Navrat z Anglicka na Slovensko

kate1986
10. nov 2017

Zdravim zijem pracujem v Uk uz 2 roky som tehotna 11tt chcem sa vratit na Slovensko len potrebujem aby mi tu vzikol narok na ich matersku nakolko ju na slovensku nedostanem.Ale chcem vediet co potom kedze budem tu stale zamestnana koli naroku na matersku z Uk.Urad prace ma asi nezaeviduje.A budem si musiet sama plati ako zdravotnu tak aj socialnu poistovnu ze??....A odrodia ma na slovensku bezpkatne ci si budem musiet cely porod hradit???dakujem za rady

lavender21
10. nov 2017

@kate1986 som asi podobný prípad, som na materskej v Čechách, ale žijem na Slovensku. Pokiaľ budeš mať stále pracovný pomer v UK, mala by si tam mať aj zdravotné poistenie... Na poisťovni si vybavíš že sa zdržiavaš na Slovensku a budeš mať "špeciálnu" kartičku poistenca na základe ktorej ti budú poskytovať plnú zdravotnú starostlivosť na Slovensku, teda nebudeš musieť za pôrod platiť. Ak by si tam zamestnaná nebola tak ťa podľa mňa zaevidujú na Slovensku na úrade práce a budú za teba platiť aj zdravotnú poisťovňu. Každopádne bez poistenia podľa mňa neostaneš, takže pôrod a aj poradne by si si platiť nemala... 🙂 ale najpresnejšie info zistíš na poisťovňach, chce to ale veľa nervov...

unctadorg
11. nov 2017

Vybav si s1 a s2 na porod. Su to formulare a tym padom ti UK hradi zdravotnu starostlivost na SR. Budes poberat matersku vznikne ti aj narok na porodne ale vybAv si v UK zamietaci list o maternity sure grant.
Ked ti skonci materska tak neviem ci ostavas na sr alebo ides spat. Potom leby ostanes tak prejdes na rodicak. Mne napr pridavky v UK neschvalili az potom tu so zamietacim listom z Uk mi dalo slovensko

kate1986
autor
11. nov 2017

@unctadorg Ahoj v ktorom roku si to riesila ?A neda sa ze budem poberat matersku 9 mesiacov z Uk a potom nastupim na rodicovsky prispevok zo slovenska?

kate1986
autor
11. nov 2017

Chcem uz potom zostat na slovensku uz nepojdem spät pracovat.

unctadorg
12. nov 2017

@kate1986 tento rok. Ano tak ako pises ked ti skonci materska v uk das vypoved a vypytas si papier odkedy dokedy si poberala matersku. S tymito papiermi a p45 sa prihlasis na upsvar na rodicak. Najprv budes poberat matersku tych 9m a potom az prejdes na rodicak.

kate1986
autor
12. nov 2017

@unctadorg a tie papiere budem ziadat od zamestnavatela ??Pretoze netusim od kade ich ziadat. Je to prve dietatko a cele sa to skomplikovalo ze som otehotnela v Uk.A kazdy ma inu verziu co treba vybavit a dakujem za pomoc fakt ste pomohla.

kate1986
autor
12. nov 2017

A este jedna otazka kym si poberala matersku z Uk platila si si sama zdravotnu aj socialnu poistovnu na Slovensku??Pocas celych tym 9 mesiacov?

unctadorg
13. nov 2017

@kate1986 nie. Kym si platis odvody v inom state nemozes byt zdravotne poistena v inom. Preto si musis zaziadat o tie formulare ktore ti preplatia zdravotnu starostlivost na SR. Ak si ich nevybavis tak si musis vsetko platit na sr. S2 je formular na porod a s1 na celkovu zdravotnz starostlivost. Ja som vybavila obe. Lebo ked sa dieta narodi na sr nevies ho poistit (ak manzel vi priatel nie je poisteny na sr vtedy to ide). Ja som bez partnera a maleho som musela dopoistit na ten formular s1 do konca materskej. Hned ako mi skoncila materska som ukoncila pomer poslali mi p45, a potvrdene odkedy dokedy som poberala matersku a to som zobrala na upsvar k ziadosti o rodicak a pridavky a takisto do zdravotnej poistovnw. Az vtedy nas poistili na SR.

unctadorg
13. nov 2017

Tym ze poberas davku v inom state, a si tam poistena, to vyznie akoby si na SR ani nebola. Tie formulare su na stranke nhs a gov. Takisto sure maternity grant na gov stranke.

kate1986
autor
20. nov 2017

@unctadorg ahoj ja zijem tu 3 roky ale trvaly pobyt mam stale na slovesku aj tak si mam vybavit S2 a S1??

