Dve priezviska pre dieťa. Ako obísť zákon?

jaju_ska
4. jún 2015

ahojte, vela sa toho popisalo kade tade po internete a viem ze nemoze mat dieta dve priezviska ked nie sme zosobaseni a mame kazdy ine priezvisko. Avsak nedala by sa tato vec obist tak, ze by priatel si dal zmenit priezvisko sposobom ze by prijal moje? zakon je totiz definovany tak ze dieta nadobuda pravoplatne priezvisko jedneho z rodicov. cize ak on by mal dve- moje a svoje tak by dieta po porode nadobudlo jeho a po svadbe tak isto aj ja jeho. Mozno som vymyslela strasnu kravinu za co sa ospravedlnujem ale logicky mi to tak vyplyva. Nemate niekto skusenost? respektive pride vam to az tak velmi pritiahnute za vlasy? (ps: moj priatel je pravnik co je najvacsi paradox, ale kedze jeho mama si potrpi aby dieta malo len jeho priezvisko a je dost neprijemna tak to zatial s nim nechcem riesit)
a aby som este dodala, nejde o vec mody, aby malo dieta dve priezviska ale o to, ze moj otec zomrel pred 11rokmi a ja som bola vzdy jeho male dievcatko... :( a som posledna z generacie s tymto priezviskom a nechcela by som aby zaniklo. A samozrejme priatel je hrdy chlap ktoreho pod jeho priezviskom poznaju klienti a tiez chce aby dieta malo priezvisko po nom( a je tam aj natlak rodiny) ospravedlnujem sa za rozpisanie, ale nemala som to komu vyrozpravat

mamulienka30
4. jún 2015

@jaju_ska aj ja sa u nas volam ako jedina takto 😀 Ale nepotrpim si na tom, myslis, ze nebudu vediet, kto si, ked budes mat partnerovo meno? Myslis, ze o dvadsat rokov ked zacuju meno tvojej dcery, povedia aaaaa Jozkova vnucka? To je velmi - naivne... cas zaprasi vsetky spomienky. Tvoje dieta bude individualita, aj ked ma korene u tvojho otca, netreba ju zatazovat nejakym hrdym dalsim priezvyskom... ona si vybuduje svoj zivot sama, rovnako ako si tu sancu dostala ty. Staci, ked sa prestahujete... a zmysel sa strati... nerob to vazne... vypusti z hlavy, najdi iny sposob. Ona bude mat v tele jeho geny a krv tak ci tak, aj ked to nebude mat "vytetovane" v rodnom liste menom...

lubina
4. jún 2015

@jaju_ska ja by som dala, alesamozrejme aj mm by musel suhlasit...mne sa velmi paci. Je to taka klasika. A mam kamosku co ma dcerku Žofiu...klasicky slovensky, nie Sofiu 🙂 ale je na tebe ako sa rozhodnes, no s tymi dvomi priezviskami to nie je jednoduche, hovorim z vlastnej skusenosti

mamulienka30
4. jún 2015

@jaju_ska isteze by som take meno dala, ja ho zvazujem vo forme Josephine pre nasu dceru... Anabela Josephine... znie to dokonale... ale asi vyhra Anabela Grace 😀 To je este v stadiu diskusie 😅 Pre mna je to krasne meno a ako Jossie uplne prijatelne pre KAZDY detsky kolektiv...

csikike
4. jún 2015

viem si predstavit co zazivas, ked ludia zistia, ze jaj, ty si jozefova dcera a tak, ale tvoje dieta uz nebudu tak oslovovat, lebo tí co tvojho otca poznali a vedeli aky je dobrak, tak uz asi tiez nie su zrovna najmladsi, takze kym by nastal cas, aby sa jej prihovorili uz sa moze stat, ze ta generacia vymrie, takze zostane na teba aby si jej o dedkovi rozpravala v dobrom. A nechaj svoju dceru by dobrym clovekom aj bez toho aby jej prisudzovali, ze je jozefova vnucka. Urcite si na otca hrda, ale najvacsiu uctu mu das hlavne tym, ze svoju dceru vychovas ako dobreho cloveka na ktoru by bol jej dedko hrdy.

