Práca a deti

21. jan 2023

Ahojte ako by ste riešili takú situáciu? Máte malé děti 4 a 6 ročný chlapci, starší je předškolnak,často bývá chorý, týždeň v škôlke potom už zase nebol tento týždeň celý v škôlke,ja som sama na deti , manžel mi zomrel pred časom, rodičov nemám známych, rodinu, pracovat som začala ,dostala som výpoveď, peniaze chýbajú, ako postupovať? Ďakujem

vlado818
21. jan 2023

Tu nejde ani tak o tuto pani ale o realny fakt problem.
Clovek sam na 2 deti a nema nikoho. S platom realnym.
Co ma robit? Lepsi pripad : byva vo svojom bez hypo. Horsi byva v podnajme.

zuzanockamt
21. jan 2023

@elizabet173 To som netušila, nemám prejdenú každú diskusiu, nemám na to čas, trávim tu väčšinou len víkendy. Inak nestíhačky, takže neviem, čo tu kto vypisuje.

tiezjedna
21. jan 2023

Hľadaj v online priestore ponuky, ktoré môžeš robiť z domu. Väčšinou ide o copywriting, nie je to žiadne finančné terno, ale môžeš bez toho, aby si vytiahla päty z domu. Zarobíš podľa toho, koľko článkov napíšeš, ako dočasné riešenie to nie je vôbec zlé. Prípadne sa daj na žehlenie alebo niečo podobné. A medzitým hľadaj prácu, ktorá by ti vyhovovala.

zmrzlinka2021
21. jan 2023

@vlado818 je zivitelka, pracovať musí, opatrovateľku dôchodkyňu využije iba keď dieťa bude choré. Má to náročné a musí sa schopit. Veľká škoda že má slabé vzdelávanie, je bez kvalitnej práxe.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katkine_terapie
21. jan 2023

@vlado818
@zuzanockamt ona a vsetky zeny, ktore sa ocitli v rovnakej/podobnej situacii (teda, ze su na deti same) maju jedinu moznost - hladat riesenia. U niekoho to bude ta susedka dochodkyna, u ineho kamaratka, u dalsieho rodina, praca z domu, ustretovy zamestnavatel, vlastny job (napriklad tu spomenute pecenie kolacikov) atd. Vecne byt na urade prace nie je riesenie jej problemu. Ak nebude hladfat riesenia, same na dvere nezaklopu. A ano, nie je to jednoduche pre taketo maminky. Ale je vela takych, ktorym sa to podarilo.

w123
21. jan 2023

@zmrzlinka2021 dochodkynu vyuzije iba ked dieta bude chore co je v podstate stale 😃moja bola v skolke 2 nech neklamem tri tyzdne mozno dokopy za 6 mesiacov poslednych takze niektore rad su fakt odveci

zuzanockamt
21. jan 2023

@katkine_terapie Áno, ja tomu rozumiem. Je to ťažké v tejto situácii, niekoho na výpomoc určite potrebuje. No realita je naozaj taká, že opatrovateľky sú drahé + choré dieťa je vždy za príplatok a z bežného platu sa to naozaj zaplatiť nedá. Iba o to mi išlo.

zmrzlinka2021
21. jan 2023

@w123 Treba zacat vitaminy, zmena stravy, otuzovanie, pravidelny pohyb na cerstvom vzduchu (ziadne kruzky "vo vnutri" - pomohlo vyrazne aj nam, aj inym mojim priatelkam.

@zuzanockamt no tak budes platit, dajme tomu ta to vyjde za mesiac 300-400 eur, ale stale mas este 600 EUR a hlavne MAS PRACU.
Proste ak clovek nema inu moznost, nema moznost robit z domu, riesi ako vie, ale ak raz zivis rodinu, co vacsinou vsetky tu (niektore tu maju manzelov prachacov), tak musite sa vediet ako rodina zariadit.

