Informácia o ochrane osobných údajov a používaní cookies.

Prečítaj

Končí mi rodičovská, nemám prácu. Mám nárok na podporu?

Milé mamuľky, ktoré ste už zabehnuté v tejto téme, prosím, píšte mi. Môj prípad je nasledujúci: U zamestnávateľa som pracovala od mája 2008. V apríli 2009 som nastúpila na materskú dovolenku a následne na rodičovskú dovolenku. Medzitým sa mi narodilo druhé dieťa a v súčasnosti sa mi o štyri mesiace končí už aj táto rodičovská dovolenka. Pracovný pomer som mala na dobu určitú, resp. ako zastupovanie kolegyne počas MD a RD. V podstate sa ona vracia na svoje pracovné miesto a tým pádom sa môj PP končí. Budem mať nárok na podporu v nezamestnanosti alebo nie?Veľmi pekne ďakujem vopred za vaše informácie a rady.
sisi1503
7. feb 2013
Na podporu narok mat nebudes,lebo ak sa o tie 4 mesiace pojdes prihlasit na UP tak spätne 3roky dozadu musia byt do soc.poistovne platene za teba odvody.Ak si si ich neplatila dobrovolne tak na rodicovskej dovolenke ich nikto za tebaneplatil takze narok na podporu nemas.Ale skus sa este spytat na socialnej poistovni.
evita68
7. feb 2013
@vivianna kedy vlastne skončil tvoj pracovný pomer? alebo ešte trvá? nie je to jasné z toho, čo píšeš


@sisi1503 vôbec netreba mať platené odvody, ak jej prac. pomer trvá, počas RD sa ráta doba poistenia v nezam.
sisi1503
7. feb 2013
@evita68 myslela som poistenie v nezamestnanosti,len som nevedela ako sa to presne vola.Ale ak je zena na rodicovskej dovolenke a pracovny pomer jej uz netrva tak to poistenie za nu nikto neplati ci?A beru sa spätne tri roky od ukoncenia rodicovskej dovolenky?
evita68
7. feb 2013
@sisi1503 a ty vieš vyčítať z jej príspevku, kedy skončil a či vôbec skončil prac. pomer?
viviannaautor
7. feb 2013
@evita68 áno, áno, ešte trvá - teoreticky kým sa nevráti kolegyňa z rodičovskej dovolenky. Problém je, že sa nám takmer naraz končia rodičovské dovolenky a už som sa pýtala zamestnávateľa, či mi nevedia ponúknuť akúkoľvek inú prácu. Prijala by som hocičo, ale dostala som odpoveď, že nie, bohužiaľ všade treba škrtať z rozpočtu a rušiť pracovné miesta. Aj ja tak viem, že aj rodičovská dovolenka sa ráta ako keby som pracovala, i keď odvody do sociálnej poisťovne neodchádzajú. Nuž som zvedavá, ako to so mnou dopadne.
evita68
7. feb 2013
@vivianna nárok na podporu budeš mať.. ak sa ti podarí, že deň po skončení RD budeš čerpať dovolenku a v tento deň ti preplatia ostatnú, ktorá ti vznikla počas MD a budeš mať aj odstupné a v tento deň skončí aj tvoj pracovný pomer, tak budeš mať nárok na max. podporu, čo je až 770 - 801 eur.. najdôležitejšie je, aby tvoj prac. pomer neskončil v deň, kedy končí RD
viviannaautor
7. feb 2013
@evita68 ďakujem 🙂, nuž dovolenku mi dali vyčerpať vždy po skončení prvej aj druhej materskej dovolenke... takže, ak som dobre pochopila, budem musieť aspoň jeden deň odpracovať, aby sa mi rodičovská dovolenka a pracovný pomer neskončili naraz
evita68
7. feb 2013
@vivianna no tak to je škoda, aspoň ten jeden deň si si mohla nechať 🙂 neviem, či budú ochotní ťa nechať jeden deň odpracovať.. možno sa s nimi dohodneš..
viviannaautor
7. feb 2013
@evita68 no, vyprosíkam si to 🙂. ak však dobre rátam, tak mne sa rodičovská dovolenka končí v júni 2013 /syn v tom mesiaci dovŕši 3 roky/ a kolegyne sa končí RD v auguste 2013 /jej syn vtedy bude mať 3 roky/, tak to by som tie dva mesiace mohla pracovať, nie?
viviannaautor
7. feb 2013
@evita68 a na odstupné majú nárok aj takí zamestnanci, ktorí mali - majú pracovný pomer dohodnutý na dobu určitú ?
evita68
7. feb 2013
@vivianna nie, vtedy nárok na odstupné nie je..
ak odpracuješ tie dva mesiace, tak podpora sa bude rátať z tohto príjmu.. takže ako tak rátam, ty nebudeš mať max. podporu..