unctadorg
20. nov 2017

@kate1986 tie formulare su na to aby ti UK preplatilo zdravotnu starostlivost na SR. kedze budes mat matersku z Uk a bude ti vyplacana stale budes zdravotne poistena v UK. TYm padom na SR nemas poistenie a ani ta nepoistia do konca materskej. Trvaly pobyt je bezpredmetny. Ide o zdravotne poistenie

valeria1920
29. nov 2017

Ahojte, mam presne tu istu situaciu a neviem co robit. Som v uk viac ako dva roky pracovala som tam, som tehu a nie som poistena na sr, sla som k lekarke nechcela ma vysetrit, vsetko si platim ale aj bez blocku a tak. Skusim pohladat ten formular S1 pretoze chcem mat kontroly aj dalej na svk a ch em u nas aj rodit. No neviem odkial brat matersku. Neviem odkial je to lepsie, co myslite? Povodne som chcela na svk preroze nechcem pracovat az do 9. Mesiaca(moja praca je kusok nebezpecna) takze ked dam vypoved neviem ci mi nejaku matersku dali vobec.

unctadorg
29. nov 2017

@valeria1920 na svk nemas narok na matersku. Jedine rodicak. A zamestnavatel je pocinny urobit risk assessment co znamena preradit ta na pracu ktora je bezpecna. S1 alebo e106 po starpm najdes na gov stranke.

valeria1920
6. dec 2017

@unctadorg dakujem za odpoved.. ked vyplnim ten s1 formular a ooslem je tam sanca ze mi neco preplatia aj spatne? Ked mam blocek?

unctadorg
6. dec 2017

@valeria1920 samozrejme ak to bol nevyhnutny zakrok

januli89
12. dec 2017

@valeria1920 a myslim ze tu v uk sa da ist aj skor na matersku po 6 mesiaci ci ako. potom by si do pol roka babatka brala z uk materku a po tom polroku slovensky rodicak

unctadorg
12. dec 2017

@januli89 od 28tt 🙂

valeria1920
12. dec 2017

Pocula som ze sa da spravit aj tak ze ked pridem domov nahlasim sa na urad prace poziadam o podporu v nezamestnanosti na 6 mesiacov kt. by mi mali vypocitat z platu z uk.. a potom matersku vypocitat z podpory cize tirz akoby z platu z uk... zatial je noj plan spravit takto, snad mi to vyjde

miranna
12. dec 2017

len na matersku musis mat nieco odpracovane a nezda sa mi, ze by to bolo iba tych 6 mesiacov
"Materské nedostane každý rodič automaticky, nie je "zadarmo." Pri materskom záleží, či ste "klientom" Sociálnej poisťovne - či ste poistencom, ktorý platí poistné na nemocenské poistenie a spĺňa všetky podmienky ustanovené zákonom pre získanie nároku na materské.... Osoba, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, musí byť v období vzniku dôvodu na poskytnutie materského nemocensky poistená, pričom toto poistenie musí trvať najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Alebo jej musí trvať ochranná lehota, ak nemocenské poistenie zaniklo."
tu sa píse o 270 dnoch, kedy odvadzas poistenie do socialnej poistovne a nie som si ista, ze toto polrocna nezamestnanecka davka splna

unctadorg
13. dec 2017

@valeria1920 na matersku musis mat aktivne nemocenske poistenie a zaroven mat odrobenych 270 dni pred porodom. Cize nic v zlom, ale nevyjde ti to.

januli89
13. dec 2017

@valeria1920 moj plan je tak ze ked sa vrátime mohla by som byt mesiac dva tehotná co este nevieme ci sa nam baby podarí hned ako chceme a dame sa obaja na nezamestnanecky na pol roka ak nam to uznajú a potom rodicak po pôrode pre mňa

unctadorg
13. dec 2017

Ja som tiez chcela ziadat o podporu pocas brania rodicaku a bolo mi povedane na urade ze oni to vypocitaju z platu pozicie na sr. A aby urobili transfer davok z UK tak to si pockas. Milion papierovaciek a cakat kym UK to uzna 🙂
A podla mojho nazoru nestaci podpora na ziskanie materskeho. Lebo v case podpory si akoby nezamestnana. Ale opravte ma ak sa mylim

miranna
13. dec 2017

@januli89
rodicak zrejme ano, ale matersku nie

januli89
13. dec 2017

@miranna hej s materskou uz akosi vobec nerátam. ked mi daju nezamestnanecke bude to skoro ako moja uk materská. ak by mi dali na svk este kocikovne budem spokojná 🙂

luciababicova31994
4. mar 2018

@kate1986 mozes mi poradit.ako,vyzera.to s1prosim

unctadorg
4. mar 2018

@luciababicova31994 na gov uk stranke si zadaj e106/s1 form

kate1986
autor
5. mar 2018

@luciababicova31994 ahoj ja som si to stiahla na gov.uk vyplnila vytlacila podpisala a odoslala postou a stale cakam na odpoved

luciababicova31994
6. sep 2018

@kate1986 uz to pravdepodobne mas 🙂

filodendron
26. mar 2020

Diskusia sice starsia, ale skusim aj tak. Zienky, ked ste sa vratili na SVK na matersku, nechavali ste si v UK nejaku adresu? Odstahovali ste sa uplne alebo vas manzel/partner ostal v UK?

valeria1920
26. mar 2020

@filodendron mne manzel ostaval v uk takze ked nieco trebalo tak riesil on a aj adresu som mala tam kde on.. a potom ked sa vratil aj on tak sme si dali adresu k jenym znamim(manzelova sesternica).. ale nechala by som aj u nejakych dobrych znamich keby nahodou..