Dve priezviska - prax

ksebejka
20. máj 2013

Ahojte zienky, pisem sem, lebo na Svadbe este baby nemaju realne skusenosti s tym, ake je to fungovat s dvomi priezviskami. Chcela by som vas pekne poprosit o vase skusenosti z praxe - pouzivate obe priezviska? Alebo ste uz rezignovali iba na jedno z nich? Ake administrativne prekazky ste zazili? Komentare ludi? Ja som zatial rozhodnuta mat len svoje... ale stale ma mata moznost pridat si aj priezvisko buduceho manzela... lenze som zivnostnicka a bojim sa administrativnej buzeracie... Poradite? DAKUJEM!

jurcaga
14. aug 2014

@zelwicka21 prosim ta, ak to nie je blbe, ake unikatne priezvisko mas, ked ste uz len 2 rodiny?

zelwicka21
16. aug 2014

@kaktusik007 🙂 tak to u nas nebude. My sa ideme brat na Mauricius. Nasi su s tym v pohode, ved to je len priezvisko. Skor to bude potom, ked sa dozvedia, ze deti budu mat meno po mne. Ale to bude prekvapenie, az ked sa tor az narodi. A pokialt o bude chlapec, tak bude mat meno, ake chcel vzdy moj ocino pre syna, ktoreho nemal... Sa na to tesim 🙂

niki101988
16. aug 2014

@ksebejka ahoj ja som si po svadbe dala obe priezviská bez -ová a mám kľud. Nevysvetľujem to nikde nikomu a v robote s tým problém nebol. Na matrike síce boli kecy ale tak to som zvyknutá, že niekto hubu otvárať musí 😀

haaanca
24. okt 2014

ahojte prosim vas ked su dve priezvisk ako sa vlastne pisu dakujem za radu

remeli
10. jún 2015

@slavinkas ahoj, prosim ta bolo vela vybavovaciek, ked si si prve priezvisko dala bez koncovky?

slavinkas
10. jún 2015

Ahoj, nie, jednoduche. Po svadbe ist so sobasnym listom na matriku a vyplnit ziadost + tusim 3€ kolok.

slavinkas
10. jún 2015

@remeli vid vyssie

sorlk
15. jún 2015

takže vam velmi pekne "dakujem" ,,, za vašu sebeckosť a behom 3minut som kvoli Vam zmenil nazor na moj "plan ked budem mať niekedy po svadbe" ,,, ja ako jediny zastupitel mužskeho pokolenie, musim povedať, že som sklamany vašimi dovodmi - obhajobou Vašho rozhodutia ponechať si priezvisko :D

Okrem toho, že mi pride take ... učelovo použivanie jedneho alebo druheho priezviska. Ked neni manžel na blizku, použivať svoje "za slobodna". Akonahle ma počuje, bud len jeho alebo obidve

Ten sebecky dovod, na jednej strane tu spominať, že by už to priezvisko "zmyslo" - da sa povedať, že sa ho snaži ta pani udržiať lenkvoli tradicii, no na druhej strane je na Slovensku tradicia, že si manželka na znak svojej lasky zoberie manželove priezvisko za svoje a svojho sa do konca života vzda ,,, takže v podstate obhajuje vynechanie tradicie len kvoli tomu aby zachovala tu tradiciu, ktoru chce

a ten uplne najsebeckejši dovod "zvyk" mam ho od narodenia ,,, ved jasne 25 rokov je dlha doba ale manželstvo trva niekedy až na veky, resp. 2-3 krat viac ako tych 25 rokov 😉

takže preto Vam "dakujem" a upuštam od mojho planu ,,, v pripade, že by ma "nejaka" "dokopala" až k oltaru, tak podla mna ak by som si ja jej priezvisko zobral ku svojmu a ona moje k tomu svojmu ,,, pričom by to jej priezvisko bolo "stredne", v jej priade aj s koncovkou -ová, pripominať to, že v takomto pripade je jedina spravna možnosť vždy použivať obidve priezviska a nie meniť"podla toho ako sa mi to hodi".Tak som v tom videl taky "symbol" rovnocennosti manželstva. Manželstvo by malo byť nesebecke a rovnocenne, takže namiesto toho, aby sa žena po svadbe stala "mojim majetkom" kedže si zmeni svoje priezvisko za moje.

Lenže ako som hovoril, 3 minuty a upustil som od tohto zameru :D :D :D

vroni
15. jún 2015

@sorlk, vdaka za tvoj prispevok. dal si sem skvostnu ukazku hlupej jesitnosti a bezbrehej chlapskej sebastretnosti. Okrem argumentu pochybnej tradicie (starej ani nie 150 rokov) si pouzil horu nezmyselnych "vyhrazok" (voci imaginarnej buducej manzelke) a blabolov o vzajomnom pridani priezvisk (nic take zakon neumoznuje), co veta, to perla. A to som uprimny "nepriatel" dvojitych priezvisk, osobne ich povazujem za zbytocne, ale to je len moj sukromny nazor. Mimochodom, obcas sa predstavujem manzelovym priezviskom, hoci som si po svadbe nechala svoje povodne 😝

nathy21
27. feb 2017

Pekný večer, zienky chcem sa opýtať bude to troska možno komplikovanejšie ale dúfam že pochopíte 🙂 takze dieťa mám s iným mužom mala priezvisko po otcovi lenže ten nemá záujem a pod tak sme meno zmenili na moje rodné . Čiže sa vola po mne. Keď nastane situácia svadby s mojim priateľom kt. Dcérka berie ako otca nechcem zas meniť na súde priezvisko čiže bude stále po mne . Myslite že keď si nechám svoje priezvisko plus priezvisko chlapa bude všetko Ok nieje nejaký problém úrady škôlka a pod?! Ďakujem pekne

katrin21
27. feb 2017

@nathy21 ja mam tak, ze mam aj aj , lebo mam dve deti, kazda ma ine priezvisko, takze som si preto nechala aj po prvom manzelovi a aj druhe mam k nemu pridane.. takze mam obe priezviska mojich deti, pritom to nove som si teraz dala bez -OVA... myslim, ze je to pohoda potom 🙂

nathy21
28. feb 2017

@katrin21 ďakujem pekne za info 🙂 pre ľudí to nieje zvláštne ? A deti nemajú problém že jedno má iné druhé iné priezvisko ?

katrin21
28. feb 2017

@nathy21 neriesim, je to normalne, kedze ma kazde ineho otca a je medzi nimi vyse 15r rozdiel..

nathy21
28. feb 2017

@katrin21 tak super ďakujem 🙂

ali3k
15. mar 2017

@hradnapani ahoj, mám na teba otázku. Som na tom presne tak isto 🙂 . O chvíľu budem mať tiež dve priezviská. Ako je to potom napr. s občianskym, s vodičákom a tak? Tam dajú len to prvé, alebo obidve priezviská? Aby po tom niekde na úrade s tým nemali problém, že na občianskom je Joel jedno a ja budem písať dve.

beronsche
15. mar 2017

@ali3k ak budeš mať úradne 2 priezviska, tak budú obe riadne zapísané vo všetkých tvojich dokladoch. Pričom podla legislatívy je prve v poradí to získané vydajom a druhé povodne..

hradnapani
15. mar 2017

@ali3k uradne ti vsade budu pisat obidve mena - je na tebe, ci v neoficialnom styku budes pouzivat jedno alebo obidve mena (ja pouzivam len jedno, ale v pisomnom styku s uradmi musim samozrejme pouzivat obe).

zltyslonik
Odpoveď bola odstránená
Zobraz