Môžem si kúpiť počas manželstva nehnuteľnosť iba pre seba?

natalka1919
29. jan 2023

Ahojte, je možné kupit, získať nehnutelnost počas manželstva iba pre seba, do svojho výlučneho vlastníctva? Chcem kúpiť dom od tety, keďže sa sťahuje do zahraničia. Len ide o to, že som vydatá a na kúpu ma manžel úplne iný nazor. Financovala by som to výlučne zo svojich úspor. Môže patriť nehnutelnost iba mne? Medzi mnou a manželom to dlhodobo nefunguje a neviem momentálne či budeme spolu alebo pôjdeme neskôr od seba. Ak by som to ziskala kupnopredajnou zmluvou, tak zrejme by ti išlo na oboch manželov? Rozmýšľala som, že keby mi to dala darovacou zmluvou, patril by ten dom len mne, aj v prípade rozvodu? Môže sa domáhať manžel polovici domu pri prípadnom rozvode? Dalo by sa pripadne nejako inak získať nehnutelnosti do svojho vlastníctva? Manžel nechce zrušiť ani zúžiť BSM. Ďakujem

koniarova
29. jan 2023

Napíš sem do skupiny Právne poradenstvo.

belllinka
29. jan 2023

@maciatkolulu tu na MK je vzdy dvojity meter 😀 Ak peniaze zarobi muz, tak su spolocne, ak zena, tak su len jej 😬

babovka2321
29. jan 2023

@belllinka tiez ziram, keby sa toto opytal chlap, tak ho tu roznesu 🙈

natalka1919
autor
29. jan 2023

@elizabet173 každý z nás má svoj vlastný účet v banke.

kaktusik007
29. jan 2023

@natalka1919 to je nepodstatne. peniaze na nich su SPOLOCNE.

panelacikova
29. jan 2023

@kaktusik007 prečo by teta požadovala vrátenie daru nazad? akože iba preto, lebo autorka by sa o ňu nepostarala? nevidím nikde, žeby toto teta žiadala vsunúť do darovacej zmluvy 🙂
autorka - zúženie jedine so súhlasom manžela. inak možno ten dar, ale poraď sa určite s právnikom. na tvojom mieste by som sa s tetou dohodla na tom, že ho odkúpim ihneď po rozvode. teta môže dom predať aj na diaľku zo zahraničia. postačí, ak niekoho splnomocní. veď si dajte nejakú zmluvu o budúcej zmluve, kde si stanovíte termín. napríklad 6 mesiacov. a ty rozbehni rozvod, aj tak je tvoje manželstvo asi o ničom, podľa toho, čo čítam. akonáhle vás rozvedú a rozsudok bude právoplatný, odkúpiš od tety dom.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
panelacikova
29. jan 2023

autorka - darmo máte oddelené účty, ak dôjde k rozvodu, budú sa nadobudnuté prostriedky (všetky nadobudnuté po termíne sobáša) brať ako spoločné a pôjdu pol na pol

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
panelacikova
29. jan 2023

@belllinka ja sa tu, paradoxne, stretávam s opačným názorom, aký uvádzaš ty 🙂 akonáhle muž zarobí omnoho viac a žena si nedajbože na to tiež chce nárokovať, tak ju tu idú rozdupať a rozniesť na kopytách, lebo čo ona, hlupaňa, chce? veď muž, chudáčik, zarába, robí celé dni a noci a ona sa len stará o 2-3 deti a sedí doma na zadku 🙂 ono každá diskusia je iná a všade nájdeš aj jeden aj druhý tábor.

mata90
29. jan 2023

@natalka1919 a nemôžeš tam dom kúpiť a prepísať rovno na deti?

panelacikova
29. jan 2023

autorka - pokiaľ si si roky neodkladala niekde úplne inde a podľa možností v hotovosti (napríklad na účet matky, sestry, kamarátky), tak pán manžel pri rozvode vypátra v pohode prostredníctvom bánk (alebo jeho právnik), ak by si si peniaze ešte pred rozvodom niekam previedla. samozrejme, platí to obojstranne, čiže aj ty môžeš žiadať o preverenie pohybov na jeho účtoch...

doriiis
29. jan 2023

@autor....presun si peniaze na účet k niekomu,komu dôverujes.Rozved sa ak chces a potom si peniaze vrat a kúp nehnuteľnosť.Neviem,či sa to takto da,to mi len napadlo

kaktusik007
29. jan 2023

@panelacikova ale toto nemusi byt v darovacej zmluve, toto vyplyva priamo z OZ - tam mas definovane ako a kedy mozes ziadat vratenie daru. Proste je to riziko.

kaktusik007
29. jan 2023

@doriiis tymto si nepomoze. Jedina moznost ako si zabezpecit a usetrit peniaze extra pocas manzelstva je ich pravidelne setrenie po mensich sumach v ponozke. a na to je uz teraz neskoro.

panelacikova
29. jan 2023

@kaktusik007 ono hrubé porušenie dobrých mravov neznamená automaticky to, že niekto sa o niekoho odmietne postarať. ak by to bolo také "jednoduché" získať dar naspäť, tak by sa samotné darovanie vytratilo zo spôsobov prevodov nehnuteľností, lebo by sa táto formulácia veľmi zneužívala.

