Manželov nárok na spoločný byt

lucijja
7. mar 2017

Ahojte. Chcem sa opýtať, možno niekoho, kto sa s tým tiež stretol a má s tým skúsenosť... Som vlastníkom bytu, na ktorý som si brala hypo sama, takže som jediná vlastníčka. Keď sme ho kupovali, chodila som s priateľom - teraz manželom. Vtedy sme nemohli zobrať spoločnú hypotéku, lebo bol vlastníkom iného bytu, ktorý zase on kupoval v minulosti na hypotéku a mal teda závazok tam. Ten jeho byt sa predal, hypotéka jeho sa splatila, ale až rok potom ako som kúpila ja byt. Do tohoto bytu sme ale išli spolu, aj financie máme spoločné, zarábame s manželom rovnako, spoločná kasa a teda aj účty. Rada by som mala na papieri, že ten byt patrí rovnako jemu ako mne. Je možnosť zapísať ho ako spoludlžníka do hypotéky (už nemá závazky a teda by to šlo) a tým pádom ho zapísať aj na list vlastníctva, ale celé toto by nás stálo okolo 800 eur, čo mi príde strašne veľa. Chcem sa opýtať, či niekto nevie, či je aj iná možnosť - spísať nejakú dohodu, zápisnicu, alebo niečo také u právnika, notára, aby to malo riadnu platnosť. Manžel to po mne nevyžaduje, ale ja to chcem mať naporiadku. Som si istá, že spolu zostárneme, ale predsa len, nikdy nikto nevie čo sa stane a ja to chcem mať naporiadku, aby sme boli rovnocenní aj v tomto.
Ďakujem vopred za prípadné rady. 🙂

sissy27
7. mar 2017

@lucijja úprimne - byť tebou nechám to tak ako to je. Kým je medzi vami všetko v poriadku, tak je úplne jedno, kto je zapísaný v liste vlastníctva, ak by sa tebe nedajbože niečo stalo, tak on je právoplatným dedičom a bude sa o byt deliť iba s tvojimi deťmi (nepíšeš, že by si mala nejaké z predchádzajúceho vzťahu a ak máte spoločné, tak tiež v tom nevidím problém, ak deti nemáš, tak bude jediným dedičom). No a ak by došlo k rozchodu / rozvodu, tak je zase len kopa starostí ušetrená...
U notára či právnika nemá zmysel niečo spisovať, rozhodujúci bude vždy list vlastníctva, ty mu môžeš u notára akurát tak podpísať papier, že napr. investoval do tvojho bytu sumu xxx a túto mu teda v prípade rozvodu vyplatíš (presne ti to naformuluje notár)...

lucijja
autor
7. mar 2017

@sissy27 áno, keby sa mi niečo stane to viem, že je právoplatný dedič, spolu s mojou dcérou (spoločné dieťa nemáme). Píšeš, že keby došlo k rozvodu/rozchodu kopa starostí je ušetrených, ale mne sa to zdá proste naozaj nefér. Viem, že mi nič nevytýka, ani ma s ničím nenaháňa, ale určite by sa potešil, keby to ošetrím. Zbehnem teda za notárom, či mi s tým vie pomôcť, aj keď ide napríklad o polovicu pravidelných mesačných platieb...

magmolatus
7. mar 2017

@lucijja Asi by si sa mala spýtať jeho či mu to prekáža alebo nie. Ale keď tvrdíš že asi nie, tak by si sa ho na to mala spýtať či to tak chce a že vás to bude niečo stáť. Uvidíš sama ako sa rozhodne.

sissy27
7. mar 2017

@lucijja polovica mesačných platieb? ale veď ani v hoteli nebývaš zadarmo... si predstav, že 10 rokov budete spolu žiť, míňať vodu, elektrinu, užívať byt a potom on sa odsťahuje a bude chcieť vrátiť to, čo spotreboval...
ako ja ťa chápem, že chceš byť strašne dobrá a láskavá a ústretová, len byť tebou, tak myslím v prvom rade na seba a svoju dcéru, aby ste nakoniec neostali s holým zadkom...
Ako som písala - kým to funguje, tak je zbytočné to škrabať, keď to fungovať prestane, tak máš o problém menej a vždy môžeš byť ústretová a veľkorysá a dať mu nejaké "odstupné" aj bez papierov... no a keď sa nedajbože tebe niečo stane, tak v rámci zákona to máte ošetrené... A napríklad keď sa stane niečo jemu, tak to máte ošetrené ako?

