Mám nárok na podporu po skončení rodičovskej?

nina233
15. okt 2012

Ahojte, v decembri mi skonci rodicovska dovolenka. Do byvaleho zamestnania nemozem nastupit, robila som cez agenturu, ked som bola tehu, prepustili ma.
Cize narok na odstupne nemam. Mam narok na podporu? Ak ano, kolko?
Dakujem, pekny den.

sissy27
15. okt 2012

@nina233 a čo tak hľadať nové zamestnanie? viem, že to nie je jednoduché, ale ani nemožné... a nie hneď podporu 😒 tu máš celkom obsiahly článok, keď už ti google nefunguje, myslím, že je tam napísané všetko potrebné
http://karierainfo.zoznam.sk/cl/100520/636466/S...

liz_lemon
15. okt 2012

@nina233 urcite ta neprepustili, ked si bola tehotna, asi ti skoncil PP na dobu urcitu, inak by to bolo v rozpore so zakonnikom prace...

nina233
autor
15. okt 2012

@liz_lemon prepustili ma ako tehotnu, nebudem tu pisat nieco, co nie je pravda a nie je to v rozpore zo zakonom, mam to preverene pravnikom, ak pracujes cez agenturu, je to proste tak, tehotne nie su bohuzial chranene

nina233
autor
15. okt 2012

@sissy27 samozrejme, ze ak by to bolo mozne, hned by som isla do prace.....asi som sa uplne nevyjadrila. Maleho mi do skolky zatial nechcu zobrat, mozno najskor na jar, v horsom pripade az v septembri. Cize ak mi nema kto byt s malym, je logicke, ze musim byt na podpore.
Len ma zaujimalo, ake su davky, ked skonci rodicovsky.
A google mi funguje, ale MK je tu aj od toho, aby sa vytvarali diskusie a diskutovalo a zistovalo a hladali podobne pripady.

maznacik007
15. okt 2012

@nina233 bohuzial na podporu narok nemas ... kedze tvoj PP netrva ... jedine poziadat o davky v hmotnej nudzi ale tam zavisi od vela veci ci si sama s dietatom kolko mas rokov... posudzuje sa prijem celej rodiny...
v podstate mas narok inak len na pridavok cca 21 eur

nina233
autor
15. okt 2012

@maznacik007 u mna to je komplikovanejsie aj v tom, ze nezijem s manzelom v spolocnej domacnosti, zatial rozvedeni nie sme, prestahovala som sa do ineho mesta, tym padom som na dieta sama. Cize ziadne socialne davky? Len prispevok na dieta?

sissy27
15. okt 2012

@nina233 no, neviem čo ti povedať... ja som bola tiež s malou sama, ale do práce som išla oveľa skôr ako ty, škôlka bola v nedohľadne, ale podpora ma ani len nenapadla, a už vôbec nie logicky... treba začať niekde inde ako pri dávkach a podpore... asi v prvom rade doriešiť vzťah s (ex)manželom, výživné na dieťa, neviem ako si na tom s rodičmi, či ti vedia s drobcom pomôcť, prípadne sa poinformovať o opatrovateľkách, a hľadať prácu... lebo tie sociálne dávky ti isto nič neriešia...

nina233
autor
15. okt 2012

@sissy27 samozrejme, ze nevyriesia, nie som zastancom socialnych davok. Jedno je fakt, s malym mi nema kto byt, skolka v nedohladne, rodicovsky konci, zijem sama bez manzela. Proste ma len zaujimalo, ake su socialne davky, ked skonci rodicovsky. Samozrejme, pracu si intenzivne hladam, ale treba proste vykryt 8 mesiacov, kym pojde maly do skolky, to je cele. Opatrovatelky vylucujem, nedam k dietatu cudzieho cloveka.

dai
15. okt 2012

@nina233 prepac ale v skolke ti robia len znamy? Opatrovtelky robia mnohokrat byvale sestricky ci ucitelky z ms...podla mna mas tiez pravo len na pridavky... Mozes si este predlzit rd potom bude platit stat za teba aspon poistejia...

rora
15. okt 2012

@nina233 vyries si najprv vyzivne, potom sa skus na upsvar na odbore socialnych veci opytat na davky v hmotnej nudzi, ale bez toho aby si vedela vysku vyzivneho sa tam nepohnes.

nina233
autor
15. okt 2012

@dai samozrejme, ze len znamy, ako inak 🙂 netvrdim, ze sestricky ci ucitelky by bolo zle riesenie, ale jednoducho to nevidim ako najlepsie riesenie pre maleho....

nina233
autor
15. okt 2012

@rora dakujem, cize najskor vyzivne sudnou cestou, az potom UPSVAR, vsak?

rora
15. okt 2012

@nina233 ano urcite, este viem ze existuje aj prispevok na byvanie, no treba sa popytat aktualne ako priamo na prislusnom urade.

moon1979
15. okt 2012

@nina233
hned ako ti skončí RD chod na úrad práce a daj sa zaevidovať, aby si si nemusela platiť zdravotné poistenie, čo je v dnešnej dobe cca 50 eur ... ak nechceš ísť na úrad práce máš možnosť ešte požiadať o predlženú RD - v prípade zdravotných problémov dieťaťa je platená, ak nemá dieťa zdravotné problémy a chceš byť s ním aj nadalej doma je neplatená ... nárok na podporu v nezamestnanosti ti zrejme nevznikne, musela by si mať zaplatené odvody z nezamestnanosti aspon 3 roky za posledné 4 roky ... čo asi nemáš ... ak by ti PP zanikol po skončení RD a ty by si bola vedená ako riadny zamestnanec, nárok na podporu by ti vznikol z minima ... ale ty si nebola vedená zrejme ako riadny zamestnanec kedže ti nevznikol ani nárok na odstupné.

moon1979
15. okt 2012

@nina233 môžeš ešte dať čestné prehlásenie, že nežiješ s manželom v jednej domácnosti, napísať aj obdobie koľko nežijete spolu a predpokladám, že budete v rozvodovom konaní. výživné ti skôr neuzná súd ak neprebehne rozvodové konanie. Ak sa sama staráš o dieťa, vznikne ti nárok na nejaké príspevky, ale treba to vykryť tým čestným prehlásením. No treba rátať s tým, že si to úrad môže preveriť ...

nina233
autor
15. okt 2012

@rora dakujem

nina233
autor
15. okt 2012

@moon1979 dakujem za vycerpavajucu odpoved, vela veci mi to ozrejmilo, bude to dlha cesta

nina233
autor
15. okt 2012

@moon1979 dakujem 🙂

renata5
15. okt 2012

@nina233 ahoj aj mna prepustili ked som bola tehu bohuzial je bezny jav ja ti verim tiez som robila cez agenturu a vykopli ma

petronelka77
15. okt 2012

@renata5 ahoj, tiez som si myslela, ze je to protipravne, ale nie je. Agentury to maju dobre osetrene. Mala som viac pravnikov, zistovala som to kde sa dalo. Ale boli v prave, bohuzial. A to som tam pracovala 3 roky, ako kmenovi zamestnanci. Na tehotne neberu ohlad.

liz_lemon
15. okt 2012

@petronelka77 odkial ta vyhodili? z tej firmy, kam ta vyslala agentura?

petronelka77
16. okt 2012

@liz_lemon ak si zamestnana cez agenturu a mas s nou podpisanu zmluvu, je logicke, ze ta prepusta agentura

liz_lemon
16. okt 2012

@petronelka77 to ja viem, len sa mi to cele nejako nezda, pretoze aj na pracu cez agenturu sa vztahuje zakonnik prace, a nemozu ta prepustit, ak si tehotna a mas PP na dobu neurcitu
nebola si nahodou v skusobnej dobe?

petronelka77
16. okt 2012

@liz_lemon nie, ziadna skusobna doba, 3 roky poctivo odrobene, proste je to fakt, pozri sa zakonnik prace

liz_lemon
16. okt 2012

@petronelka77 neexistuje, aby ta len tak vyhodili, v ZP nic take nie je
aky dovod vypovede uviedli? alebo nebolo to tak, ze ta najprv prepustili, a az potom si oznamila tehotenstvo?

petronelka77
16. okt 2012

pozri sa, ak neveris, co piseme, tak necitaj....pisala aj nina, aj ja, ze je to mozne a poznam dalsie pripady....prepustili ma v 5om mesiaci, od zaciatku vedeli, ze som tehu, dokonca som bola na rizikovom tehotenstve a na PN. Ak si myslis, ze necham niektore veci len tak prepiect, tak si na omyle, oslovila som pravnikov, takze po pravnej stranke to je mozne.....

petronelka77
16. okt 2012

@liz_lemon pozri sa, ak neveris, co piseme, tak necitaj....pisala aj nina, aj ja, ze je to mozne a poznam dalsie pripady....prepustili ma v 5om mesiaci, od zaciatku vedeli, ze som tehu, dokonca som bola na rizikovom tehotenstve a na PN. Ak si myslis, ze necham niektore veci len tak prepiect, tak si na omyle, oslovila som pravnikov, takze po pravnej stranke to je mozne.....

denulka028
24. nov 2012

@nina233 Ahoj, splnila si pred nastupom na matersku z poslednych 3 rokov 2 roky zamestnania? Ak ano mala by si mat narok na podporu... Aj ked neviem ako to je pri agenturach, ale platili ti riadne odvody alebo si robila len na dohodu?

nina233
autor
26. nov 2012

Ahoj, agentura mi platila riadne vsetky odvody. Bola som zamestnana pred prepustenim ( august 2009) viac ako 2 roky v agenture. Prepustili ma pocas PN na rizikovom tehotenstve v auguste 2009, porodila som v decembri 2009.
Cize od augusta 2009 som zostala bez prace, na PN. Bez odstupneho. Myslis, ze by som mala narok? Co som doteraz zistovala, tak asi nie. Dakujem.

evita68
26. nov 2012

@nina233 Nie, nemáš nárok, tri roky od výpovede predsa prešli v auguste...
moon1979 ti moc dobre neporadila, neskúmajú sa 3 roky zo štyroch, ale 2 roky z troch..
A tiež, po skončení RD sa nemusíš hlásiť na úrade práce, lebo ak zostaneš doma pri dieťati do 6 rokov, štát aj tak za teba bude platiť zdravotné odvody aj dôchodkové poistenie.. Iba ak by si si chcela s pomocou úradu práce hladať robotu, tak vtedy sa zaregistruj..