Nárok na dávky, ak som tehotná, nezamestnaná, žijúca s priateľom

natalia_786
12. jan 2016

Ahojte dievčatá, prosím poraďte mi. Má 24 rokov, som nezamestnaná a tehotná. Termín mám v marci. Žijem s priateľom v jeho dome a mám tam prechodný pobyt. Priateľ je tiež nezamestnaný. Na aké dávky máme nárok? Ďakujem.

vydrnik
13. jan 2016

@natalia_786 ale tak ako di to napisala pochopily by to zeny ze chces aby ta lutovali,ako sa byva na dedine dobre viem a kolko je roboty v dome a kolem fomu snad nemusim pisat.moj muz nikdy nebol zvyknuty sediet na zadku je z dediny.a priznam sa vzdy ked ide na farmu mam strach.ale praca ho bavi a tu tazku robia iny muzi.Tiez som zazila v zivote vela zleho,kto nezazil nepovhopi az budes mat fieta poznas sama co to je bat sa o dieta kto nezazil nepochopi,ja som teraz stastne vydata mam d eru a z muxom ,18 mesacneho syna takze si materstvo uzivam.ja som hned radila co di sa pytala a potom si pridavala dalsie veci kazda reagovala ako reagovala,takze este raz budes mat bud matersku slebo rodicak a pridavky na dieta a ak sa babo dozije ,28 dnidostanes porodne ale tvojmu pridavky zoberu.

maria1989
13. jan 2016

@natalia_786 nerozčuľuj sa, tu to tak chodí, že baby rozoberajú aj to, na čo sa ich nikto nepýtal. ak chceš rozumnú odpoveď, nájdeš ju aj v skupine právne poradenstvo.

natalia_786
autor
13. jan 2016

@vydrnik ja som položila túto otázku kvôli tomu, že mi bolo povedané že keď som nezamestnaná a mám 24 že sú povinný sa o mňa starať do 25 rodičia. Chcela som len vedieť či je to pravda či nemám na niečo nárok keď žijem s priateľom.

natalia_786
autor
13. jan 2016

@maria1989 nevedela som že to tak funguje. Celú noc som nespala. Nikdy som nikde takto nepísala. Bolo to prvý a aj posledný krát. Zostanem pri receptoch na pečenie 🙂

vydrnik
13. jan 2016

@natalia_786 ano do 26r.ta musia zivit,rodicia,po porode vsetky peniazky vybavis na UPSVR,a to ti uz napisala na co bys potom mala mat narok.teraz uz s tym nic nespravis ale mala si hned napisat preco on je nezamestnany a odpovede by boli ine,takze prajem nech je vsetko oki,a uzij si materstvo zbehne to rychlo.vidim to na svych detoch.

natalia_786
autor
13. jan 2016

@vydrnik asi som mala inak formulovať otázku. No každý sa učí na vlastných chybách 😵

vydrnik
13. jan 2016

@natalia_786 tak to viem zo skusenosti,takze este raz prajem nech je vsetko oki,a nech je vsetko ako ma byt,a nech vsetko zvladnete,

sisaka
13. jan 2016

milujem taketo temy 😀 . Zacne sa nejakou pravdivou informaciou a ked autor temy zisti,ze sa mu netlieska zacne sa prikraslovat a postupne odhalovat nove a nove "skutocnosti". Tu sa nam pred ocami dvaja nezamestnani, ktori sa snazia, slusne povedane, vybabrat zo systemom a zit z penazi danovych poplatnikov menia na odjakziva tvrdo pracujucich, momentalne vsak zdravotne handikepovanych (ona samozrejme rizikove tehu, on znicena chrbtica s ktorou zahadne vladze makat okolo domu a statku od rana do vecera) a osudom tazko skusani par(potrat tam nesmie chybat, nech to ma nejake grady a aby sa niekto nenavazal,ze preco dieta, ked obidvaja nezamestnani ) . Nevadi, ze sa pridava klamstvo za klamstvom, na konci temy sa este pridu aj ludia, ktorym bolo jasne, ze sa niekto snazi odr...at system ospravedlnit a zazelat vsetko nalepsie tymto dvom mladym tazko skusanym ludom. 😝

draik
13. jan 2016

@vydrnik
natalia_786
Urban legend, že rodičia musia živiť dieťa práve do 26. roku veku. Žiadna veková hranica určená nie je a povinnosť živiť deti nevyplýva ani z toho, že sa do 25. roku posudzujú spravidla spolu s rodičmi ohľadne hmotnej núdze.

natalia_786
autor
13. jan 2016

@sisaka no podľa všetkého sa držíš hesla "Podľa seba súdim teba!" Uráža ma tvoj príspevok. Na začiatku som písala len stručne čo som chcela poradiť, nemala som v úmysle rozpisovať môj život. Iba som reagovala na príspevky aby som to objasnila. A nakoniec ty ma nemôžeš rozhádzať ani uraziť pretože ak si myslíš že klamem tak asi dobre poznáš ako klamať

vydrnik
13. jan 2016

@draik ale i na pracaku urednicka povie mladym ked nemaju narok na davky tak do veku 26r,su povinni zivit dieta rodicia

natalia_786
autor
13. jan 2016

@draik nerozumiem.

