Manželov nárok na spoločný byt

lucijja
7. mar 2017

Ahojte. Chcem sa opýtať, možno niekoho, kto sa s tým tiež stretol a má s tým skúsenosť... Som vlastníkom bytu, na ktorý som si brala hypo sama, takže som jediná vlastníčka. Keď sme ho kupovali, chodila som s priateľom - teraz manželom. Vtedy sme nemohli zobrať spoločnú hypotéku, lebo bol vlastníkom iného bytu, ktorý zase on kupoval v minulosti na hypotéku a mal teda závazok tam. Ten jeho byt sa predal, hypotéka jeho sa splatila, ale až rok potom ako som kúpila ja byt. Do tohoto bytu sme ale išli spolu, aj financie máme spoločné, zarábame s manželom rovnako, spoločná kasa a teda aj účty. Rada by som mala na papieri, že ten byt patrí rovnako jemu ako mne. Je možnosť zapísať ho ako spoludlžníka do hypotéky (už nemá závazky a teda by to šlo) a tým pádom ho zapísať aj na list vlastníctva, ale celé toto by nás stálo okolo 800 eur, čo mi príde strašne veľa. Chcem sa opýtať, či niekto nevie, či je aj iná možnosť - spísať nejakú dohodu, zápisnicu, alebo niečo také u právnika, notára, aby to malo riadnu platnosť. Manžel to po mne nevyžaduje, ale ja to chcem mať naporiadku. Som si istá, že spolu zostárneme, ale predsa len, nikdy nikto nevie čo sa stane a ja to chcem mať naporiadku, aby sme boli rovnocenní aj v tomto.
Ďakujem vopred za prípadné rady. 🙂

dominika6
7. mar 2017

@lucijja no nič chod za notárom oni ti povedia..

sissy27
7. mar 2017

@dominika6 nemôže disponovať s bytom bez súhlasu banky, teda ani tam dopísať manžela len tak kdesi u notára či darovať polovicu nehnuteľnosti... a v banke to ťažko prejde bez toho, aby nebol zároveň aj spoludlžníkom na hypo...

maminuska
7. mar 2017

@lucijja ja som žijúcim príkladom blbosti, mňa a môjho otca. Prepísala sa polovička bytu na exmanžela ( vtedy manžela ) aby sa chudák necítil ako privandrovalec a aby niečo " mal " . Dopadla som hrozne, vyplácala som ho z bytu , rozdelenie BSM 5rokov trvalo a tiež som chcela byť fér.
Takže moja rada je neprepisovať nič. Tvojmu manželovi v prípade krachu prináleží polovička vrazenej hypotéky počas manželstva + polovička finančných prostriedkov na rekonštrukciu . Ja som tiež teraz v takej pozícii ako tvoj manžel , môj druhý manžel vlastní byt čo má vo výlučnom vlastníctve a spláca naň hypotéku zo spoločných prostriedkov. A vôbec to neriešim .

dominika6
7. mar 2017

@sissy27 nižšie píše maminuska že prepísala polku bytu na muža,ale tam šlo o to že to zas nevyšlo vzťahovo..neviem či mala hypo na ten byt..vždy sa niečo dá,len treba mať info 🙂

maminuska
7. mar 2017

@dominika6 ja som nemala hypo a neprepísala som ho priamo .

dominika6
7. mar 2017

@maminuska jaj tak ..

miskabiska
7. mar 2017

dievča, nerob to. dnes nie je zajtra.

vroni
7. mar 2017

@lucijja, verklikujes si tu svoje a argumenty vylucujes ako nevhodne. Ak vas vztah vyjde, je byt spolocnym vlastnictvom a nie je co riesit. Ak sa chces “poistit“ pre pripad, ze to tak nebude, spiste notarsku zapisnicu, ze manzel vrazil zo svojho sumu x do tvojho bytu a v pripade rozvodu mu ju vyplatis. Prepisovat polku bytu na manzela je priam kapitalna sprostost, ktora sa moze skaredo vypomstit nie len tebe ale hlavne tvojmu dietatu, ktore takymto prepisom pripravis o kusisko dedicstva. Napriklad. Ked ste chceli byt obaja taki spravodlivi, mal si muz nechat svoj byt a dat ho do prenajmu. To by bolo rozumne riesenie a nie tu saskovat s prepisom.

lucijja
autor
7. mar 2017

@vroni nič neverklíkujem. Presne o toto mi ide. Spísať notársku zápisnicu aby mal on poistené svoje peniaze bude stačiť. A prepáč, ale vyhlásiť, že prepísať polku bytu na manžela je kapitálna sprostrosť je dosť cez čiaru. Tá polovica bytu mu patrí, od jeho kúpy doň vrazil presne ten istý diel ako ja. On dokonca o niečo málo viac. A len pre info, tá jeho garzonka v podnájme bola a stálo ho to viac peňazí a starostí ako keď sme ju predali. On sa prisťahoval z úplne iného okresu, stále sme tam dochádzali, lebo ľudia sú rôzni - podpíšu nájomnú zmluvu na rok a o tri mesiace ti volajú, že sa sťahujú preč, prídi si pre kľúče a nespravíš nič, zmluva-nezmluva. Budeš niekoho žalovať? Potom dochádzať, ukazovať byt ďalším záujemcom a o pár mesiacov dokola. Ver mi, nebolo to vôbec zaujímavé pre nás.