janinah
21. jan 2023

@elizabet173 Mńa tiež zaráža kolko dospelých žien nemá /vraj/ ani jedinu jednu kamarátku,ktorá by jej pomohla v čase krízy.Už len ak by taká žena nedajbože musela ísť na akútnu operáciu,tak tie deti komu zverí? na to sú napr. krstní rodičia,aby pomohli,nie sú len na narodeninové oslavy.O opatrovatelke píšem na čas tri mesiace,kým jej prejde skúšobná doba,potom to bude riešiť očr ako všetky osamelé matky.A nepredpokladám,že celé tri mesiace budú deti nonstop choré a nonstop bude treba opatrovatelku.Autorka jednoducho musí zarábať,nielen ruky ku štátu naťahovať.Takže čítam tu komentáre z čoho opatrovatelku zaplatiť,ale nijaké iné reálnejšie rady nepíšete,takže čo s tým?

zuzanockamt
21. jan 2023

@zmrzlinka2021 600€ by mi na mesiac na prežitie nestačilo

zmrzlinka2021
21. jan 2023

@zuzanockamt no bud 600 eur alebo nič... čo je lepšie? A hlavne zaruka pracovneho miesta - nie kazdy clvoek zije v regione, kde si moze doslova vyberat hlavne ak bude pravidelne absenter, tak skonci rychlo vsade..

zuzanockamt
21. jan 2023

@zmrzlinka2021 áno, rozumiem, no ako píšem, ja by som si klasickú opatrovateľku nemohla dovoliť podľa tých cien, ktoré som pozerala (choré deti sú vždy za príplatok). To boli brutálne pálky.
Ja mám našťastie prácu na neurčito, očr beriem, keď treba, som tam už roky,takže už pozerám len a len na seba. Iné neriešim.

katkine_terapie
21. jan 2023

@zuzanockamt je to o hladani moznosti resp. ich dobrej kombinacii (npr. docasna opatrovatelka na cas skusobnej doby + otuzovanie a vitaminy + sem tam kamoska + nejaka vlastna aktivita na zlepsenie domaceho rozpoctu npr. pecenie, hackovanie, upratovanie, vykladanie tovaru v noci, opatrovanie ineho dietata cez vikend atd. + vyuzivanie vyhod zdravotnej poistovne npr. všeobecna ma penazenku zdravia na zuby atd.). Niekedy naozaj treba skombinovat toho viac a byt v rieseni viac flexibilna. Fixovat sa na to, ze nema mi kto pomoct, tak robit nemozem jej situaciu nezlepsi.

zmrzlinka2021
21. jan 2023

@janinah Zbytocne pockas na koniec skusobnej doby. Ak clovek nepracuje, je zbytocny, a ty potrebujes zamestnanca. Proste zbavit sa clovek nie je problem a robi sa to bezne, lebo inak skrachujes.

Co sa tyka ten prvej casti tvojho prispevku - zial, toto je neraz dosledkom toho, ze zanedbavaju ludia budovanie vztahov. Namiesto zivych vztahov, ucenia sa komunikacie, tolerancie, pokore si spolocnost "otvara" socialne siete a v nich zije. Stale na slovensku sa podcenuje vyznam rodiny, priatelstiev, je skor tendencia zahrabat sa vo "svojom brlohu" a nebyt s nikym a ničím konfrontovana. Vidis to aj tu v diskusiach - svokra dava dietatu sladkosti? No tak to s nou skonci, ignoruj ju.. proste pristup k clvoeku ako k prasivemu psovi. Nikomu sa neprisposobuj, zameraj sa len na svoje potreby a svoje "ja" a to proste prinasa svoju dan.

zmrzlinka2021
21. jan 2023

@zuzanockamt lenze ty mas manzela, na OCR sa mozete striedat, mas v skole prezamestnanost - cize ked vypadnes "nechybas" - kvoli tomu mas nizsi plat, ale autorka tejto temy je zial vdova. A zial manzel tiez nejake veci pokaslal.

zuzanockamt
21. jan 2023

@zmrzlinka2021 prezamestnanosť? 🤭🤦 Nuž keď myslíš

zmrzlinka2021
21. jan 2023

@zuzanockamt pozri - vypadnes, kto uci deti? No iba volny clovek, nie?

sundew
21. jan 2023

A keby to vyskusas naopak,ze ty ponúkneš opatrovať druhe deti? Mas deti doma,hračky atd

zuzanockamt
21. jan 2023

@zmrzlinka2021 U nás je to problém. Sťahuje sa asistent z hodiny.

