Nedodržiavanie GDPR

1. feb 2024

Ahojte, čo môže robiť žiak alebo rodič žiaka v prípade, že vyučujúci sústavne porušuje GDPR, t.j. pravidelne posielanie hodnotenia prác, testov a úloh do skupín prístupným všetkým žiakom v triede.

simsalabim
1. feb 2024

Upozornit ho na to?

sterea
1. feb 2024

Ja osobne by som celé GDPR zrušila, nič dobré to do školstva neprinieslo. Keď je v triede problém, je obrovský problém ho riešiť, zažila som niekoľko rodičovských kde učiteľ polhodinu rozprával o vzniknutom probléme a ja som netušila ani o kom ani i čom rozpráva. Tak mi vysvetli ako sa potom ma problém vyriešiť keď sa o ňom nesmie rozprávať. A čo sa týka známok, deti veľmi dobre vedia aké známky spolužiaci majú. Ak sa dieťa alebo rodič hanbí za výsledky, tak mu treba pomôcť zlepšiť sa a nie pred okolím hrať aké nadané dieťa mám a pritom domov nosí trojky, štvorky. Každý sme nadaní na niečo iné a treba ho podporiť v tom čo mu ide. Musí sa naučiť sa obhájiť, obhájiť svoje výsledky, čeliť problémom.

sheila121
1. feb 2024

Viac sa učiť 🙂

sterea
1. feb 2024

@sterea voľakedy sme na rodičovskom prebrali všetky problémy, vymenili si názory, diskutovali a vždy našli riešenie vhodné pre všetkých, teraz to je nemožné a potom sa čudujeme koľko šikany a samovrážd je na školách

simsalabim
1. feb 2024

@sterea suhlasim, vyrastala som v takej dobe a nebolo to zle.

sissy27
1. feb 2024

Ja sa tak spytam…
1. Fakt si myslis, ze sa niekomu chce pozerat 20-30 pisomiek cudzich deciek? Nikoho to nezaujima, uplne vazne…
2. Ako to niekomu ublizi, ze jeho pisomka bola videna? Resp ako sa to da zneuzit? Za mna by akurat tak mohlo vyplavat na povrch, ze niekto dostal nespravodlivu znamku (ferko mal 5 rovnakych chyb v diktate ako jozko a kazdy dostal inu znamku)

@simsalabim
@sterea suhlas, ucitelka povedala “zuzka je sikovna, mato robi detom zle, karol je skvely v matike, anicke nejde anglictina, lenka nema zaplatene za obedy” a bolo vybavene. Ja som raz na rodicku skoro odpadla, ze gdpr, tak povedala vseobecne veci a teda co sa tyka vysledkov, tak individualne - rodicia chodili po jednom ku katedre, kazdemu povedala o jeho dietati, poculi vsetci alebo aspon vacsina a nemalo to konca 😂

koniarova
1. feb 2024

Prečo ti to tak vadí?

autor
1. feb 2024

@koniarova Pravdepodobne preto lebo to je pre dieťa citlivá záležitosť, tebe by sa snáď páčilo ak by všetky tvoje kolegyne videli sumu na tvojom účte?

marhulka13
1. feb 2024

A nech vidia môj účet niektoré by možno závideli , iné ľutovali. Inak trosku blbé prirovnanie, trochu dost

katka700
1. feb 2024

Pisomne upozornit že keď chce zdieľať v skupine musí vám dať podpísať gdpr alebo zakryť osobné identifikátory 😆

ivett1
1. feb 2024

A v čom je to citlivá záležitosť pre dieťa? Že ostatní vidia ako kto napísal/ nenapísal test alebo písomku a aké úlohy majú? ..možno sa mýlim, ale "zverejňovanie" asi vadí skôr niekomu, kto má problémy s učením...veď to môže brať ako pozitívum a učiť sa od tých, čo písomky úspešne zvládli...
A čo ostatní žiaci...neprotestujú?
Inak fakt sa ti učitelia môžu snažiť, nič sa tým rodičom nepáči...minule tu riešili, že nemajú k dispozícii písomky a testy k nahliadnutiu lebo sa nesmú dávať žiakom domov a keď nejaký učiteľ nájde spôsob ako by ich mohli vidieť, tak porušuje GDPR...
Ja by som bola veľmi rada, keby som sa takto dostala k testom a pisomkam svojich detí...lebo som si vždy musela dohadovať stretko s konkrétnym učiteľom počas jeho konzultačných hodín a keď robíš klasika 8 hodín denne a nie si na doma, tak to bolo niekedy náročné - dohodnúť termíny...a to naši boli bezproblémovi študenti...

koniarova
2. feb 2024

Miešaš hrušky s jablkami. A predpokladám,že citlivá záležitosť je to pre teba a dieťaťu je to jedno. Napíš učiteľovi písomnú žiadosť,že si to neželáš a máš vybavené. Bavila si sa o tom s učiteľom?

