akonáhle zaspal, mohli pokojne pustiť zbíjačky. Od narodenia žil v jemnom ruchu, neučila som ho spať potichu, šli sme von, alebo som doma mala zapnutú hudbu, normálne sme sa rozprávali. Cigáni zase vrieskali, trepali dverami, práčka od 22, všetko sme počuli - boli nad nami. Držím palce, nech to dopadne tak dobre, ako u nás. Cigáni sa po rekonštrukcii odsťahovali a je svätý pokoj 🙂

limetka69
autor
22. jan 2016

@stevvvka neuveris, ale nasa bytovka ma nocny prud, ale v zi ote by ma nenapadlo kvoli tomu prat v noci. A ja neviem ci podnika v tom prani 😀 ved maju dvojizbovy byt, to nema ani kde povesat, denne, niekedy dva-tri krát.... Odbije 22.00 a zapina pracku.

bosoriak
22. jan 2016

No trochu zdraveho rozumu vsetkym stranam by nezaskodilo. Podla mna by sa mali vsetci vecer venovat tichsim cinnostiam, lebo sme ludia a vsetci si chceme oddychnut. Nehovorim teraz o normalnom hluku pri posedeni s priatelmi alebo pri pozerani filmu. Po 22:00 je nocny klud, takze by som ocakavala, ze vsetci susedia sa budu adekvatne tomu spravat. Snad nebudem prat o polnoci, ked viem, ze je to pocut na cely dom.
Zijem v zahranici a je to pomerne jednoduche - klud je cez den od 12:00 - 13:30 a od 22:00 - 6:00. A celu nedelu. Vsetci to v rozumnych normach dodrziavaju.

Nikto sa z novonarodeneho dietata u susedov nejde zblaznit. Deti placu, aj v noci, to je proste fakt. A na druhej strane, ani my sa predsa teraz nebudeme prisposobovat cudziemu dietatu. Kor ked mam sama 2 deti, tretie na ceste, no uz len budem sledovat, kedy chodi spat to susedove, som rada, ze stiham obriadit tie svoje 😀 Ak by vsak za mnou prisla suseda a slusne ma poprosila, tak si na to skusim samozrejme dat pozor.

@limetka69 Je to strasne individualne. Niektore deti spia aj pri vrtacke a inym proste zvuky vadia. Tak ako aj dospelym ludom. Ale ak ti vyslovene vadi a rusi ta spravanie susedov, mozno by bolo nacase sa s nimi porozpravat. Ved nemusis hned vytahovat policiu, ale normalne slusne sa s nimi dohodnut, ci by sa nedalo trosku tichsie vecer.

sissy27
22. jan 2016

@limetka69 ja som reagovala na tú poznámku, že ak je v paneláku malé dieťa, tak ostatní majú automaticky čušať... no bohužiaľ, nie je to reálne... nečakám od susedov, že zrazu zmenia svoj životný štýl, lebo ja som porodila... okrem toho, z bytu, kde je bábätko či malé dieťa, ide tiež hluk - raz plač, potom búchanie hrncami, hádzanie hračkami, dupot, lopta, odrážadlo, no čo si budeme klamať, kadečo 🙂 niečo sa ovplyvniť dá, niečo nie a niečo sa človek aj snaží ale proste nepodarí sa, čo už 🙂 a niekedy holt aj tú pračku treba pustiť o 2 v noci 🙂 čo inak stále rozmýšľam nad tým, ako pračka od susedov niekoho budí - veď pračku má každý v kúpeľni alebo kuchyni, tak ako to môže zobudiť niekoho v inom byte a inej miestnosti? ja tiež počujem pračku od susedov - ak som v kúpeľni a oni práve perú... v inej miestnosti počujem sotva tú svoju, nie ešte susedov...

miku1
22. jan 2016

@limetka69 Kedy ako....občas sa na hluk zobudili, ale väčšinou spali. Napr. silvestrovskú noc mi vždy prespia úplne bez problémov, nakoľko je buchot už niekoľko dní dopredu, takže si tak nejak priviknú a potom keď sa spustí ten rachot naraz, už to neriešia 🙂 Ale väčšinou je to tak, že vonku mohli padať delá a nič sa nedialo, ale akonáhle som po špičkách prešla k dverám, že vyjdem zo spálni, už boli hore.....

dionyzka
22. jan 2016

@limetka69 detom to vadit nebude, uplne malicke vedia spinkat i pri hluku. Mne sa zacala v noci budit dcera na hluk (napriklad na plac mladsieho surodenca) okolo 7 roku zivota.
O dieta sa bat nemusis, skor o seba. Ked porodis, zacinas vnimat uplne kazdy sebemensi hluk: zobudim sa na to, ze dieta pri mne v postielke inak dycha, napriklad kvoli chorobe, ze sa viac prehadzuje, ze trochu zamrncalo, ze vo vedlajsej izbe spadla hracka z postele mojich deti... Tvoje vnimanie zacina byt omnoho citlivejsie.
... co sa tyka toho prania. Ja tiez periem az po 22. hodine, pustam roboticky vysavac... pravdou vsak je, ze nebyvam v panelaku. Ked som byvala respektovala som nocny klud i nedelu. Tiez som mala vtedy pocit, ze arogancia ludi nepozna hranice.
... drzim palce, ale ked predchadzajuci majitelia radsej volili odchod z bytu, aby bol pokoj, velku zmenu od susedov necakaj.

limetka69
autor
22. jan 2016

@sissy27 k tej pracke, tento byt je prvý v ktorom pocujem pracku od susedov, nikdy som sa s tym v podnajmoch nestretla a na just som taky byt kupila, ide o to, ze mame tak postaveny byt, ze vsetky izby su okolo chodby a na chodbe je wc s kupelnou, cize mam kupelnu vedla dveri do spalni a susedia ked peru vsetko pocujem cez tu sachtu s rurami. Vacsinou mas byty kde je hned vedla vsrupnych dveri kupelka a tak postupujes dalej do bytu a ked pozatvaras dvere do chodby nemas sancu daco pocut, proste glupa bytovka, alebo hlasna pracka, netusim. Mozno ju vnímame len preto, ze ju pustaju v noci. Uz fakt neviem. Jednorazovo sem tam, ok nepoviem pol slova, ale nad nami zije pani Monkova, vkuse umyva okna, vsetko perie, vrieska po pubertiacke a ma sialeny vyraz v ociach 😀