jééédine, že by súhlasil tvoj zamestnávateš, že predsa by sa len tvoj prac. pomer skončil deň po RD, na ten deň by ti dal príjem 52 eur.. ak by sa mu to nepáčilo, skús mu navrhnúť, že tie odvody z tohto príjmu mu vykešuješ, aby nebol stratový.. ja by som mu ešte aj pridala, mala by si krááásnu podporu 🙂
viviannaautor
7. feb 2013
@evita68 uf, na tých dňoch sa viem dohodnúť. Ale pracovala som na obecnom úrade, takže asi nejaké návrhy o peniažkoch asi neprijme 😃.
Mne ani tak nejde o výšku podpory, chcem byť len kľudná, že nárok na ňu mám a pol roka budem dostávať nejaké peniažky. Ja potrebujem byť doma ešte niekoľko mesiacov, keďže synáčik nastupuje v septembri do škôlky a chcem byť na blízku, lebo neviem ako bude reagovať na zmenu, na kolektív a samozrejme ako to bude s chorobami.
Ešte mi tak napadla jedna otázka: Keďže mi mzdová účtovníčka kázala vždy vyčerpať dovolenku po skončení materskej dovolenky, nemôže sa mi rátať výška podpory z tohoto príjmu?To znamená, že v rokoch 2009, 2010/2011 som mala vymeriavací základ.
evita68
7. feb 2013
@vivianna je to len na tebe ako sa dohodneš, napísala som ti, čo by bolo pre teba výhodné..
berie sa do úvahy príjem dva roky pred zaevidovaním na úrad práce, takže ak ten zárobok v 2011 spadá do tohto obdobia, tak z toho
zalka
7. feb 2013
@vivianna vyrátali ti správne počet dní dovolenky? čo si čerpala po materskej? Nekrátili Ti ju neodôvodnene, možno ak sa pomýlili tak nárok na dovolenku ti mohol vzniknúť ... skús napísať od kedy do kedy si bola na MD, od kedy do kedy si čerpala dovolenku a na koľko dní máš nárok ročný.
viviannaautor
7. feb 2013
@evita68 veľmi krásne ďakujem za rady, budem skúšať na nich čo sa len dá 😉
viviannaautor
7. feb 2013
@zalka začiatok prvej materskej dovolenky bol od konca apríla 2009 do polovice novembra 2009 a tam som čerpala niekoľko dní dovolenky a až po jej vyčerpaní som nastupovala na rodičovskú dovolenku. druhá materská bola od konca júna 2010 do konca decembra 2010 a následne zasa mi bolo kázané vyčerpať dovolenku, ktorá mi vyšla skoro aj na dva mesiace a zasa až po jej vyčerpaní som nastúpila na rodičovskú dovolenku.
zalka
7. feb 2013
@vivianna pokiaľ mi nenapíšeš presné dátumy, tak nič nevyrátam ... lebo som sa stretla s prípadom v posledný týždeň, že pracovníčka obce tiež čerpala dovolenku po MD pred RD ... a vyrátali jej ju v práci zle ... priznali jej nárok 75% z dovolenky pričom mala nárok na celú dovolenku ... ale bez presných dátumov môžem len hádať a bude to nepresné ...
ty potrebuješ vedieť či máš ešte nárok na dovolenku, nie ja .. tak pohľadaj si papiere ... a napíš dátumy .
viviannaautor
7. feb 2013
@zalka nie nárok na dovolenku, ale nárok na podporu v nezamestnanosti 🙂 ale samozrejme, ak nájdem papierovačky okolo dovoleniek, tak napíšem 😉
zalka
7. feb 2013
@vivianna nie ja chcem vedieť, či sa pri výpočte tvojej dovolenky nepomýlili, lebo ak by áno .. a ostalo by pár dní zabudnutej dovolenky, tak by si mohla mať maximálnu podporu v nezamestnanosti .. ako ti písala @evita68
ja to beriem komplexne .. :-p
viviannaautor
8. feb 2013
@zalka super, ďakujem 🙂, určite napíšem, len aby som našla tie doklady, lebo si ich už presne nepamätám.... keby som toto bola vedela, tak by som naliehala na personalistku, aby som mohla vyčerpať dovolenku až po skončení rodičovskej dovolenky. a určite by som mala viac peniažkov za dovolenku, lebo po nejakom čase sa mi plat vždy zvyšoval, hoci som bola na MD a RD
zalka
8. feb 2013
@vivianna no pohľadaj a potom napíš, skúsime sa na to pozrieť ...
viviannaautor
21. jún 2013
@zalka
@evita68
Ahojte baby, potrebovala by som Vašu radu v tejto mojej téme ďalej. Rodičovská dovolenka sa mi teda 19. júna skončila. A týmto dňom skončil aj môj pracovný pomer. Účtovníčka mi povedala, že mám 5 dní dovolenky, ktorú mi preplatia. Nedali mi ju vyčerpať, že ju radšej preplatia. A až dnes som sa dozvedela, že keď je preplatená dovolenka, tak sa z toho bohužiaľ neodvádzajú odvody do soc.poisťovne, iba do zdravotnej poisťovne. To znamená, že nebudem mať žiadny vymeriavací základ. Z čoho sa mi potom bude rátať podpora v nezamestnanosti, ak na ňu vôbec teda budem mať nárok. Ešte by som dodala, že pred nástupom na rodičovskú dovolenku s druhým dieťaťom, som v januári 2011 riadne čerpala dovolenku a vtedy boli z tohto príjmu odvedené odvody do soc.poisť. Mohli by rátať podporu z tohto príjmu? Ďakujem veľmi krásne za Vaše odpovede.
gapa
21. jún 2013
@vivianna
z obdobia dva roky pred nástupom na rodič.dovolenku (nie materskú), teda z cca obdobia 1 a pol roka pred materskou dovolenkou.
viviannaautor
21. jún 2013
@gapa ďakujem 🙂 a môžem sa ešte opýtať, aká je minimálna podpora ? pre istotu, ak by mi nič nevychádzalo, aby som vedela s akou sumou mám rátať ...veľká vďaka vopred 🙂
gapa
24. jún 2013
@vivianna
ak sa ráta podpora zo skutočného vym.základu, tak nie je stanovená žiadna minimálna hranica, ale ak myslíš, aká je podpora rátaná z minima, tak t.č. je to cca 50% z 393eur (aj ked sa to ráta inak, no cca stačí)
viviannaautor
24. jún 2013
@gapa dnes som zaniesla personalistke tlačivo na vyplnenie a potvrdenie, tak som zvedavá, čo mi tam vykúzli...ale mám ísť pre to až o týždeň a dovtedy ma asi šľak trafí....
ešte mi napadla jedna otázka, či každá mamička, ktorej sa skončila rodičovská dovolenka a nemá zamestnanie, má nárok na dávky v nezamestnanosti ?či len tie, čo boli v pracovnom pomere?
gapa
24. jún 2013
@vivianna
len tie, čo majú v posledných 3och (príp. 4roch, ak mali prac.pomer na dobu určitú)pred zagistrovaním na úrade práce sapon 2roky, presnejšie 730dní, poistenia v nezamestnanosti. A dni bez trvajúceho pracpomeru (príp.dohody s pravidelným príjmom po 31.12.2012) sa do toho nerátajú. Lebo mamičky, čo nemajú prac.pomer nečerpajú rodič.dovolenku (lebo RD je ospravedlnené volno v práci) ale len poberajú rodič.príspevok.
viviannaautor
24. jún 2013
@gapa veľká vďaka za objasnenie 🙂

Začni písať odpoveď...

Odošli