0silvia0
7. mar 2017

@sissy27 no myslím, že ak by to bolo v opačnom garde (chlap by bol vlastníkom bytu) tak rady pre zakladateľku by zneli určite inak...

dominika6
7. mar 2017

@lucijja rovnocenní...a ked on predal byt tak kde sú tie peniaze?

sissy27
7. mar 2017

@0silvia0 z mojej strany by ten postoj opačný nebol 🙂 proste ak si jeden z partnerov vlastnými silami niečo zabezpečil, tak mu to aj má ostať. Samozrejme už ďalšie investície napr. do rekonštrukcie je vhodné už nejako ošetriť, ale prepisovanie majetku za mňa nie. Ani ja by som sa od chlapa nedožadovala toho, aby na mňa prepísal polovicu nehnuteľnosti...
@lucijja ešte taký detail - ty si doteraz platila hypotéku x-rokov, splatila si určitú časť... teraz rozmýšľaš dopísať jeho na LV aj do hypotéky, takže pre mňa v tomto prípade by bolo na mieste, aby ti on vyplatil aj polovicu toho, čo si už do hypotéky dala... a teda zaujímavý by bol aj jeho názor - píšeš, že ťa do ničoho netlačí, ale na druhej strane chce to on vôbec? súhlasí s tým, že prevezme značný záväzok na seba? A aký má vzťah k tvojej dcére? rozmýšľala si nad tým, že v prípade, že sa tebe niečo stane, tak dcéru pripravíš o značnú časť bytu? teraz by mala nárok na polovicu ona, polovicu manžel, ale v prípade, že by si polovicu dala napísať naňho, tak by ona mala nárok len na štvrtinu (teda polovicu tvojej časti)... dostala by sa do situácie, kedy ju prakticky cudzí človek bude mať v hrsti... viem, že sú to nepríjemné veci a tak trošku vypočítavé, ale treba myslieť aj na toto...

katarinapekna
7. mar 2017

Nuž laska je fakt slepá,smutné...myslí aspoň na svoje dieta, keby sa ti niečo stalo, aby nemuselo bojovať o strechu nad hlavou s cudzim mužom a jeho novou prípadnou drganou....

lucijja
autor
7. mar 2017

@dominika6 ten byt čo predal, bol čisto jeho, kúpil ho sám, ja som v ňom nikdy nebývala, ani som do neho nedala ani korunu. To bola čislo len jeho záležitosť z minulosti. Vlastnil ho len tri roky, bola to garsónka kde sa presťahoval po rozvode, keď ju predal akurát vyplatil to, čo mal zobratú hypotéku.

@sissy27
@dominika6 takto, nemyslela som polovicu platieb za inkaso, ale za hypotéku hlavne... a ja som tú hypotéku nikdy neplatila sama, my sme ten byt už kupovali spolu, spolu sme si ho vybrali aj sme sa spolu hneď nasťahovali, len z hľadiska toho, že mal zobratú hypotéku on na seba na tú jeho garsónku, mi vtedy vychádzala hypotéka lepšie samotnej. Tú garsónku sme akurát ponúkali na predaj, tak sa to tak stretlo - ani, ani. A áno, chce aj on ten závazok, veď je to od začiatku aj jeho domov. Pôvodný plán bol, že predá garsónku, vyplatí hypotéku a potom vstúpi ako spoludlžník do mojej hypotéky. Lenže banka zmenila podmienky a poplatky sa zvojnásobili, ide len o to, že sa nám to zdá veľká pálka tých 800 eur. Sám povedal, že sa zatiaľ na to vykašlime, že je mu ľúto toľko peňazí za to dať. Preto hľadám iné riešenie s podobným výsledkom. Takže vec sa má tak, že dcéru nepripravím o dedičstvo, ten byt je v skutočnosti naozaj tak jeho ako môj. Napríklad aj keď predal tú garzonku tak mu zostala asi tisícka, plus si zobral na seba spotrebák a všetko vrazil do nášho bytu - ktorý je ale papierovo iba môj. On nesie oveľa väčšie riziko a dobrovoľne. Ja chcem byť voči nemu spravodlivá.