zmrzlinka2021
21. jan 2023

@zuzanockamt No cize ak to spravne chapem, ten asistent nemoze robit svoju pracu a ide robit tvoju? No tym ze mame celkovo slabe skolstvo, nizku kvalitu vzdelavania, pedag. pracovnikov - tak mozno to ide. Ale ak by si pracovala napr. v sukromnej firme a okrem svojej praci pravidelne robila pracu ineho kolegu / kolegyni a kvoli tomu prichadzala domov o siestej vecer vycerpana - zmenila by si aj svoj postoj k tomu, co si vyssie pisala.

zuzanockamt
21. jan 2023

@zmrzlinka2021 Ja už som obetovala dosť - zdravie prvého dieťaťa v tom čase pre prácu, takže hľadím už len a len na seba teraz.Plátali sme kadejako, aby som nevymeškávala, teraz mi to je jedno, keby čosi, prácu si nájdem kedykoľvek.

liljana
21. jan 2023

Ziadne (poriadne) vzdelanie, ziadna praca, ziadne uspory a rezervy pred detmi, asi ani vlastne byvanie, ale dve deti ano? Prepac, ale co ste cakali od zivota, ked sa nan vobec, ale vobec nepripravite. Ze vam peniaze budu same za nicnerobenie padat z neba? Ze vas budu zivit cudzi ludia, kym budes sediet doma? Kto nema chut v zivote pracovat, nemal by mat ani deti, lebo co im ponukne. Hlad a biedu?
Ziadne odvody, ale stat posli mi peniaze. Chudence deti, narodit sa takym rodicom. Dospelych netreba lutovat, maju, co chceli. Kto nerobi, nemusi ani jest.
Jedina rada, ustat to, kym deti nepreskacu choroby, potom zobrat dve prace a dohnat, co si predtym zameskala. Dobri ludia ti nebudu donekonecna posielat peniaze a robit pre tvoje deti, to co mas pre ne robit ty.

zmrzlinka2021
21. jan 2023

@zuzanockamt mozno je dobra zlata stredna cesta - raz ty, raz manzel, raz opatrovatelka 🙂

zmrzlinka2021
21. jan 2023

@liljana vacsina ludi si nevyhodnocouje pri rozmyslani o dietati, ake ma vzdelanie, ake uspory, moznosti, byvanie - vacsina ludi sa spolieha "nejako bolo a nejako bude".
U nas sa este stale tlaci na to mat deti za kazdu cenu, ako radse vopred si vsetko premysliet a co mozem ovplyvnit, tak riesit

liljana
21. jan 2023

@zmrzlinka2021 12 rokov tu bol brutalny hospodarsky rast. Tucne roky zakonite striedaju chude roky. Prisiel covid, stat to este zachranil sekmi a tlacil problem pred sebou. Hlavne bolo ustat a vyriesit covid. Teraz nas to dobehlo, to ze stat rozdaval nekryte peniaze cez covid za to, ze ludia sedia doma, vyustilo v inflaciu a nasledne vyusti v recesiu. Ked je hojno, ludia sa nestaraju o buducnost. Ked pridu horsie casy, tak nevedia, co maju robit.

zuzanockamt
21. jan 2023

@zmrzlinka2021 nie, nie, opatrovateľku za tie ťažko zarobené a ušetrené/odriekané peniaze platiť nebudem...potrebujeme mať aj úspory a z niečoho každý mesiac žiť

zmrzlinka2021
21. jan 2023

@zuzanockamt no pravdaze, je to vasa volba 🙂

zmrzlinka2021
21. jan 2023

@liljana

Lenze si treba uvedomit tu vec, ze este stale su tu ludia poznaceni socializmom:
- ked je hojno - miname
- ked je kriza - stat sa staraj

Tu ludia stale nechapu, ze nemozu zodovednost za seba prenasat na inych.

Kazdopadne pripad autorky je iny - ona ovdovela, a proste to je dost radikalny zasah do zivota.

liljana
21. jan 2023

@zmrzlinka2021 Kto sa nevie, nechce poucit na cudzich chybach, bude sa musiet poucit na tych svojich.
Ale suhlas, akurat s tym ze socializmus skoncil pred 30rokmi, neda sa nan donekonecna zvalovat vinu. Dnesni 30tnici, ktori ho ani nezazili, robia to iste.