Koho priezvisko pre dieťa, keď nie sme manželia?

laura__
13. apr 2023

Ahojte mám otázku , s priateľom čakáme bábo je toto trošku komplikované medzi rodinnými vzťahmi a každý tvrdí niečo iné ja sa chcem opýtať ohľadom priezviska pre novorodenca koho by som mala dať priezvisko moje alebo priateľove ,nie sme manželia ani zasnúbený len žijeme spolu no moja rodina tvrdí že mám dať moje priezvisko keďže nie sme zosobášení lebo budem mať problémy ak by som nedajbože chodila s malým po doktoroch že sa budem musieť stále preukazovať papierom že som jeho matka ak dám priateľove priezvisko a čítala som veľmi veľa o tom len stále nie som si istá a plánujem ísť aj na matriku ale chcela som sa opýtať na váš názor a poradiť ak viete .

simsalabim
14. apr 2023

@tomika aka moderna doba? nemas to skor naopak? Priezvisko malo dieta tradicne po otcovi iba vtedy, ked bol s matkou zosobaseny. Dieta vzdy malo rovnake priezvisko ako jeho matka. To len tato moderna doba umoznila chlapovi sa pysit dietatom s jeho priezviskom bez toho, aby si matku vzal za zenu.

andrea_82
14. apr 2023

dievčatá, väčšina z vás tu píše, že ak si chlap dokázal urobiť dieťa, mal by si ženu aj zobrať. Ale autorka tu nikde nepíše, prečo nie sú zobratí ani zasnúbení. Možno práve ona je tá, ktorá sa nechce vydávať.
Môj brat má s priateľkou dcéru, nechceli sa brať, bolo to ich spoločné rozhodnutie. Dcéra sa volá po ňom. Starajú sa o ňu úplne rovnakým dielom, brat bol na materskej, nemá problém ju zobrať aj na celý víkend k rodičom alebo na dovolenku, aj k lekárovi. Takže podľa mňa má aj rovnaký nárok na to, aby sa dieťa volalo po ňom.

deedaa
14. apr 2023

Daj si svoje. Neviem ako máte nastavený vzťah a či plánujete svadbu. My sme tiež neboli zosobášení, keď som zostala tehotná, ale išla som cestou priezviska po mne a chlap pochopil. Zasnúbili sme sa v tehotenstve a syn má 10 mesiacov a o tri týždne máme svadbu. Dala som priezvisko po ňom v tomto prípade. Ak by sa k svadbe nemal, neexistuje, aby malo moje dieťa iné priezvisko ako ja.

sashabb
14. apr 2023

@tomika prečo priezvisko po chlapovi? aby si mu dokázala, že dieťa je jeho? 🙄

stannkal
14. apr 2023

@laura__ to predsa nie je o tom koho priezvisko by si "mala" dat ale o tom ako sa s priatelom dohodnete. Je to úplne jednoduché, len a len vaše osobne rozhodnutie. Načo do toho rozhodnutia zatahovat osadenstvo MK. Inak svadba by na tom principialne nič nemenila keďže aj po svadbe si žena môže nechať svoje priezvisko, ak chce.

bylinka25
14. apr 2023

Po tebe by malo mať.
Môj manžel síce v rodnom liste má zapísaného otca, jeho biologický tatko a mamka neboli svoji, nuž má priezvisko Neuman, tak sa volala svokra za slobodna.
Svokra sa volá Michnová, ale svokor si dieťa neadoptoval.

leskovael
14. apr 2023

@tomika pýtať nemusia, ale môžu, do niektorých krajín sa sa odporúča ak ide iba matka a dieťa ktoré má iné priezvisko.. A to ze ty v tom problém nevidíš je ok, niektoré ženy vidia. A ja aj chápem že im to vadí, keď sa bio po čase rozhodne žiť si slobodný život, po odchode na dieťa zabudne, matka musí riešiť neustále neplatenie výživného ale meno má dieťa po takom "otcovi". Určite výraz hanbila by som sa keby malo dieťa iné priezvisko ako ja, je prehnaný... Ale keď nič iné, tak z čisto praktického hľadiska je naj aby malo dieťa priezvisko matky, po svadbe sa dá predsa jednoducho zmeniť. Ale v opačnou prípade je to už oveľa zložitejšie.

