Majiteľ chce rozviazať zmluvu prenájmu skôr ako je v zmluve

ada715
20. nov 2020

Ahojte, byvam v prenajatom byte niekolko rokov. V zmluve mam trojmesacnu vypovednu lehotu. Pred cca mesiacom som sa majitela pytala, ake ma plany s bytom najblizsi rok, lebo mne sa skomplikovali plany s hypotekou vdaka momenatlnej situacii a potrebovala som si ujasnit, ci budem moct ostat v prenajme. Uistoval ma, ze s bytom ziadne plany najblizsi rok nema, ze je rad, ze ma najomcu. Vcera mi nahle volal a povedal, ze mi dava vypoved, lebo jeho brat s rodinou sa tam budu stahovat. Ostala som ako obarena, ked este dodal, ze by bol najradsej ak by to bolo cim skor, este skor ako o tie tri mesiace. Zacal sa spravat velmi neprijemne a arogantne. Viem, ze podla zmluvy nema narok pozadovat moje vystahovanie skor, ale celym vystupovanim daval najavo, ze ho to nezaujima, znel takmer vyhrazne. Ostala som v absolutnom soku. Hovoril ze musi napisat vypovednu zmluvu a tak sa ma pyta kedy chcem odist. Povedala som mu ze najneskor ako sa da, teda o tie tri mesiace, no z jeho vystupovania som mala velmi zly pocit. Moze sa dozadovat mojho vystahovania skor? Ak by to urobil akymi prostriedkami sa mozem branit? Meskam s platbou posledneho mesiaca, lebo som mala financne problemy vdaka momentalnej situacii, s majitelom som to ale vopred odkomunikovala a povedal, ze ok, este vtedy. Teraz to na mna ale vytiahol, ze kedy to uhradim? ze by nerad tieto veci riesil sudne? Akoze dva tyzdne meskajuci najom pocas pandemie? ..Opakujem vzdy sme mali korektne vztahy, nerozumiem preco teraz taketo jednanie. Mam z toho skor taky pocit, ze sa ma snazi zastrasit a sprava sa mačisticky, ze by sa takto nespraval ak by som bola muz najomca.

lenuska9999
20. nov 2020

Pokiaľ viem teraz počas pandemie vás nemôže vyhodiť z bytu kvôli oneskorej platbe.. a máte tam právo tie 3 mesiace byť.

panorek
20. nov 2020

Nemá ťa právo vyhodiť pokiaľ si hrubo neporušila zmluvu.

panorek
20. nov 2020

Na druhej strane môže ti to tak znepríjemniť ze radšej sama pôjdeš teda ja osobne si myslím, že tu bude najlepšie sa dohodnúť ako ľudia ak to pôjde lebo my ľudia máme skvelú vlastnosť dokážeme sa správať horšie ako zvery. Sám to na sebe pozorujem po určitých látkach do pekiel.

pieksamaki
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
raszuz
20. nov 2020

Treba si pozriet,ci nahodou nie je v zmluve uvedene, ze pokial potrebuje byt pre seba alebo rodinu, je mozne ukoncit vztah bez dodrzania vypovednej lehoty ....

mogaa
20. nov 2020

Treba si dobre pozrieť zmluvu, pokiaľ tam nie je klauzula že ukončenie nájmu je možné skôr napr.v prípade kedy majiteľ potrebuje byť pre vlastné účely, tak platí výpovedná doba.....to že sa pýtal na omeškané nájomné je uplne prirodzené keďže vie že dlho byt už prenajímať nebude, chce to mať čo najskôr vyrovnané a naporiadku.......aj nájomca keď odovzdá byt chce aby mu prenajímateľ vrátil kauciu čo najskôr a nie až po 2-3mesiacoch.....

mogaa
20. nov 2020

*tak neplatí výpovedná doba......treba si dobre prečítať nájomnú zmluvu, platí to čo je uvedené v zmluve.....či tm nie je výnimka kedy sa nemusí dodržať výpovedná doba

missdiva
20. nov 2020

@ada715 a mas najom na dobu urcitu?
Ak mas neurcitu dalo by sa to skor oddialit.
https://uzitocna.pravda.sk/reality/clanok/52266...

draik
20. nov 2020

Na začiatok je potrebné vedieť, podľa akého zákona je zmluva uzatvorená. Vo všeobecnosti však nie je možné vypovedať zmluvu zo dňa na deň a ani to v zmluve dohodnúť.

desore
20. nov 2020

@lenuska9999 Moze, je to jeho majetok a ked ho potrebuje pre svojich rodinnych prislusnikov. Kazdy z Vas by sa uplne inac na tuto situaciu pozeral, keby bol majitelom. Na sude neuspejete, zaplatite sudny poplatok a kym bude vytycene sudne pojednavanie, tak budete byvat vo svojom.

ada715
autor
20. nov 2020

@missdiva zmluva je na neurcito, vypovedna lehota tie tri mesiace

lenka_932
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
draik
20. nov 2020

@lenka_932
Jeden myslel a vymyslel....presne ako Vy teraz

draik
20. nov 2020

@desore
To je síce pekné, ale v závislosti od zákona, ktorým sa zmluva riadi, prichádza do úvahy možnosť nároku nájomcu na bytovú náhradu.

