Je možné zmeniť priezvisko dieťaťa bez súhlasu otca?

Zodpovedané
5. jún 2023

Dobrý deň,

keď sme s priateľom prišli na matriku zapísať otcovstvo dieťaťa, tak sa nás pýtali aké chceme dať priezvisko. Ja som nesúhlasila s priezviskom priateľa, ale psychicky na mňa tlačil. Bol by ma aj zbil, ak by som to nepodpísala. Matrikárke som nahlas povedala, že s tým nesúhlasím, ale podpíšem to.

Je nejaká možnost ako zmeniť priezvisko malému bez súhlasu otca?

Ak by som mala matrikárku ako svedka, že som to podpísala pod nátlakom. Som stotožnéná aj s tým, aby mal obidve priezviská.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak je otec dieťaťa zároveň aj zákonným zástupcom dieťaťa (to platí štandardne, ibaže by rozhodnutím súdu bolo určené inak), vyžaduje sa na zmenu priezviska dieťaťa aj súhlas otca.

Skutočnosť, že ste úkon vykonali pod nátlakom, by mala význam len vtedy, ak by ste to vedeli riadne preukázať. Aj tam by som očakávala, že matrikárka nezmení priezvisko len na základe toho, že si pamätá, že na Vás priateľ vtedy tlačil. Zrejme by Vám odporúčala, aby ste súdnou cestou žiadali o vyhlásenie úkonu za neplatný a to je časovo dosť náročné.

Ak chcete vo veciach týkajúcich sa dieťaťa postupovať autonómne (t.j. bez potreby získavať súhlas otca dieťaťa), odporúčala by som Vám žiadať súdnou cestou o obmedzenie rodičovských práv a povinností Vášho priateľa k Vášmu dieťaťu.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk