"Hluché obdobie" od ukončenie evid. na ÚP a pôrodom

kefrinky
7. feb 2019

Ahojte,

poprosila by som kočky, viete poradit, momentalne som evidovana na ÚP do konca aprila...termin
pôrodu mam predbezne na 1.mája 2019 (1 tehu som prenasala)....cize mozno stihnem do vtedy porodit, ale ak by nie, tak par dni resp. tak asi do +- 10 dni mi tam bude vyskakovat, ked nebudem uz moct byt evidovana na ÚP a zaroven este neporodim.
Kam vsade sa treba prihlasit, a co vsetko treba poplatit, aby bolo vsetko tak ako ma? Su tam aj nejake lehoty do kedy, ak by som uz nahodou v tom case bola v nemocnici? Hladala som na nete, ale nejako som tie spravne informacie v takej siutacii nenasla, resp. budem posudzovana ako dobrovolne nezamestnana?
Dakujem za rady.

sajmiona
7. feb 2019

@kefrinky ahoj prečo nebudeš môcť byť na úrade? Tam nie je žiadna stanovená lehota ci áno? Ja to mam tiež teraz také blbé. Do 21.1. Som mala podporu a nastupujem na materskú 12.4. Aj mam nárok na materskú, lebo pred otehotnenim som pracovala a mam odrobenych tých 270dni ale musím byť aktívne NP. Len neviem kedy mam nastúpiť na to NP a koľko zaplatiť. Na SP ma odbila, že mám prísť v marci a viac neviem.

kefrinky
autor
7. feb 2019

@sajmiona ahoj, myslela som, ze ma po tych 6 mesiacoch vyradia....nemam s tymto skusenost, prvy krat som takto ako nezamestnana....ano aj mne by mal vzniknut narok, ale nie na tu matersku ale na materske....ako to ma byt s tym nemocenskym poistenim tiez netusim....hadam nam niekto poradi 😉

14evik
7. feb 2019

@sajmiona Ahoj. Ja tiež nastupujem na materskú 12.4. a som evidovaná na ÚP a podporu mám ešte do konca februára. Ako to myslíš s tým NP? A NP myslíš ako nemocenské poistenie či čo?

veronikaszabova
7. feb 2019

@kefrinky po ziadnych 6 mesiacoch ta nevyradia.

petik22
7. feb 2019

A to budes uz na materskej,nie?vsak to je 6tyzdnov pred terminom porodu ..

sajmiona
7. feb 2019

@14evik áno musím byť aktívne nemocensky poistená. Čiže bud zamestnaná alebo si zaplatit dobrovoľne nemocenské poistenie. Keby som si to nezaplatila tak aj keď mam odrobenych tých 270dni nemala by som nárok na materskú.

veronikaszabova
7. feb 2019

@sajmiona napis @evittam ona sa v tom vyzna. Poradi

14evik
7. feb 2019

@sajmiona určite ti dobrovoľne nemocenské pomôže? Ja som niekde čítala že nie. Lebo tiež som sa o to zaujimala. A myslíš to tak že byť zamestnaná/ alebo respektíve nemocensky poistená/ až do času nástupu na materskú?

evittam
7. feb 2019

@14evik Ano pomôže. Ide o to aby boli splnene vsetky podmienky nároku na MD. Btw.ako píšem nielen ja v už dávno zalozenych diskusiách o tom istom. Nebudem sa stále opakovať. Staci citat a nie zakladať neustále nove diskusie o tom istom a zbytocne.

evittam
7. feb 2019
sajmiona
7. feb 2019

@14evik áno to sú 2 podmienky nároku na materskú. 270dni mat od robene za posledné 2 roky a v čase nástupu na materskú byť aktívne NP. Čiže zamestnaná alebo si zaplatit dobrovoľne nemocenské. Len na Sociálnej poisťovni mi povedala, že mám prísť koncom marca a ona mi povie koľko si zaplatím. Tak neviem ci sa to platí ako mesačná platba a budem aj za marec aj apríl alebo sa to na deň počíta. Tu sumu presne ešte neviem.

evittam
7. feb 2019

@sajmiona Nie odrobene. Ale 270dni NP za posledné dva roky pred pôrodom je hlavnou podmienkou naroku na MD.

14evik
7. feb 2019

@evittam prepáč ale ja som priamo na takúto diskusiu nenatrafila. Ja som bola ohľadom tej materskej riešiť aj na sociálnej poisťovni a mám pocit že som v bludnom kruhu.
Pretože mne NP /resp. prac. pomer skončil/ 31.8.2018. Pani na SP mi povedala,že nárok na Materskú z pohľadu tých odpracovaných 270dni mám a že ak som bola v čase ukončenia prác. pomeru tehotná tak je to úplne bez problémov. Že stačí ak mi moja gynekologička potvrdí taký papier, že k 31.8. som tehotná bola. Lenže tento papier mi gynekologička potvrdiť nechce pretože som bola tak v 2tt čo ona ako lekárka za trhu nepovažuje.

14evik
7. feb 2019

@evittam v zákonníku som tiež našla že ak som v čase ukončenia prác. pomeru tehotná vztahuje sa na mňa nie len 7dnova ochrana lehota ale 8mesacna. Čiže keď od toho 31.8.2018/ukončenie TPP/ do 12.4.2019/nástup na materskú/ je 7 a pol mesiaca tak spadá do tejto lehoty.

evittam
7. feb 2019

@14evik Ano, ak si bola tehotná v case trvania PP a lekar to potvrdi tak si v OL.

evittam
7. feb 2019

@14evik Btw. staci sa ti zamestnat u známeho aj len na týžden pred nástupom na MD.

14evik
7. feb 2019

@evittam a čo ak mi to potvrdiť nechce ako som spomínala už vyššie?

14evik
7. feb 2019

@evittam môžem aj deň pred nástupom ten pomer ukončiť?

evittam
7. feb 2019

@14evik Mozes ale lepsie nech trva

14evik
7. feb 2019

@evittam prečo lepšie aby trval?

evittam
7. feb 2019

@14evik Prepáč ale naozaj nemam chut stále dookola písať o tom istom. Najdi si podobné diskusie. Tam nájdeš odpovede.

14evik
7. feb 2019

@evittam ok ďakujem aj tak

kefrinky
autor
7. feb 2019

@14evik prosim ten papier dokladas k comu? K nejakej ziadosti?

kefrinky
autor
8. feb 2019

Volala som na SP, cize tie mamicky, ktore su v ochrannej lehote nemusia mat vobec nemocenske poistenie aktivne.
Len neviete teda na materske mi vznikne narok este pocas toho ako budem na ÚP, ale vyradia ma potom az dnom narodenia dietata?Cize nebude tam ziadna medzera na nejake potrebne poistenie?