prasiatko30
2. feb 2024

Nechapem preco sa musia zverejnovat vysledky vo verejnych skupinach a nechspem, ze ludom to pride normalne. Deti uz mam v skole nejaky ten rok a v zivote sa na hromadnom zdruzeni nejednalo o tom ktorom dietati menovite - za celu tu dobu neviem ake znamky dostali spoluziaci mojich deti a ani kto vystrajal a co navystrajal - ak sa nieco tyka mojho dietata ucitelka si ma pozve na sukromny rozhovor a tam sa riesi vsetko co sa tyka mojho dietata a takisto aj tych druhych deti. Neexistuje aby ucitelka na zdruzeni menovala jedno dieta - hromadne zdruzenia su na to aby nam porozpravala co idu robit/robili a ako sa spravali ako trieda. Co ma nove skola, ake akcie sa pripravuju bodka. A znamky mi davaju do ruky - vysvedcenia, tie dokonca ak neprides po ne tak ich dietatu do ruky nedaju, a znamky z pisomiek mi dojdu na app skoly a dieta dostane do ruky papier s pisomkou aby videlo co urobilo, ale nikto nikoho neprevlaca po verejnych skupinach. Naco? Z akeho dovodu? Na kieho frasa mam vediet, ze susedovie marka mala 1 a pepiček od vedla 5?

prasiatko30
2. feb 2024

@ivett1 pisomky sa nemozu dat domov aby sa predislo pripadnym podvodom - dieta si zobere opravenu pisomku domov a poopravuje si a doma bude zle na ucitela ako ma zasadnute na dieta, ale rodicia mozu poziadat o stretnutie s tym ktorym ucitelom a nahliadnutie do opravenej pisomky v pritomnosti ucitela. Pisomka je doklad, ktory ma ucitel aby mohol obhajit svoje hodnotenie.

sterea
2. feb 2024

@prasiatko30 GDPR platí asi 4 roky, predtým sme sa na rodičku bežne bavili i konkrétnych deťoch a konkrétnych problémoch nie s cieľom ublížiť alebo zosmiešniť aké pomôcť. Teraz sme mali v triede problém dlhotrvajúcu šikanu medzi 2 dievčatami, my ostatní rodičia sme o ničom netušili, pritom škola o probléme vedela niekoľko mesiacov. Zvolali mimoriadne rodičko, do triedy nabehol riaditeľ, triedna, psychologička, pol hodinu rozprávali a po pol hodine som ich na drzovku zastavila, že netuším o kom a o čom rozprávajú. Riaditeľ povedal, že rodičko zvolali aby sa nešírili klebety, tak ja ti poviem, že po tomto sa klebety ešte len začali šíriť. Do dnešného dňa neviem čo presne sa udialo, iba že to bolo vážne a jedno z dievčat odišlo zo školy. A ja tvrdím, že keby sme sa o tom rozprávali na rovinu , my rodičia sme to mohli doma riešiť s deťmi mohli to skončiť inak, ale keďže sme nemali seriózne informácie, nemali sme čo riešiť. GDPR vyhovuje len rodinám problémových deti. Celé GDPR je len na škodu na školách, nič dobré to neprinieslo.

simsalabim
2. feb 2024

Ja si pamatam casy, ked vysledky testu na VS viseli na nastenke na chodbe 🙈 Ono zas z toho netreba robit vedu, decka v triede nie su blbe a vidia, komu predmet ide ci nejde, kto to flaka a pod. Ale ak ti to tak vadi, treba ist za ucitelom.

sterea
2. feb 2024

@sterea keď sme mali na prvom stupni agresívne a zlé dieťa v triede (spôsobil spolužiakovi úraz, bil deti atď), tak sme sa o ňom normálne bavili na rodičku aj s jeho mamou, navrhli sme ostatní rodičia aby mu bol pridelený asistent ( nežiadali sme vyradenie), jedna z mamičiek navrhla, že mu prednostne vybaví psychológa, keď bude treba psychiatra, vedeli sme o probléme a snažili sme sa ho riešiť ako celá trieda a doma sme to riešili s deťmi, lebo samozrejme niektorí chlapci v triede mu to oplácali. Za mňa úplne iný prístup, odkedy platí GDPR na rodičko nechodím, strata času, známky vidím na edupage.

prasiatko30
2. feb 2024

@sterea lenze tie deti vedia o koho ide - preco si sa neopytala tvojho dietata a ked si uz chcela riesit tak riesim s mojim dietatom - skola riesi primarne s agresorom a s obetou a s celou triedou v ramci vyucovania, ty ak chces riesit s tvojim dietatom tak ho hlavne ucis tolerancii a nepodporovaniu tych co sikanuju a tomu aby branili tych co sikanuju. Aby sa ako kolektiv stmelili. Co chces ty riesit s agresorom? Vysvetli mi

sterea
2. feb 2024

@simsalabim _ ja si pamätám keď na vysokej škole v rámci nejakého predmetu žiaci robili IQ testy a decká si z toho urobili srandu, tak to učiteľ poňal rovnako a na dvere vyvesil výsledky . Priemer triedy bol 37 😂😂😂, inak bežne sa za mojich čias zverejňovali na VŠ výsledky skúšok na dverách a aj celkové hodnotenie. Nikto z toho nemal depresie ani sa neobesil.