sheila121
14. apr 2023

@liz_lemon tiež neverím, čo tu čítam :D úplný shit.

sheila121
14. apr 2023

@slniecko66 tiež som si všimla, ako sa tu polka žien dusuje že v žiadnom prípade aby malo jeho meno, hlavne že nebyť jeho tak by ani to dieťa nebolo.

opica_skorica
14. apr 2023

@laura__ mne sa paci zivotna mudrost:

Porodit dieta manzelovi, nie frajerovi.

Z toho vyplyva i priezvisko.
Frajer (tvoj) si na nom (na priezvisku) velmi potrpi, okej, nech to vyriesi vopred.

Lahke.

tiezjedna
14. apr 2023

@laura__ a na to vážne hľadáš odpoveď v diskusii na koňovi? 🙄 Snáď vieš aký máte vzťah, kam smeruje alebo nesmeruje, či má perspektívu a budúcnosť, do ktorej hľadíte vy dvaja rovnakým pohľadom. Pretože na ničom inom nezáleží. Kvôli inému priezvisku ťa nikdo nikde buzerovať nebude, to je hovadina ako voda v koši už z logiky veci... 🙄 Ale ak cítiš, že je svadba, ktorú ty chceš a on nie v nedohľadne, alebo si nerozumiete a perspektíva spoločnej budúcnosti bledne a starosť o dieťa zostane z 99 % na tebe, tak daj priezvisko po tebe. Nič iné ťa nemusí a ani by nemalo zaujímať😉

svokrinjazykmonika
14. apr 2023

@laura__ daj určite svoje

bambibam
14. apr 2023

@laura__ úplne je to jedno, daj to ktoré chceš.
Napr : Cca 5 rokov sme žili druh a družka : ja priezvisko za slobodna , muž svoje, a dcéra po mojom prvom mužovi. Predstav si nerobilo to nikde problém. Ešte aj daňový bonus a úľavy vtedy bral priateľ na nás. Teraz už manžel. A nakoľko zmena priezviska dcéry bol problém, ja som prijala manželove a dcéra má po prvom mužovi. A je to úplne v pohode.
Daj to tak, ako to cítiš.

petko81
14. apr 2023

@laura__ mali sa narodil mal priateľove.a brali sme sa keď mal malý 5 rokov.a aká hanba?
Nechápem.
Ale ak chces priateľovi priezvisko treba ti ísť s priateľom má matriku vypísať papier.a s tým papierom ideš do pôrodnice

nikiki29
14. apr 2023

@laura__ ja som dal priezvisko po priateľovi, ale bola som si istá, že sa budeme brať. Ja som odmietla svadbu pre tehotenstvo (to som oľutovala neskôr 😂) ale teda my sme sa vzali avetko v pohode. Ale ak máš čo i len 1% pochybnosť že by ste sa mohli rozísť, daj svoje. Ak chce on dať svoje, nech si ťa vezme.

katkami123
14. apr 2023

Mňa len jeden fakt zaráža, že matky, ktoré majú deti s partnerovým priezviskom nikde nikoho potom neopravia, keď ich nechtiac oslovia podľa priezviska dieťaťa. Keby s tym nebol problém, tak dotyčných predsa opravia, že oni majú iné priezvisko ako ich dieťa. Ďalšia vec, ktorú poznám a aj tu sa mnohé priznali, že ženy sa predstavujú bežne priatelovym priezviskom a zapieraju to svoje skutočné. Neviem ako sa potom tvária, keď sa zistí, ze to ich priezvisko nie je. Keby to bolo také úplne v pohode, tak tie ženy nerobia potom takéto nešťastne ťahy. Asi to teda v pohode vôbec nie je ako sa tu snažia prezentovať.