natalia_786
autor
13. jan 2016

@vydrnik presne túto odpoveď som dostala na úrade

vydrnik
13. jan 2016

@natalia_786 zrejme to ze rodiacia niesu povinny zivit mladych.neviem len hadam.treba ti odpovie

vydrnik
13. jan 2016

@natalia_786 nenapisala so to len tak syn od muza ked sa vyucil nemal hned robotu,bol na pracaku,nemal narok na nic a urednicka mu povedala,ze do 26r.dietata su povinni zivit rodicia,a to jeho syn nechcel,a tak uz viac ako rok robi v automobilke v Cr,a je spokojny.bude mat 21r

draik
13. jan 2016

@vydrnik
Rodičia majú vyživovaciu povinnosť dovtedy, kým dieťa nie je schopné sa samo živiť, žiaden konkrétny vek nerozhoduje.
Zároveň, ak dieťa má do 25 rokov, nemá príjem, neštuduje a žije s rodičmi, tak sa, čo sa týka hmotnej núdze, posudzuje spolu s rodičmi. Ak sú rodičia napr. zamestnaní, tak dieťaťu hmotná núdza nevyjde. To však neznamená, že rodičia sú v takom prípade povinní dieťa živiť - to len niektorí pracovníci úradov takto šíria nezmysly resp. používajú takúto skratku na otázku dotyčného mladého človeka, z čoho má žiť.

natalia_786
autor
13. jan 2016

@vydrnik možno. Moja mama ma vychovávala sama a otec mal platiť výživné 20 eur. Nikdy neplatil a mamina to nikdy od neho nepýtala. Pretože sa s neho stal totálny alkoholik a mamina mala a má super vzťahy s jeho rodičmi. Vždy mi nie čo kúpili, chodila som k ním cez prázdniny, niekedy aj cez víkend. Vedela že by to aj tak zaplatili len oni. Povedala že bez 20 eur vyžijeme ale od starkovcov peniaze v žiadnom prípade nevezme. A aj keď je zo zákona povinná sa o mňa starať nikdy by som si neodpustila keby som jej zostala na krku. Ale aj tak je to celé dáke zvláštne. Od 18 rokov rozhodujem za seba sama ale živiť ma majú rodičia. takže keby som si v 18 postavila hlavu že nebudem chodiť do školy nič s tým neurobí ale živiť ma podľa zákona musí. Totálna blbosť

natalia_786
autor
13. jan 2016

@draik v prvej vete píšeš že vek nerozhoduje ale že rozhoduje či sa vie samé uživiť. takže keď nie tak majú vyživovaciu povinnosť do konca života 🙂 V druhom odstavci už píšeš že niesú povinný živiť. Ja len nechápem prečo sa neposudzuje dieťa ktoré ukončí napr. strednú školu ako samostatná dospelá osoba

draik
13. jan 2016

@natalia_786
Ak je dieťa napríklad invalid a odkázané na pomoc druhých, tak je možné, že vyživovacia povinnosť bude trvať do konca života.
Ak však dieťa skončí napríklad strednú školu a nepokračuje v štúdiu na vysokej škole (alebo skočilo vysokú školu), nepracuje, využíva mamahotel a nebráni mu žiadna prekážka sa zamestnať, tak ho rodičia živiť nemusia a ani nebude mať nárok na sociálne dávky, ak rodičia majú aký-taký príjem.
Dieťa bez príjmu schopné sa samo živiť sa posudzuje samostatne, ak nežije s rodičmi (teda napríklad platí si samé ubytovanie, zatiaľ čo v prípade mamahotelu to zrejme nerobí, teda má omnoho nižšie výdavky).

ukulela
13. jan 2016

@draik ma pravdu - s tymi 26 rokmi je to mylne nterpretovane. laicky povedane - ak dieta nerobi, nestuduje a ma menej ako 26 rokov a byva s rodicmi, dostane houby gulove. ved, co by aj chcelo, ked do systremu este nic nedalo ...
ale to neznamena, ze rodicia ho musia zo zakona zivit.nic im to neprikazuje. ma 18, nestuduje, nehlada si robotu, vala i gule a skrabe brucho za PC? nech sa paci, rodicovi nic nebrani odhlasit mile dieta z trvaleho pobytu a vymenit zamky, potomok sa moze poskladat - je schopny sa uzivit sam, ze to nerobi, je jeho chyba. rodic za to do basy nepojde.
dolezita je formulacia, kym sa dieta nedokaze uzivit samo (necitujem presne zakon) - alebo kym sa pripravuje na robotu, teda kym sa vzdelava. vidno to na alimentoch - tie otec plati zo zakona tiez len dovtedy, kym dieta chodi na skolu strednu, resp vysoku.

