Dve priezviska pre dieťa. Ako obísť zákon?

jaju_ska
4. jún 2015

ahojte, vela sa toho popisalo kade tade po internete a viem ze nemoze mat dieta dve priezviska ked nie sme zosobaseni a mame kazdy ine priezvisko. Avsak nedala by sa tato vec obist tak, ze by priatel si dal zmenit priezvisko sposobom ze by prijal moje? zakon je totiz definovany tak ze dieta nadobuda pravoplatne priezvisko jedneho z rodicov. cize ak on by mal dve- moje a svoje tak by dieta po porode nadobudlo jeho a po svadbe tak isto aj ja jeho. Mozno som vymyslela strasnu kravinu za co sa ospravedlnujem ale logicky mi to tak vyplyva. Nemate niekto skusenost? respektive pride vam to az tak velmi pritiahnute za vlasy? (ps: moj priatel je pravnik co je najvacsi paradox, ale kedze jeho mama si potrpi aby dieta malo len jeho priezvisko a je dost neprijemna tak to zatial s nim nechcem riesit)
a aby som este dodala, nejde o vec mody, aby malo dieta dve priezviska ale o to, ze moj otec zomrel pred 11rokmi a ja som bola vzdy jeho male dievcatko... :( a som posledna z generacie s tymto priezviskom a nechcela by som aby zaniklo. A samozrejme priatel je hrdy chlap ktoreho pod jeho priezviskom poznaju klienti a tiez chce aby dieta malo priezvisko po nom( a je tam aj natlak rodiny) ospravedlnujem sa za rozpisanie, ale nemala som to komu vyrozpravat

liebling98
4. jún 2015

@velkacica alebo si myslíš, že stačí, ak slobodná matka príde na matriku, povie, že otcom dieťaťa je napr Boris Kollar a hneď ho tam zapíšu a dieťa bude mať jeho priezvisko?

velkacica
4. jún 2015

@liebling98 nemyslím. Otcovstvo je podmienené vyhlásením muža o otcovstve decka, inak povedané súhlasom zo zapísaním ako otcom do RL. Zákon až tak brutálne nemôže stáť na strane žien 😀

liebling98
4. jún 2015

@velkacica presne tak. To, že niekto uzná otcovstvo ešte ale automaticky neznamená, že dieťa musí mať jeho priezvisko. Poznám nezosobášené páry, kde dieťa má priezvisko matky a otec je normálne zapísaný v RL. Je to praktickejšie napr v škôlke, u lekára, na úrade atď

velkacica
4. jún 2015

@liebling98 škôlke, lekárovi, ba ani úradu nepatrí skúmať rodinný stav dieťaťa, resp. partnerské vzťahy jeho rodičov (ak predpokladáme primeraný stav), takže názor o "praktickosti" neobstojí, práveže je egoistický - tentoraz zo strany matky...

liebling98
4. jún 2015

@velkacica nemyslela som to v zmysle skúmania. Ale kamoška má dcérku, ktorá má partnerovo priezvisko a vždy ju u detskej dr, v škôlke, škole atď oslovovali priezviskom partnera, nie jej. Jej to vadilo, ale nebavilo ju stále ich opravovať, až sa jej to vypomstilo a na nejaký dôležitý dokument jej napísali zlé priezvisko a musela vybehávať opravu (detaily neviem)
A nie je skôr egoisticke zo strany otca, dať dieťaťu priezvisko, ale nebyť schopný oženiť sa s jeho matkou?

tomiholjubavi
4. jún 2015

@crazybabenka ano 🙂 aj sa predstavujem obidvoma. moje prve ma len 4 pismenka a je bez ova, tak to dobre znie a zmestim sa aj do kazdej tabulky

crazybabenka
5. jún 2015

@tomiholjubavi "to veľa vysvetľuje" keby si bola ako ja Lichardusová - Tašková......tiež by si nebola taká nadšená 😀 😀 😀

jaju_ska
autor
5. jún 2015

@crazybabenka mas priezvisko s pomlckou?

crazybabenka
5. jún 2015

@jaju_ska áno s pomlčkou "vďaka" matrikárke, ktorá nemala prehľad v "platných zákonoch" a keďže sa na to prišlo....keď som už mala všetky nové doklady a "úradovačky" vybavené.....tak mi starosta nejak vybavil "výnimku"

hikokk
5. jún 2015

@jaju_ska Kamoška sa vydavala v roku 2007 ona si nehcala svoje priezvisko manžela ma s 2 priezviskami a dieťa sa mohlo volať bud po mama alebo po otcovi. (Robili to z toho isteho dôvodu aký opisujes ty) Narodila sa im dcera takze moze sa stat, ze to prizvisko urcite zanikne.

hikokk
5. jún 2015

@jaju_ska a este som zabudla dodat, bolda mna sa to urcite da (ked inak nie tak za urcity poplatok) a keby nie tak dajte dietatu dve mena a jedno z nich bude priezvisko bud tvoje alebo priatelovo. Ale ak nie ste zosobaseny a nepoziada o otcovstvo priezvisko bude tvoje.

wanda123
22. jún 2015

ja keby som porodila dieta nie v manzelstve, tak ma priezvisko iba moje.