katkami123
14. apr 2023

@sheila121
Nemusí ho byť, žena môže vynosiť a porodiť aj dieťa “zo skúmavky”, chlap dieťa asi ťažko vynosí, rieši nevoľnosti a zmenu tela a aj porodí.

sheila121
15. apr 2023

@katkami123 jasné chápeme sa, ale tak hádam je takýchto prípadov menej.

sheila121
15. apr 2023

@katkami123 ako vies že ich neopravia? Moja malá nastúpila minulý rok do školy ako prváčka. Jej pani učiteľka ma asi 5x oslovila priezviskom dcéry a ja som ju 5x opravila. Už ma tak nikdy neoslovila. U pediatricky to isté, pani sestrička má párkrát oslovila iným priezviskom ja som si to nenechala a už ma tak nevolá. Nebudem predsa nosiť priezvisko ktoré nie je moje. A vôbec nechápem ako môžeš toto riesit lebo ženy keď sa rozvedu tiež si nechávajú mužovo priezvisko kvôli deťom a nikto im to nevyčíta

ibrunova
15. apr 2023

Raz tu bola otázka, že matka by si chcela zmeniť priezvisko podľa dcéry, ktorá má priezvisko po ockovi a ocko svadbu neplánuje.

janinah
15. apr 2023

Veľakrát sa žena vydať chce,lenže požiadanie o ruku neprichádza,tak sa potom chtiac nechtiac pred okolím tvária,že však čo,však to je len papier.Poznám tri v mojom okolí,kde toto platí.Každá žena vie,či sa vydať chce a podla toho by sa aj mala správať.Otehotnieť s priateľom,nie s manželom a dať dieťaťu jeho priezvisko je najistejšia cesta ako sa nevydať.Verím,že sú aj také,ktoré sú v pohode bez sobáša a že ich oslovuju pani Mrkvičková,lebo dieťa aj muž sú Mrkvička a ona Cibulková čuší.....,lebo čo už má robiť,každého opravovať je dosť trápne.Mne by vadilo oslovenie pani M,ak v skutočnosti som slečna C.

biii7
16. apr 2023

@gypsomilka dobrý. Co treba zobrať na Obecný úrad ak chceme dat tiež mužovo priezvisko pre dieťa a nie sme zosobaseny ešte? Stacia naše rodné listy iba? Ďakujem

gypsomilka
16. apr 2023

Dali sme len Op a vypisali tlacivo kde bolo uvedene ze sme sa dohodli na muzovom priezvisku

lujza123
16. apr 2023

@laura__ ja som dala po otcovi, ale iba preto ze moje sa mi nepáči, je cudzojazyčné tak to ľudia komolia alebo vymýšľajú rôzne prezývky, dvojzmysly, na strednej som si celkom užila vtipov a príjemné to nebolo 😐.
Otec (ex) ma jednoduché, krátke, dobre znejúce, hodí sa jej k menu

Takze čisto čistá vypocitavost, rozhodovala som sa iba podľa toho ktoré mi prišlo krajšie.

Nemám s tým žiadne komplikácie, max ma niekto oslovil dcerinym priezviskom ale to mi nevadí.
Keby mam normálne priezvisko dam moje

ibrunova
16. apr 2023

@biii7 je to prehlásenie o otcovstve, chlap môže byť uvedený ako otec a priezvisko podľa dohody, kľudne môže mať aj tvoje priezvisko, to sa nevylučuje.

biii7
16. apr 2023

@ibrunova Aha. No chceme jeho keďže sa chceme vziať. A stačí občiansky vziať, či aj rodné listy?

ibrunova
16. apr 2023

@biii7 myslím, že len občianske sme dávali.

biii7
16. apr 2023

@ibrunova dakujem za info