Budem mať po rozvode nárok na byt?

Zodpovedané
11. jan 2024

Dobrý deň,

ideme sa rozvádzať. Ešte pred manželstvom sme kúpili menší byt, ktorý bol písaný vtedy len na manžela. On platil hypo, ja nájomné. To bolo približne v rovnakej výške. Potom sme sa vzali, kúpili sme náš súčasný byt na hypo. Potom sme ten menší byt predali a zo zisku z predaja sme vyplatili hypotéku na súčasný byt. Takže momentálne máme v BSM byt bez ťarchy.

Manžel si myslí, že ma vyplatiť nemusí. Keďže byt sa splatil vďaka predaju bytu, ktorý bol písaný len na neho. Pôvodná hypo bola 30 000 EUR. Teraz má byt hodnotu cez 100 000 EUR.

Mám naň nárok aj ja?

Splátky aj jednej, aj druhej hypo išli z jeho účtu. Ja som zas platila iné veci.

Ťahám za kratší koniec?

Ďakujem

Dobrý deň,

vo všeobecnosti platí, že do BSM nepatrí vec získaná (kúpou či výmenou) za prostriedky patriace do oddeleného majetku jedného z manželov. Zámena samostatného majetku jedného z manželov za iný majetok je iba zmenou jeho hospodárskej povahy a nie rozmnožením majetku. Preto nemá za následok vznik bezpodielového spoluvlastníctva manželov vo vzťahu k tomuto majetku.

Toto však podľa všetkého nie je prípad bytu, ktorý aktuálne vlastníte s manželom. V tomto prípade bude platiť pravidlo, podľa ktorého ak sa na nadobudnutie novej veci (Váš aktuálny byt) použili okrem prostriedkov patriacich jednému z manželov aj prostriedky patriace do BSM, dôjde k tzv. zmiešaniu výlučného majetku jedného z manželov so spoločným majetkom patriacim do BSM. Takáto vec sa stane súčasťou BSM. Väčší príspevok jedného z manželov pri nadobudnutí bytu by súd mal zohľadniť v rámci vyporiadania BSM. Nemožno však vylúčiť, že sa vo Váš prospech započítajú napr. Vaše zásluhy za udržiavanie domácnosti a teda vo finále budú podiely Vás oboch napr. rovnaké alebo Váš dokonca väčší ako manželov.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk