Dávky pre päťčlennú rodinu

Maminy, vie mi niekto poradiť? S manželom sme stratili zamestnanie toho roku. Ja som momentálne na MD (37tt), poberám materskú a manžel ešte bude dostávať podporu do marca budúceho roku. Z predchádzajúceho manželstva mám ešte dve deti (10 a 13r.), ktoré vychovávame spoločne. Zisťovala som skutočnosti ohľadom dávok v hmotnej núdzi v budúcom roku, keď už manžel doberie podporu. Zistila som, že okolo 304,70 eur by mala dostať naša 5- členná rodina, no na úrade mi hovorili, že nám z toho odpočítajú materskú, detské prídavky ale aj výživné na deti od bývalého manžela (čo ani neplatí pravidelne). Keď som to vypočítala doma, príspevok v HN nám ani nevychádza :-S , pričom moja materská...neskôr rodičovský príspevok + detské prídavky a výživné nedosahuje naše životné minimum (596,78 eur). Čo v takomto prípade? Kde sa môžeme obrátiť. Jednou rukou nám dávajú príspevok v hmotnej núdzi a druhou zoberú materskú a detské prídavky?!!! ]-( Máte s takým niečim skúsenosti? Je to pravda, že z dávok odrátajú materskú? Niekedy mám pocit, že ani na úrade toho veľa nevedia! alebo sa s Tebou ešte nezaoberajú, lebo ešte nie si v takej situácii.... Za každú radu, alebo informáciu vám ďakujem 🙂
jangumautor
16. okt 2013
Ďakujem vám maminy za rady a informácie, ste veľmi milé 🙂 Prajem Vám všetkým pekný deň! 🙂
matkamirko
16. okt 2013
@mima4 ano, su tu urcite socialne vyhody, ktore samozrejme vzdy v najväcsej miere vyuzivaju prave urcite typy ludi. Je pravda, ze mladi ludia by mali robit. Ty mas deti? Ak ano, bola si na materskej, rodicovskej? Ak nie, chystas sa tento prispevok vyuzit? Ani toto kedysi davno neexistovalo, a predsa mali ludia deti. Tu nejde o vyuzivanie, ale o docasnu pomoc. Naozaj sa opakujem, ked nas vyuzivaju dlhe roky, preco by sme mali byt taki tupci, a nevyuzili by sme tento sprosty system obcas aj my? Hmm?
mima4
16. okt 2013
@ritusuk
v pohode berem tvoj nazor 🙂
Stat by mal podporovat zamestnanost, podnikatelsky sektor, ale kedze ludia si volia ludi ako fico a spol, tak prirodzene odmietaju urcite ozdravovanie ekonomiky a čakajú na ficove socialne istoty a davky...
Slovensko nie je naklonene novym investiciach, podpore podnikatelskeho sektora... ale preco? Lebo ludia si zvolili vladu, ktora brzdi rozvoju ekonomiky.
Opakujem, nikoho tu neoznacujem ako nejakeho darmozraca, iba som napisala ako by som to ja riesila a zvysok su nazory myslene vo vseobecnosti.
mima4
16. okt 2013
@matkamirko čo znamená dočasná pomoc?
jangumautor
16. okt 2013
Ďakujem Vám všetkým za rady a informácie, ste veľmi milé 🙂 Prajem Vám všetkým pekný deň 🙂
matkamirko
16. okt 2013
@mima4 napr. podpora po 22 odpracovanych rokoch, MD, RD, sirotsky, atd. ...
Inak ber to ako srandu 🙂 , mohla by si ist robit pracovnicku na UPSVaR, ..tam ked prides s cimkolvek, tak radsej odtial odides, bez toho, aby si nieco vybavila, co sa tiez k tebe spravaju ako k niekomu, kto chce tento ubohy stat iba vyuzit 😉
maznacik007
16. okt 2013
@jangum nestihala som citat vsetko ale je to takmer presne tak ako ta informovali na urade...