jaju_ska
autor
4. jún 2015

@mamulienka30 no toto su tiez tie spominane dve mena. na co je toto dobre pre dieta? dve krstne mena? to je to iste na co mas opacny nazor s priezviskami

mamulienka30
4. jún 2015

@jaju_ska je to velky rozdiel, kedze aktivne sa pouziva jedno krstne meno - ale priezviskami by dieta museli oslovovat oboma, lebo tam nie je urcene poradie, obe su rovnocenne. Pricom pri krstnych menach je to urcene jasne - oslovovat dieta prvy menom (pokial tam nie je pomlcka samozrejme)...

natalym
4. jún 2015

@jaju_ska Myslím, že nie. Naša je Terézia, každý jej hovorí Terezka, Terka, Teja.

jaju_ska
autor
4. jún 2015

a uz ked je tu taka horliva debata o tom. nepoznate niekto stranku s menami pre dietatko? take ktore su samozrejme akceptovatelne uradom. na kazde slovenske meno mi povie nieco priatel alebo jeho mama takze ho mam hned zamietnute. a to som velmi chcela slovenske aby aj vedela kedy ma meniny. ale nakoniec dam zrejme zahranicne aby mi ho nemohli skritizovat a dam ho az v porodnici aby som im nic dopredu nehovorila.
na nete som zatial nenasla ziadnu stranku s krstnymi menami

lubina
4. jún 2015

@jaju_ska je tak aknizka, urcite najdes v kazdej mestskej kniznici, vola sa Meno pre nase dieta....a tam je mien na vyber....ked uz si nejake vyberies, chod na matriku a tam sa spytaj, ci ti ho zapisu a hotovo. Na matrike maju tiez knihu smenami, tam mrknu a hned vedia, ci ho mozu zapisat 😀 . Takto sme to urobili aj my, lebo jedna dcerka sa narodila na SK...pri druhje problem nebol, kedze sa narodila v zahranici, tam zapisali co sme si vybrali 😉

crazybabenka
4. jún 2015

@jaju_ska z mojej skúsenosti ti hovorím....nerob to.....ja síce nie som dieťa....ale sama sebe som si "skomplikovala" život.....po svadbe som prijala aj manželovo priezvisko a aj nechala svoje....neurobila som to "pretože je to v móde" ale z úcty k svojej rodine a rodičom.......a teraz to ľutujem ako pes.....a keby to nebolo také komplikované a toľko vybavovania okolo toho....a v neposlednom rade.....tie moje dve priezviská nemala malá zapísané v rodnom liste......tak to idem hneď zmeniť......manželovo priezvisko je relatívne dlhé....a keď sa k tomu ešte pripojí to moje....tak mám problém sa zmestiť do nejednej kolónky a tlačiva....dlhé vypisovanie...atď atď......mala som kolegu.....čo mu mama dala aj priezvisko po "biootcovi", ktorý zomrel keď bola jeho mamina v 3 mesiaci a aj po jeho už potom "nevlastnom otcovi" a keď sa išiel ženiť....tak si dal na matrike "sám jedno priezvisko" vypustiť....aby to nemali v rodine komplikované

kadri
4. jún 2015

@jaju_ska ty mas ine problemy, hlavne vo vztahu k partnerovej matke a to, co riesis ohladom priezviska a mena pre dieta, je vlastne odbiehanie od podstaty. ak budes vo vztahu ok, nebudes riesit taketo pre neazinteresovaneho "hluposti". teraz je to priezvisko ci meno, po narodeni dietata to bude kopec dalsich veci ohladom vychovy, oblecenia, jedla, liecby detskych chorob... drzim palce nech sa ti podari najst si svoje miesto, vnutornu rovnovahu a ziskat v novej rodine respekt 😉

jaju_ska
autor
4. jún 2015

@kadri dakujem za prianie ale nadrpirodzene schopnosti nemam. priatel ma brata ktory je ozeneny a ma dve deti. jeho zenu ma priatelova mama v telefone ulozenu velmi hanlivo ani to sem nemozem napisat a nekomunikuje s nou vobec. takze tam sa len zmierit s tym aka je

katarinamarkova
4. jún 2015

@jaju_ska
@jaju_ska a co takto to spravit uplne jednoducho - svadba - dohodnete uzivanie priezvisk po svadbe moje plus tvoje pre oboch ako aj pre buduce deti.

