Dedičstvo - rada

11. máj 2021

Ahojte, dopredu sa ospravedlňujem ak to niekomu príde moc surové no snažím sa veci vnímať reálne a nechcem sa tváriť, že všetko je len ružové. Mám 20 , mám priateľa ale nie je to nič vážne. Začínam pracovať. Chcem začať riešiť vlastné bývanie, no samozrejme kým si nasporím toľko alebo kým mi dajú hypotéku, potrvá. Mám starých rodičov ktorí majú okolo 70, takisto strýko má okolo 70. Okrem mňa nemajú nikoho a viem, že domy zdedím ja. Samozrejme čokoľvek sa môže stať nechcem sa na to spoliehať. Možno budú žiť ešte 30 rokov možno si to rozmyslia. Chcem sa spýtať ako by ste pokračovali vy? Zobrať si hypotéku a kúpiť si vlastný ale keďže som sama bolo by to asi veľa ... alebo ísť zatiaľ len do podnájmu možno skúsiť aj s priateľom... alebo čakať ešte doma a sporiť ? Rada si vypočujem každú radu ale prosím bez útoku. Som mladá a nevyznám sa, no snažím sa práve preto si pýtam radu od vás 😊

martina1201
11. máj 2021

Ahoj trošku nechápem. Okrem teba nemajú nikoho a ty teraz kde bývaš? Nemáš rodičov? Ako vieš že zdediš všetko ty? Ak nespisali závet tak sa dedi podla zákona. Ak máš rodičov ty to nie si..... Ty môžeš dediť po rodičoch....

0silvia0
11. máj 2021

zostala si jediný žijúci potomok z rodiny? Súrodenci, rodičia - nemáš nikoho?

autor
11. máj 2021

@martina1201 bývam s rodičmi ale rodičia majú vlastný preto by som domy dostala ja. Teda zatiaľ sme sa dohodli ústne takto, no ako som písala samozrejme na toto sa spoliehať nechcem a nemôžem. Tak ma zaujíma čo ďalej, či ostať doma ešte alebo podnájom, zobrať si hypotéku alebo ako

0silvia0
11. máj 2021

ja osobne by som sa nespoliehala na dedičstvo domov. Pozri, ja mám babku, má 90 rokov, pokojne sa môže niektorý z tych postarších z vašej rodiny dožiť vyššieho veku. Ďalej vzťahy s rodičmi, čokoľvek sa môže stať ... ja osobne na tvojom mieste by som sa tak nehrnula do vlastného bývania. Pár rokov by som bývala u rodičov, ak máte dobré vzťahy, a potom by sa uvidelo. Zatiaľ môžeš šetriť.

autor
11. máj 2021

Nechcem čakať ešte dobu neurčitú (možno 10,20 rokov) kým príde na lámanie chleba a potom v 30-40 zistím, že nemám nič. Ak naozaj bude tak , tak super no kto vie kedy bude a či vôbec bude. Preto ma teraz nezaujíma dedičstvo, skôr akým smerom by ste sa vy pohli ďalej

ivkazba
11. máj 2021

Nie, ak starí rodičia nespísali závet, tak majetok zdedí tvoj rodič (ten ktorý je dieťaťom starých rodičov). To, že ste sa dohodli, že ti majetok potom dajú je nateraz irelevantné. Počítať treba s majetkom, ktorý vlastníš. To je nateraz zatiaľ nič. Takže rieš si vlastné bývanie (buď podnájom, ak si vieš popri ňom aj šetriť na hypotéku alebo šetri u rodičov). Alebo rieš bývanie s priateľom, hoci toto je zrejme otázne, keďže píšeš, že nie je to nič vážne - vie o tom, že ten vzťah takto berieš?

sense
11. máj 2021

Máš 20, ostaň ešte aspoň 2-3roky u nich a šetrí ak máš tu možnosť, na dedičstvo by som sa v dnešnej dobe moc ne spoliehal a šla potom keď tak do hypo. Ale sama nie s priateľom, keďže áno láska nemusí trvať vecne

dusankomoj
11. máj 2021

Ak máš s rodičmi bezproblémový vzťah,tak nemáš dôvod ísť preč. A už majú dosť rokov,takže budú čoraz viac potrebovať pomoc a keby si bola preč,tak by to bolo ťažšie.Skúste sa porozprávať,dom ti môžu darovať aj za života a môžeš investovať priamo do neho.

ivkazba
11. máj 2021

Ja keď som zmaturovala, zamestnala som sa asi 2 týždne po mature a po pár mesiacoch som išla bývať s priateľom. Ale ty sa zariaď podľa toho, ako to ty cítiš, nie podľa toho, ako to urobili iní.