netreba si pliest ale pojmy zivotne minimum a narok na davky v hmotnej nudzi vy ako rodina by ste mali narok na davky v hmotnej nudzi v tej sume cca 300 EUR ale od tejto sumy sa odrata prijem manzela z dohody o pracovnej cinnosti resp. 75 percent z tohto prijmu, tvoje materske a aj vyzivne na oboch chlapcov tak ako je sudom stanovene ... pridavky na dieta sa neodratavaju ...
co vsetko predpokladam prevysi tu sumu a teda narok na davky v hmotnej nudzi vam nevznikne ... doporucujem sa ti ist informovat na miestny urad ... niekedy davaju jednorazove prispevky, prip. v skole ... skusit ci deti nezaradia do programu lacnych obedov, predat aktiva ktore sa daju predat ...
mima4
16. okt 2013
@matkamirko heh 😃
ale inak to co si vymenovala na to vsetko maju narok ludia. Ale ako su casovo ohranicene socialne davky?
matkamirko
16. okt 2013
@mima4 ale ved to vsetko su socialne davky 🙂 Chces radit, a sama sa v tom vobec nevies orientovat 🙂
http://www.socialnedavky.sk/
mima4
16. okt 2013
@matkamirko ja sa nepytam na casovo ohranicene davky ale na klasicke davky v hmotnej nudzi. Ako su tie ohranicene?
matkamirko
16. okt 2013
@mima4 no pytas sa na dost individualnu otazku 🙂 Ale teda odpoviem ti: Kym potrebujes 🙂 🙂 Len aby si raz nebola v podobnej situacii aj ty sama, a naozaj prave vtedy, ked to najmenej potrebujes, ako zakladatelka, ktora caka babätko. Myslim si, ze ju by urcite viac tesilo, keby riesila uplne ine veci, ako to, ze nebudu mat z coho zit. Takze nikdy nehovor hop...
mima4
16. okt 2013
@matkamirko ja nehovorim hop ...
Este raz, odpovedz mi na tu otazku, ako je casovo ohranicena davka v hmotnej nudzi?
A teraz tu neriesime nikoho z tychto ludi tu, aspon teda ja 🙂
matkamirko
16. okt 2013
@mima4 precitaj si to predtym odo mna este raz 😉 a mas odpoved..
mima4
16. okt 2013
@matkamirko pises, ze to je individualna otazka, ale co to znamena, skus to viac specifikovat.
matkamirko
16. okt 2013
@mima4 dufam, ze sa nenahnevas, ale ja mam skolku uz davno za sebou 🙂 Samozrejme aj dotahovacky. Odpoved sama poznas, takze.. pekny den 🙂
mima4
16. okt 2013
@matkamirko odpoved je taka, ze je to dozivotna davka..ziadne casove ohranicenie na prekonanie tazkeho zivotneho obdobia, napr. 3-4 mesiace. V pohode ju moze poberat zdravy clovek cely zivot... potom sa cudujeme, ze v nasom state je to tak ako to je, ale na slovensku je to tak 😉 Na takychto ludi idu aj moje peniaze.
matkamirko
16. okt 2013
@mima4 no ano pre "urcitych" ludi ano 🙂 Ale sama musis uznat, ze nie kazdy je ten "urcity" 🙂
itomas
16. okt 2013
@jangum Nieje pravdou, že rodinne prídavky sa počítaju do príjmu na posúdenie v prípade DVHM. Mamičky Vám radia zle. Tu si to pozrite : http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmo...
itomas
16. okt 2013
@jangum Rodinne pridavky myslim pridavok na dieta.
miss
16. okt 2013
pridavok na dieta nie je rodicovsky prispevok, pridavok na dieta je cca 20 e a to je nieco uplne ine 😉
miss
16. okt 2013
samozrejme to sa neberie ako prijem, to dostava kazdy rodic, aj ten, ktorý pracuje, ale uprimne za 20 e co nakupite..na 2-3 dni? mozno nejaky specialny clovek vie aj na týžden z toho vyjst...este to keby brali dovidenia 😞
ihna1
31. aug 2014
@jangum ber príklad od indiánov ..oni nemajú žiadny strach - nesejú ale žatvu majú !
nestrachujú sa ,že prídu o 2 minuty neskôr do práce ,neminú peniažky nato ,aby sa dostali do práce ,ani nato nemínajú aby nejak vyzerali /na ošatenie/--na zbytočné veci nedávajú -okrem toho nepotrebujú novú vakovku ,ani nový nábytok ,ani nové okná,ani zateplovanie bytu,- a ešte im ostane na taxík ,na alkohol ,a ešte aj do automatov ,! na druhej strane old Shaterhand chcel by dosiahnuť ,aby mal zamestnanie ,prácu z ktorej príde domou a celá rodinka ho zato miluje ,že apuci prišiel z lovu,a priniesol velkého mamuta !.ešte aj na malom býváku ,čo je spravený z plechových sudoch vidím satelity trčať ,čo znamená ,že aj indoši si múžu dopriať ,ten luxus ,hovorím o TV !!! ,čo by nemalo byť také samozrejmé! --bol by som rád keby aj tatínkovia sa ozvali ,kedže nejde o ženy!!!

Začni písať odpoveď...

Odošli