@maminuska vy ste ale zrejme prepísali polovicu bytu už keď bol tvoj, bez hypo, prípadne s časťou splatenou, my obaja platíme rovnako od samého začiatku. Zaujalo ma však čo si napísala - v prípade rozvodu/rozchodu mu automaticky prináleží polovica toho, čo sa zaplatilo? Dajme tomu, že ja zostanem v byte a jemu by som musela dať polovicu nákladov čo sa zaplatili počas manželstva? Ak je takto postavený zákon, tak potom vlastne ani nie je čo riešiť, je to spravodlivé a ok...

maminuska
7. mar 2017

@lucijja mňa to bolo trocha iné , ale neurobila by som to ani keby som bola v tvojej situácii . U mňa to bolo dokonca horšie a to pre mňa. A áno , dala by si mu polovičku z hypotéky ktorú by on s tebou splácal, takže nie je čo riešiť. A ako som napísala ja som presne v takej istej situácii ako tvoj manžel dnes.

katarinapekna
7. mar 2017

@lucijja musela by si mu dať polovicu všetkého,čo ste nadobudli spolu,teda nielen prerabku,ale aj polovicu peňazí z hodnoty bytu.

vroni
7. mar 2017

@lucijja, nie je to cez ciaru, je to puhe konstatovanie skutocnosti. Vrazil do bytu, iste, ale aj tam byva, tiez pusta vodu a opotrebuva nabytok, jednoducho sa podiela na chode domacnosti v tom dobrom i "zlom" slova zmysle. Chapem, ze byt v inom okrese sa neoplatil, ale ved kupte (ak sa da, samozrejme) garzonku vo vasom a porieste takto. Ak sa v zdravi a stasti dozijete uspesnej penzie, mozete garzonku pouzit pre dieta a vam ostane byt... Proste neprepisuj polovicu bytu, akekolvek ine riesenie je lepsie (a nemam rozhodne na mysli riesenie "ogabat chlapa")

alaguema
7. mar 2017

@lucijja ja tomu nerozumiem. Píšeš, že prispel 5000EUR. Potom, že mu polovica bytu patrí....To je viac, než tebou doposiaľ splatená hypotéka? Nechápem, prečo silou mocou toto takto riešiť. Keby sa ti niečo stalo, on bude dediť spolu s tvojou dcérou. To je fér. Ak by si naňho polovicu prepísala, tvoje dieťa bude znevýhodnené. To ti vôbec nevadí? Ja by som pozerala v prvom rade na svoje deti.

lucijja
autor
7. mar 2017

@alaguema patrí mu presne polovica toho, čo sme doposiaľ za dva roky splatili. Za desať rokov, za 15 rokov keď sa nedaj bože niečo stane, byt bude skoro splatený, on zaplatil presnú polovicu hypotéky a nič by z toho nemal?

@vroni ja nemyslím teraz inakso, vodu, elektrinu, samozrejme že tu žije a tieto veci sa míňajú spoločne. Myslím skôr tú platbu hypotéky a postupné nadobúdanie bytu, na ktorom sa podielame spolu, tak ako píšem vyššie. Tú garzonku čo predal kúpil rok predtým, ako sme sa dali dokopy, celkovo ju vlastnil tri roky, z toho rok a pol sme bojovali s podnájomníkmi, som rada, že sa jej zbavil a to, za čo ju predal splatil hypo, ktorú si na nu bral, takže nemáme záujem ani peniaze kupovať ďalšiu. 🙂

vroni
7. mar 2017

@lucijja, nahanas imaginarnu spravodlivost. Ziadna absolutna spravodlivost tak, ako by si ju chcela, neexistuje. Nech to budes tocit akokolvek, vzdy na to niekto doplati. V pripade prepisu na manzela vasa penazenka a tvoje dieta (toto by mi vadilo uplne najviac). V pripade neprepisu a notarskej zapisnice tvoj manzel (peniaze stracaju hodnotu rych!ejsie nez nehnutelnost). Jedine, kde by teoreticky nestracal nikto (cize druhy byt), nechces. Takze hadanka, ktoru si sem zadala, nema riesenie. Volis si medzi dvoma nevhodnymi rieseniami, je len na tebe, ci ucet ponesie muz ci dcera. Vramci snahy byt absolutne spravodliva niekto zostane na ceste. Tvoje rozhodnutie, kto to bude. So easy.

salfusco
7. mar 2017

@lucijja kazdopadne najlogickejsie by to bolo prepisat ako spoluvlastnika az po splateni ...dovod?Pocas splacania mu nebude patrit este polovica bytu,cize teoreticka otazka...byt splacas 20 rokov,rozidete sa po 10...Ako to vyriesis,ak by si ho mala ako spoluvlastnika vyplatit?

lucijja
autor
7. mar 2017

@salfusco no práve to sa snažím nejako vyriešiť. Minimálne aby dostal za 10 rokov platenia hypo aspoň tú polovicu peňazí. Aj keď @vroni má v tomto pravdu - tie peniaze za 10 rokov budú mať úplne inú hodnotu. Sakra. Ale je mi nepríjemné byť v pozícii "keby niečo, som vysmiata", práve preto, že je medzi nami všetko viac ako v poriadku.
No musím sa s tým nejako popasovať.
Každopádne, ďakujem všetkým za názory, umožnilo mi to vidieť situáciu z viacerých strán.

katriona1
7. mar 2017

@lucijja nevim na jak dlouho mate fixovanou hypo, ale mozna by slo hypo prefinancovat u jine banky a tam si potom vzit hypo dohromady a u udelat i novy zapis do listu vlastnictva, zjisti jestli by tato varianta byla mozna, jinak v pripade rozvodu by mel mit narok na proplaceni poloviny hypo, kteeou jste splatili po dobu manzelstvi 🙂
a myslim si, ze premyslis uplne spravne, tak snad se ti to podari nejak vyresit 🙂

lucijja
autor
7. mar 2017

@katriona1 vidíš, to by sme mohli, za dva roky nám končí viazanosť a ak u inej banky dostaneme lepšiu ponuku, tak prečo nie. 🙂 Super, ďakujem za veľmi konštruktívny príspevok 🙂

alaguema
7. mar 2017

@lucijja ale kedy by z toho nič nemal? Veď ak by sa (nedajbože) tebe niečo stalo, zdedí polovicu bytu (ktorá mu podľa teba aj patrí) a druhú zdedí tvoje dieťa. Ak by ste sa rozchádzali, vyplatíš mu, čo do bytu investoval. Prípadne aj niečo navyše, ak budeš ešte stále v takej veľkorysej nálade. Alebo sa bojíš, že tvoj zmysel pre spravodlivosť sa medzitým niekam pominie? Ak to chcete mať na papieri, stačí to podpísať pred notárom. Ale prečo vedome znevýhodniť tvoje dieťa, to nechápem...

katriona1
7. mar 2017

@alaguema ja nevim o jakem znevyhodnovani pises, momentalne ten byt patri bance a jeste dlouho bude, takze pripadny dedic tak maximalne zdedi hypo a ne majetek a az ten byt bude splaceny tak minimalne polovicni podil na tom splaceni bude mit i manzel, takze proc by nemel dostat to co mu patri

alaguema
7. mar 2017

@katriona1 už to tu bolo x krát vysvetlené. Čítaj.

guinevre
7. mar 2017

Zaujimave, na MK vacsina ma nazor, ze ked je muz vlastnikom nehnutelnosti, tak ma prepisat polovicu na zenu, inak v pripade rozchodu ona zostane "s holym zadkom". Ale ked je zena vlastnikom, tak ma to nechat tak, lebo v pripade rozchodu, nech muz zostane s holym zadkom. Asi existuju rozlisne standardy ked ide o spravodlivost v zavislosti od toho kto je majitel, muz ci zena.

katriona1
7. mar 2017

@alaguema ja cetla vsechno 🙂

maminuska
7. mar 2017

@guinevre tak to nie je , veľká časť žien radí nikdy nič neprepisovať na toho druhého . Ja som medzi nimi .

maminuska
7. mar 2017

Ja mám s druhým manželom vzťah dobrý , ale nikto a nič by ma už neprinútil zopakovať rovnakú chybu . Sme pár, máme sa radi , máme spolu deti , ale keď sa rúbe les triesky lietajú a vtedy často človek toho druhého nespoznáva, ešte keď sa do toho pripletie tretia osoba , no koniec sveta.
My to máme s manželom dohodnuté tak , že keď sa hypo na jeho byt splatí , tak mi časť daruje , teda presne polovičku , hypo sa brala a byt si kúpil asi pol roka pred svadbou . Tak ešte 15 rokov. Dovtedy ak by sme sa nedajbože rozviedli , tak mi vráti časť hypa ktprú so ms ním zaplatila . Za 15 rokov budem mať 57, manžel tiež , tak kto by sa už vtedy len rozvádzal ..

guinevre
8. mar 2017

@maminuska Ja tiez 🙂 Ale sa cudujem ked take temy otvorim kolko zien radi tak ako som pisala.

katriona1
8. mar 2017

@maminuska víš já kdybych měla majetek, který je můj a není zatížený hypo, tak bych ho na manžela taky nepřepisovala, protože se nijak nepodílel na jeho získání a stačí, že ho může bezplatně užívat 🙂 ale v tomto případě se bavíme o majetku, který reálně patří bance a pokud by se manželství rozpadlo po pár letech tak by se tak vyrovnala hypo a na vyplácení by toho moc nezůstalo 🙂 a pkud máš partnera, který normálně pracuje a podílí se na splácení toho bytu a ještě do něj i investuje tak potom vidímpostoj zakladatelky jako správný 🙂