@natalia_786 dieta, ktore ukonci strednu skolu ma uz 18 roko a je to svojpravna dospela osoba. ak nejde na VS, rodicia uz voci nemu nemaju vyzivovaciu povinnost. ak byva u rodicov, nema narok na ziadne davky. ak byva inde, moze si daco vybavit, neviem presne, ale daco hej. ale nemoze pocitat s tym, ze rodicia ho musia zivit. NEMUSIA. a s tym, "vyzivovacia povinnost do konca zivota" - to sa rata na deti postihnute napr. nie je to o tom, ze mlady si nechce najst robotu a vala si gule.

natalia_786
autor
13. jan 2016

@draik jasnééééé už sa mi rozsvietilo. Takže keď bude žiť s rodičmi dokonca života,a bude darmožráč od štátu nedostane ani cent no rodičia ho budú živiť zo svojho, lebo to bude stále ich dieťa 🙂
V prípade že sa odsťahuje alebo bude vlastniť časť bytu štát mu už centy dá 🙂

mihula
13. jan 2016

@natalia_786 bozeee,pomoc a ty ides byt rodicom?Mas čo študovat uz aby si zacala.Radsej uz nic nepis

natalia_786
autor
13. jan 2016

@mihula a čo že budem rodička čo to má s tým to spoločné? Nikdy som nič nepoberala ani nežiadala. Ty si sa asi narodila a už si všetko ovládala.

draik
13. jan 2016

@natalia_786
"Takže keď bude žiť s rodičmi dokonca života,a bude darmožráč od štátu nedostane ani cent no rodičia ho budú živiť zo svojho, lebo to bude stále ich dieťa"
Dobrovoľne ho živiť môžu, povinnosť však nemajú, ak je dieťa objektívne schopné (=nie sú žiadne napr. zdravotné prekážky) sa samo živiť.
"V prípade že sa odsťahuje alebo bude vlastniť časť bytu štát mu už centy dá"
Nemusí vlastniť, stačí aj prenájom. Ak bude sám a vyjde mu hmotná núdza, tak na dávku nárok má. Vo vlastnej domácnosti sa však bude posudzovať s osobami, s ktorými žije.

babydesire
13. jan 2016

@cawes hmmm..nevravim ze je to dobry napad ani spravny,ale tiez nieje spravodlive stavat ciganom bytovky,unimobunky,davat prispevky zato ze im deti chodia do skoly...a my ostatny co? To je diskriminacia,,ale to som troska odbocila,,,tiez to nepovazujem za dobry napad kedze niesom matka samozivitelka,,ak by som bola a otec by sa o dieta nezaujimal alebo len obcas,vyuzila by som tuto moznost,,pripad autorky uvodneho prispevku to ale nieje,tam by to nebol dobry napad..cincila18 len napisala ze aj takto si ludia riesia svoju zivotnu dituaciu,,ovela horsie je,ze institucie a zodpovedny pracovnici ta castokrat vobec neinformuju ake mas prava a moznosti socialnej pomoci...

cawes
14. jan 2016

@babydesire samozrejme suhlasim s tym co pises. A neni to fer ro ti davam za pravdu. Clovek cely zivot pracuje a nic nedostane a niekto vobec a pobera pridavky za vsetko.

mihula
14. jan 2016

@natalia_786 nie,nenarodila som sa a hned som vsetko vedela.Ale sledujem co sa deje okolo mna.A ak by som potrebovala zistit na co MAM narok,navstivila by som prislusny urad,alebo hladala na nete.Ty si vyuzila tretiu moznost a hnevas sa,ze ti tu zeny nakladaju

natalia_786
autor
14. jan 2016

@mihula využila som túto možnosť kvôli tomu, že som chcela poradiť ak niekto bol v takejto situácii. Keby ma niekto požiadal o pomoc v nie čom čo som už riešila, určite by som ho neodbyla odpoveďou choď si zistiť ale povedala by som všetko o čom viem a ako som to riešila. Samozrejme že aj tak bude musieť navštíviť úrad ale už by aspoň mal dáke poznatky. No a tiež na úrade záleží na koho natrafíte. Zažila som to keď som si vybavila prechodný pobyt a bola som na úrade sa spýtať či sa musím hlásiť v mieste trvalého pobytu alebo môžem v mieste prechodného dostala som úplne odlišné odpovede.

natalia_786
autor
14. jan 2016

@babydesire áno máš pravdu. Niekto ma tu odcudzuje a čo ľudia čo celý život nepracovali???? Dostanú oveľa vyšší dôchodok ako ten čo odpracuje celý život. Kedy som bola tak ako tu niektoré píšu lenivá, socka atď už by som asi zneužívala systém pred mesiacmi. Robili sme, platili dane ..... a teraz keď chcem pomôcť kým sa nepozbierame tak som špina. V žiadnom prípade nechceme žiť s pár eur do konca života.

evittam
14. jan 2016

@mihula Tak posledné kam by som išla sa pýtať na čo mám alebo nemám nárok je "príslušný úrad", nakoľko tam - bohužiaľ - "tetušky" vedia veľké h...o - samozrejme česť výnimkám. 😉