maciatkolulu
7. mar 2017

@lucijja kedze dieta uz mas, tak predpokladam, ze aj jeden stroskotany vztah za sebou.... Nikdy nehovor dopredu, ze urcite budete spolu....NIKDY, nevies, co sa moze stat, ked sa lubite a ide vam to, tak nevidim dovod na hocijake zapisovanie do hypo, ci LV, za mna uplna blbost a zbytocnost.

lucijja
autor
7. mar 2017

@katarinapekna ten cudzí muž sa jej už tri roky venuje a stará sa o ňu viac ako jej vlastný otec. Na zbytok tvojho komentu ani nereagujem.

maciatkolulu
7. mar 2017

@lucijja takze on dal do toho bytu peniaze? Spravne som to pochopila, ci len prispieva mesacne na hypo?

lucijja
autor
7. mar 2017

@maciatkolulu viem, že nikdy neviem čo sa môže stať, veď som to aj napísala. Ale keby sa niečo stane, a mne zostane byt a jemu holá riť tak to mám brať, že je to ok?

maciatkolulu
7. mar 2017

@lucijja ALe ty realne nevies, co ta v zivote postretne, teraz mozes tvrdit, ze navzdy a do konca zivota, bodaj by to tak bolo, ale nevies, rozumies, ze nevies......??? A co potom? Vies co to je delit sa po rozvode s nehnutelnostu a hypo? Podla vsetkeho nie. Ved ked to manzelovi vyhovuje, co asi nie...., tak neries a hotovo

lucijja
autor
7. mar 2017

@maciatkolulu áno dal, cca 5tis eur. Nie je to závratná suma, ale urobil to automaticky. Plus ako som písala vyššie, kasu máme spoločnú od začiatku, takže automaticky aj polovicu hypo platí on.

maciatkolulu
7. mar 2017

@lucijja prepac, na toto mam potom uz len jednu radu, daruj mu ho cely a budes mat.... No comment, ked sa asi budete rozvadzat, tak predpokladam, ze ta asi nebude tankovat, ci ma holu rit, alebo nieco podobne, alebo by ti robilo fajn, ze by byval pripadne vo vasom byte s novou znamostou?. Viem, viem, nemusis ani pisat, to sa stat nemoze.... Boze moj, prepac, ale nerozumiem ti ako zene, co uz ma na krku rozbit vztah, ak si teda mala vztah a nie iba dieta, nepisem v zlom, iba po zlych skusenostiach
Jednoduche riesenie, spisat u notara, ze vrazil do bytu 5tis. a podiela sa na mesacnych splatkach za hypo tolko a tolko a je to spravodlive. Ale ked chces darovat polovicu, tak do toho a hotovo, nepytaj sa....

0silvia0
7. mar 2017

@sissy27 možno z tvojej strany by bol postoj stále rovnaký, ale natrafila som na MK na kopu diskusií, kde ženy radia iným ženám úplný opak, napr.
https://www.modrykonik.sk/forum/paragrafy/nie-som-uvedena-na-liste-vlastnictva-co-to-obnasa/

sissy27
7. mar 2017

@lucijja keď chceš byť spravodlivá teraz, tak verím, že budeš aj v prípade rozchodu a dáš mu tie peniaze, na ktoré bude mať podľa teba nárok 🙂 a kým to funguje, tak nemáš čo riešiť, bývate, platíte, žijete, za tých 800€ choďte radšej na dovolenku 🙂

lucijja
autor
7. mar 2017

@maciatkolulu nie nejdem ani nechcem mu ho prepísať celý. Ide mi len o to aby to bolo spravodlivé pre obe strany. Keď sa niečo udeje - čo sa môže udiať tak budeme na tom minimálne rovnako. Určite nebudem rozmýšľať sebecky, že na - teraz sa staraj, mne je to fuk. Mám za sebou rozbitý vzťah aj delenie domu a hypotéku a práve preto, že bolo všetko napolovicu som vedela na čom som aj počas vzťahu, aj počas krízy aj počas rozvodu.

