Je môžný sobáš neplnoletých, ktorí majú dieťa?

zuzulik2320
11. sep 2020

Čaute ľudia prosím vás 🙏🙏🙏 ja som už z toho debil nikde na internete som sa o tom nedočítala viac. Budem môct sa zobrať s priatelom s ktorym mam 4 mesacnu dcérku? Za pol roka mám 17 rokov Poznáte niekoho takého alebo brali ste sa niekto z vas ,keď ste este neboli plnoleti. Chcem sa hlavne spytať podmienky musime splnat , a ci potom mozem s nim aj odist niekde byvať len ja on a dieta . Pretoze z domu nemozem odist sama socialna pracovnička mi to povedala . A myslite ze budu zisyovat podmienky ci proatel robi a podobne veci a bude potrebny aj podpis rodica ? dakujem za vsetky info 🙏🙏🙏

maca1984
11. sep 2020

myslim,ze to musi povolit sud-svadbu.

zuzulik2320
autor
11. sep 2020

@maca1984 no vsak tak to myslim

marhel
11. sep 2020

Žiadosť o uzavretie manželstva – neplnoletý snúbenec

Čo potrebujeme
snúbenci predložia:
vypísanú žiadosť o uzavretie manželstva
rodné listy a občianske preukazy
právoplatné rozhodnutie Okresného súdu o povolení uzavrieť manželstvo

Súvisiace predpisy
zákon č. 154/1994 Z.z. o matrikách v znení neskorších predpisov
vyhláška Ministerstva vnútra SR č. 302/1994 Z. z. ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona Národnej rady Slovenskej republiky o matrikách v znení neskorších predpisov

zuzulik2320
autor
11. sep 2020

@marhel jej super dakujem a neviete nahodou co sud vyžaduje vediet a podobne ci je potrebny aj podpis rodica

pribinak
11. sep 2020

@zuzulik2320 no samozrejme, že budú zisťovať, kde bývate, z čoho žijete, či si platíte strechu nad hlavou, ako sa staráte o dieťa.
Ste rizikoví rodičia, či sa ti zo páči alebo nie.

A keďže nie si plnoletá, tak súd musí dať povolenie k sobášu.

draik
11. sep 2020

@zuzulik2320
Ak Vám súd dá súhlas na sobáš, tak uzatvorením manželstva nadobudnete plnoletosť. Súhlas rodiča sa nevyžaduje.

alzbetka71
11. sep 2020

Áno na pojednávanie sú volaní aj rodičia ako tvoji zákonník zástupcovia, ak aj partner nemá 18 on musí podať žiadosť tiež. Ja len rozmýšľam že to pojednávanie nebude vytýčené hneď, trvá to nejaký čas závisí od sudcu aký je zaneprázdnený

jaskolka
11. sep 2020

Súd vás môže splnoletit. Na podanie žiadosti nepotrebuješ súhlas rodiča, je to výnimka. Na pojednávanie už súd ich ale môže predvolat, bude skúmať vaše možnosti bývania, financovanie domácnosti a podobne. Podľa toho rozhodne, či splnoleti a sobáš povolí, alebo nie.

lucia147852
11. sep 2020

Ako bolo písané. Na súd žiadosť. Bude sa zisťovať aké máte príjmy, či ste schopní sa samostatne o to dieťa postarať a žiť spolu. Nie že my sa vezmeme a mama, otec živte má. Ako svedkov sme predvolavali rodičov a budúceho partnera. Ak ste obaja neplnoletými musíte podať návrh obaja. Každý za seba

extempore
11. sep 2020

To si naozaj v 15 otehotnela?

yollanda
11. sep 2020

@zuzulik2320 vydrz rok a budes si moct urobit jak uznas za vhodne

yollanda
11. sep 2020

@zuzulik2320 este mi povedz NACO sa idete brat?

alzbetka71
11. sep 2020

Tiez som pracovala na súde na tomto oddelení kde sme toto riešili a vždy sme volali na pojednávanie aj rodičov. Nikdy sa nestalo že by nesúhlasili ale vždy tam boli.

ivca88
11. sep 2020

@extempore netvarme sa, že sa to nestáva.
Dokonca kedysi to bolo bežné.
Jedna moja starká otehotnela v 16 a porodila v 17-tich a taktiež musel súd povoliť svadbu.
Pra starká z druhej strany detto.
A deje sa to aj v lepších rodinách ☺️
Podľa mňa je hlavne, že sa o dieťa starajú a že sú spolu. Že ju otec dieťaťa nenechal.
Dospelí možno nie sú, ale robia aspoň čo vedia 🤷