missdiva
20. nov 2020

@ada715 tak ked mas na neurcito tak ta z bytu len tak lahko nedostane 😉 a uz vobec nie skor ako za tri mesiace.
snazi sa ta zastrasit lebo to dobre vie.
moze ti dat vypoved s trojmesacnou vypovednou ak potrebuje byt pre brata ALE vies mat pravo na podobnu bytovu nahradu. Urcite si daj konzultaciu s pravnikom.
alebo pogoogli nejake zhrnutia ak sa nevyznas v zakonoch, napr. https://ficek.sk/ukoncenie-prenajmu-z-dovodov-n... alebo https://www.prosman-pavlovic.sk/vypoved-z-najom...

ada715
autor
20. nov 2020

@missdiva to v praxi znamena, ze mi ma zabezpecit tj najst podobny byt na prenajom v tejto stvrti a cene? To ak mu poviem, tak ma podla mna iba vysmeje..

missdiva
20. nov 2020

@ada715 ano presne tak...
No, tak vies dovoli si k tebe len tolko kolko si nechas.
Ak poznas svoje prava a budes nekompromisne trvat na svojom vies mu to poriadne stazit.
Nehodnotim ci je to fer ale je to mozne.

martul
20. nov 2020

Prepáč , že sa spytam, ale keď meskas dva týždne s nájmom ako chces riešiť hypo, nemáš žiadnu rezervu? Tam sa tiež nikto nebude pýtať čo na to máš, splátky bude treba platiť.

ada715
autor
20. nov 2020

@martul to plati do kolonky uz vopred spomenutej "skomplikovali plany s hypo", viac to rozoberat ak dovolis nebudem. nie je to sucast temy. pekny vecer

missdiva
20. nov 2020

@ada715 skus to este natiahnut par dni aby ti dal vypoved az v decembri. A ak mu platis na ruku a mas podozrenie, ze neplati dan treba mu to pripomenut...

suzanneli31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzanka.zuzu
20. nov 2020

@ada715 no ty budeš darček 🙄 normálne to vidím z jeho strany

ada715
autor
20. nov 2020

@zuzanka.zuzu no dovol.. Ak by to tak bolo asi by som tu nebyvala niekolko rokov.... Milujem neempaticke podryvania, presne takych ludi ako ty tu najviac treba...

zuzanka.zuzu
20. nov 2020

@ada715 sama píšeš, že situácia sa zmenila (možno aj u neho finančné suchoty) a po niekoľkých bezproblémových rokoch meškáš s platbou, navyše v čase kedy je problém odtiaľ dostať nájomníkov... predpokladám, že sa obáva, že prestaneš platiť úplne.

ada715
autor
20. nov 2020

@zuzanka.zuzu ja som sa s nim dohodla pred tym meskanim na presnom datume posunu platby, bolo to po vzajomnej dohode. ale ty najlepsie vies ako to je, tak ti nebudem brat iluziu.

nela6
20. nov 2020

@ada715 veru ze to pokaslal dobou neurčitou, minule aj v tv ukazovali, ako sa predal byt a podnajomnicku nevedia stamad dostat prec, lebo zmluva na dobu neurcitu, nahradne byvanie nikde, maju kupeny byt a nemozu uzivat... to moze byt rad, ak budes suhlasit vobec s vypovednou...

ada715
autor
20. nov 2020

@nela6 ja sa skor obavam toho, aby ma odtial nechcel dostat skor ako je vobec ta vypovedna. Ze pridem domov a najdem svoje veci pred bytom, alebo nabehnu robosi kym sa odstahujem a zacnu tam nieco riesit. Posobi tak, ze by toho bol schopny. Pocas celej debaty na mna tlacil, hovoril ze brat s rodinou sa vratil spat zo zahranicia kvoli momentalnej situacii a potrebuje byvat cim skor. Povedala som mu jasne a razne, ze to je sice pekne ale ja rovnako nemozem teraz zbalit svojich x veci a nabytku, ze je to nepredstavitelne aby som sa do mesiaca vystahovala, to bol napriek zmluve jeho prvy navrh. Neviem ci si tu situaciu viete predstavit, dvojmetrovy muz ktory vam kazdym nadychom dava najavo ze mu to tam cele patri, na vas vyvija natlak a vy viete, ze ste v prave, no zaroven tam mate kopec svojich osobnych veci..je to velmi neprijemny pocit.

nela6
20. nov 2020

@ada715 chod na fb, najdi stranku "opytaj sa pravnika / ask the lawyer", kludne naprv pozri prispevky podla. klucoveho slova, vela sa tam o tom pisalo, alebo rovno zadaj tvoju situaciu a otazku, odpovedia ti paragrafmi, a radami

petamich
20. nov 2020

@lenka_932 tak toto uz davno neplati a aj vtedy to platilo iba ak tam mala trvaly pobyt 🙈

petamich
20. nov 2020

@nela6 s vypovednou sa neda nesuhlasit, ide o jednostrannu vypoved v zmysle zmluvy = 3 mesiace, cize na to jej suhlas nepotrebuje