lucijja
autor
7. mar 2017

@sissy27 som rada, že mi rozumieš, naozaj chcem byť iba spravodlivá. Neviem, asi som už posledný žijúci brontosaurus, ktorý nechce nič robiť z vypočítavosti. 🙂 Áno, tých 800 je pálka, pre mňa nepochopiteľné, banka by mohla byť rada, že získa ďalšieho dĺžníka, veď keby sa mi niečo stalo tak to má jednoduchšie, no ale tieto ich nápady...

katarinapekna
7. mar 2017

@lucijja 😀😀😀 srsis vtipom😀 len mi ta je ľúto

lucijja
autor
7. mar 2017

@0silvia0 presne takto rozmýšľam. Keď si predstavím, že by to bolo naopak, tiež by som čušala, lebo však sme zadobre, ľúbime sa tak ok, ale niekde v kútiku duše by som sa cítila do budúcnosti ohrozená, lebo však - čo ak...stať sa môže hocičo. A keby to chcel muž takto riešiť ako ja, keby to je naopak, tak sa určite poteším a upokojí ma to.

lucijja
autor
7. mar 2017

@katarinapekna mne je viac ľúto ľudí, ktorí ani nevedia, čo nejaké city sú a snažne to svojimi príspevkami prezentujú v každej diskusii. Nuž, každému čo jeho je.

salfusco
7. mar 2017

@lucijja riad sa podla seba v prvom rade,ty poznas vase pomery.Podla mna je to ojedinely ale o to normalnejsi nazor ženy.

dominika6
7. mar 2017

@lucijja v tom prípade sa mi to zdá ok.. potom sa už len porad s právnokom nezáväzne nech ti poradí ako to vysporiadať iba papierovo..lebo 800,- sa mi zdá hrozná suma..

lucijja
autor
7. mar 2017

@salfusco áno, pôjdem sa popýtať nejakého právnika, alebo notára. Príde mi fér, aby mal nejaké istoty aj on.

sissy27
7. mar 2017

@0silvia0 áno, to mi je jasné, že väčšina by rada prišla k polovici nehnuteľnosti len tak zadarmo, veď mu varím periem žehlím porodila som mu deti tak mám nárok... väčšinou sú to baby, ktoré nikdy nič svoje nemali a ani nie je veľká šanca, že by si dokázali vlastnými silami niečo zabezpečiť, spoliehajú na manželstvo a dedičstvo...
Ja mám svoj byt, a otec mojej dcéry bol takýto vychcanec (vlastne stále je, len už to nie je môj problém), že sa chcel dostať k svojmu domu bez vlastných investícií, takže mám v týchto veciach jasno 😉
aj keď zas - v tomto prípade splácajú tú hypo od začiatku spoločne, takže nie je to o tom, že jeden príde k nehnuteľnosti zadarmo... no ale ako hovorím, tiež mám dieťa a myslela by som v prvom rade na seba a na malú... jasné, nenechala by som chlapa odísť s holým zadkom keby k tomu došlo, ale zas ani by som sa dobrovoľne nestavala do situácie, že so mnou a s mojou dcérou môže niekto vybabrať...

lucijja
autor
7. mar 2017

@dominika6 mno, keď sme brali hypo tak vraveli, že 250, tak sme si povedali že fajn, potom to vysporiadame a keď sme sa o rok, rok a pol na to pýtali tak už to bolo 360 eur a dozvedeli sme sa že dva krát, lebo ja mením podmienky - to je jeden dodatok, spoludlžník druhý dodatok plus poplatky na katastri. Ono by to bolo vo finále aj viac. To je úplne šialené...

dominika6
7. mar 2017

@lucijja no podľa mňa by to u notára prešlo..len prepísať polku bytu na neho a vsio...či?

lucijja
autor
7. mar 2017

@dominika6 neviem či pôjde prepísať polka bytu, to by asi nemalo platnosť, keďže byt patrí banke kým ho nesplatíme, ale proste niečo také, že v prípade, že by sa niečo medzi nami udialo, tak aby bolo jasné, že mu patrí minimálne polovica toho, čo sa do neho vrazilo.