Nárok na tehotenské a materské po ukončení TPP

baja15
5. jan 2022

Ahojte, potrebujem poradiť. Skončila som 31.7.2020 trvalý pracovný pomer ktorý trval 7 rokov a koncom augusta som otehotnela, termín pôrodu mám 22.5.2022. Momentálne som nezamestnaná a poberám podporu. Chcem sa opýtať či mám nárok na tehotenské (a neskôr aj na materské)? Ja som bola v tom že nemám nárok na nič ale vraj je tam nejaká ochranná lehota že by som to mohla stihnúť. Máte niekto skúsenosť?

petamich
5. jan 2022

ak ti pracovny pomer skoncil 2020 tak ochrannu lehotu nestihas, ta je 8 mesiacov po ukonceni PP = uz si bola tehotna, ked pomer skoncil

takze nie narok nemas

baja15
autor
5. jan 2022

@baja15 opravujem, PP som skončila v júli 2021 nie 2020 🙈

lenuska9999
5. jan 2022

@baja15 ochranna lehota je 8 mesiacov ... čiže musela by si už byť tehotná keď ti koncil pracovný pomer aby si to stihla

alenah31
5. jan 2022

@baja15 Ochr. lehota tehotnej je 8 mesiacov. Ty si ukončila PP 31.7.2021 - otehotnela si koncom augusta 2021 - aby sa na teba vzťahovala ochranná lehota musela by si otehotnieť ešte počas trvania PP. Nie - tebe nárok podľa toho čo píšeš nevzniká.

zuzanockamt
5. jan 2022

@baja15 otehotnela si až po ukončení PP, nie si v OL, máš nárok na nižší RP a prídavky po narodení dieťaťa a tzv.pôrodné, keď sa dieťa dožije 28 dní. Tehotenské ani materské ti neprináleží.

baja15
autor
5. jan 2022

@alenah31 ok, ďakujem, ja som to tiež tak pochopila len svokra ma včera presviedčala že jej kolegyňa otehotnela 2 mesiace po prepustení a mala nárok na všetko tak ma to zmiatlo.

alenah31
5. jan 2022

@baja15 kľudne mohla - pokiaľ sa prihlásila na dobrovoľné platenie poistného - vtedy ti nárok vznikne - tebe na tehotenské už teda nie, ale materské by si ešte stihnúť mohla🙂.

baja15
autor
5. jan 2022

@alenah31 aha, a to sa asi dodatočne nedá doplatiť však? Lebo o tejto možnosti som ešte nepočula.

alenah31
5. jan 2022

@baja15 treba si vypočítať či sa ti to oplatí - či to stihneš. Ak by si začala teraz platiť + dni NP, ktoré by ti chýbali z dobrovoľného platenia sa pripočítajú z predchádzajúceho obdobia dvoch rokov - mohlo by to vyjsť. Aj keď teda mesačne zaplatíš dobrovoľné poistenie v tej najnižšej sume cca 130€. Mohla by vyjsť síce nízka materská - ale potom budeš mať nárok na ten vyšší RP. Skús si sadnúť a prepočítať dni NP či budeš mať do dňa pôrodu aspoň 271 dní NP a či sa ti to oplatí finančne - či máš na to, aby si si mesačne platila aspoň tie minimálne odvody. Pre niekoho to je celkom dosť peňazí.

zalka
5. jan 2022

@baja15 najmenší VZ pre dobrovolné poistenie je 566,50e , mesačne sa platí z toho 187,79e a MD z toho bude vo výške cca 424e

ak tvoj plat bol v roku 2021 vyšší ako 566,50e v hrubom, a odpracovala si viac ako 90 dní , tak odporúčam sa zamestnať na TPP ... aby ti ak aj odpracuješ menej ako 90 dní bez PN a OCR vyrátali MD z platu min. roka.
a na tehotenské nárok budeš mať ak sa zamestnáš alebo poistíš a ešte nesi v 13 týždni tehu, ak si tento týžden už prešvihla nárok na tehotenské ti nevznikne.

baja15
autor
5. jan 2022

@zalka aha čiže teraz (som 20.t.t.) už je to asi bezpredmetné a nebudem mať nárok tak či tak...

zalka
5. jan 2022

@baja15 no na tehotenské nie, ale PN a MD ešte áno ak sa zamestnáš alebo dobrovolne poistíš.
To dobrovolné poistenie stačí sa prihlásiť na týžden ... zaplatiť .. a nárok na PN a MD z OL z tohoto bude.
Skoda že si sa pýtala tak neskoro, nárok na tehotenské si mohla mať keby si bola riešila pred 2 mesiacmi.

baja15
autor
5. jan 2022

@zalka to tehotenské už mi je jedno, mám teraz podporu v najvyššej možnej výške takže mi to nechýba skôr sa mi jedná o tú materskú a hlavne vyšší rodičovský keďže chcem ostať doma do 3r dieťatka. Ďakujem ti veľmi pekne za cenné info, ja sa v tejto oblasti vôbec nevyznám 🙈 a ešte sa opýtam keď si budem platiť to nemocenské môžem ostať normálne na ÚP aj na podpore či treba to nejak aj s nimi poriešiť?

zalka
5. jan 2022

@baja15 áno môžeš si ten týžden zaplatiť aj teraz od zajtra to dobrovolné , ale ak ti končil rodičák v júli 2021, tak dobrovolné poistenie na PN nevyužiješ ... len na MD ...

baja15
autor
5. jan 2022

@zalka rodičovský som mala do 20.7. a potom do 31.7. som čerpala dovolenku. Pôjdem teda v piatok na Soc. poisťovňu a poriešim to poistenie, dosť mi to pomôže ak budem mať nárok ma MD a vyšší rodičák 😉 Ďakujem ešte raz

zalka
5. jan 2022

@baja15 tak len na to, na MD a nezabudni, že nástup v OL je 6t pred TP ... nie v iný termín.