dankaa78
4. jún 2015

a nema nahodou priezvisko po ockovi zo zakona???

tomiholjubavi
4. jún 2015

@jaju_ska ja by som dala meno Jozefinka...dokonca som aj ja mala byt, ale nakoniec nasi to meno nechali v zalohe pre pripadneho syna 🙂 podla mna je to nadherne meno. spaja sa mi s francuzskou cisarovnou 🙂
dnes ani jedno meno, ak nie je urazlive, alebo hanlive, alebo extremne nepasuje k priezvisku, nevyvolava pohorsenie 🙂

tomiholjubavi
4. jún 2015

@crazybabenka tiez som si nechala moje aj manzelove 🙂 a nemam s tym ziaden problem, ani mi to nekomplikuje zivot. zavisi od jednotlivca. niekomu to vyhovuje a inemu nie...
ale co sa tyka zakladatelky, ak nie je vydata a svadbu ani neplanuju, nech da dcerke svoje priezvisko, ako jej tu uz radili a je po dileme 🙂

rajna
4. jún 2015

S mojej skúsenosti s priateľom sme sa nevzali pretože pre mňa je svadba niečo zbytočne je to len papier ( a môžte ma aj kritizovať je mi to jedno). Ale môj priateľ čo si veľmi cením mi dovolil aby naša dcéra mala priezvisko po mne.

crazybabenka
4. jún 2015

@tomiholjubavi a keď sa predstavuješ používaš obe?

janinah
4. jún 2015

@rajna ty si pýtala dovolenie?

elian
4. jún 2015

@jaju_ska nie ste zosobášený,takže by ste ešte pred pôrodom mali ísť obaja na matriku a tam urobíte sůhlasné prehlásenie o určení otcovstva a tam sa aj dohodne priezvisko dieťaťa, no dohodne - bude po otcovi, jedine by si mohla zaprieť otca dieťaťa pri pôrode a potom by maličké malo tvoje priezvisko 🙂 , ale to asi nie, keďže partnera ľúbiš a plánuješ s ním svadbu, ešte by ste sa mohli zobrať a prijať všetci tvoje priezvisko - ale to by zas porazilo svokru - možno tiež nie najhorší variant vývinu vašej situácie 😀
Fakt je ten, že dieťa nemôže mať dve priezviská, takže by ti to na matrike neprešlo 🙂 ja by som si počkala na syna a tomu by som dala meno Jozef 😉

rajna
4. jún 2015

@janinah samozrejme ved jej to jej otec tak sme sa o tom normálne porozprávali.

janinah
4. jún 2015

@rajna tak si zle sformulovala vetu...to vyznelo,že ak by ti nedovolil,tak svoje priezvisko nedáš

janinah
4. jún 2015

@elian zavádzaľš..dieťa nemá priezvisko po matke,len ak sa zaprie otcovstvo

rajna
4. jún 2015

tak to určite nie nezavádzam ešte na matrike sa nás pýtali, a normálne som zadala meno otca dieťaťa a priezvisko sme udali normálne moje.

janinah
4. jún 2015

@rajna o zavádzaní som neadresovala tebe

dankaa78
4. jún 2015

@rajna zvlastne.my nie sme svoji a mala ma priezvisko po tatovi🙂 Nik sa nas nic nepytal

dankaa78
4. jún 2015

@janinah tak to je🙂 v pripade ak ked sa zaprie otcovstvo...tak by malo byt priezvisko po mamke😉

elian
4. jún 2015

@janinah zákony sú nudné, ale niekedy sa oplatia čítať 😉 netvrdím, že len v tom jednom prípade môže mať priezvisko po matke, druhý je keď s tým muž súhlasí a tu nesúhlasí, a 99%mužov by nesúhlasilo - je to vec hrdosti

veronika1402
4. jún 2015

Baby blbosť,ja som bola normálne podpísať vyhlásenie o otcovstve a pýtali sa nás po kom bude priezvisko dieťaťa,nie je to automaticky po otcovi.

mamulienka30
4. jún 2015

@veronika1402 isteze to nie je automaticky po otcovi, rodicia tam vyberu dietatu priezvisko, bud po otcovi, alebo po matke.