Ale súhlasím s tým čo je vyššie. Pokiaľ to naozaj nie je potrebné, aby si sa vydala, tak počkaj. Nič vás neponáhľa.
Trvá to dlho.
Ale pokiaľ máš rodičov, napr alkoholikov a potrebuješ vypadnúť z domu, tak to chápem.
Veľa šťastia 🍀

deti95060810
11. sep 2020

@ivca88 jasné že sa stáva.... dcérin spolužiak je od mája otcom. On osmak, maminka bola siedmačka. Neprepadli ani raz. Ona cigánka ktorú si adoptovali dobrí ľudia, dokonca sa učí na 2-3, on biely chalan z ÚPLNEJ rodiny, učí sa na 3-4 .... Majú krásne zdravé bábo....Vraj to skúšali len pár krát....

ivca88
11. sep 2020

@deti95060810 🙈 tak toto je už iná situácia.. toto je už aj ohrozenie zdravia a hrubé zanedbanie zo strany rodičov.
Avšak autorka témy už mohla mať zákonne styk.
To že už nedoriesili antikoncepciu alebo zlyhala, je vec druhá. Ale snáď už 17 ročná vie, čo pre ňu materstvo znamená a že dieťa nie je bábika. Bude to mat v živote ťažké, ale nie nezvládnuteľné, pokiaľ ju podporia blízky.
Mňa by takáto situácia ako rodiča isto mrzela, keby dcéra otehotnie priskoro, avšak určite by som im pomohla ako najviac viem. Omnoho horšie osudy píše život, než tehotenstvo v adolestentnom veku. Keď vidím koľko nešťastia sa deje každý deň, tak by som toto nebrala ako pohromu. Dieťa je dar a nie trest..

alzbetka71
11. sep 2020

@deti95060810 pre boha veď to nemali ešte ani 15

extempore
11. sep 2020

@ivca88 mohla mat zákonne styk? Preboha, 15 ročne decko nema čo mať sex, nieto este otehotnieť. Keby to bola moja dcera, ide na potrat.

ivca88
11. sep 2020

@extempore nuž, tak veľa šťastia v budúcnosti. Nezabudni deti poučiť.
Viacerí takto rozmýšľajú, ale reálne ani nevedia kde deti sú a nie čo robia ... 🤷
Treba sa deťom venovať, vysvetľovať, poučiť, nespoliehať sa na to že to vedia zo školy.
Poprípade sponzorovať ochranu.
Mladý dobre vedia ako sa chrániť, ale nemajú na to financie. Takže keď máš už takto jasný názor, treba nezanedbat to, čo zanedbali iný

kittykat22
11. sep 2020

Tak nahodou u nas spravila bejby spoluziacka - najlepsia ziacka triedy 😀 s prvym frajerom 😅 Mala tiez 17 a bola z dobre katolickej rodiny 🙈 Ten chalan bol tiez mlady. A dnes o 20 rokov dalej su stale spolu. Len tych deti maju viac ... myslim 4 🙂 Na maturitnu temu zo slovenskeho jazyka si vybrala temu zazitok alebo tak ... a opisala svoj porod. Ucitel hovoril, ze to bola najlepsia praca aku kedy cital 🙂 A keby tu bola Katka z Oravskej Lesnej ktore syn sa vola Filip 😂 tak to pisem prave o tebe 😂😂😂

thoughtfulweirdo
11. sep 2020

@extempore Nie je to až tak neobvyklé. Žiaľ, je to dôsledkom toho, že pre mnohých ľudí je sex tabu a deťom radšej tvrdia, že ich opelili včeličky a nič iné sa v domácnosti nesmie ani vysloviť a sexuálna výchova na školách je čisté zlo, kde deti infikuje akýsi "džendžer" a treba ju všetkými silami zakázať.... Tak potom behajú po svete tínedžeri, nevediaci, že otehotnieť sa dá, aj keď je panna, aj keď vytiahne, že plodný nie je zaručene len 14ty deň cyklu... Ti vyspelejší si to zistia a budú na to dbať aj sami od seba, ale tá duševná vyspelosť nejde ruka v ruke s fyzickou a nie každý fyzicky pripravený puberťák je aj mentálne pripravený. Ale slečna s priateľom sa očividne postavili k situácii najlepšie, ako sa mohli, on zrejme pracuje, keď chcú spolu žiť a síce si život riadne skomplikovali, ale postavili sa svojim chybám čelom. Je XY dospelých ľudí, čo toto nedokáže.