autor
11. máj 2021

@ivkazba nemyslela som to spôsobom akým to asi vyznelo.. skôr som to myslela tak, že sme sa o spoločnej budúcnosti ešte nebavili a neplánujeme ju (ešte?) .. áno na dedičstvo sa nespoliem, viď.prispevok vyššie

katulienkax
11. máj 2021

no uprimne to budu asi tak stare domy s nutnostou rekonstrukcie zeby som si radsej kupila byt a dom predala

suzitok
11. máj 2021

Si mladučká, vo veku mojho syna...ja odporucam zostat zopar rokov doma, nic ti neujde, nasetris si, otukas sa s priateľom, veci sa vam postupne zabehnu, netreba veci hned hrrrr riesit....... hypoteku by som si vzala, a raz ked zdedis, nie je problem hypo vyplatit...

autor
11. máj 2021

Priateľ má nad 25 tak asi sa sním porozprávam o tom. Aspoň zatiaľ podnájom aby sme zisitili ako to zvládame a v najhoršom prípade sa ešte môžme vrátiť k rodičom. Chápem, že možno sám nechcel ale ak zarábam aj ja , tak by to išlo. Stačilo by niečo malé zatiaľ pre nás, aspoň by sme zistili aký pevný je náš vzťah

horalka1986
11. máj 2021

Zostat doma? Nie. Si mlada, bezdetna....zbal sa, najlepsie aj s priatelom a chodte von. Nieco zazit, zarobit si,naucit sa jazyky.tak som to spravila ja a dufam ze raz spravia aj moje tri deti.

panelacikova
11. máj 2021

@sense a zase autokorekt 😀 😀

panelacikova
11. máj 2021

autorka: volila by som keď už, tak kúpu vlastného - ako píše aj
@sense fakt vlastného bytu. ak sa nedá pre finančné nemožnosti, tak podnájom a skúsiť si vzťah. na dedičstvo nespoliehaj, keď títo ľudia poumierajú, tak sa môže zjaviť xyz ešte dedičov, o ktorých nemusia tušiť ani rodičia (môžu byť praví i falošní...) dnes sa deje všeličo. kadejaké dokazovanie a neviem čo sa môže naťahovať roky. a nedajbože tie staré domy ešte aj zrekonštruujete a potom si to môžeš rovno "hodiť". takže nie. na to nespoliehať. ísť vlastnou cestou a budovať si svoje. či sama, či spolu, to poriadne zváž. spolu by som určite nešla do toho, jedine, keby ste sa vzali.

puertorico
11. máj 2021

A ak vám to pôjde, zober si hypotéku, kúp si byt, nehnuteľnosti aj tak budú stále drahšie, ak raz zdedíš dom, byt predáš určite za drahšie, vyplatíš hypotéku a ešte ti aj ostanú peniažky na prerábku domu. Ale ak pôjdeš do kúpi bytu s priateľom, radšej si všetko dajte notárom overiť čo kto robil za svoje peniaze, lebo ak sa náhodou rozídete budeš musieť dať polovicu jemu, alebo teda ak predáte byt a hypotéku vyplatíte, čo ti ostane to by ste si mali rozdeliť

autor
11. máj 2021

S priateľom kúpiť určite neplánujeme, som mladá ale až taká naivná nie. Max ak si vyskúšame bývanie spolu Napr v podnájme. No bez toho aby som vedela aký je reálne sním kupovať nič nechcem. Možno som zlá, že takto vnímam priateľa ale snažím sa vidieť veci tak ako sú

pribinak
11. máj 2021

Hm, na dedičstvo by som sa rozhodne nespoliehala. Jednak kľudne môžu žiť dalších 10-20 rokov a potom je aj ďalšia možnosť, že budú mat komplikovaný zdravotný stav a budú napr potrebovať celodennú opateru, či umiestnenie do zariadenia, väčšina to rieši tak, že predaju dom a z toho platia zariadenie pre seniora

Čiže dedičstvo by som vôbec neriešila

simca_13
11. máj 2021

Vôbec by so sa na to nespoliehala. Žijú a nevieš, čo sa ako stane a či isto zdedíš tie domy ty, na to žiadna záruka nie je. Ono vyskušala by som si s priateľom podnájom, tam sa ukáže, či vám to pôjde alebo nie. Máš 20, ešte nie je kam sa ponáhľať

zuzanka.zuzu
11. máj 2021

máš 20, ty môžeš všetko 😀
- choď na VŠ a bývaj u vašich
- ak nejdeš na VŠ tak sa zbaľ a choď von ako radila @horalka1986 lebo normálne sa mi nožík vo vrecku otvára keď tu maminy 20r píšu aby zostali doma - vždy to bude moje dieťa ale v 20r PRACUJUCE dieťa doma NECHCEM !!! potom z nich vyrastajú nemožní trtkovia ako čítam aj tu na MK (ňuňuňu)
- choďte do prenájmu ak sa na to obaja cítite
- kúpte si vlastný byt, kludne aj na hypo... po prípadnom rozchode sa hypo vyplatí a o čo stúpne hodnota bytu si rozdelíte na polovicu 🙂 nie je to vôbec komplikované