panelacikova
29. jan 2023

@doriiis somarina, píšem o tom vyššie. banka môže poskytnúť tieto informácie o prevodoch, s tým by neuspela 🙂 mala na to myslieť podstatne skôr a peniaze odkladať k niekomu inému na účet. a nie prevodmi...

natalka1919
autor
29. jan 2023

@kaktusik007 a ak to teraz dostanem od tety darom a povedzme, že za rok, dva prepíšem dom na dospelú dcéru, tak si už nemôže teta čisto teoreticky nárokovať na dom, vrátenie daru. Alebo áno?

lucia147852
29. jan 2023

@natalka1919 Darovacou zmluvnou výlučne na tvoje meno. Dar a dedičstvo nespada do BSM

kaktusik007
29. jan 2023

@panelacikova teta ide do zahranicia, svoju nehnutelnost daruje neteri. Po rokoch sa chorlava odtial vrati a potrebuje opateru - a chce sa nastahovat k neteri, ta odmietne. prichyli ju syn - a teta da navrh na spatvzatie daru, pretoze ved boli dohodnuti ze sa o nu neter postara, ved preto jej darovala dom.. jej deti ti dosvedcia - ano, boli sme s tym darovanim ok, pretoze slubila ze sa o mamicku postara. Teraz to odmieta, avsak vtedy z daru prifitovala....

keby to hned sud zmietol zo stola, uz len ta doba kym by prislo k pojednavaniu -- a tie nervy cl by ma to stalo ----- dakujem, neprosim. Ale ty si tak kludne komplikuj zivot ;)

natalka1919
autor
29. jan 2023

@panelacikova a ak mám na účte určitú sumu a ju ešte pol roka pred rozvodom miniem, prevediem niekomu, nie za kúpu nehnuteľnosti. Tak sa to nemôže brať, že je to spoločne, keď tieto finančné prostriedky už nevlastnim, alebo?

kaktusik007
29. jan 2023

@natalka1919 vzdy si moze narokovat vratenie daru - ak ten dar uz mat nebudes, mas vzdy nieco ine v tej hodnote, alebo budes povinna splacat...

panelacikova
29. jan 2023

@natalka1919 bolo by ideálne dať otázku do právnej poradne. hrubé porušenie dobrých mravov sa dá vysvetliť totiž všelijak. osobne by som volila, ako píšem vyššie. rozviesť sa a potom kúpiť od nej. hoci aj na diaľku. všetko sa dá.
@kaktusik007 to, že to dosvedčia deti, ešte nič neznamená. ide o tvrdenie proti tvrdeniu, už nie raz bola táto problematika rozoberaná v právnej poradni, kde som si to poriadne prečítala, pretože časť tejto problematiky sa ma tak mierne v minulosti týkala....

kaktusik007
29. jan 2023

@natalka1919 podla sumy a okolnosti --- ja som tak mala 2 tisic eur, ktore som vybrala a oficialne som z nich zila = minula som ich lebo vtedajsi este manzel neplatil na deti a domacnost. Islo o obdobie cca pol roka. Aj do toho jeho pravnicka ryoala - neuspesne.

ak mas na rodinny dom - menej ako 20 tisic to asi nebude a uprimne, vies minut 3,5 tisica mesacne na bezne vydavky?

3009
29. jan 2023

@natalka1919 že to nepôjde do BSM sa dá zabezpečiť len darovacou zmluvou. Veď darovať to môže teta aj na neplnoleté dieťa a ty budeš poručník do plnoletosti.

kaktusik007
29. jan 2023

@panelacikova suhlasim, nie je to jednoduche. A ano, vratenie daru je narocnejsie na dokazne bremeno. Avsak stale ta moznost tu je.

lucia147852
29. jan 2023

@natalka1919 bude, ak sú to peniaze nadobudnuté v manželstve. Právnik bude do toho rýpať a aj výhra. Bude sa to považovať za účelové a podvod. V manželstve neexistuje moje/tvoje. Všetko je spoločné. Aj keď na 20 účtoch.

panelacikova
29. jan 2023

@natalka1919 previesť na niekoho nepokladám za šťastné riešenie. skôr vybrať a potom vložiť v hotovosti. môžeš odôvodniť neskôr tým, že manžel ti nedával dostatok peňazí a musela si vybrať, aby si mala z čoho žiť. ale opäť by muselo ísť viackrát o menšie čiastky, nie jednorázový výber 20 000 eur 🙂 proste ak ti už teraz manžel "šliape" po krku, tak v prípade rozvodu si dá sakra záležať, aby všetko do haliera vyňuchal.
iba ak si mala už nejakú sumu nadobudnutú pred sobášom, tak v tom prípade by si túto konkrétnu sumu pred súdom obhájila. tak či onak, určite nekupovať dom počas manželstva, ak nechce zúžiť majetok.
@kaktusik007 tak to áno. autorka by urobila najlepšie, ak ju to naozaj veľmi veľmi súri, aby kúpila dom od tety až po rozvode.

panelacikova
29. jan 2023

@3009 a nebudú poručníkmi obaja rodičia náhodou?