sterea
2. feb 2024

@prasiatko30 ako moje dieťa malo brániť šikanovaného keď o šikane nevedelo? Ale škola vedela. V tom je ten problém. Keby sme vedeli, ostatné decká a rodičia by mohli pomôcť.

mandzula
2. feb 2024

Ja to vidim takto. Jedna vec je nazor na cele prehnane GDPR, no druha ta, ze ak je nieco dane a nedodrziava sa to, treba to riesit. V tomto pripade najprv s ucitelkou, nasledne s riaditelom skoly.

prasiatko30
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sterea
2. feb 2024

@prasiatko30 tiež si myslím, že sú problémy, ktoré sa dajú vyriešiť medzi štyrmi očami a netreba do to hneď zapájať okolie, ale mnohé problémy mohli dopadnúť inak keby sa na rovinu riešili, keby sme o probléme vedeli. Jedná sa hlavne väčšie problémy ako je šikana a agresivita, tiež nemám potrebu vedieť aké známky majú spolužiaci mojich detí. Ale tiež som sa stretla s tým, keď napr. Dcéra tvrdila, že jeden spolužiak dostáva dobré známky z istého predmetu len preto, že chodí vystupovať za školu.

stanulienkat
2. feb 2024

Celé Gdpr je v dnešnej dobe úplná hovadina, keď každý vešia na internet o sebe všetko a všade. Druhá vec je, že ak ti to vadí, treba upozorniť učiteľku. A po tretie- možno tým, že vešia verejne do skupiny výsledky testov, tak sa predíde skrytému protežovaniu nejakých obľúbencov, a je väčšia pravdepodobnosť, že niekomu nebude skreslovať známky za lepšiu, alebo za horšiu.

prasiatko30
2. feb 2024

@sterea trik je v tom, ze ja neriesim spoluziakove znamky ja riesim znamky mojho dietata.

ibrunova
2. feb 2024

Podpisovala si na začiatku roka vyhlásenie k GDPR, čo môžu zverejňovať a čo nie? Ale inak je to hovadina, či pošle výsledky do nejakej skupiny, alebo ich povie na hodine, alebo si to aj tak decká povedia medzi sebou, čo je úplne prirodzené. Ja by som to neriešila.

sense
2. feb 2024

Keď ti to vadí napíš doporučený list riaditeľke a učiteľovi ze si enzelaa aby písomky tvojho dieťata boli zverejňované oficiálne, lebo ze to škodí psychike tvojho dieťaťa.
Celé gdpr by mali zrusit. Za mojej éry sa vyvesili výsledky na dvere a bolo dokonca aj prijímačky do školy viseli v daný deň na vchodových dverách školy.
A nie teraz rodicko kde sa výprava všeobecne o 3 týždne telefonát, o ďalšie dva mesiace treba vyplniť tabulku kedy ma rodič čas ktorý termín aby bol súkromný rozhovor

marcellka32
2. feb 2024

A čo riešiš? Keď som bola v škole učiteľ prišiel, išiel zapisovať známky, čítal meno a dotyčný mal zahlasit známku, počula celá trieda a nič sa nám nestalo....
Vedeli sme kto sa ako učí, ti lepší v učení pomáhali tým ktorým to nešlo, vysvetlili úlohu, po prijímačkách na cudzej škole bol vyveseny zoznam a poradie aj do známkami na dverách školy, vyzeralo to takto:
Mrkvickova -1 prijatá
Motycka -2 prijatý
Kováčová -3 neprijata
_______________________
Lackovic-2 neprijaty pre nedostatok miesta

Ja som bola prvá pod čiarou

marcellka32
2. feb 2024

@sense presne...nebol internet bol zoznam na dverách a tu sme

ivett1
2. feb 2024

@prasiatko30 ďakujem za informáciu, ale to viem už zopár rokov, moje deti sú už na strednej, takže sme toto na základke bežne riiešili..riaditeľka nám povedala ( na zasadnutí Rady školy), že je to hlavne preto, lebo písomky, testy sa musia zakladať a niektorí zabudlivci ch nedoniesli alebo zničili alebo stratili alebo aj ako si spomínala "prepisovali'...
Vždy som chcela vidieť písomky, lebo sa mi stalo, že učiteľka spravila chybu a zle zaratala body (u dcéry anglictinarka aj na matike sa to stalo.) a hneď bola o stupeň lepšia známka 😁 nie raz aj jednotka😁
teraz má dcéra na strednej zaužívané, že ak neodovzdá prácu, nepíše písomku dostane 5 a keď ju odovzdá, známka sa zmení ... stalo sa jej to raz a bol to pre ňu taký šok, že už radšej robí všetko načas...