katulienkax
11. máj 2021

ano treba skusit svet, taka mlada a u rodicov vecne, aj dcery by som vyhnala, nech skusia ked su mlade

cacianka
11. máj 2021

Je dobre ze pozeras na bytovú otazku realne. Co málokto z mladých. Chapem ze sa netrasieš na dedenie, ved aj tak je daleko.
Podla okolnosti kt.su teraz a napr.cca 5 r.dopredu.
A) Vztahy doma.
B)Práca či ma perspektívu na dlho, postup, kariera, lepsi plat časom.
C)Vzťah s partnerom.

A)Mas sladkych 20 tak ak sa da zostaň nejaky cas doma, ak si nepojdete na nervy. šetri si na depozit/na úver.
B) neviem ci mas TPP, perspektívu, spokojnosť, ci ta neláka VŠ, možno sa zamestnas inde, mozno pôjdeš do sveta. Tak sa hned viazat bytom a jeho prevadzkou je hrrrr. Kym sa rozhodnes tak s kludom sa orientujes.
C) este nevieš ako sa vas vztah vyvinie, tak nechod do spolocneho bytu.
Ako sa bude menit a vyvijat tvoj život rok dva tri po škole, tak sa rozhodnes a nasmerujes.
Keby si aj dedila alebo dostala do daru, tak to moze byť o 5 aj o 20rokov, dovtedy sa tvoje zivotne cestičky mozu zmenit aj 10x. Takze priprav sa na to - rieš to čo je teraz a ostatne až potom ked k tomu pride čas a ake budu okolnosti.

sense
11. máj 2021

@panelacikova u mňa je to často, ale musím začať po sebe čítať až potom poslať... 🙈 Alebo namiesto koňa pohľadať kde to vypnúť. Nebolo nad tlačítkove telefóny 😊

0silvia0
11. máj 2021

@zuzanka.zuzu nemožný trtko sa z decka nevyklube za 2-3 roky bývania u rodičov, pokiaľ si nenašetrí pár tisíc. S holou riťou a bez nejakých peňazí nie je ok ani do tej hypotéky sa vrhať ...
Len treba vystihnúť ten čas, aby sa decko doma príliš dlho neupelešilo pokiaľ to nie je nevyhnutné.

zuvelyn
11. máj 2021

ak mas moznost vezmi hypu a kup si byt. Uroky tak strasne nizko, boh vie do kedy. Nemusis tam ani byvat, prenajmi ho na rok dva, nieco postri u rodicov. Alebo aj chod byvat sama (ja by som isla).
To tvoje akoze potencialne dedicstvo vyhod uplne z hlavy. Moze sa stat hocico, peniaze budu potrebovat straki alebo tvoji rodicia. Alebo sa tvoji rodicia rozhodnu po smrti starkych dedicstvo predat a na stare kolena pocestovat.

Inak nechcem byt zla ani moralizovat, ale ja celkom nenrozumiem ludom (akokolvek strarym) taketo kalkulovanie s CUDZIM majetkom, mne to pride uplne mimo zdravy rozum, o moralnej stranke ani nehovoriac.

katkamatka7
11. máj 2021

Treba si nájsť vhodnú chvíľu a pozhovárať sa, či je možné, aby starí rodičia, podľa toho, či vlastnia domy obaja, či jeden z nich, prepíšu vlastníctvo na Teba, darujú ešte za ich života. S právom ich dožitia. Kým nemáš stabilnú prácu, nešla by som na Tvojom mieste do hypo.

autor
11. máj 2021

@zuvelyn Ak si si čítala celú diskusiu, mohla si vidieť, že s dedičstvom nerátam. Len som to pridala ako doplňujúcu informáciu , keďže v prípade, že zdedím, môžem z toho splatiť hypo alebo podobne. Nikde som však nespomínala, že s tým rátam. Inak by som tu nepísala čo ďalej 😊

kikus7
11. máj 2021

Autorka, ja by som asi zostala doma a niečo si najskôr nasporila. Hypo Ti aj tak nedajú, pokiaľ nemáš určité percentá z požadovanej sumy nasporené a asi ani pokiaľ nemáš pracovný pomer na dobu neurčitú. Si mladučká, takže ešte celý život pred sebou. A čo sa týka starých rodičov, tí tu môžu byť pokojne aj do stovky..